وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آیا خطرات بالقوه و پنهانی از نظر سلامتی و بیماریهای مزمن تلفن همراه( موبایل) واقعیت دارد؟
دوشنبه دوازدهم شهریور 1386 ساعت 08:09 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

امروزه در اخبار ، صحبت های زیادی پیرامون این مسئله که آیا تلفنهای همراه ، آن  آیا خطرات بالقوه و پنهانی از نظر سلامتی و بیماریهای مزمن  تلفن همراه( موبایل) واقعیت دارد؟محمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد مقدار اشعه از خود تولید می کنند که باعث اثرات ناسالم و مضر شوند یا خیر؟  وجود دارد!

مسئله نگران کننده این است که تلفن های همراه در هنگام استفاده اغلب در نزدیکی یا مماس با سر نگه داشته می شوند ، که این اشعه ها را در تماس مستقیم با بافت سر قرار می دهد . شواهدی موجود است که دو طرف بحث (موافقین و مخالفین) را پشتیبانی می کند.

در این مقاله ، این موضوع بحث برانگیز را بیشتر بررسی خواهیم کرد. این که تلفن های همراه چگونه اشعه تولید می کنند و چگونه برای سطوح اشعه ها امتحان می شوند را خواهید فهمید.

این که آیا تلفن های سلولی واقعا باعث ایجاد آسیب قابل توجهی به بدن انسان می شوند یا خیر ، هنوز نامشخص است. مطالعات با انکار یکدیگر راجع به این موضوع ادامه می دهند. مطالعات اضافی ممکن است باعث سایه انداختن بر روی مقداری نور در مورد اثرات واقعی اشعه تلفن های همراه شوند و مصرف کنندگان را در آینده حتی گیج تر خواهند کرد. در این ضمن میلیون ها کاربر تلفن همراه هرگونه خطر احتمالی در رابطه با استفاده از این دستگاه را می پذیرند.

 

آیا خطرات بالقوه و پنهانی از نظر سلامتی و بیماریهای مزمن  تلفن همراه( موبایل) واقعیت دارئ؟

امروزه در اخبار ، صحبت های زیادی پیرامون این مسئله که آیا تلفنهای همراه ، آن آیا خطرات بالقوه و پنهانی از نظر سلامتی و بیماریهای مزمن  تلفن همراه( موبایل) واقعیت دارد؟محمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد مقدار اشعه از خود تولید می کنند که باعث اثرات ناسالم و مضر شوند یا خیر؟  وجود دارد!

مسئله نگران کننده این است که تلفن های همراه در هنگام استفاده اغلب در نزدیکی یا مماس با سر نگه داشته می شوند ، که این اشعه ها را در تماس مستقیم با بافت سر قرار می دهد . شواهدی موجود است که دو طرف بحث (موافقین و مخالفین) را پشتیبانی می کند.

 

مقدمه

در این مقاله ، این موضوع بحث برانگیز را بیشتر بررسی خواهیم کرد. این که تلفن های همراه چگونه اشعه تولید می کنند و چگونه برای سطوح اشعه ها امتحان می شوند را خواهید فهمید.

به دلیل عملکرد پایه ای تلفن های همراه ، آنها باید مقدار کمی اشعه الکترومغناطیسی از خود منتشر کنند. اگر مقالاتی در مورد اینکه تلفن های سلولی چگونه کار می کنند؟  را مطالعه کرده باشید ، می دانید که موبایل ها یا تلفنهای همراه از طریق امواج رادیویی، یا سیگنال هایی شامل انرژی فرکانس رادیویی یا (RF-Radio Frequency) گونه ای از اشعه الکترومغناطیسی می باشد ، کار می کنند.

 

 

 منبع اشعه تلفن همراه :

هنگامی که با تلفن همراه صحبت می کنید ، فرستنده ای صوت شما را به صورت یک موج سینوسی بطور پیوسته به حالت رمز در می آورد.

یک موج سینوسی تنها نوعی از امواج گوناگون و پیوسته است که از یک آنتن متساعد شده و به صورت یکنواختی در هوا نوسان می نماید.

واحد اندازه گیری امواج سینوسی ، فرکانس می باشد . که به  تعداد دفعاتی است که یک موج در هر ثانیه به بالا و پایین نوسان می نماید. . زمانی که صدای رمز شده در موج سینوسی قرار گرفت ، فرستنده سیگنال را به آنتن و سپس آن را به بیرون ارسال می نماید.

اشعه های تلفن های همراه در فرستنده آنها ایجاد میگردند و از طریق آنتن آنها به بیرون متصاعد می شوند

 

تلفن همراه سلولی چگونه کار می کند

تلفن های همراه دارای فرستنده هایی با قدرت پایین در خود هستند. اکثر تلفن های اتومبیل دارای یک فرستنده با قدرت 3 وات هستند. یک تلفن همراه با قدرتی در حدود 75/0 تا 1 وات عمل می نماید.

محل قرارگیری فرستنده در داخل یک تلفن همراه بسته به سازنده آن متفاوت بوده ، اما معمولا بسیار نزدیک به آنتن تلفن می باشد .

امواج رادیویی که سیگنال رمز شده را می فرستند از اشعه الکترومغناطیسی ساخته شده که توسط آنتن پخش می شوند.

عملکرد یک آنتن در هر فرستنده رادیویی این است که امواج رادیویی را در هوا روانه سازد. در حالت تلفن های سلولی(موبایل) این امواج توسط یک گیرنده در برج تلفن سلولی (BTS) گرفته می شوند.

اشعه الکترومغناطیسی از امواج ا لکتریکی و انرژی مغناطیسی تشکیل شده و با سرعت نور حرکت می کند.

بر طبق اعلان کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC ) کلیه انرژی ا لکترومغناطیسی، فضایی را بر روی طیف الکترومغناطیسی، از اشعه فرکانسی بسیار پایین (Exteremly Low Frequency - ELF ) گرفته تا اشعه ایکس و گاما، بگیرند . بعداً متوجه خواهید شد که این سطوح اشعه چطور بر بافت های بیولوژیکی تاثیر می گذارند.

 

 

 

اکثر کاربران تلفن های همراه ، در هنگام استفاده از آنها، آنها را مماس با سر نگه میدارند، که در این حالت احتمال این که برخی اشعه ها توسط بافت انسان جذب شوند ، زیاد خواهد بود.

در قسمت بعد، نگاهی خواهیم داشت به اینکه چرا تعدادی از دانشمندان به مضر بودن موبایل ها ( یا تلفنهای سلولی که در آمریکا و کانادا با این نام شناخته میشوند)،  اعتقاد دارند، و به فواید احتمالی این ابزارهای همه جا حاضر، نیز پی خواهید برد.

 

خطرات بالقوه و پنهانی تلفنهای همراه از نظر سلامتی:

در اواخر دهه 1970 نگرانی ها به علت ایجاد سرطان خون در کودکانی که در معرض میدان های مغناطیسی ناشی از خطوط انرژی قرار گرفته بودند ، افزایش یافت. پس از این مطالعاتی که در مورد امراض مسری شده بود ، این مسئله را ثابت کردند که ارتباطی میان سرطان و خطوط انرژی وجود ندارد.

یک ترس جدید از نظر سلامتی به علت آسیب اشعه تلفنهای همراه که استفاده از این تکنولوژی روز به روز بیشتر میشود، است.

مطالعات بر روی این موضوع برای نقض نمودن خطرات عنوان شده را هم چنان ادامه می دهند .

 تمام تلفن های همراه مقداری اشعه الکترو مغناطیسی از خود تولید می نمایند . نزدیکی زیاد تلفن به سر امکان ایجاد پاره ای از آسیب ها توسط اشعه را به 118 میلیون کاربر تلفن همراه در ایالات متحده می دهد .

این است که چه مقداری از این اشعه ها مضر هستند و این که آیا در معرض اشعه تلفن همراه بودن هیچ اثرات طولانی مدتی دارد یا خیر؟

 

انواع اشعه الکترومغناطیسی وجود دارد

دو نوع اشعه الکترومغناطیسی وجود دارد:

اشعه یونیزه شده:

 این نوع اشعه ها حاوی مقدار کافی انرژی الکترومغناطیسی جهت شکافت اتم ها و مولکول ها در بافت انسانی و ایجاد تغییرات در واکنش های شیمیایی بدن هستند. اشعه های ایکس و گاما دو گونه از اشعه های یونیزه شده هستند.

می دانیم که چون این اشعه ها مضر بوده و باعث آسیب می شوند هنگام عبور اشعه ایکس از بدنمان ، جلیقه های سربی می پوشیم.

 

اشعه غیره یونیزه:

اشعه غیره یونیزه نوعا" بی خطر می باشد . این اشعه ها تاثیرات گرمایی ایجاد می کند اما معمولا آن قدر زیاد نیستند که هیچ گونه ای از آسیب های طولانی مدت را در بافت ها ایجاد کنند. انرژی فرکانس های رادیویی ، نور مرئی و اشعه مایکروویو از نوع اشعه های غیره یونیزه می باشند.

انجمن غذا و داروی ایالات متحده (FDA-Foods & Drugs Association ) در وب سایت خودش اعلان می کند که « شواهد علمی موجود هیچ اثرات زیان آوری از نظر سلامتی در ارتباط با استفاده از تلفنهای موبایل  (یا سلولی) را اثبات نکرده است

اما این بدان مفهوم نیست که عامل بالقوه ای برای آسیب رساندن وجود ندارد. بر طبق نظرکمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) اگر نسوج انسان در معرض سطوح بالایی از اشعه فرکانس رادیویی (RF) قرار گیرند ، این اشعه ها می توانند به بافت انسان صدمه بزنند.

اشعه فرکانس رادیویی (RF) به همان طریقی که مایکروویوها غذا را گرم می کنند ، قدرت گرم کردن نسوج انسان را نیز دارند. نسوج بدن با در معرض قرار گرفتن اشعه (RF) می توانند دچار آسیب دیدگی شوند زیرا بدن انسان در مقابل گرمای بیش از حد مجهز نمی باشد ، به خصوص چشم ها به علت فقدان گردش خون در آن فضا آسیب پذیر هستند.

 

استفاده از تلفن های همراه بله یا خیر

استفاده از تلفن های همراه هم چنان در حال افزایش است و به همین دلیل دانشمندان و قانون گذاران بسیار نگران خطرات بالقوه در ارتباط با این ابزار هستند.

نگرانی بیشتری از نوعی اشعه که وابسته به تلفن های موبایل یا سلولی است یعنی " اشعه غیره یونیزه "، وجود دارد که می تواند اثرات دراز مدت داشته باشد. با این وجود این اشعه ممکن است که فورا به نسوج آسیب نرساند . دانشمندان هنوز در مورد این مسئله که آیا در معرض قرارگیری مستمر و پیوسته تحت  این اشعه می تواند مشکلاتی را ایجاد کند یا نه، مطمئن نیستند.

امروزه حساسیت بر روی این موضوع خاص ، بیشتر شده است زیرا اکثر مردم بیش از گذشته در حال استفاده از تلفن های همراه هستند.

در سال 1994 تنها 16 میلیون کاربر تلفن همراه در ایالات متحده وجود داشتند ، اما در هفدهم جولای سال 2001 طبق آمار گرفته شده بیش از 118 میلیون کاربر تلفن همراه وجود داشتند.

 

بیماری ها و ناراحتی های مزمنی که ارتباط بالقوه ای با اشعه موبایل دارند

در این جا تعدادی از بیماری ها و ناراحتی های مزمنی که ارتباط بالقوه ای با اشعه موبایل دارند، قید شده اند:

- سرطان

- تومورهای مغزی

- آلزایمر

- پارکینسون

- کوفتگی و فرسودگی

- سردردها

مطالعات، تنها  موضوع را پیچده تر و سردرگم تر کرده اند . هم چون موضوعات بحث برانگیز دیگر، مطالعات مختلف نتایج متفاوتی را نشان داده اند.

عده ای معتقدند که تلفن های همراه با پیشامدهایی نظیر سرطان و دیگر ناراحتی ها ارتباط دارند. در حالی که مطالعات دیگر نشان داده اند که در کل کاربران تلفن همراه نرخ بالاتری از سرطان را نسبت به جمعیت نشان نمی دهند.

هیچ مطالعه و تحقیقی تاکنون شواهد کاملی را در مورد این که تلفن های همراه می توانند این بیماری ها را به وجود آورند ، ارائه نداده است. هر چند مطالعات پیوسته و ادامه داری که از نزدیک در حال آزمایش هستند، در حال جریان می باشند.

 

شیوه برای کاهش  خطرات بالقوه اشعه تلفن همراه و بیماری ها و ناراحتی های مزمنی

پدر نگاه کن ، از تلفن همراهم بدون استفاده از دست، استفاده میکنم! اگر نگران خطرات بالقوه اشعه تلفن همراه هستید ، در این جا تعدادی شیوه برای کاهش این خطرات لیست شده اند:

-          استفاده از یک هدست ، یا هندزفری.

-          استفاده از تلفن همراهی که آنتن اش تا حد امکان دور از شما قرار دارد.

-          بیرون آوردن آنتن از غلافش در طول استفاده تلفن همراه. برخی تلفنهای همراه قابل استفاده در آمریکا و کانادا دارای آنتن هایی می باشند که قابل بیرون کشیدن از غلافشان می باشد .

-          محدود کردن تلفن های گرفته شده و دریافت شده در درون ساختمان.

-          استفاده از تلفن همراه در فضاهای باز تا حد امکان.

-          محدود کردن استفاده کودکان از تلفن همراه.

 

 

در سطوح بالاتر، انرژی فرکانس رادیویی می تواند به سرعت بافت های انسانی را گرم کرده و سبب ایجاد آسیب هایی مانند سوختگی شود.

بر طبق گزارش اخیر از دفتر حسابداری عمومی ایالات متحده (GAO ) که یک آژانس کنگره ای بی طرف بوده که برنامه های فدرال را ممیزی می کند،

گزارش عنوان می نماید که تلفن های همراه در سطوح قدرت پایین تری ( بسیار پایین تر) از نقطه ای که تاثیرات گرمایی بتوانند اتفاق بیفتند ، کار می کنند.

مقدار اشعه ای که از تلفنهای همراه (موبایل - سلولی) متساعد می شوند در واقع بسیار کم و جزئی می باشند و دولت فدرال ایالات متحده محدودیت هایی را برای مقدار اشعه ای که از یک تلفن همراه می تواند منتشر شود را مشخص نموده است.

 

آزمایش برای اشعه گوشی تلفن همراه

هر مدلی از تلفن همراه قبل از این که اجازه فروش در ایالات متحده را پیدا کند ، باید آزمایش شده و با استانداردهای FCC بررسی شوند. بر طبق گزارش GAO آزمایش های اولیه در ابتدا توسط خود سازندگان انجام می شود که باعث کم بودن اطمینان کامل راجع به رویه ها و مراحل تست سازندگان تلفن همراه را می شود.

حد در معرض قرارگیری بافت های انسانی در مقابل اشعه های تلفن های همراه کلا" قرار گرفتن در برابر انرژی فرکانس رادیویی می باشد. این حد در معرض قرارگیری توسط FCC مشخص شده است. حد در معرض قرارگیری توسط FCC در سال 1996 تخمین زده شده است. یک سال بعد FCC راهنمایی هایی برای آزمایش های غیر اجباری که به سازندگان تلفنهای همراه جهت پیروی نمودن از حد در معرض قرارگیری کمک نمود ، منتشر کرد.

FCC هنوز هم اجازه می دهد که روش های آزمایشی دیگری بررسی گردند که این رویه ها و مراحل تست نمودن کامل شوند.

سطوح اشعه متساعد شده از تلفنهای همراه بر پایه میزان جذب خاصی  یا

 

(Specific Absorption Rate - َُSAR) آزمایش می شوند که مقادیر انرژی فرکانس رادیویی را که در بافت های انسانی جذب می شوند، اندازه گیری نماید.

به منظور اخذ گواهی نامه های FCC حداکثر میزان جذب خاص (SAR) یک تلفن باید کم تر از  6/1 وات در هر کیلوگرم (W/Kg) باشد. در سال 2000 میلادی انجمن اینترنت و ارتباطات راه دور تلفن های همراه (The Cellular Telecommunications & Internet Association-CTIA) به سازندگان تلفن های همراه دستور داد تا برچسب هایی را که بر روی تلفن تولیدی شان جهت نشان دادن سطوح اشعه متساعد شده، در محصولاتشان قرار دهند .

  یک جستجوگر که به یک بازوی مکانیکی متصل شده بود جهت یابی گردید تا اندازه گیری های SAR را در میان قالبی که شبیه به بدن انسان در آورده شده بود بگیرد . قالب با مخلوطی از مایع که خصوصیات الکتریسته بافت انسان را شبیه سازی کرده بود ، پر شده بود .

شیو ه  آزمایش ها قدری متفاوت ، اما عموما تا حدی استاندارد می باشند . گزارش GOA مطالبی را در مورد تلاش های تحقیق شده راجع به تلفن های همراه در ماه می سال 2001 به چاپ رساند که چگونگی برسی سطوح SAR را شرح می دهد .

 

نتیجه و گزارش از آزمایش

 در این جا مطلبی را که این گزارش شرح داده ، آمده است:

1- قالبی که مانند سر انسان طراحی و شکل داده شده بود و قابل چرخیدن نیز بود را با مخلوط مایعی که خصوصیات الکتریسیته بافت انسان را شبیه سازی کرده بود، پر شد.

2- تلفن همراه تحت بررسی در خارج از قالب قرار داده شد.

3- یک جستجوگر که به بازوی مکانیکی کنترل شده توسط کامپیوتر متصل شده بود، وارد مخلوط شده و در مکان های مختلف قرار گرفت.

4- از طریق تلفن همراه، سیگنالی با قدرت کامل در حالی که جستجوگر در میان مخلوط مایع حرکت می کرد، فرستاده شد. در طول آزمایش ، آنتن تلفن از غلافش بیرون آمده و مجددا در غلافش قرار داده شد، برای این که بتواند نوسانات اشعه را که تلفن همراه ممکن بود از خود نشان دهد ، چک نماید.

تصور می شود که تلفن همراه بالاترین سطح SAR ر


مطالب مرتبط با: موبایل - تلفن همراه ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات