وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
زندگی نامه مختصر فیلیپ کان مخترع موبایل دوربین‌دار آشنا شویم
چهارشنبه چهاردهم شهریور 1386 ساعت 09:09 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

چه کسی موبایل دوربین‌دار را  mobile dorbindar اختراع کرد؟ هر محصول جدیدی   زندگی نامه مختصر فیلیپ کان مخترع موبایل دوربین‌دار  آشنا شویم محمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فن آوری اطلاعات یزدقائدتا بایستی مخترعی داشته باشد. آیا شما می دانید مخترع موبایل‌ دوربین‌دار چه کسی است؟ در منابع مختلف ، مخترع موبایل دوربین‌دار ، فیلیپ کان معرفی شده است. فیلیپ کان در سال 1952 در فرانسه به دنیا آمد. تحصیلاتش را در ریاضیات در نیس فرانسه به پایان رساند. اما علاوه بر ریاضیات ، فیلیپ کان ، در هنرستان هنرهای زیبای سوئیس مطالعاتی در زمینه موسیقی و به خصوص فلوت‌زنی کلاسیک هم  دارد. وی به موسیقی کلاسیک و جاز علاقه زیادی دارد و نواختن فلوت را دوست دارد. وی چندین آلبوم موسیقی هم منتشر کرده است که ترکیبی هستند از موسیقی کلاسیک و جاز. کان به قایقرانی مسابقه‌ای هم می‌پردازد و رهبری یک تیم قایقرانی را هم برعهده دارد. همچنین وی یکی از حمایت کنندگان آزادی بیان به شمار می‌رود. کان در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه هم فعال است و یک بنگاه خیریه دارد که در زمینه ارتقای دسترسی مردم به مراقبت‌های بهداشتی و آموزش فعال است.

زندگی نامه مختصر فیلیپ کان مخترع موبایل دوربین‌دار آشنا شویم

چه کسی موبایل دوربین‌دار mobile dorbindar را اختراع کرد؟ هر محصول جدیدی قائدتا بایستی مخترعی داشته باشد. آیا شما می دانید مخترع موبایل‌ دوربین‌دار چه کسی است؟ در منابع مختلف ، مخترع موبایل دوربین‌دار ، فیلیپ کان معرفی شده است. فیلیپ کان در سال 1952 در فرانسه به دنیا آمد. تحصیلاتش را در ریاضیات در نیس فرانسه به پایان رساند. اما علاوه بر ریاضیات ، فیلیپ کان ، در هنرستان هنرهای زیبای سوئیس مطالعاتی در زمینه موسیقی و به خصوص فلوت‌زنی کلاسیک هم  دارد. وی به موسیقی کلاسیک و جاز علاقه زیادی دارد و نواختن فلوت را دوست دارد. وی چندین آلبوم موسیقی هم منتشر کرده است که ترکیبی هستند از موسیقی کلاسیک و جاز. کان به قایقرانی مسابقه‌ای هم می‌پردازد و رهبری یک تیم قایقرانی را هم برعهده دارد. همچنین وی یکی از حمایت کنندگان آزادی بیان به شمار می‌رود. کان در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه هم فعال است و یک بنگاه خیریه دارد که در زمینه ارتقای دسترسی مردم به مراقبت‌های بهداشتی و آموزش فعال است.

   زندگی نامه مختصر فیلیپ کان مخترع موبایل دوربین‌دار  آشنا شویم محمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

موبایل دوربین‌دار mobile dorbindar

امروزه گوشی‌های موبایل دوربین‌دار به یکی از وسایل معمول زندگی روزمره تبدیل شده‌اند. با گذشت یک دهه از اختراع گوشی‌های موبایل دوربین‌دار ، مردم توانسته‌اند با استفاده از آنها لحظات مهمی از زندگی شخصی یا وقایع مهم تاریخ را ثبت کنند و با به اشتراک گذاشتن آنها در سایت‌های اشتراک عکسی مثل فیلیکر ، سایت‌های اشتراک ویدئو مثل یوتیوب و یا در وبلاگ‌های شخصی خود ، آن لحظات را برای همیشه جاودانه کنند. مراسم اعدام صدام حسین را به یاد بیاورید که چگونه یک ویدئو که توسط یکی از حضار گرفته شده بود ، میلیون‌ها تماشاگر پیدا کرد. در سال 2005 عکس‌هایی که مردم از بمب‌گذاری‌های لندن گرفته بودند و در سایت فیلیکر قرار گرفته بود ، توجه رسانه‌های سنتی را به خود جلب کردند.

بعد از اختراع گوشی‌های موبایل دوربین‌دار ، خریداران به جز کیفیت تماس با گوشی موبایل به عوامل دیگری هم برای خرید اهمیت می‌دهند. مدیر عامل شرکت موتورولا در گفتگویی گفته است که شرکتش توانسته بیش از هر شرکت تولیدکننده دوربینی ، گوشی موبایل دوربین‌دار بفروشد.

برآورد می‌شود که در سال 2006 ، 460 میلیون گوشی موبایل دارای دوربین فروخته شده است و تخمین زده می‌شود میزان فروش این گوشی‌ها در سال 2010 به یک میلیارد دستگاه برسد.

هر محصول جدیدی قائدتا بایستی مخترعی داشته باشد. آیا شما می دانید مخترع موبایل‌ دوربین‌دار چه کسی است؟

 

 

فیلیپ کان مخترع موبایل دوربین‌دار

در منابع مختلف ، مخترع موبایل دوربین‌دار ، فیلیپ کان معرفی شده است.

 

بیوگرافی زندگی نامه مختصر فیلیپ کان مخترع موبایل دوربین‌دار

 فیلیپ کان در سال 1952 در فرانسه به دنیا آمد. تحصیلاتش را در ریاضیات در نیس فرانسه به پایان رساند. اما علاوه بر ریاضیات ، فیلیپ کان ، در هنرستان هنرهای زیبای سوئیس مطالعاتی در زمینه موسیقی و به خصوص فلوت‌زنی کلاسیک هم  دارد. وی به موسیقی کلاسیک و جاز علاقه زیادی دارد و نواختن فلوت را دوست دارد. وی چندین آلبوم موسیقی هم منتشر کرده است که ترکیبی هستند از موسیقی کلاسیک و جاز. کان به قایقرانی مسابقه‌ای هم می‌پردازد و رهبری یک تیم قایقرانی را هم برعهده دارد. همچنین وی یکی از حمایت کنندگان آزادی بیان به شمار می‌رود. کان در زمینه فعالیت‌های بشردوستانه هم فعال است و یک بنگاه خیریه دارد که در زمینه ارتقای دسترسی مردم به مراقبت‌های بهداشتی و آموزش فعال است.

از سال 1982 تا به حال ، کان چهار شرکت کامپیوتری تأسیس کرده است : Borland ، Starfish Software ، LightSurf Technologies ، Fullpower Technologies.

اما می‌رسیم به موضع اصلی این پست ، یعنی داستان اختراع گوشی موبایل دوربین‌دار:

 ایده یک‌پارچه‌سازی گوشی دوربین با موبایل  یا وسایل دیگر و  مهیا کردن امکاناتی برای اشتراک عکس با دیگران ، یک چیز تازه نبود و پیش از اینکه به فکر کان برسد ، چندین کمپانی به این فکر افتاده بودند:

1.       در سال 1995 شرکت اپل ، وسیله‌ای را در نمایشگاه Macworld به نمایش گذاشته بود ، که ترکیبی از یک PDA ، دوربین و موبایل به حساب می‌آمد و AppleVideophone/ PDA نام داشت.

2.       شرکت الیمپوس هم در سال 94 دوربینی درست کرده بود که می توانست از طریق موبایل عکس‌ها را منتقل کند و OLYMPUS DELTIS VC-1100 نام داشت.

3.       اما نخستین موبایل مجهز به دوربین در سال 1997 توسط همین آقای فیلیپ کان ساخته شد. در همین سال ، کان شرکت استارفیش را تأسیس کرد که فعالیتش در زمینه نرم‌افزارهای گوشی همراه  بود.

4.       نخستین نمونه تجاری موبایل دوربین‌دار به وسیله شرکت شارپ ژاپن ساخته شد ، فیلیپ کان در ساخت این گوشی با شرکت شارپ همکاری داشت. این گوشی J-SH04 نام داشت و به وسیله آن می‌شد از طریق اینترنت عکس‌ها را ارسال کرد.

 

داستان اختراع گوشی موبایل دوربین‌دار به وسیله آقای کان

اما داستان اختراع گوشی موبایل دوربین‌دار به وسیله آقای کان هم شنیدنی و جالب است:

در واقع فکر اصلی اختراع موبایل دوربین‌دار نه در اختراع بلکه در مطالعه به فکر کان رسید و نه در دفتر شرکت استارفیش. محل چنین فکر بکری اتاق انتظار یک بیمارستان بود!

همسر آقای کان -سونیا لی- برای وضع حمل به بیمارستان آمده بود و در حال گذراندن ساعات زایمان خود بود که 18 ساعت به طول کشید ، کان مشغول دلداری دادن همسرش بود ، ولی خانم لی در آن ساعات پردرد حوصله صحبت‌ها و دلسوزی‌های کان را نداشت. پس آقای لی مجبور شد روی یک نیمکت بنشیند و انتظار بکشد. وی لپ‌تاپ ، موبایل و دوربینش را همراه آورده بود. با دیدن تجهیزاتش ناگهان به این فکر افتاد که چقدر مسخره است که برای به اشتراک گذاشتن عکس‌ها با دوستانش مجبور باشد مراحل طولانی گرفتن عکس ، ارسال آن به هارد کامپیوتر و بعد میل کردن عکس‌ها را به دوستانش انجام دهد ،چقدر خوب می‌شد اگر با فشار یک دکمه می‌شد عکس گرفت و همزمان آن را به گوشی موبایل دیگران فرستاد.

در همان حال که همسر کان مشغول زایمان بود ، خود وی روی ایده‌اش مشغول کار شد ، سخت‌افزار وسایلش را دستکاری کرد و کدنویسی را هم شروع کرد. وقتی دختر کان به دنیا آمد وی توانست با وسایل دستکاری شده‌اش یک عکس را به صورت بی‌سیم به دوستانش بفرستد.

ناگفته نماند که خانم سونیا لی که ما اختراع موبیل‌های دوربین‌دار را تا حدی به زایمان طولانی وی مدیون هستیم ، خود یک پژوهشگر و مؤسس شرکتی است که در زمینه صنایع بی‌سیم فعالیت می‌کند. وی همچنین طراح خوبی هم به حساب می‌آید .

 

شرکت بزرگ موتورولا و اختراع فلیپ کان

نخستین بار موتورولا علاقه پیدا کرد که شرکت استارفیش را بخرد و بخت آن را داشت که نخستین شرکتی باشد که گوشی موبایل دوربین ‌دار به بازار می‌فرستد ولی این شرکت در آن زمان مدیرعامل جدیدی پیدا کرده بود و دوره آشفته‌ای را طی می‌کرد و در حال کار روی یکی از پروژه‌های ناموفق بود. پس کان شرکت جدیدی به نام LightSurf ایجاد کرد و با همکاری شارپ ، نخستین نسل گوشی‌های دوربین ‌دار را روانه بازار کرد.

موبایل‌های دوربین‌دار و تأثیرات اجتماعی

جورج اورول در رمان 1984 می‌گوید که مردم مجبورند به خاطر نظارت همیشگی دوربین‌های دولت‌ها ، رفتار دلخواه دولت‌ها را داشته باشند ولی گویا این روزها مردم باید مواظب دوربین‌های سایر شهروندان باشند که در بسیاری موارد در حکم یک دوربین جاسوسی هستند ، در واقع این مردم هستند که جای دولت های مورد نظر اورول را گرفته‌اند.

 

کاربردهاو کارکردهای دوربین های تلفن همراه از دیروز تا امروز

همچون سایر پدیده‌های فن‌آوری، این دوربین‌ها ، کاربردی متضادی پیدا کرده‌اند. در عین حال که امروزه این دوربین‌ها که وضوحی چند مگاپیکسلی یافته‌اند نقش زیادی در پیشگیری از جرم ، روزنامه‌نگاری شهروندی و فعالیت‌های تجاری ایفا می‌کنند می‌توانند تهدیدکننده حریم شخصی و کپی‌رایت باشند و به عنوان یک وسیله مدرن چشم‌چرانی voyeurism هم مورد استفاده  قرار گیرند.

در 17 ژانویه 2007 شهردار نیویورک برنامه‌ای را اعلام کرد که بر اساس آن شهروندان می توانند صحنه‌هایی را که از جنایات  با دوربین موبایل گرفته‌اند مستقیما به شماره تلفن پلیس بفرستند. در ایالات متحده بردن گوشی‌های موبایل دوربین‌دار به اماکنی همچون پنتاگون ، مدرسه‌ها ، تئاتر و موزه‌ها ممنوع است. در آوریل 2004 دولت عربستان سعودی ورود این نوع گوشی‌ها را ممنوع کرد ولی دسامبر همان سال ، ورود این گوشی‌ها را آزاد کرد. در کره جنوبی و ژاپن ، همه گوشی‌های دوربین‌دار باید طوری تولید شوند که هنگام گرفتن عکس صدای قابل شنیدنی از خود خارج کنند.

در ایران هم عکس‌ها و ویدئوهای گرفته شده با دوربین موبایل بارها به صورت گسترده خبرساز شده‌اند ، زمانی هم صحبت از پلیس موبایل بود که با فاصله کوتاهی تکذیب شد.  

 

 

 

 

منبع : سایت ایران ایران]

http://www.iran-iran.ir/

 محمد مهدی رضوی

 





می توانید دیدگاه خود را بنویسید
افسانه شنبه هفدهم شهریور 1386 03:09 قبل از ظهر
سلام
لطفا دیگر من رو از به روز شدن وبلاگتون باخبر نكنید
متشكرم
این قدر كار دارم كه وقت خوندن این مطالب رو ندارم
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟






دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات