وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber ایالات متحده آمریكا ( قسم اول )
جمعه بیست و ششم آبان 1385 ساعت 03:11 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم اول )

در این مقاله سعی شده است با نگاهی به قوانین و مقررات مربوط به اینترنت درنگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم اول ) آمریكا راهی برای دسترسی به قوانین مناسب در همین زمینه در كشورمان گشوده شود. این مقاله به مطالعه و بررسی قواعد مسئولیت مدنی در رابطه با اینترنت، حقوق قراردادها، حقوق مالكیت معنوی، حقوق جزایی در رابطه با تخلفات اینترنتی و حمایتها و محدودیتهای قانون اساسی در اینترنت به علاوه موارد مربوط در مورد اوراق بهادار و محاكمات اینترنتی پرداخته است.

این گفته كه حقوق اینترنت و رایانه پدیده ای جدید است بدان معنی نیست كه باید همه چیز را از نو فرا گرفت، بلكه بسیاری از اصول و قواعد عمومی برای حل مسایل این شاخه از حقوق نیز به كار می آید.

از آنجا كه ایالات متحده آمریكا زادگاه اصلی اینترنت به شمار می رود لذا طبیعی است كه قوانین و مقررات موجود در این كشور در رابطه با این پدیده در مقایسه با دیگر كشورها از گستردگی و اهمیت بیشتری برخوردار است.

در اینجا به مطالعه مسائل جدیدی می پردازیم كه شاخه های سنتی حقوق آمریكا در اثر ظهور اینترنت با آن روبرو گردیده است

نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم اول )

پدیده اینترنت در چند سال اخیر باعث تحول عظیمی در امر ارتباطات شده است نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم اول )ولی همزمان به دلیل گستردگی و كنترل دشوار این پدیده جدید، قوانین موجود پاسخگوی مشكلات به وجود آمده از طریق آن نیست.

در این مقاله سعی شده است با نگاهی به قوانین و مقررات مربوط به اینترنت در آمریكا راهی برای دسترسی به قوانین مناسب در همین زمینه در كشورمان گشوده شود. این مقاله به مطالعه و بررسی قواعد مسئولیت مدنی در رابطه با اینترنت، حقوق قراردادها، حقوق مالكیت معنوی، حقوق جزایی در رابطه با تخلفات اینترنتی و حمایتها و محدودیتهای قانون اساسی در اینترنت به علاوه موارد مربوط در مورد اوراق بهادار و محاكمات اینترنتی پرداخته است.

این گفته كه حقوق اینترنت و رایانه پدیده ای جدید است بدان معنی نیست كه باید همه چیز را از نو فرا گرفت، بلكه بسیاری از اصول و قواعد عمومی برای حل مسایل این شاخه از حقوق نیز به كار می آید.

از آنجا كه ایالات متحده آمریكا زادگاه اصلی اینترنت به شمار می رود لذا طبیعی است كه قوانین و مقررات موجود در این كشور در رابطه با این پدیده در مقایسه با دیگر كشورها از گستردگی و اهمیت بیشتری برخوردار است.

در اینجا به مطالعه مسائل جدیدی می پردازیم كه شاخه های سنتی حقوق آمریكا در اثر ظهور اینترنت با آن روبرو گردیده است:

 

 

 

الف) اینترنت و مسؤولیت مدنی:

نقض حریم زندگی خصوصی افراد و به ویژه دست اندازی به اطلاعات موجود در نامه های الكترونیكی اولین مساله ای است كه در زمینه مسؤولیت مدنی باید مورد بررسی قرار گیرد. هر كارگر یا كارمند آمریكایی در روز به طور متوسط 190 نامه الكترونیكی ارسال می كند و تازه این بدون محاسبه نامه های خصوصی است. این آمار خود نشان دهنده اهمیت مساله است. از سویی هنگامی كه در عالم اینترنت به گشت و گذار می پردازید، شكارچیان با دنبال كردن مسیرتان در اینترنت به علائق شخصی‌تان پی می برند و ممكن است حتی اطلاعات مربوط، به فروش نیز برسد. آثار حقوقی این اقدام چیست؟

استفاده از تصویر و اسامی افراد برای كسب منافع تجاری نیز از لحاظ مسؤولیت مدنی در محیط اینترنت قابل بررسی است.افتراء، صرف نظر از جنبه جزایی از لحاظ مسؤولیت مدنی نیز می تواند مسؤولیت به بار آورد. با توجه به شیوع پدیده اینترنت و سهولت دستیابی به اطلاعات از طریق آن، افتراء به این شیوه، حتی می تواند خطرناك تر از شیوه های معمول باشد. نامه های الكترونیكی  ناخواسته یا تبلیغاتی نیز از لحاظ مسؤولیت مدنی آثار حقوقی عدیده را به بار می آورند.

مطالعه قواعد مسئولیت مدنی در رابطه با اینترنت گسترده‌تر و با اهمیت‌تر از قواعد دیگر زمینه هایی حقوقی است. لذا در این مقاله با تفصیل بیشتری به بحث در این خصوص می پردازیم:

»» آشنایی با متن كامل قانون مجازات جرایم رایانه ای و اینترنتی جمهوری اسلامی ایران
»» گفتگو اختصاصی: مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه‌ای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و جرایم رایانه ای و اینترنتی
»» نگاهی دیگر به جرایم رایانه ای و اینترنتی ؛ وب سایتها مشمول قانون هستند؟
»» نگاهی به جرایم اینترنتی و کامپیوتری ؛ پلیس اینترنتى ، نیروی انتظامی رایانه ای !!!
»» با جرائم جدید رسانه ای به خصوص جرایم جدید کامپیوتری آشنا شویم »» آشنایی با کلاهبرداری اینترنتی (قسمت اول )

 

ایمیل - پست الكترونیكی Email

با اینكه نامه های الكترونیكی در نگاه نخست پدیده ای گذرا به نظر می آیند.باید دانست كه این نامه ها حتی تا مدت ها پس از پاك شدن در رایانه شخصی و شركت های خدمت رسان اینترنتی باقی می مانند و می توانند خسارات دراز مدت به بار آورند.

ممكن است نامه ای الكترونیكی‌ای كه مدتها قبل ارسال شده است از روی میز دادگاه سر در آورد. شاید نتوان باور كرد ولی حتی اظهار نظر در تالارهای گپ (chat rooms) نیز تاسالها ذخیره می شوند. قانون حریم خصوصی ارتباطات الكترونیكی، مصوب 1986 از قوانین فدرال، راجع به نامه های الكترونیكی در ایالات متحده آمریكا است.

به موجب این قانون، دولت، شركت های خدمت رسانی اینترنتی و كارفرمایان و ... از افشاء و باز كردن غیر مجاز مراسلات و مخابرات الكترونیكی افراد، منع شده اند. مخابرات الكترونیكی شامل نامه های الكترونیكی، ارتباطات از طریق پی جو و تلفن همراه می شود. نقض مقررات مربوطه دارای ضمانت اجرای حقوقی و كیفری است.

»» خیلی هم جدی نگیرید ؛ آداب و روش و منش ارسال ایمیلemail ؛ پست الکترونیکی چیست
»» روشهای نفوذ هکرها Hacker و نفوذگران به شناسه کاربری ID و پست الکترونیکی Email
»» محافظت درمقابل خطرات ایمیل؛ مقابله با حملات ویروسها در پست الکترونیکی ( قسمت دوم)
»» مصاحبه‌ای اختصاصی ماهنامه شبکه را با تاملینسون پدیدآورنده پست الکترونیکی (ایمیل) ( قسمت دوم )  

»» مصاحبه‌ای اختصاصی ماهنامه شبکه را با تاملینسون پدیدآورنده پست الکترونیکی (ایمیل) ( قسمت اول)

»» محمود احمدی نژاد رییس جمهور و اعلام پست الکترونیکی (ایمیل) دفتر ریاست جمهوری

 

نیم نگاهی به قوانین مرسوم در مورد نامه های الكترونیكی

به موجب قانون فوق:

1- دریافت كنندگان نامه های الكترونیكی حق باز كردن آن را دارند.

2-  شركت های خدمت رسانی اینترنتی حق افشای پیام های الكترونیكی را جز برای مخاطب آن ندارند.

3-  كارفرمایان هنگامی حق كنترل نامه های الكترونیكی كارمندان را دارند كه كارمندان راضی بوده و این كنترل نیز در جریان معمول كار صورت گرفته و سامانه پست الكترونیكی نیز متعلق به كارفرما باشد.

4-  دولت تنها در صورتی حق دست اندازی به نامه های الكترونیكی افراد را خواهد داشت كه قبلاً مجوز این كار را از دادگاه دریافت كرده باشد.

 

پاره ای از محاكم برای محكوم كردن كارفرمایانی كه نامه های الكترونیكی كارمندان خود را كنترل كرده اند به قواعد حقوق عرفی در خصوص حمایت از حریم خصوصی افراد استناد كرده‌اند.

فناوری جدید هر چند گاه حریم خصوصی زندگی افراد را تهدید می كند، در برابر وسایلی را نیز در برابر این تهدید در اختیار انسان گذاشته است. نرم افزارهای رمزگذاری از جمله این وسایل است.

 

ردیابی اینترنتی- شناسایی هویت مجازی – احراز هویت الکترونیکی

فرض كنیم برای خرید كتاب مورد علاقه خود از وبگاه معروف آمازون دیدار كرده اید. روز بعد كه رایانه خود را روشن می كنید با تعجب پیامی را بر صفحه آن مشاهده می كنید كه همراه نام شما به تبلیغ كتاب و موسیقی می پردازد و اعلام می كند كه چون پیشتر فلان كتاب را خریده اید لذا خرید كتب مشابه توصیه می شود.

 

یک مثال عینی ، پایگاه اینترنتی آمازون این اطلاعات را چگونه بدست آورده است؟ 

باید بدانید كه بسیاری از پایگاه های اینترنتی بطور خودكار اقدام به نصب ردنما بر روی رایانه شما می كنند. ردنما عبارتست از یك فایل كوچك، حاوی شماره شناسنامه، اطلاعات شخصی همچون نشانی پست الكترونیكی و منزل، شماره تلفن، شماره كارت اعتباری و البته پایگاه‌های اینترنتی كه بیشتر از آن دیدار كرده اید.

پاره ای از ردنماها صرفاً جهت ردیابی كاربران در یك پایگاه معین طراحی شده اند ولی بعضی دیگر تمام فعالیت ها را در كل شبكه جهانی اینترنت و تمام پایگاههای اینترنتی ردیابی می‌كنند. حتی شركت هایی را می توان یافت كه اطلاعات كسب شده را از این طریق به فروش می‌رسانند. كافی است فهرست افرادی كه دارای نام خانوادگی شرقی اند یا فهرست طرفداران حزب خاصی را درخواست كنید.

صرفنظر از ردنماها و مزایا و معایب آن، رایانه شخصی به طریق دیگری نیز پرونده سازی می كند؛ هنگامی كه از صفحات مختلف یك پایگاه اینترنتی دیدار می كنید رایانه نسخه ای از آن صفحات را ذخیره می كند. به این ترتیب بازرسی رایانه شخصی افراد به روشنی پایگاه های مورد علاقه آنان را مشخص خواهد كرد.

فرض كنیم كارفرمای شما از این طریق متوجه شود كه در اینترنت به دنبال شغل جدید می گردید یا اینكه حكومت به تمایلات راستگرایانه یا چپگرایانه شما پی ببرد. آنگاه چه اتفاقی می‌افتد؟

 

نامه های الكترونیكی ناخواسته – هزنامه - اسپم  Spam

نامه های الكترونیكی ناخواسته – هزنامه - اسپم  Spam  به نامه الکترونیکی گفته می شود که به صورت ارسال عمومی و بدون خواسته قلبی کاربر برای تعدادی از کاربران ارسال می شود در اصل کاربر نمی خواهد چنین نامه هایی را دریافت کند هرزنامه ها برعکس نامش حتمی در مورد مسایل بد اخلاقی مانند پو...رن.و  یا س.ک...س نیست بلکه اکثریت اسپم ها ؛ نامه های شرکتهای تبلیغی هستند که ایمیل کاربران را ناخواسته کاربر جمع آوری و انبوه نامه را برای وی ارسال می کنند

نامه های الكترونیكی ناخواسته مشكلات عدیده ای به دنبال می آورند. این نامه ها از یك سو برای شركت های خدمت رسان اینترنتی مشكل ایجاد می كنند و از سوی دیگر با حجم خود باعث كاهش ظرفیت پذیرش پیام های الكترونیكی مشتركان می شوند. طبق آمارهای موجود حدود 30 درصد كل نامه های الكترونیكی چنین حالتی دارند كه از این میزان حدود نیمی متقلبانه اند. بیشتر این نامه های الكترونیكی یا راجع به ثروتمند شدن سریع هستند یا درمان های معجزه آسا و یا محصولات صنعت هرزه نگاری را تبلیغ می كنند. افزایش این گونه نامه های الكترونیكی رشد اینترنت را تهدید می كند. نامه های الكترونیكی ناخواسته از یك سو هزینه اتصال به شبكه اینترنت را افزایش داده و وقت زیادی صرف خواندن آن ها می شود و از سوی دیگر باعث شلوغی شبكه نیز می شوند. خدمت رسانان اینترنتی به ویژه از این پدیده زیان می بینند زیرا ممكن است كاربران اینترنت آن ها را مقصر قلمداد كنند. فرستندگان این نامه ها برای اجتناب از پاسخ های خشمگینانه كاربران، نشانی خود را اشتباه درج می كنند. كارشناسان معتقدند كه این نامه ها به طور متوسط 2 دلار به هر كاربر اینترنتی خسارت وارد می كند.

 

نامه های متقلبانه ،فیشینگ ، Phishing

 نحوه برخورد با این نامه های تقلب آمیز مانند برخورد با هر گونه تقلب دیگر در اینترنت است. این كار از طریق قوانین دولتی و كمیسیون تجارت فدرال صورت می گیرد. كمیسیون كه نگران كاهش اعتماد مصرف كنندگان در اثر این گونه نامه هاست اخیراً به حمایت از قوانینی پرداخته است كه استفاده از عناوین و نشانی های صحیح و ... را در پیام های تجاری الزامی می كنند.

كمیسیون در مبارزه با این نامه های الكترونیكی دعاوی عدیده ای نیز اقامه كرده است. برای مثال شركتی كه در جمهوری دو مینیكن قرار داشت برای مشتریان نامه هایی از این دست ارسال می كرد كه عنوان آن، هویت واقعی ارسال كننده را مخفی می كرد. شركت در نامه های ارسالی از مشتریان می خواست در صورتی كه سؤالی دارند با استفاده از كد 797  و در تماس با شماره تلفنی مشخص جواب دریافت كنند. مشتریانی غافل از آنكه این كد در جمهوری دومینیكن قرار دارد، تماس می گرفتند كه نتیجه آن صورت حساب سرسام آور تلفنی بود. علاوه بر این كه شماره تلفن مذكور نیز مربوط به یك شركت فعال در زمینه صنعت هرزه نگاری بود.

 

نامه های غیر متقلبانه

 قضیه این گونه نامه های الكترونیكی پیچیده تر است چرا كه قوانین خاصی ندارند. این پدیده، نیز در حال افزایش است. شركت های خدمت رسان اینترنتی تدابیری برای مبارزه با آن اندیشیده اند.

تااینجا به مطالعه مسائل جدیدی می پرداختیم که درادامه حتمی مسایل حقوقی دیگر را مرور می کنم تا با قوانین خاصه اینترنت و فن آوری اطلاعات در آمریکا مطلع شوید

   

------ .:شناسنامه مقاله :. -----------------------------------------

برداشت آزاد : مطالب با رنگ n در متن مقاله به صورت توضیح مطلب به متن نویسنده اضافه شده است ؛ وبلاگ در حذف یا اضافه مطالب با رعایت قانون کپی رایت CopyRight  آزاد است

منبع : وب سایت مخابرات

 نویسنده: دكتر سید حسین میرشاكی

تاریخ انتشار :

 منبع وبلاگ  : ارسالی توسط کاربران

عنوان اصلی مقاله: قوانین و مقررات مربوط به اینترنت در ایالات متحده آمریکا

 لینک مستقیم  مقاله اصلی :

 کلمات کلیدی مقاله : فن آوری اطلاعات|IT|  قوانین|مقررات| اینترنت |Law| Cyber | ایالات متحده آمریكا|

---------------------------------------------------------------------------

 

 

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

مقالات مرتبط  : آشنایی با حقوق اینترنت و Cyber Law  آمریکا و جهان

»» حقوق اینترنت و Cyber Law ، بررسی اجمالی قوانین بین المللی در مورد تخلفات اینترنتی
»» قوانین "ف.ی.ل.ت.ر.. ی.ن.گ" در قاره اروپا و آمریكا و چالشهای پیش رو کاربران جوان و نوجوان اینترنت (قسمت دوم)
»» قوانین ف. ی. ل. ت. ر.. ی. ن. گ در قاره اروپا و آمریكا در دنیای مجازی و چالشهای پیش رو کاربران اینترنت (قسمت اول)

»» نگاهی به تحقیق در مورد تولید محتوا اطلاعات برای اینترنت در نزد کاربران آمریکایی
»» در پی اعمال زیاده خواه سیاسی آمریکا، یاهو ،گوگل، جاوا و مکفی ایران را تحریم کردند
»» نگاه به سیاست جهانی به حاکمیت اینترنت ؛ آمریکا حاکم خواهد ماند
»» حدف 4 هزار سایت ایرانی توسط آمریکا به همین سادگی
»» گزارش تحریم و شیطنت شرکت آمریکایی گوگل Google بر علیه جمهوری اسلامی ایران و کاربران ایرانی
 

 

مقالات مرتبط  : آشنایی با جرایم اینترنتی و رایانه ای و قوانین برخورد و مقابله

»» "سایبرس.ک.س"، نگاهی آمار وارقام درخصوص گرایش به مسایل جنسی در اینترنت

»» نگاهی به رویکرد کاربران به پ.و.ر.ن.و گرافی و اعتیاد ه.ر.زه نگاری در اینترنت ( قسم اول)
»» آشنایی با متن كامل قانون مجازات جرایم رایانه ای و اینترنتی جمهوری اسلامی ایران
»» گفتگو اختصاصی: مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه‌ای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و جرایم رایانه ای و اینترنتی
»» نگاهی دیگر به جرایم رایانه ای و اینترنتی ؛ وب سایتها مشمول قانون هستند؟
»» نگاهی به جرایم اینترنتی و کامپیوتری ؛ پلیس اینترنتى ، نیروی انتظامی رایانه ای !!!
»» با جرائم جدید رسانه ای به خصوص جرایم جدید کامپیوتری آشنا شویم

»» یک هشدار دارایی‌های مجازی ایران در خطر تعرض و نابودی

»» دولت در خواب فیلتر، ورود تازه‌ترین شیوه‌های كلاهبرداری اینترنتی به ایران

مطالب مرتبط با: هک - هکر - کراک ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات