وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آشنایی کامل با نسل‌ها و فناوری‌های شبکه‌های تلفن‌همراه - موبایل و کارایی های آن
دوشنبه بیست و دوم آبان 1385 ساعت 03:11 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

آشنایی کامل با نسل‌ها  و فناوری‌های شبکه‌های تلفن‌همراه - موبایل و کارایی های آن

تلفن همراه – موبایل دیگر بعنوان یک تلفن سیار محسوب نمی شود ؛ با حضور آشنایی کامل با نسل‌ها  و فناوری‌های شبکه‌های تلفن‌همراه - موبایل و کارایی های آننسلهای جدید و فراهم آوردن امکان برقراری ارتباط بین گوشی تلفن های همراه با وسیله های دیگر از طریق فن آوری بلوتوث (Bluetooth)، گوشی های تلفن همراه به مرور جایگزین بسیاری از وسایل کنونی خواهند شد.کنترل وسایل مختلف خانه و حتی بهره گیری از گوشی موبایل برای پرداخت پول بجای کارت بانکی  امری عادی است اینک با گوشی های تلفن همراه می توان با چندنفر بازی کرد، تلویزیون تماشا کرد یا موسیقی گوش کرد ؛ به اینترنت متصل شوید و از تمام موهب شبکه اینترنت پرسرعت بهره مند شوید

ارسال پیام های متنی کوتاه، پیام صوتی وعکس توسط تلفن های همراه خیلی زود به کارهایی پیش پا افتاده بدل شدند و اینک سازندگان این گوشی ها بدنبال فن آوری پیشرفته تری برای نسل تازه گوشی ها هستند.ولی در آینده چه کارهای دیگری ممکن است با گوشی تلفن همراه انجام دهیم؟ آینده ای که در آن برقراری تماس تلفنی مجانی باشد دور نیست و در آن زمان درآمد شرکت های مخابراتی از طریق ارایه خدمات جانبی مانند بازی یا پخش برنامه تلویزیونی تامین خواهد شد. باهم مرور می کنیم تا با نسل‌ها  و فناوری‌های شبکه‌های تلفن‌همراه - موبایل و کارایی های آن آشنا شویم.

»» همراه همیشگی ؛ سرویسهای خدماتی ؛ تجهبزات و زیرساختار شبکه تلفن همراه نسل سوم

»» نگاهی به سیم کارتهای تلفن همراه - موبایل ایران؛ اپراتور اول دولتی؛ تالیا و اپراتور  دوم ایرانسل

»»  نیم نگاهی به وضعیت حضورتلفن‌همراه )موبایل ) در ایران از آغاز تا امروز

 

آشنایی کامل با نسل‌ها  و فناوری‌های شبکه‌های تلفن‌همراه - موبایل و کارایی های آن

شاید این عبارت را زیاد شنیده اید ؛ نسل موبایل یا تلفن همراه که در ارایه خدمات آشنایی کامل با نسل‌ها  و فناوری‌های شبکه‌های تلفن‌همراه - موبایل و کارایی های آنشبکه تلفن همراه یا گوشی های مختلف به کاربرده می شود.

در اصل می توان گفت نسل ها تلفن همراه نمایانگر توانمندی ؛ کارایی و فن آوریهای مورد استفاده در شبکه های اتصالی موبایل یا تلفن همراه هستند ؛ به عبارتی مانند نرم افزارهای کامپیوتر که در هر نسخه توانمندی و تکنولوژی جدیدی به کار برده شده است در نسل های مختلف موبایل با توجه به پیشرفت و تکامل فن آوری و به کارگیری توانمندی ها جدید ؛ کارایی ها جدید و نوینی برای کاربران محیا شده است که نسلهای اول جز ابتدایی ترین فن آوری بیسیم در موبایل است نسل دوم نیز سالها مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر نسخه هایی از این نسل در شبکه تلفن همراه دولتی اپراتور اول ایران به کار گرفته شده است ؛ نسل سوم نیز در حال گسترش است و در اکثر کشورهای جهان مورد بهره برداری قرار گرفته است اپراتور دوم ایران یعنی ایرانسل نیز مدعی این نسل است نسل چهارم نیز در حال حاضر در کشورهای پیش رو مورد بهره قرار گرفته است . باهم توانمندی ها وکارایی هر یک از نسلها را با اشاره به برخی از کارکردها مرور می کنیم

»» همراه همیشگی ؛ سرویسهای خدماتی ؛ تجهبزات و زیرساختار شبکه تلفن همراه نسل سوم

»» نگاهی به سیم کارتهای تلفن همراه - موبایل ایران؛ اپراتور اول دولتی؛ تالیا و اپراتور  دوم ایرانسل

»»  نیم نگاهی به وضعیت حضورتلفن‌همراه )موبایل ) در ایران از آغاز تا امروز

 

شبکه های تلفن همراه – موبایل نسل 1 شبکه های AMPS

اولین سامانه مخابرات سلولی جهان در سال 1983 در آمریکا با نام AMPS شروع به کار کرد؛ این سامانه که آنالوگ بود به تدریج در اکثر مناطق جهان مورد استفاده قرار گرفت و از آن به عنوان نسل اول مخابرات سیار یاد می‌شود. البته در این خصوص به طور حتم نمی توان اظهار نظر نمود

 

شبکه های تلفن همراه – موبایل نسل 2 شبکه های GSM و EDGE

شبکه‌های تلفن همراه که در سال 1990 در اروپا آغاز به کار کرد نسل دوم مخابرات سیار بودند. در این شبکه‌ها زمان برقراری تماس با شبكه تا چندین ثانیه طول می‌كشد و سرعت آن به Kbps 6/9 محدود است. اما درGPRS زمان دسترسی، كمتر از یك ثانیه است و سرعت انتقال داده‌ها تا مرز kbps170 نیز می‌رسد. همچنین سرعت انتقال داده‌ها درEDGE (یکی دیگر از شبکه‌های گسترش‌یافته GSM)، به kbps370 ارتقاء یافته است.

شبکه‌های سلولی نسل دوم مانندGSM، که فقط برای انتقال صوت مورد استفاده قرار می‌گیرند، ذاتا" دارای فناوری سوئیچ مداری هستند و شبکه‌های نسل 5/2 مانند GPRS، مدل گسترش یافته شبکه‌های نسل دوم هستند که از فناوری سوئیچ مداری برای انتقال صوت و از سوئیچ بسته‌ای برای تبادل داده استفاده می‌کنند.

»» تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل مضرر است؟
»» راهنما : آیا گوشی موبایل یا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم

»» گفتگو با گوینده گوشی همراه  

»» تعرفه‌های تلفن همراه و چگونگی محاسبه آنها

 

مقایسه فنی  شبکه های تلفن همراه – موبایل

در نسل سوم سرعت انتقال اطلاعات به2 تا Mbps 10 و در نسل چهارم به ٢٠ تا Mbps١٠٠ خواهد رسید. به همین دلیل از دیدگاه كاربران شبکه‌های GSM، سرعت انتقال داده بسیار پایین، برقراری تماس بسیار دشوار و زمان آن طولانی است.از نظر فنی مشكل از اینجا ناشی می‌شود كه خدمات بی‌سیم موجود براساس سوئیچینگ مداری كار می‌كنند.

در بخش رابط هوایی سوئیچینگ مداری، در كل طول تماس، یك كانال ترافیكی كامل به مشترك اختصاص داده می‌شود. این در حالی است كه در موارد ترافیك خوشه‌ای نظیر اینترنت، این كار بسیار ناكارآمد است. ولی در سامانه‌های سوئیچینگ بسته‌ای، یك كانال تنها در زمان مورد نیاز به كاربر اختصاص داده می‌شود و بلافاصله بعد از هر ارسال بسته‌ای، آزاد می‌گردد بنابراین كاربران مختلف می‌توانند از یك كانال فیزیكی بطور مشترك استفاده كنند. فناوری بسته‌ای GPRS برمبنای سامانه GSM موجود برای رفع این مشكل ابداع شده است بنابراین كاربران GPRS از سرعت دسترسی و نرخ داده بالاتری برخوردار می‌شوند.

نکته دیگر اینکه در سامانه‌های مبتنی بر سوئیچینگ مداری، كاركرد بر اساس مدت زمانی كه كاربر به شبكه متصل است، محاسبه می‌شود چراکه پهنای باند فقط برای کاربر اختصاص داده شده است، بنابراین یك كاربر حتی برای زمانی كه اطلاعاتی مبادله نمی‌كند هم باید هزینه بپردازد. به همین دلیل این خدمات برای بیشتر مشتركین هزینه بسیار بالایی درپی دارد. اما در GPRS كه مبتنی بر سوئیچینگ بسته‌ای است، كاركرد بر اساس حجم اطلاعات مبادله شده محاسبه می‌شود و مشترك می‌تواند مدت زیادی بدون اینكه بسته‌ای ارسال یا دریافت كند متصل باقی بماند و فقط هزینه مربوط به بسته‌های ارسالی و دریافتی را بپردازد زیرا فناوری سوئیچ بسته‌ای، پهنای باند را بیشتر مورد استفاده قرار داده و به بسته‌های هر کاربر اجازه رقابت برای بدست آوردن پهنای باند را می‌دهد بنابراین خدمات مختلف GPRS مثل  دسترسی به پست الكترونیكی، وِب و سایر خدمات داده ای در کنار خدمات صوتی برای كاربران مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود. با این تفاصیل، می‌توان گفت که حرکت به سمت استفاده از سوئیچ  بسته‌ای و به تبع آن شبکه‌های IP یک امر طبیعی است.

 

 

نسل کنونی شبکه‌های مخابرات سیار سلولی

نسل کنونی شبکه‌های مخابرات سیار سلولی (نسل 2) قابلیت ارسال اطلاعات "باند وسیع" را ندارد. با ظهور شبکه‌های سیار سلولی نسل 2،5 ( GPRS )، پهنای باند تا حدودی افزایش یافته است. نسل سوم شبکه‌های مخابرات سیار سلولی ، با استفادة بهینه از باند فرکانسی، پهنای باند مورد نیاز برای بسیاری از سرویس‌های "باند وسیع" امروزی را فراهم می‌کند. با استفاده از این تکنولوژی رویای دسترسی به سرویس‌های "باند وسیع" در همه جا و در هر زمانی محقق می‌شود.

»» معرفی پایگاه اینترنی موبایل کار mobilekar ؛ کسب و کار اینترنتی تنها با یک خط تلفن همراه
»» زنگ تفریح( طنز) : آداب استفاده از فن آوری گوشی همراه ؛ موبایل باهم مرور کنیم

»» تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل مضرر است؟

 

طنین زنگ تلفن های همه کاره 

رواج تلفن‌های همراه تاثیر زیادی در نحوه رفتار استفاده كنندگان از این ابزار بوجود آورده است تلفن همراه نحوه تعامل افراد با همدیگر و نیز نحوه كسب و كار را تغییر داده و شغلهای جدیدی ایجاد كرده است اختراعات جدید نظیر تلفن همراه، از یك طرف مرهون پیشرفت تكنولوژی و از طرف دیگر مرهون تعداد روزافزون محققین و پژوهشگران در زمینه‌های تكنولوژی نو از جمله تكنولوژی ارتباطات می‌باشد ارتباطات بی‌سیم نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشند

تلفن همراه ابزار ارسال و دریافت اطلاعات می‌باشد منظور از اطلاعات می‌تواند صوت، تصویر، برنامه‌های كامپیوتری، فیلم، ویدئو و یا حتی موقعیت جغرافیایی یك فرد ‌باشد همه این موارد به داده‌های كامپیوتری تبدیل شده و مخابره می‌گردند. وسایل ارتباطی نظیر تلفن همراه برای ارتباط با همدیگر به یك شبكه (network) نیاز دارند. این شبكه اعم از شبكه مخابراتی و شبكه داده‌هاست و می‌توان به آن شبكه اطلاعات كشور اطلاق نمود. اگر از نقطه نظر شبكه به جریان اطلاعات نگاه كنیم اطلاعات را می‌توان جریانی از داده‌ها به حساب آورد حال آنكه از نقطه نظر كاربران تجاری چیزی كه در شبكه رد و بدل می‌شود می‌تواند اعتبار و یا پول در نظر گرفته شود. چرا كه ارتباطات بستری برای بده بستان‌های تجاری هستند و تفاوتی نمی‌كند این بده بستان‌ها به صورت صوتی صورت گیرند از ابزار فكس استفاده شود و یا داده‌های كامپیوتری مورد نظر قرار گیرند به عنوان مثال وقتی شما با استفاده از وسایل ارتباطی مدرن امكان برقراری مكالمه صوتی، ‌تصویری و داده‌ای مطمئن و سریع را ایجاد می‌نمائید در واقع امكان بده بستان‌های تجاری سریع و مطمئن را فراهم نموده‌اید.

 

سیستم‌های موبایل امروزی

سیستم‌های موبایل امروزی انواع مختلف ارتباط بدون سیم را فراهم می‌كنند. در گذشته تنها ارتباط دستگاه موبایل از طریق امواج رادیویی با ایستگاه تلفنی مورد نظر بود اما هم اكنون امكان ارتباط یك دستگاه موبایل به صورت بی‌سیم با بسیاری از تجهیزات وجود دارد از جمله می‌توان به ارتباط بی‌سیم موبایل با كامپیوتر همراه، ارتباط بی‌سیم با گوشی همراه، ارتباط بی‌سیم با تلویزیون، ارتباط بی‌سیم با استریو،‌ ارتباط بی‌سیم با چاپگر اشاره نمود بسیاری از این ارتباط‌ها مرهون تكنولوژی ارتباط بی‌سیم دندان آبی – بلوتوث  (Bluetooth) است از طرف دیگر سرویس‌های روی موبایل هم به شدت متنوع شده‌اند، دریافت تلویزیون از طریق تلفن همراه، ‌دسترسی به اینترنت و دسترسی به تمام انواع سرویس‌های وب، دسترسی به پست الكترونیكی،‌ دریافت اطلاعات موقعیت جغرافیایی از طریق تلفن همراه از جمله این سرویس‌ها هستند لذا می‌توان گفت عموم سیستم‌های مخابراتی و سیستم‌های رادیو تلویزیونی در حال همگرایی هستند به عبارت دیگر ارتباط 3G, 2G, WLAN, Bluetooth, RFID, Radio, DVB, GPS همگی با موبایل امكانپذیر شده‌اند در سالهای آینده تمام ارتباطات اعم از شبكه‌های محلی تا شبكه‌های گسترده با استفاده از موبایل امكان‌پذیر خواهد بود. نظر به موارد ذكر شده هر كاربر موبایل تلفنی به عنوان یك مشتری از طرف بنگاههای اقتصادی مورد نظر قرار می‌گیرد. فرض كنید به یك شهر جدیدی به صورت هوایی سفر می‌كنید همینكه از هواپیما خارج شده و موبایل خود را روشن كنید به عنوان یك مشترك جدید از طریق شبكه شناخته می‌شوید و از طرف تمام بنگاههای اقتصادی منطقه به عنوان یك مشتری بالقوه می‌توانید خدمات و آگهی دریافت نمائید از جمله می‌توان به رستوران‌ها، فروشگاهها و ادارات دولتی اشاره نمود. استفاده از موبایل به عنوان پول الكترونیكی نیز زمینه‌ای است كه به شدت در سالهای آینده مورد نظر خواهد بود به عبارت دیگر با داشتن تكنولوژی RFID پرداخت‌هایی نظیر پرداخت بلیط اتوبوس، پرداخت به فروشگاهها برای خرید و فروش با استفاده از تلفن همراه امكانپذیر خواهد بود با گسترش استفاده از سیستم‌های RFID در خرید و فروش به جای سیستم‌های باركد و عمومی شدن این سیستم‌ها در فروشگاهها دستگاه موبایل نقش بزرگتری در تجارت ایفاء خواهند نمود. آمار اطلاعات ارائه شده از طریق شبكه موبایل از برخی كشورهای پیشرفته می‌تواند این حقیقت را نشان دهد كه تا چه حد سیستم‌های موبایل تجارت را تحت تاثیر قرار داده است.

موبایل نسل سوم به عنوان بستری برای ارتباطات كامپیوتری همراه در ژاپن از سال 1999 با ارائه سیستم NTTDocomo ارائه شده است. این تجربه نشان می‌دهد كه میلیونها پیغام الكترونیكی از طریق این شبكه جابجا شده است و كاربران آن به بیش از چهل میلیون نفر رسیده است . آمار نشان می‌دهد كه در سال 2003 تعداد سرانه پست الكترونیكی ارسال شده از طرف هر فرد در شبانه روز به بیش از ده عدد رسیده است این تعداد پیغام الكترونیكی علاوه بر مكالمات صوتی است كه از طریق سیستم رد و بدل شده است.

 

اینک گوشی های تلفن همراه

 اینک با گوشی های تلفن همراه می توان بازی کرد، تلویزیون تماشا کرد یا موسیقی گوش کرد تلفن های همراه یکی از موضوعاتی است که  بسیار مورد توجه قرار گرفته است. شرکت های مختلف با به نمایش گذاشتن مدل های جدید گوشی های تلفن همراه، علاقه مندان زیادی را برای دیدن این گوشی ها به بازار کشانده اند.

ارسال پیام های متنی کوتاه، پیام صوتی وعکس توسط تلفن های همراه خیلی زود به کارهایی پیش پا افتاده بدل شدند و اینک سازندگان این گوشی ها بدنبال فن آوری پیشرفته تری برای نسل تازه گوشی ها هستند.

هم اکنون تصویر برداری به وسیله تلفن های همراه به امری عادی بدل شده است و روز به روز هم کیفیت دوربین های نصب شده بر روی گوشی ها بهتر می شود.

ولی در آینده نه چندان دور به غیر از گرفتن عکس، چه کارهای دیگری ممکن است با گوشی تلفن همراه انجام دهیم؟

 

چه کاری با گوشی تلفن همراه انجام دهیم؟

تاکنون شرکت های سازنده تلفن همراه در زمینه فراهم آوردن امکان گوش دادن به موسیقی با دو چالش عمده روبرو بوده اند: قرار دادن حافظه بیشتر در فضای کمتر و افزایش طول عمر باطری تلفن های همراه

قرار دادن حافظه چند گیگابایتی بر روی فضایی کمتر از یک سکه و برخورداری طول عمری بیش از ۳۰ ساعت برای گوش دادن مداوم به موسیقی به صورت فن آوری عادی بازار تلفن های همراه در خواهد آمد و این برای بازار پخش کنندهای همراه MP3 تهدیدی بزرگ خواهد بود".

 

بازی چند نفره با گوشی تلفن همراه در آینده نزدیک

 آینده ای که در آن برقراری تماس تلفنی مجانی باشد دور نیست و در آن زمان درآمد شرکت های مخابراتی از طریق ارایه خدمات جانبی مانند بازی یا پخش برنامه تلویزیونی تامین خواهد شد.

امکان انجام بازی های چند نفره بوسیله گوشی های تلفن همراه در حال حاضر نیز وجود دارد ولی بازیکن ها باید در فاصله مکانی بسیار نزدیکی از یکدیگر قرار داشته باشند.

فراهم آوردن بازی های چند نفره از طریق شبکه مخابراتی و یا اینترنت بی سیم از نوآوری های جدید این نمایشگاه بوده است. با استفاده از این فن آوری بازیکن ها می توانند در مکان های مختلفی باشند و با یکدیگر بازی کنند.

 "با توجه به اینکه بازار بازی های رایانه ای بخصوص بازی های چند نفره شبکه ای تا به حال موفق بوده اند، ارایه خدماتی مشابه توسط شرکت های مخابراتی می تواند یک منبع درآمد تازه برای آنها باشد.

 

مشاهده تلویزیون توسط گوشی های تلفن همراه

مهمترین مشخصه تلفن ها در سال آینده "گوشی هایی هستند که امکان مشاهده برنامه های تلویزیون را فراهم کنند."

با توجه به فن آوری های جدید در شبکه های مخابراتی مانند نسل سوم (3G) که در مقایسه با شبکه های جی اس ام (GSM) از پهنای باند بیشتری برخوردار هستند، امکان دریافت زنده برنامه های تلویزیونی یا بازپخش آنها با کیفیت بالا فراهم آمده است.

هم اکنون این نوع خدمات تلویزیونی در ژاپن با استقبال بسیار خوبی روبرو شده و پیش بینی می شود در سال های آینده شاهد ارایه خدمات مشابه در اکثر کشورهای اروپایی خواهیم بود.

گوشی های مجهز به امکان نمایش برنامه های تلویزیونی در ژاپن بسیار رواج یافته اند پیش بینی می شود با فراهم آوردن امکان برقراری ارتباط بین گوشی تلفن های همراه با وسیله های دیگر از طریق فن آوری بلوتوث (Bluetooth)، افزایش قدرت پردازش گوشی های تلفن های همراه و امکان نصب نرم افزارهای مختلف، گوشی های تلفن همراه به مرور جایگزین بسیاری از وسایل کنونی خواهند شد.

کنترل وسایل مختلف خانه و استفاده از گوشی برای پرداخت پول بجای کارت بانکی هم اکنون در بسیاری از کشورها خصوصا کشورهای اسکاندیناوی امری متدوال است که در سالهای آینده در بسیاری کشورهای دیگر نیز رایج خواهد شد. ولی ب عدم وجود زیر ساخت های لازم در بسیاری از کشورها روند جایگزینی را کند کرده است.

 

تهدید اینترنت بی سیم

بسیاری از شرکت ها تلفن هایی را به عرضه نموده اند که علاوه بر وصل شدن به شبکه های مخابراتی معمول، امکان دسترسی به شبکه اینترنت بی سیم را فراهم می کنند.

این مشخصه به این معنا است که با نصب نرم افزارهای مختلف تلفن اینترنتی و چت های صوتی بر روی گوشیها و از طریق VOIP کاربران می توانند با هزینه بسیار ناچیزی تماس تلفنی برقرار کنند.

"آینده ای که در آن برقراری تماس تلفنی مجانی باشد دور نیست و در آن زمان درآمد شرکت های مخابراتی از طریق ارایه خدمات جانبی مانند بازی یا پخش برنامه تلویزیونی تامین خواهد شد".

 

شبکه های تلفن همراه – موبایل نسل سوم و چهارم

 شبکه‌های نسل سوم مانند UMTS قصد داشتند مشکلات متعددی را که نسلهای 2 و 5/2 با آن روبرو شده بودند برطرف کنند. همان طوری که گفتیم، از جمله این مشکلات، سرعت‌های پایین ارسال، قیمت زیاد و وجود فماوری ‌های ناهمخوان و سازگارناپذیر (TDMA/CDMA) در کشورهای مختلف است. بنابراین، به منظور فعال‌سازی استفاده از خدمات چندرسانه‌ای جدید، حتی پهنای باندها نیز باید با کمترین هزینه نسبت به سامانه‌های پیشین ارائه شوند.

 انتظاراتی که از نسل 3 وجود داشت، افزایش پهنای باند بهKb/s 128 در ماشین‌ها وMb/s  2 در کاربردهای ثابت بود. ولی در واقعیت، خروجی نسل سوم نه روشن بود و نه مشخص. البته یک قسمت از این مشکل به استفاده تامین کنندگان و ارائه دهندگان شبکه‌ها از استانداردهای مجزا برای نگهداری و پشتیبانی سامانه‌ها برمی‌گردد زیرا بدنه این استانداردها باعث ایجاد تفاوت‌هایی در فناوری واسط‌های هوایی می‌شود. در ضمن سوالات مالی متعددی هم وجود دارد که باعث تردید در مرغوبیت شبکه‌های نسل 3 می‌شود و این نگرانی وجود دارد که در بسیاری از کشورها، نسل 3 مورد توجه واقع نشود. این نگرانی‌ها در نهایت باعث ایجاد رقابت و تمایل به استفاده از فناوری‌های‌ بی‌سیم ‌نسل چهارم شد

. شبکه‌های نسل چهارم یا G4، نامی است که به سامانه‌های سیار مبتنی‌برIP که دسترسی را از طریق یک مجوعه از واسطه‌های رادیویی تامین می‌کنند، داده شده است.  این شبكه‌ها متکی بر فناوری‌های سوئیچ بسته‌ای هستند و به طور کلی مبتنی بر مجموعه پروتکل IP در هر دو بخش شبکه‌های باسیم و بی‌سیم هستند. شبکه G4 برقراری بهترین خدمات اتصال فراگشت  بی‌سیم را تعهد می‌کند و از طرف دیگر چندین واسط دسترسی رادیویی مانند:HIPERLAN ،WA ، GPRS وBLUETOOTH   را به یک شبکه واحد که کاربر از آن استفاده می‌کند تبدیل خواهد کرد.

 با این ویژگی، کاربران خواهند توانست به خدمات مختلف دسترسی پیدا کرده و پوشش بیشتری داشته باشند در ضمن، راحتی استفاده از یک وسیله واحد را نیز تجربه کنند. از طرف دیگر یک صورتحساب را با کاهش کل هزینة دسترسی داشته و دسترسی بی‌سیم قابل اعتمادی را حتی در صورت از دست دادن یک یا چند شبکه، داشته باشند. در حال حاضر G4 یکی از ابتکارات مراکز R&D برای فائق آمدن بر محدودیت‌های موجود و برطرف کردن مشکلات G3 است که نتوانسته به وعده‌های خود در زمینه عملکردها و خروجی های مختلف عمل کند.

 

جایگاه مدیریت حرکت پذیری در شبکه‌های بی‌سیم:

بحث مدیریت حركت‌پذیری به‌واسطه تامین یك ارتباط مستمر برای گره‌هایی كه نقطه اتصال خود به شبكه را تغییر می‌دهند، مطرح شده است. با توجه به رشد روزافزون پایانه‌های همراه و احتیاج به جابه‌جایی بین شبكه‌های بی‌سیم با فناوری‌های مختلف، پشتیبانی از حركت‌پذیری (در یك ‌شبكه و بین شبكه‌های ‌مختلف) تبدیل به یكی از خدمات موردنیاز و ضروری برای شبكه‌های تجاری و نظامی شده است. بنابراین در سالهای اخیر، تلاشهای زیادی در جهت توسعه طرح‌های مدیریت حركت پذیری موجود و ارایه روش‌های جدید با در نظر گرفتن استانداردهایی از جملهIETF  ، 3GPP و IEEEانجام گرفته و روشهای متفاوتی برای محیط های مختلف پیشنهاد شده است كه این روش‌ها برای همسازی بین درجه‌های مختلف حركت‌پذیری گره‌ها، مشخصات ترافیكی و


مطالب مرتبط با: موبایل - تلفن همراه ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات