وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber ایالات متحده آمریكا ( قسم دوم )
یکشنبه بیست و هشتم آبان 1385 ساعت 02:11 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم دوم )

 پدیده اینترنت در چند سال اخیر باعث تحول عظیمی در امر ارتباطات شده است نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم دوم )ولی همزمان به دلیل گستردگی و كنترل دشوار این پدیده جدید، قوانین موجود پاسخگوی مشكلات به وجود آمده از طریق آن نیست. در این مقاله سعی شده است با نگاهی به قوانین و مقررات مربوط به اینترنت در آمریكا راهی برای دسترسی به قوانین مناسب در همین زمینه در كشورمان گشوده شود. این مقاله به مطالعه و بررسی قواعد مسئولیت مدنی در رابطه با اینترنت، حقوق قراردادها، حقوق مالكیت معنوی، حقوق جزایی در رابطه با تخلفات اینترنتی و حمایتها و محدودیتهای قانون اساسی در اینترنت به علاوه موارد مربوط در مورد اوراق بهادار و محاكمات اینترنتی پرداخته است.

 

نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم دوم )

پدیده اینترنت در چند سال اخیر باعث تحول عظیمی در امر ارتباطات شده است نگاهی به قوانین و مقررات اینترنت و فن آوری اطلاعات Law Cyber  ایالات متحده آمریكا ( قسم دوم )ولی همزمان به دلیل گستردگی و كنترل دشوار این پدیده جدید، قوانین موجود پاسخگوی مشكلات به وجود آمده از طریق آن نیست. در این مقاله سعی شده است با نگاهی به قوانین و مقررات مربوط به اینترنت در آمریكا راهی برای دسترسی به قوانین مناسب در همین زمینه در كشورمان گشوده شود. این مقاله به مطالعه و بررسی قواعد مسئولیت مدنی در رابطه با اینترنت، حقوق قراردادها، حقوق مالكیت معنوی، حقوق جزایی در رابطه با تخلفات اینترنتی و حمایتها و محدودیتهای قانون اساسی در اینترنت به علاوه موارد مربوط در مورد اوراق بهادار و محاكمات اینترنتی پرداخته است.

 

 

اینترنت و حقوق قراردادها:

بیست سال قبل اگر تاجری قصد معامله با تاجر دیگری داشت به نامه نگاری متوسل می‌شد. حال تصور كنید كه گفت و گوهای مقدماتی بین تجار جهت انعقاد قرارداد از طریق پست انجام شود! پست سریع السیر و سپس دورنگار مشكل را تا حدودی حل كرد ولی مشكل استفاده از كاغذ برای برقراری ارتباط هنوز هم وجود داشت. پیشتر، تجار نگران رسیدن نامه های خود بودند و اكنون از خود می پرسیدند كه آیا دورنگار به دست طرف رسیده و آیا به اندازه كافی خوانا بوده است؟ گام بعدی در این میان ظهور تبادل دیجیتالی الكترونیكی (EDI) بود كه معایب خود را داشت تا این كه اینترنت و پست الكترونیكی با توانایی های سحر آمیز خود به دنیای علم و اقتصاد عرضه شد و به سرعت به صورت یكی از متداول‌ترین طرق تجارت درآمد. جالب آن كه مسایل مربوط به جنبه های حقوقی این پدیده در تجارت تفاوت چندانی با مسایل مطرح شده در سال های نخست تكوین حقوق تجارت ندارد؛ مسایلی همچون زمان انعقاد قرارداد و شروط آن. قواعد كلی البته یكسان است و در این جا نیز باید به دنبال ایجاب و قبول و زمان تلاقی آن دو بود. ولی فناوری جدید مسائل جدیدتری نیز بوجود آورده است: آیا صرف فشردن دكمه موشی (ماوس) بر روی نقطه ای از صفحه رایانه به معنای قبول تمام شرایط قرارداد است؟ و آیا این امر در حكم امضاء است؟ قانون امضاء الكترونیكی در تجارت جهانی و ملی از جدیدترین قوانین فدرال در این رابطه است.

 

تقلب و دسیسه در كسب و تجارت  اینترنتی

تقلب و دسیسه در كسب و تجارت با ظهور اینترنت نیز كماكان از مسایل مبتلا به حقوقی است. از موارد تقلب، نسبت دادن توانایی های غیر واقعی به برنامه های جستجوگر اینترنتی است.

شیوه دیگر تقلب چیزی است كه هویت ربایی نام گرفته است. سامانه های اینترنتی بسیاری را می توان یافت كه اطلاعات خصوصی راجع به خریداران اینترنتی را در معرض فروش می گذارند. این امر، استفاده از اعتبار دیگران برای خرید و همچنین كسب امتیازات گوناگون را تسهیل می كند. سازمان تامین اجتماعی آمریكا 000/30 شكایت را در سال 1999 در این رابطه ثبت كرده كه نسبت به سال های پیش از آن افزایش چشمگیری داشته است.

 

ج)  اینترنت و حقوق مالكیت معنوی:

امكاناتی كه اینترنت برای تسهیل نسخه برداری از علائم تجارتی و تكثیر موسیقی فراهم آورده باعث تغییرات ماهوی در حقوق مالكیت معنوی نگردیده است. مقررات مربوط به مالكیت فكری اولاً به هدف حمایت از روح ابتكار و خلاقیت وضع گردیده است. می توان گفت كه ظهور اینترنت صرفاً موجب بوجود آمدن چالش هایی در تفسیر مقررات حق التالیف شده است.

دعاوی متعددی در آمریكا در خصوص اینترنت و مالكیت معنوی اقامه شده كه بررسی آن بسیار جالب است كه جهت ممانعت از اطاله كلام از بحث تفصیلی در این خصوص خودداری می‌شود.

مساله استفاده منصفانه از حقوق مالكیت معنوی دیگران در این جا نیز مطرح می شود. آیا ایجاد كانال های ارتباط در یك سامانه اینترنتی جهت راهیابی به یك سامانه دیگر كه حاوی اطلاعات مورد حمایت حقوق مالكیت معنوی است،‌ مجاز است یا اینكه نقض مقررات مربوط به شمار می رود؟ قانون حق‌التالیف هزاره دیجیتال كه در واقع اصلاحیه‌ای است بر مقررات فدرال حق‌التالیف این اقدام را نقض مقررات حق انحصاری تكثیر تلقی كرده است.

اختلاف بر سر نامگذاری سامانه های اینترنتی چالش دیگری است كه حقوق مالكیت معنوی با آن روبرو است. حمایت از نام پایگاههای اینترنتی موضوع مقررات بین المللی واقع گردید ولی علاوه بر این نظام ثبت بین المللی، در داخل آمریكا نیز قوانین خاص در این رابطه وجود دارد كه به موجب آن زیان‌دیده حق دارد مانع استفاده از نام متعلق به خود شده و خسارات ناشی از آن را دریافت كند.

 

د)  اینترنت و حقوق جزا:

اداره آگاهی آمریكا (FBI) جرائم اینترنتی  را به یك بیماری همه گیر تشبیه كرده است. كمتر شركتی است كه به نوعی قربانی یكی از این جرائم نشده باشد. ویروس های رایانه ای 6/7 میلیارد دلار برای شركتهای تجاری خسارات به بار آورده است. استفاده از كارت اعتباری دیگران نوعی كلاهبرداری و تقلب است چه به صورت سرقت كارت اعتباری باشد، چه به صورت استفاده از آن در شبكه جهانی اینترنت. در كنار جرائم رایانه ای اكنون می توان با ظهور اینترنت از جرائم اینترنتی نیز سخن گفت.

 

سوء استفاده از اینترنت و رایانه

سوء استفاده‌هایی كه از اینترنت و رایانه می توان كرد، همگی مشمول مقررات جزائی موجود نمی شوند و این امر احتیاج به وضع قوانین جدید دارد. با این حال اینترنت وسیله‌ای است كه ارتكاب پاره ای از جرائم را تسهیل می كند؛ ارائه تصاویر و فیلم های مستهجن به اطفال، تماس افراد متجاوز با اطفال، آزار جنسی كارمندان، تهدید به مرگ یا صدمات جسمانی، كلاهبرداری، قماربازی، جاسوسی صنعتی و اقتصادی، اخاذی، فروش مواد ممنوعه، نسخه برداری غیر مجاز از نرم افزارها، سرقت و تجاوز، اخلال در خدمت رسانی شركت ها و به تعطیلی كشاندن آنها و البته تروریزم.

پاره ای از این جرائم مشمول مقررات عام همچون مقررات ارتشاء، پول شویی و قمار بازی است و پاره ای دیگر مشمول مقررات خاص رایانه ای. قانون تقلب و سوء استفاده رایانه ای و قانون جاسوسی اقتصادی از جمله قوانین اخیرالذكر است.

بازرسی رایانه های شخصی به موجب دستور مقام قضایی نیز ازمسائل جنجال برانگیزحقوقی است. آیا تحقیقات راجع به جرم شامل بازرسی رایانه ها نیز می شود؟ می توان گفت كه اصلاحیه چهارم قانون اساسی آمریكا تنها شامل منازل و دفاتر كار نیست بلكه رایانه های شخصی را نیز دربر می گیرد.

 

هـ)  اینترنت و حمایت ها و محدودیت های قانون اساسی:

اصلاحیه اول قانون اساسی آمریكا بر آزادی بیان و مطبوعات و همچنین آزادی تجمعات تأكید می گذارد. اینترنت باعث طرح مجدد آزادی های مصرح در این اصلاحیه شده است. آزادی بیان در محیط اینترنت هم محترم است. ولی باید دانست محصولات هرزه نگاری به مدد اینترنت با سهولت بیشتری عرضه می شود. این محصولات و دسترسی آسان اطفال بدان چالش های جدیدی به وجود آورده است. قانون منع سوء استفاده جنسی از اطفال كه فروش، در اختیار داشتن و توزیع این محصولات را جرم می دانست به دلیل ابهامات موجود در آن توسط دیوان عالی آمریكا باطل اعلام گردیده و ناقض حقوق مصرح در اصلاحیه اول قانون اساسی این كشور تشخیص داده شده است.

 

و) اینترنت و اوراق بهادار:

اینترنت دسترسی به بازارهای سرمایه را تسهیل كرده است. اطلاعات مالی شركت ها و وضعیت سرمایه‌گذاری در سامانه های اینترنتی عرضه می شود. افزایش علاقه مندان بورس كه از اینترنت برای خرید و فروش استفاده می كنند باعث افزایش اقدامات غیر قانونی شده است. یكی از این اقدامات چیزی است كه به pump and dump معروف گردیده است. در این روش فرد ابتداء اقدام به خرید سهام یك شركت می كند و سپس از طریق اینترنت اطلاعاتی راجع به آن سهام منتشر می كند كه موجب افزایش خریداران می شود و آنگاه سهام مربوطه را می فروشد و سود كلانی بدست می آورد. این اقدام تقلب در خرید و فروش سهام تلقی می شود. جاناتان لبد پسربچه 15 ساله آمریكایی از این طریق توانست پس انداز 8000 دلاری خود را به   273000 دلار افزایش دهد. وی بعداً به همین سبب توسط كمیسیون مبادلات و اوراق بهادار تحت تعقیب قرار گرفته و به استرداد اموال حاصله از این اقدام محكوم گردید.

 

ز) اینترنت و ادله اثبات دعوا:

افراد بسیاری را می توان یافت كه خصوصی ترین اسرار خود را در رایانه شخصی خود ذخیره می كنند. هیچكس از بر ملاشدن اسرار سر به مهر خود خوشحال نمی شود. مونیكا لوینسكی كارآموز سابق كاخ سفید نیز از این قاعده مستثنا نیست. بازپرسان آمریكایی در جریان پرونده كلینتون رییس جمهورپیشین ایالات متحده با بازرسی رایانه مونیكا لوینسكی اطلاعات ذیقیمتی بدست آوردند، از جمله نسخه های نامه های الكترونیكی پاك شده و حتی پیش نویس نامه هایی كه وی هرگز ارسال نكرده بود.آیا اطلاعات ذخیره شده به روش فوق مورد حمایت است؟

 

حقوق جزا:

 اصلاحیه چهارم قانون اساسی آمریكا دولت را از هر گونه بازرسی نامتعارف منع می كند. محاكم آمریكا بر اساس این اصلاحیه با این سؤال روبرو هستند؛ آیا قربانی این بازرسی نامتعارف انتظار مشروع خصوصی تلقی شدن این اطلاعات را داشته است یا خیر؟

اگر چنین انتظار مشروعی وجود داشته باشد، مقامات حكومتی جهت بازرسی رایانه ها می‌باید از محكمه مجوز دریافت كنند. در حقیقت اصلاحیه چهارم، رایانه ها را نیز در بر می گیرد.

برای مثال مارك سایمونز، كارمند یكی از ادارات دولتی آمریكا بود كه سازمان متبوع وی رسماً استفاده شخصی از رایانه های سازمان را ممنوع كرده و اعلام داشته بود كه برای تضمین این مسأله بطور الكترونیكی افراد را كنترل خواهد كرد. مسؤلین هنگام كنترل متوجه شدند كه سایمونز بطور غیر قانونی اقدام به گرفتن عكسهای مستهجن مربوط به اطفال از اینترنت و ذخیره آن بر روی رایانه، نموده است. سایمونز به اتهام تحصیل عكس های مستهجن اطفال، محاكمه و به 18 ماه زندان محكوم شد. سایمونز از حكم محكومیت خود تجدید نظر خواهی كرد و با این استدلال كه بازرسی به عمل آمده غیر قانونی بوده است خواستار نقض حكم دادگاه بدوی شد. دادگاه تجدید نظر با این استدلال كه با توجه به خط مشی اعلام شده سازمان محكوم علیه نمی باید انتظار خصوصی باقی ماندن اطلاعات ذخیره شده را می داشت تجدید نظر خواهی وی را رد كرد.

 

 دادرسی مدنی:

رایانه ها به طور فزاینده در جریان دعاوی حقوقی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. فرض كنیم كارخانه ای یكی از كارمندان خود را اخراج می كند. كارمند اخراجی به دادگاه متوسل می‌شود و كارخانه نیز در دفاع ادعا می كند كه وی در نگهداشتن حساب هزینه ها مرتكب تقلب شده است. وكلای كارخانه ممكن است در جریان رسیدگی خواستار بازرسی محتویات رایانه كارمند اخراجی شوند. در پرونده های طلاق نیز ممكن است زوجه ادعا كند كه زوج به اطفال خانواده تصاویر مستهجن نشان داده است. در اینجا نیز ممكن است رایانه زوج سر از دادگاه در بیاورد.

 

سخن آخر

در ایالات متحده آمریكا آزادی مطبوعات همیشه مورد حمایت بوده است. در سال 1980 كنگره آمریكا قانون مرسوم به خط مشی حریم زندگی خصوصی (PPA) را از تصویب گذراند تا آزادی مطبوعات را بیشتر مورد حمایت قرار دهد. به موجب این قانون دولت موظف است پیش از بازرسی یا توقیف اوراق مربوط به دست اندركاران نشر كتاب، روزنامه یا پخش برنامه های رادیو و تلویزیونی، مجوز مربوطه را كسب كند. این قانون از كسانی كه از طریق اینترنت پیام رسانی می‌كنند نیز حمایت می كند. قربانیان بازرسی غیر مجاز می توانند خسارات مربوطه را مطالبه كنند.

------ .:شناسنامه مقاله :. -----------------------------------------

برداشت آزاد : مطالب با رنگ n در متن مقاله به صورت توضیح مطلب به متن نویسنده اضافه شده است ؛ وبلاگ در حذف یا اضافه مطالب با رعایت قانون کپی رایت CopyRight  آزاد است

منبع : وب سایت مخابرات

 نویسنده: دكتر سید حسین میرشاكی

تاریخ انتشار :

 منبع وبلاگ  : ارسالی توسط کاربران

عنوان اصلی مقاله: قوانین و مقررات مربوط به اینترنت در ایالات متحده آمریکا

 لینک مستقیم  مقاله اصلی :

 کلمات کلیدی مقاله : فن آوری اطلاعات|IT|  قوانین|مقررات| اینترنت |Law| Cyber | ایالات متحده آمریكا|

---------------------------------------------------------------------------

 

 

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

مقالات مرتبط  : آشنایی با حقوق اینترنت و Cyber Law  آمریکا و جهان

»» حقوق اینترنت و Cyber Law ، بررسی اجمالی قوانین بین المللی در مورد تخلفات اینترنتی
»» قوانین "ف.ی.ل.ت.ر.. ی.ن.گ" در قاره اروپا و آمریكا و چالشهای پیش رو کاربران جوان و نوجوان اینترنت (قسمت دوم)
»» قوانین ف. ی. ل. ت. ر.. ی. ن. گ در قاره اروپا و آمریكا در دنیای مجازی و چالشهای پیش رو کاربران اینترنت (قسمت اول)

»» نگاهی به تحقیق در مورد تولید محتوا اطلاعات برای اینترنت در نزد کاربران آمریکایی
»» در پی اعمال زیاده خواه سیاسی آمریکا، یاهو ،گوگل، جاوا و مکفی ایران را تحریم کردند
»» نگاه به سیاست جهانی به حاکمیت اینترنت ؛ آمریکا حاکم خواهد ماند
»» حدف 4 هزار سایت ایرانی توسط آمریکا به همین سادگی
»» گزارش تحریم و شیطنت شرکت آمریکایی گوگل Google بر علیه جمهوری اسلامی ایران و کاربران ایرانی
 

 

مقالات مرتبط  : آشنایی با جرایم اینترنتی و رایانه ای و قوانین برخورد و مقابله

»» "سایبرس.ک.س"، نگاهی آمار وارقام درخصوص گرایش به مسایل جنسی در اینترنت

»» نگاهی به رویکرد کاربران به پ.و.ر.ن.و گرافی و اعتیاد ه.ر.زه نگاری در اینترنت ( قسم اول)
»» آشنایی با متن كامل قانون مجازات جرایم رایانه ای و اینترنتی جمهوری اسلامی ایران
»» گفتگو اختصاصی: مدیرکل مبارزه با جرایم خاص و رایانه‌ای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و جرایم رایانه ای و اینترنتی
»» نگاهی دیگر به جرایم رایانه ای و اینترنتی ؛ وب سایتها مشمول قانون هستند؟
»» نگاهی به جرایم اینترنتی و کامپیوتری ؛ پلیس اینترنتى ، نیروی انتظامی رایانه ای !!!
»» با جرائم جدید رسانه ای به خصوص جرایم جدید کامپیوتری آشنا شویم

»» یک هشدار دارایی‌های مجازی ایران در خطر تعرض و نابودی

»» دولت در خواب فیلتر، ورود تازه‌ترین شیوه‌های كلاهبرداری اینترنتی به ایران

مقالات مرتبط  : محرمانگی کار در هنگام کاربری با اینترنت و کامپیوتر

»» نگاه فنی به یک سوال IP Address چیست ؟ با مبانی شبکه اینترنت آشنا شویم
»» طرح فیلترینگ سراسری، با ثبت IP ،حریم خصوصی کاربران را در معرض خطر قرار می دهد

»» نیم نگاه و نقد فنی سیستم فیلترینگ جدید مخابرات براساس شناسایی کاربران از طریق IP

»» هرگز در اینترنت مخفی نیستید ردپای شما درهرجا با IP.

»» فعالیت پنهان در اینترنت ؛ نیم نگاهی به محرمانگى (Privacy) اینترنتی

»» باهم مرورمی کنیم پست های الکترونیکی و ایمیل ها من تا چه حد محرمانه خواهد ماند

»» چند کلام هم در مورد اینکه چرا اصولا وبلاگ زدیم !

 

مقالات مرتبط  : ایمیلemail ؛ پست الکترونیک

» خیلی هم جدی نگیرید ؛ آداب و روش و منش ارسال ایمیلemail ؛ پست الکترونیکی چیست
»» روشهای نفوذ هکرها Hacker و نفوذگران به شناسه کاربری ID و پست الکترونیکی Email
»» محافظت درمقابل خطرات ایمیل؛ مقابله با حملات ویروسها در پست الکترونیکی ( قسمت دوم)
»» مصاحبه‌ای اختصاصی ماهنامه شبکه را با تاملینسون پدیدآورنده پست الکترونیکی (ایمیل) ( قسمت دوم )  

»» مصاحبه‌ای اختصاصی ماهنامه شبکه را با تاملینسون پدیدآورنده پست الکترونیکی (ایمیل) ( قسمت اول)

»» محمود احمدی نژاد رییس جمهور و اعلام پست الکترونیکی (ایمیل) دفتر ریاست جمهوری »» باهم مرورمی کنیم پست های الکترونیکی و ایمیل ها من تا چه حد محرمانه خواهد ماند»» فعالیت پنهان در اینترنت ؛ نیم نگاهی به محرمانگى (Privacy) اینترنتی »» اسپم Spam چیست ؟ منبع نامه های الکترونیکی ناخواسته )هرزنامه ها) و راه مقابله
»» اسپم Spam چیست ؟ آشنایی با مفهوم هرزنامه پست الکترونیکی و راههای مقابله با آن( قسمت اول ) 

»» چگونه با اسپم مقابله کنیم؟ ( قسمت دوم)
»» اسپم ( هرزنامه) را بشناسیم (قسمت اول )

»» در مورد دزدی هویت و مشخصات افراد در اینترنت ؛ با فیشینگ Phishing بیشتر آشنا شویم
»» مراقب باشید ؛ دزدی هویت در اینترنت ؛ پدیده تهدید جدیدی برای وب
»» درمورد Phishing یا دزدی هویت بدانیم و راهها مقابله با آن را مرور کنیم ( قسمت اول)
»» آشنایی با حملات pharming ؛ جذب کاربر به یک وبسایت جعلی و دزدی هویت مجازی کاربر »» نکات مهم و اساسی ! در مورد نوشتن و پاسخ دادن به پست الکترونیکی ( ایمیل)Email<می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات