وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
شبکه جهانی اینترنت internet : با مبانی شبکه کامپیوتری Network بیشتر آشنا شویم
پنجشنبه سوم آبان 1386 ساعت 08:10 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مولف محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

اساسا یک شبکه کامپیوتری network  شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهایمحمد حسین تقوایی زحمتکش – وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد - شبکه جهانی اینترنت internet  : با مبانی شبکه کامپیوتری Network بیشتر آشنا شویم جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1(Source) گویند.

در این تشریک مساعی با توجه به نوع پیکربندی کامپیوتر ، هر کامپیوتر کاربر می تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپیوترهای دیگر همزمان بهره ببرد.

به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند كامپیوتر و زبانی( Protocol) كه این كامپیوترها به كمك آن با یكدیگر صحبت می كنند شبكهnet  می گویند. وقتی كه ما دو یا چند كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنیم به گونه ای كه این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات كنند در واقع یك شبكه ساخته ایم.  افزایش بهروری و کاهش هزینه ها . شبکه های کامپیوتری به وسیله راه های زیر ما را به  اهداف استفاده از شکبه است

.::شبکه جهانی اینترنت internet چیست : چگونه می توان به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کرد(1)

شبکه جهانی اینترنت internet  : با مبانی شبکه کامپیوتری Network بیشتر آشنا شویم

همانطور که می دانید ابتدایی ترین و اصلی ترین رکن فراگیری آموزشهای فن آوری محمد حسین تقوایی زحمتکش – وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد - شبکه جهانی اینترنت internet  : با مبانی شبکه کامپیوتری Network بیشتر آشنا شویم اطلاعات کار با اینترنت می باشد

اینترنت همچون شاهراهی است برای ارتباط تمامی جهان با یکدیگر برای تبادل هر گونه اطلاعات و ایده ها .

برای فراگیری این دوره ی آموزشی لازم است کاربران محترم آشنایی قبلی با سیستم عامل Windows 98 یا XP داشته باشند تا در فراگیری این مباحث دچار سردرگمی نگردند .

.::شبکه جهانی اینترنت internet چیست : چگونه می توان به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کرد(1)

 

 

برای کار بهتر با شبکه و اینترنت به چه سخت افزاری نیاز داریم ؟

- حداقل سیستم مورد نیاز پنتیوم III

- 64 مگابایت Ram

- حدود 600 مگابایت فضای آزاد

 

برای کار بهتر با شبکه و اینترنت  چه نرم افزارهای لازم است؟

- Internet Explorer ورژن 6 به بالا

- داشتن Modem با سرعت مناسب

- داشتن مجوز لازم برای ارتباط با ISP ( تامین کننده سرویس اینترنت برای کاربران )

- داشتن نرم افزار Flash Player ( برای مشاهده آبجکت های آموزشی Flash در سایت )

 

اینترنت چیست ؟

شبكه ای كه از لحاظ مقیاس جغرافیایی در سطح جهان گسترش یافته است . اینترنت مخفف كلمات International Network به معنای شبكه جهانی می باشد.

 

شبكه  چیست ؟ what is network

به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند كامپیوتر و زبانی( Protocol) كه این كامپیوترها به كمك آن با یكدیگر صحبت می كنند شبكه می گویند. وقتی كه ما دو یا چند كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنیم به گونه ای كه این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات كنند در واقع یك شبكه ساخته ایم.

شبکه به ارتباط بین کامپیوترها گفته میشود که در ابتدایی ترین حالت میتواند دو کامپیوتر به یکدیگر متصل شود شاید این سوال پیش بیاید که با قدرت امروزی کامپیوتر ها شخصی ما چرا از شبکه استفاده می کنیم ؟ جواب این سوال در یک جمله میتواند خلاصه شود : افزایش بهروری و کاهش هزینه ها . شبکه های کامپیوتری به وسیله راه های زیر ما را به این اهداف میرسانند:

 

شبکه کامپیوتری چیست ؟

اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1(Source) گویند.

در این تشریک مساعی با توجه به نوع پیکربندی کامپیوتر ، هر کامپیوتر کاربر می تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپیوترهای دیگر همزمان بهره ببرد.

 

" دلایل استفاده از شبکه را می توان موارد ذیل عنوان کرد2" :

1 - استفاده مشترک از منابع :

استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه ، بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.

2 - کاهش هزینه :

متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهیز از پخش آنها در واحدهای مختلف واستفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت .

 

3 - قابلیت اطمینان :

این ویژگی در شبکه ها بوجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره می کند ، یعنی به این معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی وسیستم ها در شبکه نسخه های دوم وپشتیبان تهیه کرد ودر صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه " بعلت از کارافتادن سیستم " از نسخه های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی،، فعالیت وآمادگی دایمی سیستم را افزایش می دهد.

 

4 - کاهش زمان :

یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های رایانه ای ، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است ؛ یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می یابد.

 

5 - قابلیت توسعه :

یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد وتبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات وتجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مد نظر است.

 

6 - ارتباطات:

کاربران می توانند از طریق نوآوریهای موجود مانند پست الکترونیکی ویا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیغام هایشان را مبادله کنند ؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد".

 

 

دیگر اهداغ مدنظر در استفاده از شبكه :

1- استفاده از منابع مشترك ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)

2- به روز بودن اطلاعات

3- جلوگیری از افزونگی اطلاعات

4- تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات

5-. اشتراک اطلاعات و داده ها ( به طور مثال حساب مربوط به امور مشتریان بانک )

6- اشتراک سخت افزار و نرم افزارها(مثل اشتراک چاپگر یا برنامه واژه پرداز)

7- . مدیریت و پشتیبانی مرکزی ( نظارت مستقیم و مرکزی برروی اطلاعات و کارکنان)

در طراحی شبکه مواردی که قبل از راه اندازی شبکه باید مد نظر قرار دهید شامل موارد ذیل هستند:

1 - اندازه سازمان

2 - سطح امنیت

3 - نوع فعالیت

4 - سطح مدیریت

5 - مقدار ترافیک

6 - بودجه

 

 

تقسیم بندی شبكه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی :

LAN شبكه محلی :

LAN شبكه محلی که مخفف Local Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.

 

WAN شبكه بندی وسیع:

WAN شبكه بندی وسیع که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.

 

MAN شبکه شهری :

MAN شبکه شهری که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل و مرتبط میسازد.

 

دیگر انواع شبکه ها

البته در این میان تقسیم بندی های دیگر نیز وجود دارد كه از جمله مهم ترین آنها میشه به شبكه های شهری یا MAN نیز اشاره كرد

Local Area Network (LAN)

Wide Area Network (WAN)

Metropolitan Area Network (MAN)

Storage Area Network (SAN)

System Area Network (SAN)

Server Area Network (SAN)

Small Area Network (SAN)

Personal Area Network (PAN)

Desk Area Network (DAN)

Controller Area Network (CAN)

Cluster Area Network (CAN)

 

پیکربندی شبکه

شبکه ها عموما ازقطعات و اجزایی تشکیل شده اند که وظایف به خصوصی را انجام می دهند

میزبان Servers :

 کامپیوترهایی که اشتراک منابع (shared resources) را برای کاربران فراهم میسازند یا به عبارت ساده تر کامپیوترهایی که به ارائه خدمات درشبکه می پردازند .

 

میهمان  Clients:

 کامپیوترهایی که از منابعی (Resources) که Server آماده ساخته استفاده می کنند .

 

رسانه  Media :

به سیم هایی که مسئول ارتباط فیزیکی شبکه هستند .

 

Shared data :

 فایل هایی که توسطServer در کل شبکه به اشتراک گذاشنه می شوند یا به عبارت دیگر فایل هایی که توسط Server برای استفاده Client آماده میشود

 

Shared printers and other peripherals :

به منابع (Resources) اضافی که توسط Server فراهم می شود مثل چاپگر یا هر وسیله ی جانبی دیگر .

Resources : هر سرویس یا وسیله ای مثل فایل ، چاپگر و .... که برای عضوهای شبکه قابل دسترسی باشد .

 

تقسیم بندی شبکه از لحاظ منطقی !  

شبکه ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند

شبکه ها از لحاظ نوع منطقی و کار به 2 دسته عمده تقسیم میشوند :

Peer-to-peer networks

Server-based networks

این نوع تقسیم بندی فقط از لحاظ منطقی( نرم افزاری ) فقط مورد بررسی قرار میگرد و هیچ گونه ارتباطی به حالت فیزیکی ندارد به همین دلیل تشخیص آن فقط با دیدن نوع ارتباط کامپیوتر ها مشخص میشود و نمیتوان با دیدن اجزای ظاهری یک شبکه نوع آن را مشخص کرد . تفاوت میان این دو نوع شبکه بسیار مهم میباشد زیرا هر کدام دارای قابلیت هایی مخصوص به خود میباشند که به معرفی اجمالی بعضی از قابلیت ها می پردازیم

 

Peer-to-Peer Network

در شبکه های Peer-to-Peer هیچ گونه سرور ( Server ) اختصاصی وجود ندارد و هیچ گوته سلسله مراتبی وجود ندارد در نتیچه تمام کامپیوتر ها از لحاظ دسترسی به اطلاعات با هم برابر می باشند هر کامپیوتر هم وظیفه Client و هم وظیفه Server را با هم به عهده دارد . نام دیگر این شبکه "workgroup" میباشد این نوع شبکه برای شبکه ها کوچک و کمتر از 10 کامپیوتر مناسب است درست کردن این نوع شبکه آسان و ازآ نجایی که احتیاج به سرور و تجهیزات قدرتمند ندارند معمولا از لحاظ هزینه ارزانتر از شبکه های Server-based میباشند البته این نوع شبکه ها به علت عدم وجود مدیریت مرکزی از امنیت بالایی برخوردار نیستند همچنین بیشتر برای محیط هایی که تعداد کامپیوتر ها محدود میباشد مناسب است .

 


مطالب مرتبط با: مبانی اینترنت ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic