وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آشنایی با بزرگترین دائره المعارف آنلاین ؛ ویکی پدیا Wiki Pedia و ویکی پدیا ی فارسی
یکشنبه بیست و پنجم شهریور 1386 ساعت 05:09 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مولف محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

ویکی پدیا یک دائره المعارف آنلاین و از هر نظر آزاد مبتنی بر کپی لغت است که از آشنایی با بزرگترین دائره المعارف آنلاین ؛ ویکی پدیا  Wiki Pedia  و  ویکی پدیا ی فارسی   محمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد نرم افزار و تکنولوژی ویکی استفاده می کند.که توسط بنیاد ویکی مدیا در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ راه اندازی شده است. این دائره المعارف از هر نظر آزاد است به این معنی است که هر کس آزادانه می تواند از آن استفاده کند، آزادانه ویرایش کند و آزادانه از آن نسخه برداری کند. تنها کافی است در این وبسایت عضو شوید! در اصل ویکی‌پدیا پروژه‌ٔ بزرگی است که هدف آن ساخت دایرهٔالمعارف‌هایی با محتوای آزاد با مشارکت همگان و به همهٔ زبان‌های ممکن است.

ویکی پدیا به ۷۵ زبان دنیا فعالیت می کند. ویکی‌پدیای فارسی یکی از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا است. قسمت زبان فارسی نیز در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۰۴ به همت روزبه پورنادر از پیشگامان فارسی در وب و استاندارد یونی کد در ایران،راه اندازی شد.که با حضور تعداد کمی از فارسی زبانان هم اکنون به زبان فارسی در آن تالیف شده است.ولی با توجه به کثرت مقالات لازم برای نوشته شدن حضور بیش از پیش فارسی زبانان را می طلبد.این دانشنامهٔ فارسی فاصله هزار تا ده‌هزار مقاله را طی ۱۴ ماه طی کرد که امیدوارم این چالش به زودی با تفکر ملی رفع شود.

آدرس اینترنتی دانش نامه جهانی Wiki Pedia   ویکی پدیا فارسی : http://fa.wikipedia.org

»» آشنایی کامل با سیاست ؛ خط مشی و کارکرد دایره المعارف اینترنتى ویكى پدیا Wikipedia
»» در مورد دایره المعارف آن لاین ویكی پدیا wikipedia در دنیای ویكی ما همه صاحب نظریم

آشنایی با بزرگترین دائره المعارف آنلاین ؛ ویکی پدیا  Wiki Pedia  و  ویکی پدیا ی فارسی

ویکی پدیا یک دائره المعارف آنلاین و از هر نظر آزاد مبتنی بر کپی لغت است که از نرم افزار و تکنولوژی ویکی استفاده می کند.که توسط بنیاد ویکی مدیا در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ راه اندازی شده است

»» آشنایی کامل با سیاست ؛ خط مشی و کارکرد دایره المعارف اینترنتى ویكى پدیا Wikipedia
»» در مورد دایره المعارف آن لاین ویكی پدیا wikipedia در دنیای ویكی ما همه صاحب نظریم
           

ویکی پدیا  Wiki Pedia  چیست؟

ویکی پدیا یک دائره المعارف آنلاین و از هر نظر آزاد مبتنی بر کپی لفت می باشد که از نرم افزار و تکنولوژی ویکی استفاده می کند.که توسط بنیاد ویکی مدیا در ۱۵ ژانویه ۲۰۰۱ راه اندازی شده است.

وقتی گفته می شود این دائره المعارف از هر نظر آزاد است به این معنی است که هر کس آزادانه می تواند از آن استفاده کند، آزادانه ویرایش کند و آزادانه از آن نسخه برداری کند. محتویات ویکی پدیا تحت" اجازه نامه ی مستندات گنو" منتشر می شود که تضمین کننده ی آزادی همیشگی محتویات است. همانطور که گفته شد پروژه ی ویکی پدیا از ابتدای سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرد و به تدریج بخش های متنوعی توسط کاربران به آن افزوده شد و پس از تنها دو ماه بخش فرانسوی آن نیز به راه افتاد. اکنون نیز ۷۵ زبان مختلف دنیا از جمله زبان فارسی به همت کاربران راه اندازی شده است و اکنون بیش از ۲۶۰ هزار مقاله به زبان انگلیسی و حدود ۴۰۰ هزار مقاله به زبانهای دیگر موجود است.

آدرس اینترنتی دانش نامه جهانی Wiki Pedia   ویکی پدیا : http://www.wikipedia.org/

آدرس اینترنتی دانش نامه جهانی Wiki Pedia   ویکی پدیا فارسی : http://fa.wikipedia.org

 

سه ویژگی همیشگی ویکی پدیا wikipedia

·         هدف اول راه اندازی یک دائره المعارف بوده است.

·         این دائره المعارف مبتنی بر ویکی بوده وبه جز معدودی از مقالات هر کسی می تواند یک ویرایشگر باشد.

·         این دائره المعارف همواره یک دائره المعارف با محتوای آزاد و با استفاده از کپی لفت خواهد بود.

 

مقابله با خرابکاری در ویکی پدیا wikipedia

یکی از مهمترین موضوعات در اداره ی ویکی پدیا ،مقابله با خرابکاری ها است.خرابکاری اینگونه تعریف شده است:"جملات تند و بی ادبانه و نامربوط که وارد مقالات شوند."

نشریه وال استریت جورنال در فوریه ۲۰۰۴ در مقاله ای در مورد چگونگی مبارزه با خرابکاری به نقل از مارتین واتنبرگ محقق IBM می گوید که اغلب خرابکاری ها حداکثر ۵ دقیقه بعد از خرابکاری ترمیم شده اند که نشاندهنده حضور باورنکردنی کاربران است.

 

سیاست های ویکی پدیا: wikipedia

کاربران ویکی پدیا همگی از چند قاعده کلی زیر پیروی می کنند:

1.       به خاطر وجود تنوع نژادی و فرهنگی کاربران و تفکرات بسیار متفاوت از چهارگوشه ی جهان، ویکی پدیا سعی دارد تا مقالاتی بی غرض و عاری از هرگونه تعصب را جمع آوری کند.ولی در این حال می کوشد تا با جمع آوری نظرات مختلف از یکجانبه و یکسو نگری نسبت به موضوعات خودداری کند و آنها را از چند زاویه بررسی کند.

2.       در ویکی پدیا گروهی از مقالات، مقالات مجمع نامیده می شود.به طور مثال وقتی که صفحه ای برای یک شخصیت مشهور تدارک دیده می شود،ولی چند نفر با آن نام مشهور هستند،آن صفحه با ذکر نام سایرین به مشهور ترین فرد اختصاص می یابد.

3.       ویکی پدیا برای هر مقاله یک بخش گفتگو ر تدارک دیده است.تا کاربران قبل از هرگونه تغییری در مقاله در این صفحات درباره ی آن بحث و گفتگو کنند.

4.       بعضی مقالات در ویکی پدیا ممکن است شما را دلسرد و یا متعجب و ناراضی سازد.ولی ناامید نشوید!زیرا ویکی پدیا یک دیکشنری و یا لغت نامه نیست و شامل نقطه نظرات مختلف می شود.

5.       ویکی پدیا مجموعه ای از قوانین،سیاست ها و راهنماهای متناقض است!که در صورت بروز تضاد کمیته قانون گذاری ویکی پدیا تصمیم گیری می کند.

 

پرسنل ویکی پدیا Wiki Pedia

ویکی پدیا توسط هزاران کاربر از چهارگوشه جهان ویرایش می شود که با این دسته ویکی پدیا نویسان گفته می شود.

در ویکی پدیا کسی حتی سردبیر خودش هم نیست! و اصولا سردبیری و جود ندارد.ویکی پدیا تا مدتها توسط موسسانش یعنی جیمی ولز ولری سنجر اداره می شد.ولی بعد از فوریه ۲۰۰۲ کارمندان شرکت بومیس که متعلق به ولز است به امور فنی سایت می پردازند.

 

سرعت ورود اطلاعات در ویکی پدیا:

در این باره به یک مثال از بهمن دارالشفایی عضو تحریریه روزنامه شرق می پردازیم:

ویژیگی دیگر ویکی‌پدیا هم اینست که خیلی به‌روز است. اگر یادتان باشد، حدود ساعت ۱ بعدازظهر ایرنا خبر داد که صدام را گرفته‌اند. قرار شد من درباره زندگی‌نامه صدام یادداشتی بنویسم. من هم حدود ساعت ۳ بعدازظهر همان روز طبق عادت اول از همه رفتم و صفحه صدام ویکی‌پدیا را پرینت گرفتم. آخر مقاله‌اش نوشته بود که صدام ساعتف فلانف روزف فلان در فلان جا دستگیر شد.

 

ایرانیان در ویکی پدیا –ویکی پدیا فارسی  Wiki Pedia Farsi 

در اواخر سال ۲۰۰۳ به همت گروهی از کاربران ایرانی ویکی پدیا ،صفحه ای تحت عنوان لیست ایرانیان در بخش انگلیسی به راه افتاد که در آن صفحات مربوط به ایرانیان به طور موضوعی تقسیم و لیست شده است.اکنون بسیاری از ایرانیان هنرمند،روزنامه نگار،سیاستمدارو.........در این فهرست قرار گرفته اند ولی بسیاری از آنها هنوز صفحه ای مختص به خود ندارند که همین می تواند باعث شروع کار گروهی در ویکی پدیا باشد.شما نیز می توانید چه با ثبت یک شناسه و حتی بدون ثبت شناسه شروع به مشارکت کنید.

 

ویکی پدیا ی فارسی:

همانطور که در ابتدا اشاره شد، ویکی پدیا به ۷۵ زبان دنیا فعالیت می کند.زبان فارسی نیز در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۰۴ به همت روزبه پورنادر از پیشگامان فارسی در وب و استاندارد یونی کد در ایران،راه اندازی شد.که با حضور تعداد کمی از فارسی زبانان هم اکنون ۱۱۲ مقاله به زبان فارسی در آن تالیف شده است.ولی با توجه به کثرت مقالات لازم برای نوشته شدن حضور بیش از پیش فارسی زبانان را می طلبد.

آدرس اینترنتی دانش نامه جهانی Wiki Pedia   ویکی پدیا فارسی : http://fa.wikipedia.org

                       

ویکی‌پدیای فارسی  سایت فارسیwikipedia

ویکی‌پدیای فارسی یکی از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا است. ویکی‌پدیا پروژه‌ٔ بزرگی است که هدف آن ساخت دایرهٔالمعارف‌هایی با محتوای آزاد با مشارکت همگان و به همهٔ زبان‌های ممکن است.         

ناموارهٔ کنونی ویکی‌پدیای فارسی ؛ ویکی‌پدیای فارسی نام یکی از دانشنامه‌های فارسی‌زبان بر روی اینترنت است.

ویکی‌پدیای فارسی یکی از پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا است. ویکی‌پدیا پروژه‌ٔ بزرگی است که هدف آن ساخت دایرهٔالمعارف‌هایی با محتوای آزاد با مشارکت همگان و به همهٔ زبان‌های ممکن است.این دانشنامهٔ فارسی فاصله هزار تا ده‌هزار مقاله را طی ۱۴ ماه طی کرد و در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۸۴ (برابر با ۱۸ فوریه ۲۰۰۶) با گذر از مرز ده‌هزار به ۳۸‌اُمین نسخهٔ ویکی‌پدیا تبدیل شد. همچنین در تاریخ ۴ اردیبهشت ۱۳۸۶ (برابر با ۲۴ آوریل ۲۰۰۷) از مرز ۲۰۰۰۰ مقاله گذشت.[۱] در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ این دانشنامه با ۲۰۳۰۰ در جایگاه ۴۱ میان دانشنامه های ویکی پدیا به زبان های گوناگون قرار داشته است. [۲]

 

فهرست مندرجات

۱ ) آغاز

۲ )مقالات

۲.۱ ) گسترهٔ موضوعات

۳ ) رعایت سیاست‌ها و رهنمودها

۳.۱ ) ذکر منابع و رعایت حق‌تکثیر

۴ ) زیرساخت‌های فنی

۴.۱) استانداردهای زبان

۴.۲ ) امکانات و ابزارها

۵ ) چالش‌ها

۵.۱ ) چالش های محیطی

۵.۲ ) چالش های داخلی

۶ ) تأثیر بر دیگر دایرهٔالمعارف‌ها

۷ ) پیوندهای مرتبط

۸ ) پانوشت ها

۹ ) پیوند به بیرون

۹.۱ ) آمارها

 

آغاز

ناموارهٔ ویکی‌پدیا در زمان آغاز به کار  ویکی‌پدیای فارسی کار خود را در ژانویه سال ۲۰۰۴ (میلادی) با نام «ویکی‌پدیا: دایرهٔ‌المعارف آزاد» آغاز کرد. روزبه پورنادر و مسعود علینقیان از پیش‌گامان نسخهٔ فارسی بوده‌اند. در تاریخ ۴ ژانویه ۲۰۰۶[نیاز به ذکر منبع] به «ویکی‌پدیا: دانشنامهٔ آزاد» تغییر نام یافت.

 

  مقالات

  گسترهٔ موضوعات

مقالات آغازین این دانشنامه بیشتر در زمینهٔ عناصر شیمیایی و برخی مباحث تاریخی بودند. با افزوده شدن مطالب گوناگونی درباره جغرافیا و ادیان (بیشتر بودیسم و دین زرتشت)، ایران‌شناسی و همچنین زبان و ادب فارسی در ۲۶ آذر سال ۱۳۸۳ (۱۶ دسامبر ۲۰۰۴) شمار مقالات آن از مرز ۱۰۰۰ گذشت.

مطالب آن، در این تاریخ از تنوع خوبی برخوردار شدند و جغرافیا (به ویژه شناخت اقوام و کشورها)، ادبیات، تاریخ، زیست‌شناسی، گیاه‌شناسی، چهره‌های سیاسی ایران، علوم رایانه، ایران‌شناسی، هوافضا، علوم نظامی و موسیقی از رشته‌های پرمقاله در این دوره از ویکی‌پدیای فارسی بودند.

 

  رعایت سیاست‌ها و رهنمودها

ویکی‌پدیای فارسی از ابتدای بنیانگذاری پایبند رعایت قوانین، سیاست‌ها و رهنمودهای مطرح‌شده در ویکی‌های بزرگ‌تر (مانند ویکی‌پدیای انگلیسی و آلمانی) بوده است. از جمله این مسائل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مطالب مرتبط با: معرفی سایتها جدید ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic