وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
نیم نگاهی به تاریخچه , پیدایش ؛ گسترش چشمگیر تلفن همراه – موبایل در جهان و ایران
سه شنبه بیست و یکم آذر 1385 ساعت 02:12 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

نیم نگاهی به تاریخچه , پیدایش ؛ گسترش  چشمگیر تلفن همراه – موبایل در جهان و ایران

 فكر متحرك یا سیار كردن تلفن و به كارگیری آن در مكان های مختلف به منظور نیم نگاهی به تاریخچه , پیدایش ؛ گسترش  چشمگیر تلفن همراه – موبایل در جهان و ایرانبهره گیری بیشتر از این وسیله، از دهه ی 1960 میلادی در كشور های اسكاندیناوی( سوئد، نروژ، دانمارك،فنلاند ) پا گرفت و در اواخر آن دهه، اولین تلفن نقطه به نقطه به كار گرفته شد این فناوری در سال 1975 میلادی از سوی كشور های اسكاندیناوی با سیستم آنالوگ به بازار عرضه شد. اولین شبكه ی تلفن متحرك NMT  Nordic Mobile Telephone  نیز از سوی همین كشورها راه اندازی گردید. در اوایل سال 1980 میلادی، استفاده از تلفن های دیجیتالی در اتومبیل مورد توجه قرار گرفت. در سال 1977 میلادی كانادا اولین شبكه ی اطلاعات عمومی را طراحی و راه اندازی كرد. شبكه های عمومی اطلاع رسانی جهانی با استفاده از كامپیوتر، ماهواره و گیرنده ها و فرستنده های میكروویو به وجود آمده است. در سال 1983 میلادی امریكا سیستم NMT ( Nordic Mobile Telephone ) را وارد بازار كرد. ژاپن و انگلستان در سال 1985 میلادی به گروه دارندگان تلفن سیار پیوستند

بهره برداری از اولین فاز شبكه ی تلفن همراه كشور در مرداد ماه سال 1373 در شهر تهران با استفاده از 176 فرستنده و گیرنده در 24 ایستگاه رادیویی و با ظرفیت 9200 شماره آغاز شد. به دنبال این پدیده به كل كشور عرضه شد و در سال 1374 تعداد تلفن های دایری به 15907 شماره افزایش یافت و افزون بر تهران ، شهرهای مشهد، اهواز، تبریز، اصفهان و شیراز نیز زیر پوشش شبكه ی تلفن همراه قرار گرفت.

نیم نگاهی به تاریخچه , پیدایش ؛ گسترش  چشمگیر تلفن همراه – موبایل در جهان و ایران

فناوری های جدید و دو دهه اخیر تاثیرات بسیاری بر زندگی ما داشته اند و تا حد نیم نگاهی به تاریخچه , پیدایش ؛ گسترش  چشمگیر تلفن همراه – موبایل در جهان و ایرانزیادی سبک زندگی را تغییر داده اند،تلفن همراه فیزیکی از انواع پدیده هایی است که زندگی جوامع بشری را تحت الشعاع قرارداده است. باهم سیر و تحول تلفن همراه و موبایل را در جهان امروز مرور می کنیم

 

سیر و تحول تلفن همراه در جهان

امروز در جهان ارتباطات، تلفن به عنوان یك وسیله ی ارتباط شخصی بیشترین موارد استفاده را داراست. فكر متحرك یا سیار كردن تلفن و به كارگیری آن در مكان های مختلف به منظور بهره گیری بیشتر از این وسیله، از دهه ی 1960 میلادی در كشور های اسكاندیناوی( سوئد، نروژ، دانمارك،فنلاند ) پا گرفت و در اواخر آن دهه، اولین تلفن نقطه به نقطه به كار گرفته شد كه نقطه ى عطفی در روند مخابراتی به شمار آمد و این ایده ی انسان به تحقق پیوست.

این فناوری در سال 1975 میلادی از سوی كشور های اسكاندیناوی با سیستم آنالوگ به بازار عرضه شد.

اولین شبكه ی تلفن متحرك NMT ( Nordic Mobile Telephone ) نیز از سوی همین كشورها راه اندازی گردید. در اوایل سال 1980 میلادی، استفاده از تلفن های دیجیتالی در اتومبیل مورد توجه قرار گرفت.

در سال 1977 میلادی كانادا اولین شبكه ی اطلاعات عمومی را طراحی و راه اندازی كرد. شبكه های عمومی اطلاع رسانی جهانی با استفاده از كامپیوتر، ماهواره و گیرنده ها و فرستنده های میكروویو به وجود آمده است. در سال 1983 میلادی امریكا سیستم NMT ( Nordic Mobile Telephone ) را وارد بازار كرد.

ژاپن نیز سومین كشور در جهان بود كه سیستم سیار خود را با ویژگی های دو نوع اسكاندیناوی و امریكایی به نام HCMS عرضه كرد و سپس سیستم NTT با قابلیت اتصال به شبكه را ایجاد نمود. انگلستان در سال 1985 میلادی با عرضه ی سیستم TACS بود، به گروه دارندگان تلفن سیار پیوست و سپس ایرلند نیز این سیستم را پذیرفت. پس از این تاریخ، سیستم NMT با فركانس 450 مگا هرتز در كشورهای دانمارك، نروژ، سوئد و فنلاند مورد استفاده قرارگرفت. فادور نیز به شبكه ی استفاده كنندگان از این سیستم پیوستند.

هلند، لوكزامبورگ و بلژیك با تغییر جزئی آن را پذیرفتند و در سال 1989 قبرس نیز به این شبكه پیوست. در این زمان بود كه كانادا سیستم AMPS آمریكا را پذیرفت.

 

تاسیس شبكه ی سلولی تلفن همراه

در سال 1985 میلادی انستیتو ETSI - EUROPEAN TELECOMMUNICATION STANDARD INSTITUTE  متشكل از 17 كشور اروپایی درصدد طراحی و ابداع یك استاندارد مشترك برای تاسیس شبكه ی سلولی برآمد تا این استاندارد به صورت هماهنگ، طرح تلفن سیار دیجیتال را اجرا كند، این استاندارد GSM نام گرفت. در حال حاضر، استاندارد GSM شامل سه سیستم است كه عملكردهای اساسی كاملاُ یكسانی دارند ولی باند فركانس آنها متفاوت است.

 

شبكه ی جهانی اطلاع رسانی اینترنت و شبکه تلفن همراه

در سال 1986 میلادی شبكه ی جهانی اطلاع رسانی اینترنت، فراگیرترین شبكه ی اطلاع رسانی بین الملل، راه اندازی شد و در سال 1987 میلادی طرح باند باریك  انتخاب شد و در همان تاریخ 13 كشور اروپایی یادداشت تفاهمی تحت عنوان MOU ( MEMORANDUM OF UNDER STANIG ) امضا كردند، مبنی بر اینكه هر عضو متعهد شد تمام مشخصات GMS را رعایت كند. همچنین با موافقت این 13 كشور بازار بزرگی نیز برای فعالیت های تجاری در این زمینه باز شد. با گسترش شبكه های اطلاع رسانی عمومی در كنار شبكه های تلفنی، نیاز به یكپارچه سازی آنها در دهه ی 1980 میلادی احساس شد و منجر به ایجاد شبكه ی ISDN گردید. شبكه ی ISDN در پی تحقیقات و تلاش های دانشمندان در زمینه ی فناوری دستگاه های رقمی یاد دیجیتال در دهه ی 1960 بوجود آمد. در سیستم دیجیتال، ارتباط قطعات ، دستگاه ها و تجهیزات، براساس دیجیت ( اعداد) است و كار مكانیكی در آن بسیار كم و فاقد صدا و حركت است.

شبكه ی ISDN ( شبكه ی رقمی خدمات مجتمع ) در اواسط این دهه به منظور مطالعه به اتحادیه بین المللی ارتباطات دور ارائه شد.

این شبكه كه تا كنون درچندین كشور راه اندازی شده است، نوعی شبكه ی كلید ی بسته ای است كه در آن، خدمات صدا و داده از طریق وسایل كلیدرنی(سوتیچینگ) ارائه می شود. این فناوری در تبادل اطلاعات با حجم بالا و كثرت تقاضا در مورد ارتباط تلفنی، كامپیوترهای مادر، پایانه های كامپیوتری و خدمات دیگری كه مستلزم سازگاری با شبكه های دیگر است، قابلیت انعطاف و كارایی بیشتر و هزینه ی كمتری دارد.

از جمله دیگر فناوری هایی كه در دهه های اخیر مورد استفاده قرار گرفته است، ویدئوكنفرانس و شبكه های چند منظوره ( مولتی مدیا ) است كه در دهه ی 1970 توسط شركت ATST در نیویورك عرضه شد. در این شبكه ها با بهره گیری از فناوری های سوئیچ TDM همگام با انتقال صورت برروی یك زوج سیم ، تصویر و داده نیز منتقل می شود در امكان كنترل از راه دور فراهم می گردد.

 

نسل اول تلفن های همراه

نسل اول تلفن های همراه در سال 1979 میلادی برای استفاده ی تجاری در امریكا و ژاپن به كار گرفته شد.این تلفن ها كه از سیستم مخابرات سلولی استفاده می كردند، بعد ها تكامل پیدا كردند كه این تكامل منجر به پیدایش نسل دوم تلفن همراه و سیستم های دیجیتالی شد. تكامل این سیستم نیز كه امكان شنود در آن كمتر بود و افزایش تعداد مشتركان را به همراه داشت، باعث پدید آمدن نسل سوم تلفن همراه شد، به طوریكه ْارتباطات سیار بین المللی 2000 ْ دیدگاه ITU در مورد ارتباطات سیار در قرن بیست و یكم است.

IMT-2000 یك ارتباط موبایل پیشرفته برای تهیه ی سرویس های مخابراتی در مقیاس جهانی بدون در نظر گرفتن مكان شبكه و ترمینال استفاده شده است. با یكپارچگی سیستم های موبایل زمینی و ماهواره ای، انواع مختلفی از دسترسی بی سیم به صورت جهانی، شامل سرویسهای موجود در شبكه ی مخابراتی ثابت و سرویس هایی كه برای استفاده كنندگان موبایل تعیین گردیده است، عملی خواهد گردید . IMT-2000 استفاده از انواع ترمینال های موبایل را كه با شبكه های زمینی یا ماهواره ای در ارتباط می باشند و همچنین ترمینال هایی را كه برای كاربری ثابت و یا سیار طراحی گردیده است، امكان پذیر می نماید.

 

سیر و تحول تلفن همراه در ایران و وضعیت موجود

بهره برداری از اولین فاز شبكه ی تلفن همراه كشور در مرداد ماه سال 1373 در شهر تهران با استفاده از 176 فرستنده و گیرنده در 24 ایستگاه رادیویی و با ظرفیت 9200 شماره آغاز شد.

به دنبال استقبال غیرمنتظره مشتركین از این پدیده ، شركت مخابرات ایران در صدد گسترش پوشش آن از تهران به كل كشور بر آمد، به طوری كه در سال 1374 تعداد تلفن های دایری به 15907 شماره افزایش یافت و افزون بر تهران ، شهرهای مشهد، اهواز، تبریز، اصفهان و شیراز نیز زیر پوشش شبكه ی تلفن همراه قرار گرفت.

گسترش شبكه ی ارتباطات سیار در سالهای بعد نیز ادامه یافت، به طوری كه در سال 1375 علاوه بر شهرهای یاد شده 28 شهر دیگر به این شبكه پیوست، ضمن آنكه تعداد تلفن های دایر شده در این سال به 59967 شماره بالغ گشت و در پایان سال 1382 به 3449878 شماره رسید.

در همین خصوص و در راستای سیاست برخورداری كلیه ی اقشار كشور، اعم از ساكنین شهرهای كوچك و بزرگ از امكانات ارتباطی ، تعداد شهرهای تحت پوشش تلفن همراه از 134 شهر در آغاز سال 76 به 667 شهر در پایان سال 82 رسیده است.

هم اکنون شبکه ارتباطات سیار کشور دارای هشت میلیون و 510 هزار مشترک، 999 شهر و 26 هزار کیلومتر جاده تحت پوشش، ضریب نفوذ معادل 12.43 درصد، ارتباط رومینگ بین الملل با 78 کشور جهان، بهره مندی 8.5 میلیون مشترک از سرویس SMS و 220 هزار مشترک از سرویس VMS می باشد.

 

فناوری های جدید

فناوری های جدید و دو دهه اخیر تاثیرات بسیاری بر زندگی ما داشته اند و تا حد زیادی سبک زندگی را تغییر داده اند،تلفن همراه فیزیکی از انواع پدیده هایی است که زندگی جوامع بشری را تحت الشعاع قرارداده است.در همین راستا،نخستین مرحله از راه اندازی سیستم تلفن همراه در سال 73 با دایری 9200 شماره در شهر تهران آغاز به کار کرد.بنابراین با توجه به نیاز و تقاضای مردم به این پدیده فعالیت هایی متناسب با جهت گیری جهانی برای توسعه شبکه تلفن همراه در اهداف عالی مجموعه مخابرات کشور قرارگرفت.در پایان سال 82، این شبکه دارای 3 میلیون و 450 هزار مشترک بود که این تعداد،با عملکردی معادل یک میلیون و 630 هزار شماره در سال 83 به 5 میلیون و 75 هزار شماره،در حال حاضر،رسیده است.اکنون شبکه تلفن همراه علاوه براین،افزایش بیش از 25هزار کیلومتر جاده و 851 شهر تحت پوشش این سیستم را پیش رو دارید.

 

برنامه پیش روی تلفن همراه – موبایل در ایران

بر این اساس در طول برنامه سوم 4 میلیون و 590 شماره تلفن همراه واگذار شد.که با 934.8 در صد رشد رو به رو بوده است و ضریب نفوذ تلفن همراه از 0.78 در ابتدای برنامه سوم به 7.50 در انتهای برنامه افزایش پیدا کرد و سه استان اول از نظر ضریب نفوذ در پایان برنامه سوم تهران،اصفهان و یزد بودند و نیز از نظر عملکرد واگذاری تلفن همراه تهران،اصفهان و فارس اول بودند.

در راستای توسعه تلفن همراه‌، وزارت ارتباطات و اطلاعات شركت مخابرات ایران قرارداد واگذاری 2میلیون شماره تلفن همراه اعتباری را نیز با بخش خصوصی امضا كرده که تاکنون بیش از 426 هزار شماره از حجم قرارداد واگذار شده و همچنین در نظر دارد، با اپراتور دوم وسوم نیز قرارداد توسعه شبكه تلفن همراه را منعقد كند. سرویس‌های ویژه تلفن همراه كه مشتركین از آنهابهره‌مند می‌شوند، شامل انتقال و انتظار مكالمه‌، نمایشگر شماره‌، سرویس FDN، امكان دسترسیمحدود، اتصال به نمابر و دیتا، سرویس SMS و VMS (صندوق صوتی‌) و سرویس رومینگ بین‌المللمی‌باشد. رومینگ بین‌الملل اكنون با 78 كشور ارتباط برقرار می‌كند و در آینده نیز رو به افزایش است

« تلفن همراه ماهواره‌ای »

شركت مخابرات ایران و شركت ارتباطات ماهواره‌ای بین‌المللی ثریا (امارات متحده عربی) برای عرضه‌ی خدمات تلفن همراه ماهواره‌ای در ایران ، قراردادی منعقد كردند و برای اجرایی شدن آن ، هماهنگی های لازم صورت گرفت.

 

سیستم ارتباطات تلفن ماهواره‌ای همراه

سیستم ارتباطات تلفن ماهواره‌ای همراه ، به كمك ماهواره ، ارتباط می‌دهد و مكمل شبكه‌های تلفن همراه GSM است .

كاربرد تلفن همراه ماهواره‌ای ، عموماً برای نقاطی است كه اولاً امكان پوشش ارتباطی با تلفنهای معمولی را ندارد و ثانیاً كسانی تمایل دارند از این سیستم ارتباطی برای مراودات بین‌المللی استفاده كنند. تلفن همراه ماهواره‌ای (ثریا) در حال حاضر 99 كشور را پوشش می‌دهد كه عمدتاً كشورهای خاورمیانه ، آسیای میانه ، هند ، شمال آفریقا و برخی كشورهای اروپایی است . ضمناً واگذاری تلفن همراه ماهواره‌ای (ثریا) در سطح كل كشور آغاز گردیده است. 

 

------ .:شناسنامه مقاله :. -----------------------------------------

برداشت آزاد : مطالب با رنگ n در متن مقاله به صورت توضیح مطلب به متن نویسنده اضافه شده است ؛ وبلاگ  فن آوری اطلاعات یزد  Yazdit در حذف یا اضافه با رعایت قانون کپی رایت CopyRight  آزاد است

منبع : وب سایت مخابرات تهران

نویسنده:

تاریخ انتشار: 

منبع وبلاگ  : وب سایت مخابرات تهران

عنوان اصلی مقاله : دربارة تلفن همراه

لینک مستقیم  مقاله اصلی :

 کلمات کلیدی عمومی وبلاگ : وبلاگ+ فن آوری اطلاعات+ فا + یزد + وب سایت + یزد فاوا+  Yazd + IT+ Weblog   + فن آوری اطلاعات و ارتباطات + فاوا + ITC

کلمات کلیدی مقاله: تلفن همراه + موبایل + جهان + ایران + تاریخچه + پیدایش + گسترش  چشمگیر + كشور های اسكاندیناوی+  سوئد، نروژ، دانمارك،فنلاند + كانادا +ژاپن + انگلستان +تهران+ +مشهد+ اهواز+ تبریز+ اصفهان + شیراز + تلفن آنالوگ + دیجیتال

 ---------------------------------------------------------------------------

 

 

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

مقالات مرتبط  : فن آوری مرتبط با تلفن همراه

»»  نیم نگاهی به وضعیت حضورتلفن‌همراه موبایل  در ایران از آغاز تا امروز

»» نگاهی به تاریخچه کوته پیام شبکه تلفن همراه SMS در ایران ، فراز و نشیب همیشگی (قسمت 2 )
»» نگاهی به تاریخچه کوته پیام شبکه تلفن همراه SMS در ایران ، فراز و نشیب همیشگی (قسمت 1 )

»» دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی (قسمت دوم)
»» دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی (قسمت اول )

»» نگاهی به سیم کارتهای تلفن همراه - موبایل ایران؛ اپراتور اول دولتی؛ تالیا و اپراتور  دوم ایرانسل

»» بررسی و کنکاش رفتار شهروندان در برابر وسایل ارتباط جمعی ، پیامدها و خطرات رسانه ها

»» وضعیت پیش روی تلفن همراه – موبایل در کشور و واگذاری سیم کارتها در سال جدید


مقالات مرتبط  : سیم کارتهای تلفن همراه – موبایل

»» تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل مضرر است؟
»» معرفی پایگاه اینترنی موبایل کار mobilekar ؛ کسب و کار اینترنتی تنها با یک خط تلفن همراه
»» زنگ تفریح( طنز) : آداب استفاده از فن آوری گوشی همراه ؛ موبایل باهم مرور کنیم

»» تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل مضرر است؟
»» راهنما : آیا گوشی موبایل یا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم

»» گفتگو با گوینده گوشی همراه  

»» تعرفه‌های تلفن همراه و چگونگی محاسبه آنها

»» نگاهی به سیم کارتهای تلفن همراه - موبایل ایران؛ اپراتور اول دولتی؛ تالیا و اپراتور  دوم ایرانسل

»»  نیم نگاهی به وضعیت حضورتلفن‌همراه )موبایل ) در ایران از آغاز تا امروز
»» بررسی و کنکاش رفتار شهروندان در برابر وسایل ارتباط جمعی ، پیامدها و خطرات رسانه ها

»» وضعیت پیش روی تلفن همراه – موبایل در کشور و واگذاری سیم کارتها در سال جدید

 
»»آرشیو موضوعی مقالات در مورد تلفن‌همراه – موبایل  در وبلاگ فن آوری اطلاعات  یزد

»» یزدفردا : انتشار ویروس در تلفن همراه، شرکت ارتباطات صحت ندارد!
»» همراه همیشگی ؛ سرویسهای خدماتی ؛ تجهبزات و زیرساختار شبکه تلفن همراه نسل سوم


مطالب مرتبط با: موبایل - تلفن همراه ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات