وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
بادکتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) پدر تلفن همراه بیشتر آشنا شویم
چهارشنبه بیست و هشتم شهریور 1386 ساعت 06:09 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مولف محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

دكتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) در ۳ آوریل ۱۹۷۳ اولین كسی بود كه با گوشی بادکتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) پدر تلفن همراه  بیشتر آشنا شویممحمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد یك كیلو گرم اش صحبت كرد این مهندس الكترونیك در شركت موتورلا اولین گوشی قابل حمل را ساخت.

ایده ساخت گوشی همراه را دكتر كوپر از یك مجموعه تلویریونی علمی ـ تخیلی ” پیشتازان فضا “ كه شخصیت اصلی سریال با گوشی بی سیم حرف می زد به ذهنش الهام شد و تصمیم گرفت روی عملی كردن این قضیه كار كند.

اواخر دهه ۱۹۶۰ یك شركت تلفن در آمریكا ، انگلیس و ژاپن وجود داشت كه شركت آمریكای ATTالان بزرگترین شركت تلفن در دنیا محسوب می شود.آنها چیزی را اختراع كرده بودند كه به آن cellular می گویند در واقع اختراعشان تلفن های داخل ماشین بود.

مارتین كوپر در عمل نشان دادكه می توان یك تلفن همراه ساخت كه با آن بشود یك شماره را نه به یك مكان ، نه به یك میز ، و نه به یك خانه ، بلكه به یك شخص اختصاص داد.از سال ۱۹۷۳ كه مارتین كوپر اولین تلفن همراه را به نمایش گذاشت تا سال ۱۹۸۳ اولین سرویس تجاری تلفن همراه شروع به كار كرد آنها ۵ مدل گوشی تلفن همراه ساختند كه هر كدام ۴۵۰ گرم وزن داشت.

»» مشاهد کلیه مقالات به زبان فارسی موبایل - تلفن همراه (59)  در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

بادکتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) پدر تلفن همراه  بیشتر آشنا شویم

دكتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) در ۳ آوریل ۱۹۷۳ اولین كسی بود كه با گوشی  بادکتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) پدر تلفن همراه  بیشتر آشنا شویممحمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد یك كیلو گرم اش صحبت كرد این مهندس الكترونیك در شركت موتورلا اولین گوشی قابل حمل را ساخت.

»» مشاهد کلیه قالات به زبان فارسی موبایل - تلفن همراه (59)  در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

 

 

           

از الكساندر گراهام بل در سال ۱۸۷۶تا دكتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) در ۳ آوریل ۱۹۷۳

تلفن در مركز انقلاب مخابراتی قرار گرفته است . در طول یك قرن و اندی موجودیت ،تلفن زندگی اقتصادی و اجتماعی بشر را بیش از آنچه الكساندر گراهام بل در سال ۱۸۷۶ تصور می كرد تغییر داده است.تلفن باعث ایجاد همنشینی ،اشتغال و دسترسی میلیون ها نفر به اطلاعات شده است. هم اكنون این وسیله آشنا دروازه ای به سوی جهان نوین شده است .

انقلابی كه هم اكنون در حال رخ دادن است،سه جنبه دارد:

۱)كاهش ارزش قیمتهای مكالمات راه دور؛

۲)افزایش كاربرد و كارآیی تلفن ؛

۳) برقراری مذاكرات تلفنی در سراسر جهان.

نظر به اینكه تلفن وسیله ای بسیار انعطاف پذیر است و می توان از آن برای انجام كارهای گوناگون استفاده كرد این كاربرد دارای ابعاد گسترده است و تغییرات ناشی از آن تاثیرات عمیقی خواهد داشت .زوال فاصله ها با كاهش قیمت مكالمات راه دور و بین المللی به وقوع خواهد پیوست .

 

نیم نگاهی به تاریخچه تلفن همراه

در آستانه ورود به دهۀ ۷۰ میلادی بود كه آمریكایی‌ها به این فكر افتادند كه ارتباطات تلفنی را گسترش دهند و بتوانند تلفن را با خود حمل كنند، از این رو تصمیم گرفتند تلفن‌همراه یا به قول خودشان Mobile را بسازند. بعد از این فكر بود كه پایه‌های ساخت تلفن‌همراه بنا نهاده شد و شبكه‌های تلفن‌همراه به تولید انبوه رسید، مطمئنا تلفن‌های همراه اولیه به ظرافت امروز نبود بلكه چیزی شبیه به بی‌سیم‌های ۲۰ سال پیش بود كه هیچ كار فانتزی بر روی آن‌ها انجام نشده بود؛ این اختراع سبب شد كه بشر بتواند امواج مایكروویو را مهار كرده و آن را برای ارتباط بی‌سیم به‌كار بگیرد.

 

دکتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) پدر تلفن همراه

« دكتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) در ۳ آوریل ۱۹۷۳ اولین كسی بود كه با گوشی یك كیلو گرم اش صحبت كرد این مهندس الكترونیك در شركت موتورلا اولین گوشی قابل حمل را ساخت.

ایده ساخت گوشی همراه را دكتر كوپر از یك مجموعه تلویریونی علمی ـ تخیلی ” پیشتازان فضا “ كه شخصیت اصلی سریال با گوشی بی سیم حرف می زد به ذهنش الهام شد و تصمیم گرفت روی عملی كردن این قضیه كار كند.

اواخر دهه ۱۹۶۰ یك شركت تلفن در آمریكا ، انگلیس و ژاپن وجود داشت كه شركت آمریكای ATTالان بزرگترین شركت تلفن در دنیا محسوب می شود.آنها چیزی را اختراع كرده بودند كه به آن cellular می گویند در واقع اختراعشان تلفن های داخل ماشین بود.

مارتین كوپر در عمل نشان دادكه می توان یك تلفن همراه ساخت كه با آن بشود یك شماره را نه به یك مكان ، نه به یك میز ، و نه به یك خانه ، بلكه به یك شخص اختصاص داد.از سال ۱۹۷۳ كه مارتین كوپر اولین تلفن همراه را به نمایش گذاشت تا سال ۱۹۸۳ اولین سرویس تجاری تلفن همراه شروع به كار كرد آنها ۵ مدل گوشی تلفن همراه ساختند كه هر كدام ۴۵۰ گرم وزن داشت.

مارتین كوپر( پدر تلفن همراه ) معتقد است : دنیای بیسیم دنیای آزادی است دنیای رها شدن از قید و بند تلفن های ثابت و داشتن قابلیت بودن هرجایی كه می خواهی . تلفن همراه زندگی مردم را بهتر می كند و راحتی بیشتری به مردم می دهد(۲)

 

اولین گوشی قابل حمل

مارتین کوپر دکتر 77 ساله به عنوان مهندس الکترونیک در شرکت موتورولا کار می کرد که اولین گوشی قابل حمل را سا خت و اولین کسی هم بود که با گوشی تلفن همراه یک کیلوگرمی اش در 3 اوریل 1973 صحبت کرد.او هم اکنون موسسه خودش را مدیریت می کند که در زمینه فناوری انتن های هوشمند و بهبود کیفیت شبکه های بی سیم فعالیت می کند.او اولین تماس با تلفن همرا ه خود را به رقیبش در ازمایشگاه بل, جو انگل زد..او در یکی از مصاحبه ها یش گفته است : تا وقتی که گوشی های تلفن همرا ه این قدر کوچک نبود که بتوانم ان را به کمرم ببندم و ان را حسش کنم با خودم گوشی تلفن همراه این ور و ان ور نمی بردم . حالا هم یک گوشی با این ویژگی دارم و بدون ان هم نمی توانم زندگی کنم .

 

در مورد تلفن همراه

تلفن سیار در حاضر عامل اصلی درآمد شركتهای بزرگ در بخش مكالمات تلفنی است. بعد از چندی، اكثر مكالمات تلفنی را سیستمهای بی سیم دریافت و ارسال می كنند و هر چند خط ارتباطی میانی دریافت و ارسال ممكن است خطوط ثابت باشد. در كشورهایی كه شبكه های تلفنی از پایه ساخته می شوند،تعداد تلفنهای سیار بیشتر از تلفنهای ثابت است. مثلا در كشور كامبوج تعداد تلفنهای سیار بیشتر از تلفنهای ثابت است .

گرایش به استفاده از تلفنهای سیار به خاطر كاهش قیمت مكالمات آن شدت بیشتری خواهد گرفت. درسال ۱۹۹۲ تعرفه خدمات تلفنی سیار به طور میانگین سه و نیم برابر بیشتر از تعرفه تلفنهای ثابت بود . ولی اكنون هزینه تلفن سیار قابل رقابت با تلفن ثابت شده است. هنگامی كه این مسئله عمومیت پیدا كند ،بازار عظیمی برای تلفنهای سیار بوجود می آید و تعداد مكالمات تلفنی سیار از تعداد مكالمات تلفنهای ثابت بیشتر خواهد شد .

برای بسیاری از مردم محلی حمل تلفن سیار مانند حمل ساعت یا یك كیف پول است. تلفنهای سیار ممكن است در داخل بسیاری از وسایل مورد نیاز ساخته شوند. ممكن است این تلفنها به صورت استاندارد در یك كیف دستی یا كیف اداری به خریدار عرضه شوند (جزء وسایل استاندارد كیف باشند) و شاید جزء وسایل استاندارد اتومبیل گردند. این گوشیهای تلفن را حتی می توان كوچك تر از این ساخت .تنها عامل بازدارنده این هدف صفحه كلید است. طول عمر باتری آن نیز افزایش خواهد یافت . این گوشیها به طور روزافزونی در تعدادی از وسایل روزمره،مانند سمعك یا رادیوهای جیبی (قابل حمل) و گوشی كار گذاشته خواهند شد. البته این موضوع هنگامی بوقوع خواهد پیوست كه با استفاده از نظام شناسایی صوت نیازی به صفحه كلید تلفن نباشد».( ۱)

 

- اولین گوشی های تلفن همراه !  موبایل !!

Motorola در دست سازنده اش دکتر مارتین کوپر

http://www.privateline.com/PCS/images/martin_cooper.gif

 

2- اولین موبایل در ایران !!nokia 2110

http://212.213.255.72/keepthls/bigpic/no2110b.gif

 

3-اولین موبایل با صفحه رنگی Ericsson T68

http://212.213.255.72/keepthls/pics/ericsson/ert68_00.jpg

 

4-اولین موبایل با Bluetooth Ericsson T36

http://212.213.255.72/keepthls/pics/ericsson/ert36_00.jpg

 

5- اولین موبایل با رادیوEricsson R250s PRO

http://212.213.255.72/keepthls/bigpic/err250sb.gif

 

 

 

۱- جهانگرد ، نصراله ، زوال فاصله ها ، دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی، سال ۸۴

۲- History of Cell Phone and Martin Cooper

 

شناسنامه مقاله :. -----------------------------------------

برداشت آزاد : مطالب با رنگ n در متن مقاله به صورت توضیح مطلب به متن نویسنده اضافه شده است ؛ وبلاگ در حذف یا اضافه مطالب با رعایت قانون کپی رایت CopyRight آزاد است

منبع :1

وبسایت منبع مقاله : دانش ارتباطات

منبع وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد : اینترنت = علوم اجتماعی   

عنوان اصلی مقاله:

لینک مستقیم مقاله اصلی

نویسنده مقاله : ؟؟

تاریخ انتشار مقاله  : 

عنوان مقاله در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد : بادکتر مارتین كوپر( Martin Cooper ) پدر تلفن همراه  بیشتر آشنا شویمکلمات کلیدی عمومی وبلاگ : وبلاگ+ فن آوری اطلاعات+ یزد + Yazd + IT+ Weblog

کلمات کلیدی مقاله: کارگاه+ دکتر مارتین كوپر+ Martin Cooper + پدر + تلفن همراه + پدر موبایل + پدر تلفن همراه

--------------------------------------------------------------------------

 

 

 

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد Yazd it mihanblog com

 

»» مواظب خودتان باشید ! موبایل؛ تلفن همراه هم ممکن است برایتان اعتیادآور باشد
»» با روش های معمول هک گوشی تلفن همراه – موبایل و راه مقابله با‌آن آشنا شویم
»» آیا خطرات بالقوه و پنهانی از نظر سلامتی و بیماریهای مزمن تلفن همراه( موبایل) واقعیت دارد؟
»» یک هشدار به دارندگان تلفن همراه – موبایل: مواظب کپی سیم کارت تلفن همراه خود باشید
»» آشنایی فنی با سیستم عامل گوشی تلفن همراه – موبایل سیمبیان Symbian
»» پخت تخم مرغ بین دو تلفن همراه در حال صحبت پس از یک ساعت امکان پذیر است !!!

 

»» سیستم تلفن همراه سلولی یا تلفن موبایل (Mobile Phone) چیست و چگونه کار می کند
»» آشنایی با اصطلاحات و واژه های فنی در فن آوری ارتباطات سیار- تلفن همراه – موبایل
»» آشنایی با سرویس‌ها و خدمات ارائه‌شده به كاربران تلفن همراه در جهان
»» نیم نگاهی به تاریخچه , پیدایش ؛ گسترش چشمگیر تلفن همراه – موبایل در جهان و ایران
»» نگاهی به پیدایش و گسترش سرویس کوتاه پیام اس ام اس SMS درایران و جهان- تلفن همراه
»» وضعیت شبکه تلفن همراه – موبایل در ایران ؛ مقایسه کامل اپراتور دولتی ؛ تالیا و ایرانسل

»» آشنایی کامل فنی با سرویس سیستم پیام کوتاه Short Message Service ؛ اس ام اس SMS
»» آشنایی کامل با نسل‌ها و فناوری‌های شبکه‌های تلفن‌همراه - موبایل و کارایی های آن
»» نگاهی به سیم کارتهای تلفن همراه - موبایل ایران؛ اپراتور اول دولتی؛ تالیا و اپراتور دوم ایرانسل

مطالب مرتبط با: موبایل - تلفن همراه ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات