وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آشنایی با شبکه سیار وین ماکس WiMax -Worldwide Interoperability for Microwave Access
سه شنبه یکم آبان 1386 ساعت 07:10 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مولف محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

یكی از بهترین راهكارها برای دسترسی به اینترنت راه اندازی شبكه های بیسیم وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد – محمد حسین تقوایی زحمتکش - آشنایی با شبکه سیار وین ماکس WiMax -Worldwide Interoperability for Microwave Access   میباشد كه از این نوع شبكه ها میتوان به های فای   WiFi  و یا به WiMaxوین ماکس  اشاره كرد كه در اینجا چون محدوده پوششی وسیعی مورد نظر ماست به توضیح ارتباط وین ماکس WiMax میپردازیم.

WiMax كه مخفف Worldwide Interoperability for Microwave Access  است با پروتكل IEEE 802.16 مشخص شده و این پروتكل مخصوص ارتباط میان یك نقطه و چند نقطه به صورت بیسیم برای شبكه های بیسیم شهری است و این تكنولوژی به كاربران اجازه میدهد در حالت ایده آل كه دید مستقیم نسبت به هم دارند حتی تا فاصله 50 كیلومتر به شبكه متصل شوند ولی مسلما در شرایط غیر ایده آل كه به صورت واقعی در شهرها وجود دارد مانند ساختمانها ی بلند كه امكان دید مستقیم آنتنها را از بین میبرند این بعد مسافتی تقلیل می یابد و حتی در شهرهای بزرك تا 5 كیلومتر به خوبی پوشش داده میشود كه این مسافت در شرایط غیر ایده آل محاسبه شده است.

آشنایی با شبکه سیار وین ماکس WiMax -Worldwide Interoperability for Microwave Access   

یكی از بهترین راهكارها برای دسترسی به اینترنت راه اندازی شبكه های بیسیم میباشد كه از این نوع شبكه ها میتوان به های فای   WiFi  و یا به WiMaxوین ماکس  اشاره كرد كه در اینجا چون محدوده پوششی وسیعی مورد نظر ماست به توضیح ارتباط وین ماکس WiMax میپردازیم.

 

 

WiMax كه مخفف Worldwide Interoperability for Microwave Access

WiMax كه مخفف Worldwide Interoperability for Microwave Access  است با پروتكل IEEE 802.16 مشخص شده و این پروتكل مخصوص ارتباط میان یك نقطه و چند نقطه به صورت بیسیم برای شبكه های بیسیم شهری است و این تكنولوژی به كاربران اجازه میدهد در حالت ایده آل كه دید مستقیم نسبت به هم دارند حتی تا فاصله 50 كیلومتر به شبكه متصل شوند ولی مسلما در شرایط غیر ایده آل كه به صورت واقعی در شهرها وجود دارد مانند ساختمانها ی بلند كه امكان دید مستقیم آنتنها را از بین میبرند این بعد مسافتی تقلیل می یابد و حتی در شهرهای بزرك تا 5 كیلومتر به خوبی پوشش داده میشود كه این مسافت در شرایط غیر ایده آل محاسبه شده است . WiMax اجازه میدهد كه پهنای باندی در حدود 70 Mbps میان كاربران و نقطه مركزی به صورت اشتراكی استفاده شود كه این پهنای باند برای اتصال همزمان 60 شركت با اتصال T1(1.544Mbps) كافی میباشد آزمایشهای انجام شده بر روی WiMax در شهرهای واقعی نشان میدهد با توجه به موقعیت مشترك از این سرویس میتوان پهنای باندی معادل 500 Kbps تا 2 Mbps را دریافت نمود.در ادامه به  راه اندازی شبكه WiMax در ایران اشاره ای كوتاه خواهیم داشت:

 

 وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد – محمد حسین تقوایی زحمتکش - آشنایی با شبکه سیار وین ماکس WiMax -Worldwide Interoperability for Microwave Access

وین ماکس WiMax در ایران

سال گذشته تعدادی از شركتهای خدمات دهنده اینترنت مانند لایزر و داتك اعلام كردند كه شبكه WiMax را در ایران راه اندازی میكنند در راستای تحقق این وعده ریس  گروه شركت های داتك اعلام كرد كه از اردیبهشت 1385 این شبكه توسط داتك در تهران راه اندازی میگردد  و  تا پایان سال 1385 Mobile WiMax  هم راه اندازی میشود  و كاربران میتوانند در هر كجای تهران هم با لپ تاپ های خود به آسانی از طریق شبكه بیسیم به اینترنت متصل شوند. برای پیاده سازی این شبكه 10 سایت Access Point كه هركدام 220 مشترك را همزمان تا پهنای باند 48 Mbps پوشش میدهند راه اندازی میشود و همچنین 19 ایستگاه BTS برروی برجهای مرتفع تهران در حال نصب میباشد. امیدواریم كه هرچه زودتر با راه اندازی این شبكه و بالا رفتن استفاده مردم كشورمان از پهنای باند بالا زیرساخت های لازم برای پیاده سازی دولت الكترونیكی – تجارت الكترونیكی- آموزش الكترونیكی و شهروند الكترونیكی فراهم گردد .خوب امید آن میرود كه از این مطلب استفاده كرده باشید و شما هم به جمع علاقه مندان این فن آوری پیوسته باشید

 

قابلیت‌های فراوان اتصال شبکه ای وین ماکس WiMAX

بررسی‌های مؤسسة تحقیقاتی ABI نشان می‌دهد كه فناوری WiMAX، هم در اروپا و هم در آمریكا، طرفدارانی را به خود جلب كرده است؛ بدین معنی كه هر كجا كه طیف WiMAX با لحاظ كردن شرط بی‌طرفی تكنولوژی در دسترس باشد، این فناوری آیندة درخشانی خواهد داشت. همچنین، تحقیق دیگری كه شركت موتورولا، یكی از حامیان فناوری WiMAX، انجام داده است، نشان می‌‌دهد كه در آمریكا حجم تقاضا برای خدمات باند وسیع سیار بسیار زیاد است.

 

بررسی شبكه‌های وین ماکس WiMAX در  كشورهای جهان

شبكه‌های WiMAX در اغلب كشورهای اروپایی كه از طیف موجود در باند 3.5GHz استفاده می‌كنند، پیاده شده است؛ با وجود این، پیاده‌‌سازی این شبكه‌ها عمدتاً برای عرضة خدمات بی‌سیم ثابت بوده است. همچنین استاندارد IEEE 802.16e-2005 كه به WiMAX سیار معروف است، در طیف 3.5GHz در حال توسعه است، اما پیش از این در هلند كه از طیف 2.6GHz استفاده می‌كند، این استاندارد به طور آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است؛ طیف 2.6GHz در اروپا به عنوان باند توسعة UMTS تخصیص داده شده است.

جامعة اروپا و چندین رگولاتور ملی شامل نروژ، سوئد و انگلستان، به همراه اتحادیة WiMAX، خواستار تغییر اوضاع و شرایط كنونی هستند.

سازمان ITU نیز تاكید كرده است كه همة فناوری‌های مبتنی بر OFDM، باید از استاندارد IMT2000 پیروی كنند. این اقدامات WiMAX سیار را در وضعیتی مشابه با 3G قرار می‌دهد، به‌ویژه زمانی كه از باندهای مختص توسعة 3G و به طور بالقوه، از باندهای فعلی 3G استفاده می‌شود.

ایان ككس، تحلیل‌گر مؤسسه تحقیقاتی ABI، در این رابطه می‌گوید: "این تغییرات، نشانة خوبی برای بی‌طرفی تكنولوژی تلقی می‌شود؛ زیرا در مزایده‌های آیندة باند فركانسی، بی‌طرفی تكنولوژی یك رویكرد مورد قبول خواهد بود. خدمات و محصولات WiMAX سیار، طی سال 2007 عرضه خواهند شد."

علاوه بر این، شركت موتورولا تاكید می‌كند كه در حال حاضر، شركت‌های عرضه‌كنندة خدمات بی‌سیم در آمریكا، به این موضوع پشتگرم هستند كه 57 درصد از كاربران اینترنت معتقدند، در دسترس بودن خدمات باند وسیع بی‌سیم، در هر جایی كه آنها حضور دارند، بسیار مهم است.

فرد رایت، معاون ارشد و مدیر كل Home & Networks Mobility شركت موتورلا، گفت: "واضح است كه مصرف‌كنندگان و كاربران اینترنتی، برای دسترسی به اینترنت پرسرعت، خواهان از میان برداشته شدن خطوط یا كابل‌های باند وسیع هستند."

تحقق یافتن ادعای فرد رایت، به نفع شركت موتورولا و دیگر سازندگان تجهیزات WiMAX خواهد بود. راب كان وی، مدیر اجرایی انجمن GSM، در آخرین مصاحبة مطبوعاتی خود خاطرنشان كرده است: "فناوری WiMAX، از بطن شركت‌هایی همچون اینتل ظهور كرده است. در حال حاضر شركت اینتل به امر فروش Chipset مشغول است و سرمایه‌گذاری و توسعة WiMAX برای این شركت بسیار سودآور و درآمدزا خواهد بود."

 

 

درباره Wi-Max

استاندارد IEEE802/16eخصوصیاتی را به WiMAX سیار اختصاص داده و اتحادیة وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد – محمد حسین تقوایی زحمتکش - آشنایی با شبکه سیار وین ماکس WiMax -Worldwide Interoperability for Microwave Access   WiMAX نیز تا پایان سال آینده تكنولوژی دارای قابلیت عملكرد داخلی (interoperable) را فعال خواهد كرد.

آرتور گیفتاكیس، مدیر اجرایی شركت Tower stream می‌گوید:" WiMAXنیز شبیه WiFi خواهد شد. این تكنولوژی مبتنی بر استاندارها است و سراسری نیز خواهد شد و در همین زمان نیز از حالت ثابت به متحرك و در نهایت به حالت سیار ارتقا می‌یابد."

 

وین ماکس از زبان یک کارشناس

محمد شكوری رییس بخش بازاریابی اتحادیة WiMAX می‌گوید:"رسیدن به این اهداف، به تلاش و كار بسیاری نیاز دارد اما همه، از اپراتورهای شبكه تا سازندگان تجهیزات، منتظر تحقق این اهداف هستند استانداردهای WiMAX و WiFi سبب توسعه و پیشرفت قابلیت interoperable بین شبكه‌ها شده‌ است. این مسئله مخصوصاً در كشور تایوان كه اخیراً شبكه WiMAX با قابلیت پشتیبانی از طرح‌های كاربردی سیار و پرتابل و ثابت را در گسترة ملی راه‌اندازی كرده است بیشتر خود را نشان می‌دهد.

شكوری می‌گوید: "تایوانی‌ها شبكه‌های WiMAX و WiFi را نصب كرده‌اند و نشان داده‌اند كه چگونه می‌توان با این دو تكنولوژی فعالیت كرد و بین آنها تعامل ایجاد كرد. طبق گفته و نظر حامیان WiMAX، از آنجا كه WiMAX سیار نتوانسته است به خوبی با پرتابل تعامل كند، در راه‌اندازی همة شبكه‌ها اعم از ثابت یا سیار زیاد مورد نظر واقع نشده است شركت Intel قصد دارد تا سال آینده از قابلیت‌های WiMAX در گسترة بسیار عظیم‌تری چه در حوزة خدمات سیار و چه خدمات پرتابل، استفاده كند.

جولی كاپرنل، مدیر بخش بازاریابی WiMAX شركت اینتل می‌گوید:‌ " WiMAXبر اساس OFDMA است كه برای ارسال اطلاعات بسیار مناسب است. اگر شما آینده را درنظر بگیرد، متوجه می‌شوید كه در آینده باند وسیع سیار و باند وسیع تماماً مبتنی بر IP خواهند شد."

كاپرنل در ادامة صحبت‌های خود اشاره می‌كند كه البته LTE نیز عناصر اطلاعاتی در خود ادامه اما نه به پیشرفتگی WiMAX. وی ‌می‌گوید: " LTEاكنون فقط در حد یك نظر و عقیده‌ است و از لحاظ عملی شدن و عرضه WiMAX تقریباً دو سال جلوتر است. ما انتظار داریم كه تا سال آینده شبكه‌های WiMAX سیار عرضة خدمات خود را آغاز كنند."

شركت‌های سازندة تجهیزات نیز كه سرمایه‌های بسیاری در زمینه‌ ارتباطات سیار دارند نیز زیاد در این‌‌باره مصمم نیستند. با وجود اینكه نوكیا زیمنس، موتورولا و سامسونگ سه سازندة تجهیزاتی هستند كه Sprint Nextel آنها را برای گسترش شبكه‌ WiMAX خود انتخاب كرده است، اما هر سه شركت همچنان در حال ساخت تجهیزات 3G هستند و كار خود را برای WiMAX آغاز نكرده‌اند.

مارك اسلیتر كه یكی از مدیران شركت نوكیا زیمنس است از تصمیم اپراتورهای سیار مبنی بر ادامة كار در شبكه‌های سلولی دفاع می‌كند و می‌گوید‌: "تعداد زیادی از اپراتورها می‌خواهند تكنولوژی‌ها و زیرساخت‌های فعلی خود را ارتقا دهند و از نظر ما تكنولوژی‌هایی چون HSPA و LTE گزینه‌های بسیار خوبی برای این اپراتورها هستند."

 

 

 

WiMAX سیار و باند فركانسی 700مگاهرتز

 

در حال حاضر سازندگان تجهیزات اطمینان دارند كه اپراتورها، باند فركانسی لازم برای استفاده از تجهیزات در حال پیشرفت آنها را دارند. اما با ندادن مجوز باند فركانسی بیشتر، موقعیت برای اپراتورهایی كه مجوزهای لازم برای بهره‌گیری تجهیزات پیشرفته موجود را ندارند مشكل شده است.

كمیسیون ارتباطات فدرال آمریكا می‌تواند به این بحران خاتمه دهد. برای این كار كافی است باند فركانسی MHz 700 را كه مربوط به پخش برنامه است و تا ژانویة سال آینده آزاد می‌شود، به مزایده بگذارد. با انجام این كار، علاوه بر آن كه درآمد بسیار زیادی نصیب دولت می‌شود، باند فركانسی جدیدی برای WiMAX Mobile فراهم می‌شود.

رجینا مولدوان، مدیر ارشد بازاریابی WiMAX شركت Nortel قبلاً پیش‌بینی كرده بود كه با اختصاص یك باند فركانسی جدید به WiMAX موقعیت‌ها و فرصت‌های زیادی برای عرضه خدمات آن بوجود می‌آید و این شرایط واقعاً یك فرصت بسیار مناسب است."

جولی كاپرنال، مدیر بخش بازاریابی WiMAX شركت Intel می‌گوید: "با وجود باند 2.5 گیگا هرتزی كه قبلاً به WiMAX اختصاص داده شده، اختصاص باند فركانسی 700 مگاهرتز، موقعیت برجسته‌ای به حساب نمی‌آید. نظر اكثر كاربران این است كه بگذارید ابتدا از خدمات WiMAX راه‌اندازی شده در باند فركانسی 2.5گیگاهزتر استفاده كنیم بعد به سراغ باندهای فركانسی دیگر برویم. در حال حاضر در كره از باندهای فركانسی 2.5 و 2.3 گیگاهرتز و در اروپا و سایر نقاط جهان از باند فركانسی 3.5 گیگا هرتزی برای راه‌اندازی WiMAX استفاده می‌شود."

به نظر كاپرنل با واگذاری باند فركانسی 700مگاهرتز پهنای باند برای WiMAX سیار در سال آینده، فرصت خوبی برای فعالیت اپراتورهای علاقمند به‌وجود می‌آید و شركت اینتل و سایر اپراتورها به راحتی خواهند توانست، نیاز‌های كاربران را برآورده كنند. مسئلة مبهم دیگری كه در مورد باند فركانسی 700مگاهرتز وجود دارد، این است كه هیچ‌كس مطمئن نیست و نمی‌داند چه شركتی برندة دریافت مجوز این باند می‌شود. در واقع هیچكس نمی‌داند كه قرار است چگونه از این باند فركانسی استفاده شود.

برخی از گروه‌هایی كه در حوزة مخابرات نیز فعالیت نمی‌كنند،‌ مانند آژانس‌های وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد – محمد حسین تقوایی زحمتکش - آشنایی با شبکه سیار وین ماکس WiMax -Worldwide Interoperability for Microwave Access   امنیت اجتماعی در آمریكا، خواستار خرید مجوز باند فركانسی 700 مگاهرتز شده‌اند و از آن به عنوان زیرساخت خوبی كه می‌توان به وسیلة آن اولین شبكة پاسخگوی ملی را ساخت، یاد كرده‌اند.

البته، مسائل تكنولوژی زیادی در مورد باند 700مگاهرتز وجود دارد. مارك اسلیتر یكی از مدیران شبكه‌های نوكیا زیمنس می‌گوید:" ما كارهای زیادی روی باند 700مگا هرتز انجام داده‌ایم و مسایل حفاظت از باند نیز در این خصوص مطرح هستند بنابراین اینكه این باندفركانسی چقدر می‌تواند مفید باشد چیزی است كه باید به آن توجه كرد . در حقیقت این امر مسئله‌ای است كه باید در درازمدت و به مرور حل شود."

البته گسترة فركانسی پایین‌تر جاذبه‌های خود را دارد. آرتوگیفتاكیس، مدیر اجرایی شركت Tower Stream كه در آمریكا در عرصة ملی خدمات WiMAX پرتابل و ثابت را عرضه می‌كند، می‌گوید: "این باند ویژگی عملكردی بهتری نسبت به باند 2.5 گیگاهرتز دارد. انتشار امواج در باند فركانسی 700 مگاهرتز بهتر است. به نظر من فعالیت در این باند به تحرك‌پذیری WiMAX نیز كمك خواهد كرد."

 

طرفداران و حامیان پرنفوذ WiMAX سیار

سرمایه‌های زیادی برای راه‌‌اندازی خدمات WiMAX در Clearwire سرمایه‌گذاری شده است. تابستان سال 2006، شركت سرمایه‌گذاری Capital Intel، كه بازوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر شركت Intel است، 600میلیون دلار در Clear wireسرمایه‌گذاری كرد. این 600میلیون دلار در حقیقت به عنوان بخشی از 900میلیون دلاری بود كه با مشاركت شركت سرمایه‌گذاری موتورولا برای این كار هزینه شده است.

شین ‌مالونی، مدیر اجرایی گروه سیار شركت Intel، اظهار كرد: هدف اصلی، تسریع توسعة شبكه‌های WiMAX سیار و ایجاد زیرساخت‌ لازم برای خدمات باند وسیع پرسرعت سیار در آمریكای شمالی است.

Clearwire در این زمینه به پیشرفت‌هایی نیز دست یافته است. این شركت توانسته است شبكه‌های WiMAX خود را در باند فركانسی 2.5گیگا هرتز در 39 بازار ایالات متحده كه حدود 9.9میلیون نفر را در بیش از 420 منطقه پوشش می‌دهد، راه‌اندازی كند. Clearwire همچنین در ماه مه سال 2007 مجوز باند فركانسی 2.5گیگاهرتزی را كه قبلاً به AT&T و پیش از آن نیز به Bellsouth تعلق داشت، از آن خود كرد. اكنون Clearwire با داشتن باندهای فركانسی متعدد، توانایی ارائه سرویس به 223میلیون نفر را پیدا كرده است، اما تعداد مشترك فعلی هنوز بسیار كم است. تا ماه مارس سال 2007، این اپراتور 258هزار مشترك داشته است.

 

وین ماکس WiMAX چرا

در ایالات متحده، رقابت برای راه‌اندازی WiMAX سیار د


مطالب مرتبط با: مبانی اینترنت ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات