وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آشنایی و بررسی مزایا و معایب نرم افزارهای مرورگر وب Web Browser دنیا در سال 2005
پنجشنبه نهم آذر 1385 ساعت 02:11 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

آشنایی و بررسی  مزایا و معایب نرم افزارهای مرورگر وب  Web Browser  دنیا در سال 2005

یک کاربر عزیز در ایمیلی سوال نموده اند کدام یک از مروگرها وب ؛ بروزها Web آشنایی و بررسی  مزایا و معایب نرم افزارهای مرورگر وب  Web Browser  دنیا در سال 2005Browser  بهتر است و این نرم افزار مرورگر اینترنت را از کجا باید دانلود نمود و نصب کرد .

شاید بتوان اولین و مهمترین نیاز هر کاربر اینترنت در زمان اتصال به اینتر نت استفاده نمودن از یک مرورگر وب میباشد. بنابراین داشتن یک مرورگر سریع و در این حال با ثبات از ضروریترین نیاز های هر کاربر اینترنت میباشد،به همین جهت در این پست قصد داریم شما را با معروفترین مرورگر های وب دنیا و تاریخچه آنها آشنا کنیم ابتدا تاریخچه حضور و ظهور مرورگرهای اینترنت  و سپس مقایسه آماری خواهم داشت در ادامه غالب مرورگرهای مشهور از جمله مرورگر وب اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت  MicroSoft Internet Explorer  ، اوانت بروزر  Avant Browser ، فایرفاکس موزیلا Mozilla Firefox ؛اپرا Opera ، ت اسکیپ  Netscape Browser شرکت آ او ال AOL ؛ مرورگر تچ نت Touchnet   ؛Safari  ؛ Lynx  را به طور کلی و بدون نگاه به نسخه خاص معرفی می کنم پایان هر معرفی؛ آدرس اینترنتی دانلود یا بارگزاری مرورگر وجود دارد ؛ روش نصب کلی مرورگرهم اشاره نموده ام

آشنایی و بررسی  مزایا و معایب نرم افزارهای مرورگر وب  Web Browser  دنیا در سال 2005

درحالی كه در سال ۲۰۰۳حدود ۹۵ درصد از كاربران اینترنت از مرورگر "اینترنت آشنایی و بررسی  مزایا و معایب نرم افزارهای مرورگر وب  Web Browser  دنیا در سال 2005اكسپلورر" شركت "مایكروسافت" برای بازدید از وب سایتهای اینترنت استفاده می‌كردند، این مرورگر غالب در سالهای اخیر دچار افت شدید تعداد كاربران خود شده به طوری كه سهم بازار آن در مدت زمان ژوییه ۲۰۰۵تا ژانویه ۲۰۰۶از ۸۴درصد به ۷۷درصد كاهش یافته و در ماه گذشته میلادی با سقوطی قابل توجه به ۷۵درصد رسیده‌است.

همین آمار نشان می‌دهند بخش عمده سهم بازار از دست رفته "اینترنت اكسپلورر" در سالهای اخیر توسط مرورگر اینترنتی دارای كد باز "فایرفاكس"، محصول بنیاد "موزیلا"، تصاحب شده‌است.

جدیدترین آمار جمع‌آوری شده توسط شركت تحقیقاتی "جانكو آسوشیتدس" نشان می‌دهد تعداد كاربران مرورگر "اینترنت اكسپلورر" شركت مایكروسافت برای نخستین بار به پایین‌ترین حد خود یعنی ۷۵درصد از كاربران اینترنت رسیده است.

 

نیم نگاهی به آمار بهره گیری از مرورگرهای وب در جهان

به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران، از ایرنا، درحالی كه در سال ۲۰۰۳حدود ۹۵ درصد از كاربران اینترنت از مرورگر "اینترنت اكسپلورر" شركت "مایكروسافت" برای بازدید از وب سایتهای اینترنت استفاده می‌كردند، این مرورگر غالب در سالهای اخیر دچار افت شدید تعداد كاربران خود شده به طوری كه سهم بازار آن در مدت زمان ژوییه ۲۰۰۵تا ژانویه ۲۰۰۶از ۸۴درصد به ۷۷درصد كاهش یافته و در ماه گذشته میلادی با سقوطی قابل توجه به ۷۵درصد رسیده‌است.

همین آمار نشان می‌دهند بخش عمده سهم بازار از دست رفته "اینترنت اكسپلورر" در سالهای اخیر توسط مرورگر اینترنتی دارای كد باز "فایرفاكس"، محصول بنیاد "موزیلا"، تصاحب شده‌است.

درحالی كه در ژوئیه سال ۲۰۰۵حدود ۱۰/۸درصد از كاربران اینترنت كاربر مرورگر "فایرفاكس" بودند، سهم بازار این مرورگر در ماه میلادی گذشته به ۱۳/۷۱درصد رسیده‌است.

 

مقایسه آماری مرورگرها  نت اكسیپ ؛ "فایرفاكس و اینترنت اكسپلورر Internet Explorer  

این درحالی است كه مرورگر "نت اكسیپ" شركت "ای او ال" كه نخستین مرورگر عرضه شده برای رایانه‌های شخصی در اوایل دهه نود میلادی محسوب می‌شود، هم‌اكنون با سهم بازاری در حدود تنها ۴/۹درصد، سومین مرورگر پركاربر اینترنت محسوب می‌شود و از رقابت جدی با هردو مرورگر "فایرفاكس" و "اكسپلورر" بازمانده‌است.

"فایرفاكس" هم‌اكنون تنها مرورگر اینترنتی است كه در رقابت با مرورگر غالب "اینترنت اكسپلورر" مایكروسافت به موفقیتهای بزرگی دست یافته و سهم بازار خود را به بیش از ۱۳درصد رسانده است.

این مرورگر برخلاف مرورگر "اینترنت اكسپلورر" شركت مایكروسافت دارای كد باز است و این بدان معناست كه برنامه اصلی نوشته شده برای آن در دسترس عموم بوده و در حال حاضر برنامه نویسان فراوانی به صورت داوطلبانه برای بهبود این مرورگر با بنیاد "موزیلا" همكاری می‌كنند و برخی برنامه نویسان دیگر نیز ویژگی‌هایی را به صورت مستقل به نام "اكستنشن" ( (Extensionبرای این مرورگر طراحی می‌كنند كه كاربران می‌توانند آنها را دانلود كرده و روی نسخه "فایرفاكس" مورد استفاده خود نصب كنند.

به گفته كارشناسان مهمترین عامل موفقت "فایرفاكس" امنیت بالا و قابلیتهای جالب آن نظیر امكان مشاهده همزمان چندین وب سایت در یك پنجره مرورگر بوده و مهمترین عامل كندكننده سرعت رشد آن نیز عدم سازگاری برخی وب سایتها برای نمایش بهینه در این مرورگر است.

هم‌اكنون "مایكروسافت" در حال آماده‌سازی "اینترنت اكسپلورر "۷به عنوان مرورگر جدید خود است و "موزیلا" نیز آزمایش "فایرفاكس "۲را به عنوان مرورگر جدید خود آغاز كرده‌است و احتمالا هر دو شركت مرورگرهای جدید خود را تا ابتدای سال میلادی جاری عرضه خواهند كرد.

 

 

نرم افزار مرورگرهای وب Web Browser  چیست ؟

کاربران اینترنت با استفاده از نرم افزارهائی موسوم به "مرورگرهای وب " از منابع موجود بر روی اینترنت استفاده می نمایند. نرم افزارهای فوق توسط شرکت های متعددی پیاده سازی و در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد . هر یک از مرورگرهای وب دارای مزایا و محدودیت های مختص به خود بوده و کاربران اینترنت می توانند متناسب با نیاز خود از آنان استفاده نمایند .

..:: منبع 1 ::..

 

نحوه عملکرد مرورگرهای وب Web Browser  

مرورگر وب ، برنامه ای است که با استفاده از آن صفحات وب درخواست و پس از ارسال توسط سرویس دهنده وب ، نمایش داده می شوند . نرم افزار فوق مسئول ایجاد هماهنگی لازم به منظور ارتباط بین کامپیوتر شما و سرویس دهنده وبی است که بر روی آن یک و یا چندین وب سایت وجود دارد. پس از فعال نمودن مرورگر وب و درج آدرس یک وب سایت در بخش آدرس آن ، مرورگر با سرویس دهنده وب ارتباط برقرار نموده و خواسته شما مبنی بر درخواست یک صفحه را برای آن ارسال می نماید . پس از ارسال پاسخ لازم از طرف سرویس دهنده وب، ماحصل کار بر روی کامپیوتر شما نمایش داده می شود . مرورگر ، کدهای ارسالی توسط سرویس دهنده را که توسط زبان هائی نظیر HTML و یا XML نوشته شده اند را تفسیر و آنان را با فرمت مناسب نمایش می دهد .

 

تنوع مرورگر ها Web Browser    

کاربران اینترنت به منظور انتخاب یک مرورگر دارای گزینه های متعددی می باشند . اکثر کاربران با مرورگرهائی که از یک رابط کاربر گرافیکی استفاده می نمایند ، آشنا هستند. این نوع مرورگرها متن ، گرافیک و عناصر متفاوت چندرسانه ای نظیر صدا ، تصویر و کلیپ های ویدئویی را نمایش می دهند . در مقابل ، برخی مرورگرها از یک رابط کاربر مبتنی بر متن استفاده می نمایند . تعدادی از شناخته ترین مرورگرهای موجود عبارتند از : 

Internet Explorer  

Mozilla  

Firefox  

AOL  

Opera  

Safari

Lynx 

 

 

نحوه انتخاب یک مرورگر

یک مرورگر معمولا" همزمان با نصب سیستم عامل بر روی کامپیوتر شما نصب می گردد . شما می توانید در صورت تمایل یک و یا چندین مرورگر دیگر را بر روی سیستم خود نصب نمائید . به منظور انتخاب یک مرورگر  می توان پارامترهای متعددی را بررسی نمود : 

سازگاری : آیا مرورگر با سیستم عامل نصب شده بر روی کامپیوتر سازگار است ؟

امنیت : آیا مرورگر نیازهای امنیتی شما را تامین می نماید ؟

استفاده آسان : آیا مرورگر دارای منوها و گزینه هائی است که امکان یادگیری و استفاده از آنان آسان است

کارائی : آیا مرورگر  بدرستی محتوی وب را تفسیر و نمایش می دهد ؟ آیا به منظور ترجمه محتویات خاصی می بایست دستگاه ها و یا برنامه های جانبی دیگری را بر روی سیستم نصب نمود ؟

جذابیت و گیرائی : آیا بخش رابط کاربر مرورگر دارای جذابیت و شکل ظاهری مطلوبی است و بگونه ای طراحی شده است که نمایشی قابل قبول از اطلاعات را ارائه می نماید ؟

 

آیا می توان بیش از یک مرورگر را بر روی یک کامپیوتر نصب نمود ؟

در صورتی که تصمیم به تغییر مرورگر نصب شده بر روی کامپیوتر و یا اضافه نمودن یک برنامه دیگر را داشته باشید ، مجبور نخواهید بود که مرورگر نصب شده بر روی کامپیوتر خود را uninstall نمائید . در چنین مواردی می توان بیش از یک مرورگر را بر روی کامپیوتر نصب و از آنان استفاده نمود . در زمان نصب یک مرورگر دیگر بر روی کامپیوتر خود ممکن است با پیامی مواجه شوید که از شما سوال می شود که آیا می خواهید مرورگر پیش فرض شما تغییر یابد و این مرورگر جدید به عنوان مرورگر پیش فرض در نظر گرفته شود ؟ در مواردی که بر روی لینک موجود در یک نامه الکترونیکی کلیک نموده  و یا بر روی یک صفحه وب موجود بر روی کامپیوتر خود  Double click می نمائید ، صفحه مورد نظر با استفاده از مرورگر پیش فرض نمایش داده می شود  .

اکثر تولید کنندگان مرورگرهای وب ، امکان Download  را در اختیار متقاضیان قرار می دهند . قبل از Download هر نوع فایلی از طریق اینترنت می بایست بررسی لازم در خصوص هویت و اعتبار سایت مورد نظر انجام شود .

..:: منبع 2 ::..

 

چگونه یک نرم افزار مرورگر جدید را نصب کنیم

برای نصب مرورگر ابتدا باید فایل نصب مرورگر یا همان Setup آن را از روی اینترنت و یا سی دی بارگزاری نموده آن را اجرا کنید ، طریقه نصب مانند دیگر نرم افزارها است که به مرور ادامه می دهید ؛ توجه داشته باشید تنظیمات پیش فرض بهترین تنظیمات است که می توانید مانند آدرس نصب نرم افزار یا ... آن را به دلخواه تغییر دهید ؛ شما هم می توانید همزمان در روی یک ویندوز چند مرورگر داشته باشید و هم می توانید در هنگام اتصال به اینترنت و گشت و گذار در وب با چندین مرورگر در حال اجرا کار کنید بدون اینکه خللی در کارتان ایجاد شود. بدیهی است هریک از نرم افزارهای به صورت مستقل عمل می کند

 

 

مختصری از تاریخچه پیدایش مرورگر ها:

با پیدایش سیستم عامل های همچون مایکروسافت ویندوز ،دنیای کامپیوتر دچار تحولات زیادی شد من جمله کنار گذاشتن سیستم عامل های همچون داس که جز یکسری فرامین متنی و دانستن آنها کارایی بیشتری نداشت.

با پیدایش ویندوز و حضور پنجره ها کار با کامپیوتر ها راحتر گشته و امکانات استفاده از نرم افزارهای متعددتر را در اختیار کار بران قرار میدهد.

چیزی از  پیدایش ویندوز تازه  نوپا  نمیگذشت که سرو کله ی اینترنت بر روی کامپیوتر های شخصی یا همان پی سی pc باز  شد. در ابتدا ویندوز چیزی تحت عنوان مروگر وب بر روی سیستم عامل خود نداشت و کاربران ویندوز جهت استفاده از اینترنت نیاز به نصب مرورگری  به نام Netscape Browser  که جهت استفاده در کامپیوتر های شخصی بود داشتند.این مرورگر سال ها توانست محبوبیت زیادی را در بین کاربران اینترنت به دست آورد تا اینکه شرکت مایکروسافت با ارایه اولین نسخه از مروگر خود به نام Internet Explorer  بازار مرورگر های وب را در اختیار خود قرار داد و شرکتAOL یا Netscape را به شدت شکست دهد.

این روند همچنان ادامه داشت تا حدود سالهای 2001 -2000 با افزایش کاربران اینترنت و استفاده انهااز Internet Explorer به عنوان محبوبترین مرورگر وب  و ظهور نسل جدید ویروس نویسان و کد های مخرب Internet Explorer   را به عنوان اولین هدف خود  قرار میدادند .

تنها اقدام مایکروسافت ارایه پچ هی متعددی برای این مشکلات بود که کارایی خوبی نداشتند(نوش داروبعد از..) اینجا بود که اولین جرقه های ارایه مروگر های وب به ذهن شرکت های نرم افزاری دنیا رسید من جمله مهمترین این تحولات به جدا شدن 2 شرکت قدیمی ّAOL و Mozilla  که باهم به ارایه نرم افزار  Netscape Browser  می پرداختند اشاره نمود .

 

بررسی مزایا و معایب مرورگرهای تاپ دنیا در اواخر سال 2005:

اولین و مهمترین نیاز هر کاربر اینترنت در زمان اتصال به اینتر نت استفاده نمودن از یک مرورگر وب میباشد. بنابراین داشتن یک مرورگر سریع و در این حال با ثبات از ضروریترین نیاز های هر کاربر اینترنت میباشد،به همین جهت در این پست قصد داریم شما را با 6 تا از معروفترین مرورگر های وب دنیا و تاریخچه آنها آشنا کنیم:

 

مرورگر وب اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت  MicroSoft Internet Explorer

نامی آشنا برای تمام کاربران وب ، راحت بودن و ساده بودن  کار با این مرورگر و از همه مهمتر رایگان بودن این مرورگر از جمله مهمترین خصوصیات این مرورگر میتوان نام بردکه به پر کاربردترین مرورگر وب مبدل شده است.

مزایا: داشتن قابلیت بستن پنجره های تبلیغاتی( pop-up blocker ) , بالابردن ضریب امنیتی مرورگر در سرویس پک 2 , پشتیبانی از قابلیت ActiveX

 

معایب: حفره های امنیتی متعدد , پشتیبانی نکردن از RSS , تکنیکال ساپورت گران

نتیجه گیری: این مرورگر هم هنوز طرفداران زیادی را دارد اما به دلایل فوق و امنییت پایین در بسیاری از کشور ها کنار گذاشته و از مرورگر های دیگری استفاده میکنند. اما با ظهور Internet Explorer 7 در ویندوز ویستا بازار همه این مرورگر های تازه به دوران رسیده برچیده خواهد شد...!؟

آدرس اینترنتی  دانلود مرورگر وب اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت  MicroSoft Internet Explorer  - 10.1 مگابایت (غیر مستقیم)

http://www.softpedia.com/progDownload/Internet-Explorer--beta-Download-25028.htm

 

مرورگر وب Avant Browser

یکی دیگر از مرورگر هایی که بر پایه اینترنت اکسپلورر کار میکند،نرم افزار فوق دارای سرعت بالا، پایداری، محیط کاربر پسند و ویژگی چند پنجره در یک پنجره میباشد. این مرورگر با پشتیبانی از 39 زبان زنده دنیا در نوع خود بی نظیر است،

این نرم افزار کاملاً رایگان میباشد و برای استفاده از آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد، به دور از هر گونه تبلیغ و یا نرم افزار های جاسوسی میباشد.

 

مزایا :

همان اینترنت اکسپلور با یکسری قابلیت های اضافه شده به آن مانند:

ـ پشتیبانی از پوسته های مختلف برای جذاب تر شدن محیط کار برای کاربر

ـ حالت تمام صفحه واقعی با حذف دستگیره های پیمایش و مخی کردن تسک بار

مطالب مرتبط با: تازه های فن آوری ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic