وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
شبکه اینترنت بیسیم وای مکس WIMAX - World Wide Interoperability for Microwave Access
جمعه سوم آبان 1387 ساعت 12:58 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
شبکه اینترنت بیسیم  وای مکس WIMAX - - World Wide Interoperability for Microwave Access  
كی از بهترین راهكارها برای دسترسی به اینترنت راه اندازی شبكه های بیسیم میباشد كه از این نوع شبكه ها میتوان خطوط بیسیم  اینترنتی پرسرعت وای مکس WIMAX - - World Wide Interoperability for Microwave Access  اشاره كرد
استاندارد جدید wimax برای شبكه‌های شهری بی‌سیم، بازار دستیابی به اینترنت را متحول خواهد كرد.
 

شبکه اینترنت بیسیم  وای مکس WIMAX - - World Wide Interoperability for Microwave Access  
امروزه یافتن و خریدن یك كامپیوتر كیفی كه مجهز به تراشه Wi-Fi نباشد، كاری دشوار است، دكمه‌ای كه به كاربران كامپیوترهای همراه اجازه دستیابی به اینترنت را فارغ از مكانی كه كاربر در آن حضور دارد می‌دهد. بدین‌ترتیب از اتاق غذاخوری، اتاق نشیمن و یا كافی‌شاپ می‌توان به اینترنت وصل شد.
عموم مردم بهWi-Fi به عنوان یك ایستگاه مركزی كاری كه می‌تواند ارتباط را بین چندین كاربر به‌طور یكسان به اشتراك بگذارد علا‌قمندند. البته با این محدودیت كه فاصله كاربران برای محیط داخلی (indoor) كمتر از 100 متر و برای محیط خارجی(outdoor) كمتر از 400 متر باشد. اما استاندارد جدیدی معرفی شده است كه  عملاً  توانایی Wi-Fi را زیر سؤال برده است. این استاندارد معروف بهwimax می‌باشد كه باعث ایجاد ارتباطات بی‌سیم اینترنتی با پهنای باند بالا با سرعتی نزدیك به Wi-Fi كه محدودیت‌های آن را هم ندارد یعنی تا فواصل بالای حدود 50 كیلومتر را هم پشتیبانی می‌كند.

شبكه‌های شهری بی‌سیم با سرعت‌های پهنای باند
شبكه‌های شهری بی‌سیم با سرعت‌های پهنای باند بالا چندان جدید نیستند، اما تجهیزات خاص باندپهن عمدتاً گران قیمت هستند. در حال حاضر شركت‌ها به‌تدریج در حال رسیدن به توافق‌هایی بر روی جزییات استاندارد wimax هستند كه این منجر به كاهش قیمت این تجهیزات خواهد شد.
توافقات صنعتی روی جزییاتی نظیر این‌كه چگونه سیگنال‌های wimax را رمزگشایی كنیم تا فركانس‌هایی را ایجاد كنیم كه قابل استفاده باشند و چگونه امكان برقراری ارتباط چندین كاربر تا دستیابی به آن فركانس‌ها را فراهم كنیم، سرانجام به شركت‌هایی نظیر اینتل اجازه خواهد داد تا تراشه كه حاوی قابلیت wimax برای استفاده در تجهیزات بی‌سیم با پهنای باند بالا هستند را بسازند.

آخر خط!!!
و در نهایت انتظار می‌رود كه قیمت recieverهای wimax به حدود 50 تا 100 دلار یعنی چیزی حدود قیمت DSLها یا مودم‌های كابلی امروزی برسد و این یعنی میلیون‌ها نفر از كاربران بالاخره می‌توانند از سرویس‌های رایج اینترنت استفاده كند و به آسانی از طریق آنتن‌های نصب شده روی بام از هر گوشه شهر به اینترنت وصل شوند.
اگرچه ظهور اولیه wimax در حوزه‌های عمومی بوده است، اما با ظهور تدریجی تجهیزات و استانداردها، شاهد موج جدیدی از صنایع كوچك و متوسط بی‌سیم خواهیم بود كه دیگر خطوط گران قیمت 1T1/E نیستند و ایستگاه‌های كاری همچنین می‌توانند خدمات خود را در مكان‌هایی بدون خطوط تلفن هم ارایه دهند و این یعنی دستیابی پرسرعت به اینترنت در نواحی دورافتاده‌ای كه غالباً هیچ تجهیزات ارتباطی ندارند.
Wimax كه مخفف Woldwide Interoperability for Microware Access می‌باشد، كمی فراتر از یك لیست طولانی از مشخصات تكمیلی و تخصصی كه نمایشگر تجهیزات بی‌سیم كارخانه‌های مختلف كه می‌توانند با سرعت‌های زیاد با هم كار كند، است. این استاندارد با نام IEEE802.16 نیز شناخته می‌شود كه از سال 1990 كاربرد آن شروع شده است و نقطه مقابل فناوری‌های اترنت یا Wi-Fi بوده است. یك واحد انتقال‌دهنده wimax می‌تواند صوت، تصویر و سیگنال‌های اطلاعاتی را در طول فواصل بالای 50 كیلومتر (با رعایت خط دید مستقیم) و با سرعتی در حدود 70 مگابیت درثانیه (یعنی سرعتی كه برای دستیابی 60 شركت با سرعت خطوط 1T یا صدها كاربر خانگی با سرعت DSL كفایت می‌كند) انتقال می‌دهد.
اعلان شركت ا‌ینتل (در ژانویه 2004) كه موضوع اصلی‌اش در رابطه با wimax بود باعث رونق یافتن سریع این فناوری و توسعه این استاندارد شد.

تعریف و مفهوم خطوط بیسیم  اینترنتی پرسرعت وای مکس WIMAX – چیست
خطوط بیسیم  اینترنتی پرسرعت وای مکس WIMAX - - World Wide Interoperability for Microwave Access  
 مخصوص ارتباط میان یك نقطه و چند نقطه به صورت بیسیم برای شبكه های بیسیم شهری است و این تكنولوژی به كاربران اجازه میدهد در حالت ایده آل كه دید مستقیم نسبت به هم دارند حتی تا فاصله 50 كیلومتر به شبكه متصل شوند ولی مسلما در شرایط غیر ایده آل كه به صورت واقعی در شهرها وجود دارد مانند ساختمانها ی بلند كه امكان دید مستقیم آنتنها را از بین میبرند این بعد مسافتی تقلیل می یابد و حتی در شهرهای بزرك تا 5 كیلومتر به خوبی پوشش داده میشود كه این مسافت در شرایط غیر ایده آل محاسبه شده است . WiMax اجازه میدهد كه پهنای باندی در حدود 70 Mbps میان كاربران و نقطه مركزی به صورت اشتراكی استفاده شود كه این پهنای باند برای اتصال همزمان 60 شركت با اتصال T1(1.544Mbps) كافی میباشد آزمایشهای انجام شده بر روی WiMax در شهرهای واقعی نشان میدهد با توجه به موقعیت مشترك از این سرویس میتوان پهنای باندی معادل 500 Kbps تا 2 Mbps را دریافت نمود.

از خطوط بیسیم  اینترنتی پرسرعت وای مکس WIMAX – بیشتر بدانیم
امروزه دسترسی به اینترنت در بیشتر موارد به سه طریق زیر امکان پذیر است :
1-دسترسی باند پهن (Broad Band):
دسترسی خانگی معمولا از طریق DSL یا مودمهای کابلی صورت می گیرد در ادارات معمولا از خطوط E1 یا E3 استفاده می کنند .

2-دسترسی WIFI:
در منزل ممکن است شما یک روتر WIFIراه اندازی کرده باشید که به شما اجازه می دهد از Laptop در حین حرکت استفاده کنید . در جاده ها شما میتوانید در رستورانها , هتلها , کافی شاپها , یا کتابخانه ها نقاط دسترسی WIFI را پیدا کنید .

3-دسترسی Dial-Up:
اگر شما هنوز از Dial-Up استفاده می کنید یا شانس دسترسی به اینترنت پرسرعت را ندارید یا فکر می کنید دسترسی اینترنت پر سرعت خیلی گران است .
مشکل اصلی دسترسی به اینترنت پر سرعت قیمت بالای آن و دسترسی نداشتن در تمام نقاط می باشد .
مشکل اصلی دسترسی از طریق WIFI محدودهء کوچک تحت پوشش آن است .

چه تکنولوژی جدیدی می تواند تمام این مشکلات را حل نماید؟
این تکنولوژی جدید باید موارد زیر را فراهم کند
.سرعت بالای سرویس باند پهن
.سیستم بی سیم به جای سیستم کابلی که باید نسبت به DSL یا مودمهای کابلی بسیار ارزانتر باشد و خیلی راحتتر باشد که به حومه و مناطق روستایی گسترش داده شود .
.محدودهء تحت پوشش بزرگ مانند شبکه تلفن سلولی به جای محدودهء کوچک دسترسی WIFI
این سیتم در حال حاضر ایجاد شده و Wimax نامیده می شود.
Wimax مخفف World Wide Interoperability for Microwave Access و نام استاندارد IEEE آن 802.16 میباشد.

WIMAX وایمکس (وای مکس)  چیست؟
WIMAX تقریبا مانند WI-FI عمل می کند با این تفاوت که در سرعت بالاتر ، در محدوده بیشتر و برای کاربران بیشتر طراحی شده است. WIMAX امکان سرویس دهی در حومه شهرها و روستا ها و نقاطی که دسترسی به اینترنت پر سرعت به دلیل عدم وجود امکانات مخابراتی و تلفنی امکان پذیر نیست را فراهم می کند.


وایمکس (وای مکس)  WIMAX شامل دو قسمت عمده است:
1-دکل WIMAX که همانند دکلهای BTS های موبایل می باشد . یک دکل WIMAX حداکثر می تواند 8000 کیلومتر مربع را پوشش دهد.
2-گیرنده WIMAX : گیرنده و آنتن آن می بایست در اندازه های کوچک طراحی شده اند و حتی مدلهای PCMCI آن جهت نصب در لپتاپ ها وجود دارد .


شکل دکل وایمکس (وای مکس)  WIMAX
دکلهای WIMAX با سرعت بالایی بصورت مستقیم به اینترنت متصل می شوند . اتصال دکلهای به اینترنت می تواند از طریق ارتباطات با سیم مانند لینکهای E1 یا DSL صورت پذیرد و یا اینکه از طریق ارتباطات بیسیم و مایکروویو صورت پذیرد.

WIMAX می تواند دو نوع متفاوت از سرویس بیسیم را ارائه دهد:
1-سرویس بدون دید مستقیم :
همانند سرویس WI-FI ، در این سرویس می توان با یک آنتن کوچک به شبکه متصل شد . در این روش ، کاربران WIMAX از فرکانسهای پایین در رنج 2 تا 11 گیگاهرتز استفاده می کنند ( مانند WiFI) . ارسال موج کوتاه این امکان را فراهم می کند که امواج از موانع به راحتی عبور کنند و موانع شهری در ارسال امواج تاثیر کمتری می گذارد.

2-سرویس با دید مستقیم :
 در این روش یک آنتن در دید مستقیم دکل WIMAX قرار دارد . این روش نسبت به روش قبلی قویتر و پایدار تر است و داده ها را با خطای کمتری ارسال می کند . این روش از فرکانسهای بالاتری برای ارسال داده ها استفاده می کند و می تواند تا رنج 66 گیگاهرتز را برای ارسال استفاده کند . فرکانسهای بالاتر امکان ارائه پهنای باند بالاتر را فراهم می کند .
سرویس بدون دید مستقیم در شعاع 6 تا 9 کیلومتری پوشش می دهد ( حدود 65 کیلومتر مربع تقریبا همانند محدوده تحت پوشش موبایل ) سرویس با دید مستقیم شعاع 50 کیلومتری را پوشش می دهد ( حدود 9300 کیلومتر مربع ) که این محدوده بسیار وسیع است .

وایمکس (وای مکس)WIMAX چطور کار می کند؟
WIMAX بر اساس همان قاعده WIFI کار می کند . WIMAX داده ها را به وسیله امواج رادیویی بین کامپیوترها منتقل می کند . یک کامپیوتر که به تجهیزات WIMAX مجهز شده است ، داده ها را از یک فرستنده WIMAX دریافت می کند . ممکن است داده های ارسال شده جهت امنیت بالا و جلوگیری از دسترسی سایرین رمز شده باشد .
سریعترین ارتباط WIFI سرعت 54Mbps را فراهم می کند . این درحالی است که WIMAX می تواند پهنای باند 70Mbps را فراهم کند که این پهنای باند بین کاربران مختلف که از این سرویس استفاده می کنند تقسیم می شود طوری که سرعت برای کاربر انتهایی تقریبا مانند سرعت ADSL است .

تفاوت اصلی بین WIFI و WIMAX وایمکس (وای مکس)
در سرعت نیست بلکه در محدوده تحت پوشش است . WIFI محدوده 30 متری را پوشش می دهد در حالیکه WIMAX می تواند تا شعاع 50 کیلومتری سرویس دهد. البته این محدوده در بهترین حالت به دست می آید و آب و هوا و شرایط جوی و شکل زمین و همچنین ساختمانهای بلند در شعاع تحت پوشش WIMAX تاثیر دارند .
مشخصات IEE 802.16
شعاع تحت پوشش هر دکل حداکثر 50 کیلومتر
سرعت 70Mbps
عدم نیاز به دید مستقیم بین کاربر و دکل WIMAX
فرکانس مورد استفاده بین 2 تا 11 گیگاهرتز و 10 تا 66 گیگاهرتز (دید مستقیم و غیر مستقیم )
تعریف شده بر روی هر دو لایه MAC و PHY.

پیاده سازی  وایمکس (وای مکس) WIMAX
در پیاده سازی WIMAX معمولا کل یک شهر تحت پوشش سرویس اینترنت آن قرار نمی گیرد . چرا که هزینه استفاده از سرویسهای بیسیم به نسبت سایر سرویسهای موجود بسیار بالاتر است .
اما استفاده یک ایستگاه WIMAX در یک شهر بسیار قابل قبول تر از راه اندازی ایستگاههای فراوان WIFI جهت استفاده کاربران سیار می باشد . اما در برخی از شهرها که راه اندازی سرویسهای بر روی کابل هزینه های بالایی را می طلبد ، شرکتهای ارائه دهنده به استفاده از این تکنولوژی روی آورده اند .
تکنولوژی WIMAX این امکان را به کاربران می دهد که از اینترنت خود به صورت سیار استفاده کنند . علاوه بر این در برنامه های آینده این تکنولوژی استفاده از سرویسهایی همچون VOIP نیز گنجانده شده است که ممکن است این تکنولوژی را به یکی از رقبای سیستم موبایل کلاسیک تبدیل کند .

سناریوی یک ارتباط WIMAX
برای دسترسی به یک سرویس WIMAX باید کامپیوتر شما امکان دسترسی به شبکه WIMAX را داشته باشد . معمولا این دستگاهها از سوی شرکتهای ارائه دهنده خدمات به کاربران ارائه می شوند .
نکته دیگر فاصله شما از ایستگاه سرویس دهنده است . چرا که شما تنها در محدوده تحت پوشش شبکه می توانید از خدمات مورد نظر خود استفاده کنید .
برای راه اندازی سرویس هم شما می بایست هزینه های مربوطه را پرداخت کنید و همچنین کدهای رمز دریافت و ارسال روی دستگاه شما تنظیم شده باشد . حال به راحتی می توانید از اینترنت پرسرعت سیار خود استفاده کنید.

سوتیترها GAN (Global Area Network ) :
هدف نهایی تمامی شبکه های محلی ، ایجاد یک شبکه جهانی است . این شبکه که با استاندارد 802.20 شناخته می شود تقریبا همانند شبکه های موبایل امروزی فعالیت می کند که در آن کاربران به نقاط مختلف سفر می کنند اما در همه نقاط امکان استفاده از سرویس اینترنت پر سرعت را دارند . این شبکه علاوه بر سرعت بالا ، این امکان را به کاربر می دهد که در حال حرکت و در تمامی نقاط از به اینترنت متصل باشد .


ورود WIMAX به نوت بوکها :
حداکثر تا دوسال آینده تکنولوژی WIMAX در نوتبوکهای CEntrino تعبیه خواهد شد و به این ترتیب از سال 2008 باید منتظر تغییرات گسترده ای در شکل دسترسی به اینترنت خواهیم بود .

مقیاس شبکه ها :
کوچکترین سایز شبکه ها شبکه های شخصی می باشند (personal area network (PAN) ) . PAN این امکان را فراهم می کند که دستگاهها در فواصل کوتاه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند .
مرحله بعدی شبکه های محلی (local area network (LAN) ) است . LAN امکان می دهد که منابع دستگاهها بین یکدیگر تقسیم شوند ولی LAN ها محدود به فواصل کوتاهی هستند . یکی از استاندارهای شبکه های LAN که به صورت بیسیم سرویس دهی می کند WIFI نام دارد.
WIMAX سایز بعدی شبکه ها است که در مقیاس شهری metropolitan area network (MAN) کار می کند . این نوع از شبکه ها در محدوده یک شهر سرویس دهی می کنند

منبع : انجمن
Persian network


برچسب‌ها: WIMAX ,


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic