وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
قطعات سخت افزاری کامیوتر: آشنایی با ماوس Mouse ، عملکرد و تاریخچه
جمعه سی ام اسفند 1387 ساعت 08:31 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
ماوس، موشواره یا موشی یا (به انگلیسی: Mouse) دستگاهی شبیه به موش است که جزو محمدحسین تقوایی زحمتکش وبلاگ فناوری اطلاعات یزد قطعات سخت افزاری کامیوتر: آشنایی با ماوس Mouse  ، عملکرد و تاریخچه تجهیزات ورودی رایانه به حساب می‌آید. ماوس، همانند صفحه‌کلید، یک واسط کاربر سخت‌افزاری محسوب می‌شود. این وسیله معمولاً دو دکمه دارد و با کابل به رایانه وصل می‌شود. در نرم‌افزارهای کنونی موشواره بخش عمده‌ای از وظایف صفحه کلید را عهده داراست. موشی‌ها در دو نوع به فروش می‌رسند:۱-غلتکی ۲-نوری (که دربازار رایانه به ماوس اپتیکال معروف است که جدیدتر از غلتکی.)
برنامه نویسان سعی می‌کنند برنامه‌های امروزی را طوری طراحی کنند که بیشتر قابلیت اجرا با ماوس را داشته باشند. چرا که هم کار با آن ساده‌است و هم فراگیری و سرعت عمل آن مناسب است. ماوس وسیله‌ای جهت اجرا و به کارگیری برنامه‌ها به ویژه در ویندوز و اینترنت است که دارای ۲ کلید اصلی می‌باشد (کلید سومی که در وسط یا قسمت کناری بعضی از موشیها قرار دارد در برنامه‌های ویژه به کار می‌رود). ماوس به کمک کابلی به رایانه متصل می‌باشد و مکان‌نما را در صفحه نمایشگر حرکت و هدایت می‌کند. موشی در هر کجا باشد با توجه به نیاز با ضربه (کلیک کردن دکمه سمت راست یا چپ) عمل کرده و کار را پیش می‌برد. کلید سمت راست معمولاً جهت یک سری از برنامه‌های سیستمی (کپی، برش، حذف، انتخاب، ذخیره، تغییرات و…..)به کار می‌رود. کلید سمت چپ که مهم‌ترین اعمال را انجام می‌دهد چهار عمل زیر را به عهده دارد * اگر روی فایل یا کلمه مورد نظر باشیم با یک بار فشار دادن کلید سمت چپ می‌توانیم آن را جهت اعمال کارهای دیگر (مورد نظر) انتخاب کنیم که رنگ آن آبی یا سیاه می‌شود.
    * دو بار فشار دادن سریع کلید سمت چپ جهت اجرای (یا باز کردن) برنامه‌ها به کار می‌رود.
    * شما می‌توانید معمولاً با کلیک کردن و نگه داشتن کلید در پایین، (بدون رها کردن کلید) پنجره‌ها را بزرگ و کوچک و یا جا به جا کنید.
    * شمامی‌توانید پرونده‌ای یا متنی را کلیک کرده و با نگه داشتن کلید آن را در جای دیگری (جهت کپی یا حذف) بیندازید.
این چهار عمل در برنامه‌های خاص کار خاص خود را انجام می‌دهند که تقریباً شبیه اعمال بالا است.

تاریخچه پیدایش و تکمیل ماوس Mouse history
داگلاس انگبارت ماوس را در یک موسسه تحقیقاتی اختراع کرد نام این موسسه استانفورد بود ولی بعد از چند سال یعنی در سال ۱۹۷۰ شرکت زیراکس در کالیفرنیا با رهبری جک هالی و با کمک نمونه ساخته شده توسط داگلاس موفق شد ماوسی طراحی کنند که کارایی بالایی داشت.این روند ادامه یافت تا در سال ۱۹۸۲ شرکتی به نام ماس سیستم ابتدایی ترین ماوس را برای رایانه های پرسونال آی بی ام تولید کرد البته قطب بدون انکار رایانه یعنی ماکروسافت هم در سال ۱۹۸۳ موس دو کلیدیخود را به جهانیان عرضه کرد.
البته در آن زمان به خاطر کم بودن وسعت کار با رایانه در ابتدا مفهوم ماوس درک نمی شد و جایگاهی نداشت ولی با ورود برنامه های آفیس و برنامه های مشابه کاربران فهمیدند که ماوس به آنها کمک خواهد کرد کارها سریع تر پیش رود
استفاده از موس در کامپیوتراز سال 1984 و همزمان با معرفی مکینتاش آعاز گردید . با عرضه موس ، کاربران قادر به استفاده از سیستم و نرم افزارهای
مورد نظر خود با سهولت بیشتری شدند. امروزه موس دارای جایگاه خاص خود است . موس قادر به تشخیص حرکت و کلیک بوده و پس از تشخیص لازم
اطلاعات مورد نیاز برای کامپیوتر ارسال تا عملیات لازم انجام گیرد.

دربار ه موس Mouse
گفتنی است در آن زمان به خاطر کم بودن وسعت کار با کامپیوتر در ابتدا مفهوم ماوس درک نمی شد و جایگاهی نداشت ولی با ورود برنامه های آفیس و مشابه آن کاربران فهمیدند ماوس به آنها کمک خواهد کرد کارها سریع تر پیش رود. ماوس تقریباً جزء ساده ترین سخت افزارها به حساب می آید و به بخش های مختلفی تقسیم می شود به عنوان نمونه قاب ماوس به شکل ظاهری آن گفته می شود که از قطعات داخلی آن محافظت می کند و از سوی دیگر باید قالب ماوس به گونه یی طراحی شود که حین کار انگشتان دست دچار خستگی نشود.

روند شکل گیری موس
درسیستم های اولیه نیازی به استفاده از موس احساس نمی گردید، چون کامپیوترهای آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تله تایپ و یا کارت پانج برای ورود اطلاعات بودند. ترمینال های متنی اولیه، چیزی بیشتر از یک تله تایپ شبیه سازی شده نبودند ( استفاده از صفحه نمایشگر در عوض کاغذ ). چندین سال طول کشید تا کلیدهای پیکانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند( اواخر 1960 و اوایل 1970 ) . ادینورهای تمام صفحه اولین چیزی بودند که از قابلیت های واقعی کلیدهای پیکانی استفاده کردند. مداد های نوری برای سالیان زیادی بر روی ماشین های متفاوت ، بعنوان یک دستگاه اشاره ای استفاده می گردیدند. Joysticks و دستگاه هائی دیگر در این خصوص در سال 1970 رایج شده بودند. زمانیکه موس بهمراه کامپیوترهای مکینتاش ارائه گردید یک موفقیت بزرگ بدست آمده بود.عملکرد موس کاملا" طبیعی بود. قیمت موس ارزان و فضای زیادی را اشغال نمی کرد. همزمان با حمایت سیستم های عامل از موس ، استفاده از موس رشد بیشتری پیدا کرد. زمانیکه ویندوز 3/1 از یک رابط گرافیکی بعنوان استاندارد استفاده کرد، موس بعنوان یک وسیله و اینترفیس بین انسان - کامپیوتر، جایگاه خاص خود را کسب نمود.
موس گوی دار
گوی ماوس که جزء اجزای قدیمی آن به حساب می آید و تقریباً در ماوس های جدید این قسمت تعبیه نشده است، سبب می شود حرکت ماوس را روی هر سطح امکان پذیر کند، معمولاً گوی ها لاستیکی هستند و دارای مرکزیت فلزی. غلتک بخش دیگر ماوس به حساب می آید یعنی یک بخش مهم که به صورت قائم قرار دارد و سبب می شود به نوعی از تمامی حرکت های ماوس حمایت کند. البته به خاطر داشته باشید هر غلتک ماوس به چرخی وصل است و همزمان با گوی آن نیز حرکت می کند.

انواع ماوس های موجود در بازار
امروزه در بازارهای کامپیوتری ماوس های بسیاری یافت می شود که در زمان خرید کاربران باید به این نکته توجه داشته باشند که بر حسب نیاز خود اقدام به تهیه ماوس کنند. البته ذکر این نکته بسیار ضروری است که ماوس های مکانیکی به علت دردسرهای زیاد آن کمتر یافت می شود و در مقابل ماوس های نوری نبض بازار را در دست گرفته اند.

موس نوری  Optocal Mouse
این ماوس های نوری برای اولین بار توسط شرکت مایکروسافت و با بهره گیری از تکنولوژی Agilent توسعه یافت و در سال ۱۹۹۹ به دنیا معرفی شد. ماوس نوری در واقع دوربین کوچکی است که در هر ثانیه ۱۵۰۰ عکس می گیرد. ماوس دارای دیود نوری LED کوچکی با نور قرمز است که بر هر سطحی کار می کند. نور منعکس شده از آن سطح توسط یک سنسور cmos دریافت می شود.
سنسور cmos هر تصویر را به یک پردازنده سیگنال دیجیتالDSP برای پردازش ارسال می کند. DSP که با سرعت ۱۸ میلیون دستورالعمل در ثانیه کار می کند، قادر به تشخیص الگوهای تصویر است و چگونگی تغییر موقعیت آن را نسبت به الگوهای تصویر قبل به دست می آورد. بسته به تغییرات الگوها در هر سری از تصاویر، DSP تصمیم می گیرد ماوس چه میزان جابه جا شده است و مختصات متناظر را برای کامپیوتر ارسال می کند. کامپیوتر اشاره گر ماوس را براساس مختصاتی که از ماوس دریافت کرده، حرکت می دهد. این عمل هزاران بار در ثانیه تکرار می شود که باعث می شود حرکت ماوس نرم به نظر آید.

مزیت ماوس نوری به موس گلوله ای
ماوس نوری مزیت های بسیاری نسبت به نوع گلوله یی آن دارد که از جمله آن می توان به این موارد اشاره داشت؛
- عدم وجود بخش متحرک یعنی ساییدگی کمتر و در نتیجه شانس خطای کمتر.
- راهی برای ورود گرد و غبار و در نتیجه ممانعت از مسیریابی سنسور وجود ندارد.
- افزایش دقت در مسیریابی به معنای پاسخ هموارتر است.
- ماوس نوری نیاز به سطحی خاص مثل زیرماوسی ندارد.
با وجود آنکه ماوس هایی بر پایه LED اخیراً وارد بازار شده اند، نوع دیگری از این ماوس ها حدود ۱۰ سال مورد استفاده قرار گرفت. در این تکنولوژی نور به صورت متمرکز از زیرماوسی با قدرت انعکاس بالا بازتاب می شد و به سنسور می آمد. زیرماوسی دارای شبکه یی از خطوط تیره است. هر زمان که ماوس حرکت می کند، این خطوط با باریکه نور برخورد می کنند.
هر زمان که نور منقطع شود ماوس سیگنالی را به کامپیوتر ارسال و کامپیوتر اشاره گر را به اندازه مناسب جابه جا می کند. استفاده از این نوع ماوس مشکل بود زیرا شما باید ماوس را در زاویه مناسب نگاه می داشتید تا سنسور و باریکه نور در یک راستا قرار گیرند. همچنین خرابی یا گم شدن زیرماوسی، ماوس را بی فایده می کرد تا زمانی که آن را تعویض می کردید. به همین علت ماوس های امروزی بسیار قابل اعتمادتر و راحت تر هستند .
        
   
رابط‌های موس
انواع مختلفی از رابط فیزیکی بین موس و کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. موس متوالی به درگاه سریال متصل می‌شود. که با دریافت هر بسته داده‌ها از موس وقفه‌ای ایجاد می‌شود. که خط آن به درگاه مورد استفاده بستگی دارد. در این حالت برنامه راه‌انداز موس می‌تواند بسته داده‌ها را مورد پردازش قرار داده و جزئیاتی مانند جهت ، سرعت حرکت را تشخیص دهد و یا جای کلید را تشخیص دهد. «موس گذرگاه» همراه با کارت کنترلگر ارائه می‌شود. که در شیار گسترش قرار می‌گیرد. اما از سایر جنبه‌ها درست مانند موس متوالی است. بنابراین موسهای مبتنی بر گذرگاه به یک شیار گسترش و یک وقفه احتیاج دارند.
امروزه بسیاری از کامپیوترها با درگاه اختصاصی برای موس ارائه می‌شوند. درگاه مزبور که از نوع PS/2 می‌باشد به کنترلگر صفحه کلید متصل است. این درگاه بدون استفاده از شیارهای گسترش یا درگاههای متوالی انواع خاصی از موسها را بپذیرد. علاوه بر این موسهای مزبور از خط وقفه IRQ12 استفاده می‌کنند. درنتیجه خط وقفه مورد استفاده وسیله‌های جانبی متوالی را اشغال نمی‌کنند. بعضی از موسها از درگاه سریال بعضی دیگر به درگاه PS/2 وصل می‌شوند. اما بعضی دیگر از هر دو درگاه وصل می‌شوند.
!تفکیک پذیری
مشخصه دیگر موس تفکیک پذیری است که به تعداد پالسهای ایجاد شده در هر اینچ از مسیر اطلاق می‌گردد. تفکیک پذیری معمول 400-300 نقطه بر اینچ است. البته اختلاف تفکیک پذیری فقط به تعداد پالسهای ایجاد شده هنگام طی مسیر مشابه با یکدیگر اختلاف دارد. بعضی اگر موس فاصله زیادی را طی کند سرعت حرکت اشاره‌گر آن بیشتر خواهد بود.
پس تفکیک پذیری بیشتر نشان دهنده کاهش فاصله بین مرحله حرکت نمی‌باشد. بلکه نشان ‌دهنده این است که با اعمال حرکتی اندک به موس ، اشاره گر آن ، فاصله بیشتری را طی خواهد کرد. و همچنین توجه داشته ‌باشیم که برنامه راه‌انداز موس می‌تواند هرکاری که مورد نظر باشد بر روی تعداد پالسهای الکتریکی شمارش شده توسط موس انجام دهد. بنابراین ممکن است تفکیک‌پذیری بالای موس نادیده گرفته شود.       
   

ماوس بی‌سیم
اینگونه ماوسها داده‌های خود را از طریق امواج رادیویی یا از طریق نور مادون قرمز به رایانه ارسال می‌کنند. در نتیجه به سیم رابط نیاز ندارند. ماوسهای بی‌سیم مادون قرمز در حال حاضر متداول‌ترند اما گونه رادیویی آنها در فاصله دورتر نیز کار می‌کنند برای استفاده از اینگونه ماوسها لازم است به نکته‌های زیر توجه شود :
۱. ماوس بی‌سیم دارای فرستنده است که داده را با آن ارسال می‌کند.
۲. برای تامین برق مصرفی اینگونه ماوسها نیاز به باتری است.
۳. برای دریافت داده از ماوس ، در رایانه نیاز به گیرنده متصل به رایانه است.

انجمن علمی و فرهنگی    
مقالات کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات سخت‌افزار ماوس این موجود دوست داشتنی
۲۲ اسفند ۱۳۸۷
Thursday, Mar 12, 2009
ماوس این موجود دوست داشتنی    
رضا جوالچی    
روزنامه اعتماد ( www.etemaad.ir )    
ماوس‌
   
 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات