وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
قطعات جانبی کامپیوتر: آشنایی با مبانی و مفاهیم چاپگر کامپیوتر Printer- قسم اول
چهارشنبه پنجم فروردین 1388 ساعت 02:05 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
  چاپگر از متداولترین دستگاههای خروجی در کامپیوتر است که از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده محمدحسین تقوایی زحمتکش وبلاگ فناوری اطلاعات یزد قطعات جانبی کامپیوتر: آشنایی با مبانی و مفاهیم چاپگر کامپیوتر Printer- قسم اولمی شود . کاربران کامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از چاپگر باشند. چاپگرها دارای انواع متفاوتی می باشند. چاپگرهای جوهر افشان،لیزری تک رنگ و لیزری رنگی ، سه گروه عمده از چاپگرهای موجود می باشند. هر یک از چاپگرها ( از چاپگرهای جوهر افشان تا چاپگرهای لیزری ) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی ، طراحی شده اند . در زمان انتخاب یک چاپگر ، اکثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت ، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و کیفیت نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق ، می باشد .
 
چاپگر از متداولترین دستگاههای خروجی در کامپیوتر است که از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده می شود . کاربران کامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از چاپگر باشند. چاپگرها دارای انواع متفاوتی می باشند. چاپگرهای جوهر افشان،لیزری تک رنگ و لیزری رنگی ، سه گروه عمده از چاپگرهای موجود می باشند. هر یک از چاپگرها ( از چاپگرهای جوهر افشان تا چاپگرهای لیزری ) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی ، طراحی شده اند .

● جایگاه چاپگر Printer
در زمان انتخاب یک چاپگر ، اکثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت ، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و کیفیت نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق ، می باشد . تولید کنندگان با ارائه چاپگرهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود ، سعی در جلب رضایت مشتریان می نمایند .چاپگرهای جوهر افشان با امکان اتصال به دوربین های دیجتال ، تحولی بزرگ را در زمینه چاپ تصاویر ایجاد نموده اند. در مواردیکه از جوهر و کاغذ مخصوص چاپ تصاویر در چاپگرهای جوهر افشان استفاده گردد ، تصاویر چاپ شده دارای کیفیت بسیار بالائی خواهند بود.کیفیت چاپ در چاپگرهای لیزری تک رنگ ، یکی از نکات مهم و برجسته این نوع از چاپگرها محسوب می گردد. با توجه به امکانات ارائه شده توسط این نوع از چاپگرها نظیر حافظه وسینی محل استقرار کاغذ ، می توان از آنان در مواردیکه حجم عملیات چاپ بالا باشد،استفاده نمود. از چاپگرهای لیزری رنگی می توان بمنظور چاپ متن و تصاویر با کیفیت و سرعت مناسب ، استفاده نمود. بموازات کاهش قیمت چاپگرهای لیزری رنگی ، تعداد بیشتری از کاربران تمایل به استفاده و بکارگیری این نوع چاپگرها را پیدا نموده اند .[۱]

● آشنایی با چاپگر ها و انواع و ویژگی های آنها
این دستگاهها به دستگاههای کپی سخت یا Hard Copy معروفند . چاپگر ها انواع و اقسام گوناگونی دارند که به بررسی چند نمونه از آنها می پردازیم.

۱) چاپگرهای ضربه ای
اصول کار این چاپگر های بر اساس ضربه ای است که روی نواری رنگی زده می شود پس یک شکل روی کاغذ ایجاد می شود. چاپگر های زیر از این دسته چاپگر ها هستند.

▪ چاپگرهای سوزنی
در این نوع چاپگر ها علائم توسط نقطه های کوچکی به نام Dot حاصل می شود که این نقاط توسط سوزن نازکی به نام Pin برخورد با نوار رنگی و انتقال رنگ بر روی کاغذ به وجود می آید. این چاپگر ها با سر و صدای زیادی کار خود را انجام می دهند و سرعت آنه به طور متوسط ۳۰۰ کاراکتر در ثانیه است . چاپگرهای مدل LQ-۱۰۰ ، LO۱۱۷۰ ، LQ۳۰۰ از کارخانه Epson از این دسته هستند و هر چه تعداد سوزنها بیشتر باشد چاپگر می تواند تصاویر ظریف تری را تولید کند و مطمئناً گرانتر خواهد بود.

▪ چاپگر حروفی (آفتابگردان)
در این چاپگر ها تمام علائم و اعداد به صورت برجسته بر روی یک گوی قرار دارند. هر گاه علامتی می خواهید چاپ شود این علامت در جلوی هد چاپگر قرار می گیرد پس با ضربه این علامت روی کاغذ چاپ می شود.این چاپگر ها بسیار شبیه دستگاه های ماشین نویسی است . سرعت آنها بین ۱۰ تا ۹۰ کاراکتر در ثانیه است.

۲) چاپگرهای غیر ضربه ای
گونه ای از چاپگر ها هستند که عملیات مکانیکی مانند ضربه در آنها وجود ندارد و دارای سر و صدای کمتری هستند اما معمولاً گرانتر بوده و با تکنولوژی بالاتری ساخته می شوند. بطور کلی این چاپگر ها بر اساس پاشیدن جوهر یا حرارت یا لیزر کار می کنند. حال به بررسی مهمترین آنها می پردازیم.

▪ چاپگر های جوهر افشان
در این چاپگرها مخازن جوهری وجود دارد . جوهر با فشار از روزنه هایی خارج می شود و روی کاغذ پاشیده می شود بدین ترتیب شکل مورد نظر روی کاغذ نقش می بندد. کیفیت این چاپگر های بالاست و این چاپگرها بدون سر و صدا کار می کنند . این نوع چاپگر های برای کارهای نقاشی و گرافیکی بسیار مناسب هستند. باید روزنه های کوچک که عمل پاشیدن رنگ را انجام می دهند خشک شوند و باید در نگهداری این چاپگر ها دقت لازم را کرد. یک راه برای رفع این اشکال این است که هر چند وقت یک بار اجباراً یک تصویر یا متن کوچک را چاپ کرد.

▪ چاپگرهای حرارتی
کاغذ این چاپگر های مخصوص می باشد. بر روی همه این چاپگرها سوزنهایی وجود دارد. با گرم شدن سوزنها تغییرات شیمیایی روی کاغذ که جنس مخصوصی دارند حاصل می شود. نگهداری کاغذ این چاپگر های مشکل است زیرا در اثر گرما یا زمانهای طولانی رنگ کاغذ های عوض می شود و شاید علائم و اعداد چاپ شده دیگر قابل رویت نباشند.


▪ چاپگرهای لیزری
طرز کار این چاپگر های مانند دستگاه فتوکپی است. در ابتدا کاغذ توسط نور لیزر که با سرعت روشن و خاموش می شود انرژی داده می شود حال به نسبت انرژی های قرار گرفته روی کاغذ پودر یا مایع در آنجا قرار می گیرد و در نهایت تصویر نهایی بر روی کاغذ پدید می آید.
این چاپگر های بدلیل کیفیت بالا و قیمت مناسب و طرز استفاده ساده از بهترین چاپگرها به شمار می رود. [۲]

● ویژگی ها ی مهم یک چاپگر
از مهمترین ویژگی های مرتبط با چاپگر ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :
ـ سرعت :
افزایش سرعت چاپگرها یکی از مهمترین عوامل حضور موفقیت آمیز در صحنه رقابت تجاری بین تولید کنندگان است . تعداد صفحاتی را که یک چاپگر می تواند در واحد زمان( دقیقه ) چاپ نماید ، همواره مورد نظر تولید کنندگان بمنظور افزایش توان رقابتی محصولات تولیدی خود و پاسخگوئی به نیاز متقاضیان می باشد. سرعتی که تولیدکنندگان بر روی آن متمرکز و آن را بعنوان یکی از شاخص های چاپگرهای تولیدی خود عنوان می نمایند ، صرفا" به چاپ اسناد متنی ساده و یا سرعت چاپ در حالت پیش نویس ، مربوط می گردد( مدت زمان ارسال اطلاعات از کامپیوتر برای چاپگر در محاسبات اعلام شده ، لحاظ نمی گردد ) . سرعت اعلام شده توسط تولید کنندگان با آن چیزی که در عمل محقق می گردد ، در برخی حالات دو و یا سه مرتبه (در بعضی موارد بیش از دو و یا سه مرتبه ) بیشتر بوده و عملا" در زمان چاپ به محدوده و میزان اعلام شده نمی رسد.مثلا" در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای جوهر افشان که تولید کنندگان سرعت آنان را در حالت چاپ متن ، بین ۲ / ۵ تا ۲۱ صفحه در دقیقه(ppm ) اعلام کرده بودند ، در عمل سرعت بین ۹ / ۱ تا ۲ / ۷ صفحه در دقیقه ، محقق شده است . در وضعیتی مشابه در مواردیکه تولید کنندگان سرعت چاپ تصاویر را بین ۲ / ۲ تا ۱۵ صفحه در دقیقه عنوان نموده بودند درعمل وبا توجه به تست های انجام شده،محدوده فوق به ۵ / ۰ تا ۵ /۱ تنزل پیدا کرده بود. وضعیت فوق مختص چاپگرهای جوهر افشان نبوده و در رابطه با چاپگرهای لیزری تک رنگ و رنگی نیز صدق می کند.در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای لیزری تک رنگ ، سرعت بین ۱۰ تا ۱۸ صفحه در دقیقه در عمل برای چاپ متن ، محقق شده است . سرعت فوق ، بین یک تا سه مرتبه کمتر از تعداد صفحاتی است که توسط تولید کنندگان اعلام می شود وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی و در هنگام چاپ تصاویر بدتر نیز می شود . مثلا" در چاپگرهای لیزری رنگی سرعت چاپ تصاویر بین ۱ تا ۳ صفحه در دقیقه بوده و این میزان ۸ مرتبه کمتر از آن چیزی است که تولید کنندگان در آگهی های تبلیغاتی خود اعلام می نمایند .

ـ کیفیت چاپ :
تقریبا" تمامی چاپگرهای لیزری رنگی و تک رنگ، متن را با بالاترین کیفیت و سرعت چاپ می نمایند. چاپگرهای لیزرزی رنگی ، نمودارهای رنگی و تصاویر گرافیکی دو بعدی را بخوبی چاپ می نمایند،ولی کیفیت عکس های چاپ شده توسط آنان ، قابل قیاس با چاپگرهای جوهر افشان نمی باشد.(در صورت استفاده از کاغذهای مخصوص گلاسه بهمراه چاپگرهای جوهر افشان ، کیفیت چاپ تصاویر وضعیت بمراتب مطلوبتری را پیدا خواهد کرد ) . کیفیت چاپ متن در اکثر چاپگرهای جوهر افشان مشابه چاپگرهای لیزری نبوده و در برخی موارد تشخیص یک متن با جزئیات واضح بر روی تصاویر ، مشکل می باشد.

ـ دقت چاپ :
چاپگرهای جوهر افشان معمولا" دارای حداکثر دقت ۲۴۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ (dpi) می باشند. دقت چاپ در چاپگرهای جدید جوهر افشان به مرز ۴۸۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ رسیده است. .بهترین روش بمنظور بررسی کیفیت چاپ یک چاپگر ، مشاهده نمونه خروجی تولیده شده توسط آن است . چاپگرهای لیزر تک رنگ ، معمولا" دارای دقتی بین ۶۰۰ در ۶۰۰ یا ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ نقطه در اینچ می باشند . وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی به ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ و یا ۲۴۰۰ ر ۲۴۰۰ نقطه در اینچ ، می رسد . دقت فوق ، برای چاپ متون و تصاویر گرافیکی ساده بسیار مناسب می باشد .

ـ قیمت چاپ هر صفحه:
قیمت کارتریج در چاپگرهای جوهر افشان بالا می باشد. قیمت تولید کنندگان برای کارتریج های سه رنگ ، بین ۲۱ تا ۳۸ دلار و برای جوهرهای مشکی تک رنگ ۱۲ تا ۳۴ دلار می باشد. معمولا" کارتریج هائی که دارای قیمت مناسبتری می باشند از جوهر کمتر استفاده می نمایند. هر کارتریج قادر به چاپ ۳۰۰ تا ۸۰۰ صفحه می باشد . لازم است در زمان انتخاب چاپگرهای جوهر افشان، قیمت تمام شده هر صفحه تک رنگ و رنگی را محاسبه کرده و از آن بعنوان یک پارامتر در تصمیم گیری استفاده گردد .بیشتر تولید کنندگان استفاده از کارتریج های با کیفیت بالا را توصیه می نمایند.قیمت کارتریج های فوق از کارتریج های معمولی کمی گرانتر بوده ولی حجم جوهر استفاده شده در آنان دوبرابر است . بدیهی است در چنین مواردی قیمت تمام شده چاپ یک صفحه کاهش پیدا خواهد کرد . تولید کنندگانی مانند Canon،‌Epson و HP کارتریج هایی را وارد بازار کرده اند که هر رنگ دارای کارتریج اختصاصی خود می باشد ( در مقابل استفاده از یک کارتریج برای تمامی رنگ ها ) . قیمت کارتریج ها ی فوق نسبت به کارتریج های معمولی اندکی بیشتر است .چاپگرهای لیزر رنگی از یک تونر کارتریج جداگانه برای هر رنگ استفاده می نمایند. در بررسی اولیه بنظر می آید با توجه به قیمت بالای کارتریج این نوع چاپگرها ، قیمت تمام شده چاپ هر صفحه بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان باشد، ولی چون هر کارتریج در این نوع از چاپگرها قادر به چاپ ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ صفحه می باشد ، قیمت تمام شده چاپ یک صفحه در آنان پایین تر از چاپگرهای جوهر افشان خواهد بود.

ـ امکانات :
تقریباً تمامی چاپگرهای جوهر افشان، امکانات یکسانی را ارائه و دارای حداقل حافظه ( بافر) می باشند . چاپگرهای فوق دارای امکانات لازم بمنظور اتصال به شبکه نمی باشند. تعدادی اندک از تولید کنندگان ، اقدام به ارائه چاپگرهای جوهر افشان با کاربرد تجاری نموده که دارای امکانات بیشتر نظیر :حافظه بیشتر ، امکان اتصال به شبکه و سینی اختیاری محل قرار دادن کاغذ می باشند . چاپگرهای لیزری معمولا" دارای امکانات بیشتری نسبت به چاپگرهای جوهر افشان می باشند. چاپگرهای لیزری تک رنگ ، قادر به نگهداری ۱۵۰ تا ۷۰۰ برگ می باشند ( مقدار فوق در چاپگرهای لیزر تک رنگ حرفه ای ، ۶۰۰ برگ است) . چاپگرهای لیزری رنگی، قادر به نگهداری ۲۰۰ تا ۱۲۰۰ برگ را دارا می باشند. بر روی این چاپگرها امکان نصب سینی کاغذ بمنظور افزایش تعداد کاغذها تا ۵۰۰۰ برگ نیز وجود دارد. اکثر چاپگرهای لیزری ،دارای حداقل ۸MB حافظه( بافر) می باشند.افزایش میزان حافظه چاپگر،امکان چاپ همزمان تعداد صفحات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد . میزان حافظه چاپگر برای کاربرانی که حجم عملیات چاپ آنان بالا می باشد ، ۳۲ مگابایت پیشنهاد می گردد .
ـ چاپ عکس : برخی از چاپگرهای جوهر افشانی که قابلیت چاپ عکس را دارا می باشند از یک پورت اختصاصی USB ، بمنظور اتصال مستقیم چاپگر به دوربین دیجیتالی استفاده می نمایند. با استفاده ازپورت فوق ، دوربین دیجیتال به چاپگر متصل و امکان ارسال تصاویر انتخابی برای چاپگر فراهم می گردد( ضرورتی به استفاده از کامپیوتر وجود ندارد ) . با استفاده از چاپگرهای جوهر افشان و بکارگیری مناسب کاعذهای مخصوص چاپ عکس ، می توان کیفیت چاپ تصاویر را در مقیاس بالائی افزایش داد . [۳]


مطالب مرتبط با: مبانی سخت افزار کامپیوتر ,می توانید دیدگاه خود را بنویسید
http://occonen.strikingly.com/ یکشنبه دوم تیر 1398 06:31 قبل از ظهر

Thank you! Very good stuff.
buy cialis sample pack buying brand cialis online rezeptfrei cialis apotheke generic cialis purchasing cialis on the internet import cialis cuanto cuesta cialis yaho generic cialis 20mg uk ou acheter du cialis pas cher cheap cialis
http://vinposthow.strikingly.com/ سه شنبه بیست و هشتم خرداد 1398 04:13 قبل از ظهر

You revealed this really well.
cialis kaufen bankberweisung cialis pills price each we choice cialis uk only now cialis 20 mg cialis vs viagra bulk cialis cialis side effects comprar cialis navarr achat cialis en suisse we recommend cialis best buy
generic cialis lowest price دوشنبه بیست و هفتم خرداد 1398 01:19 بعد از ظهر

Excellent tips. Many thanks!
canada discount drugs cialis cialis 5mg cialis daily price cialis wal mart pharmacy cialis prices in england cialis mit grapefruitsaft cialis patentablauf in deutschland buy original cialis cialis 20 mg effectiveness ou trouver cialis sur le net
http://blabersnowh.strikingly.com/ یکشنبه بیست و ششم خرداد 1398 08:47 قبل از ظهر

Nicely put, Kudos!
cialis reviews cialis 20 mg effectiveness effetti del cialis cialis farmacias guadalajara cialis per paypa cialis 30 day trial coupon cialis daily reviews cialis 30 day trial coupon cialis e hiv cialis preise schweiz
http://worlhardne.strikingly.com/ چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1398 08:48 بعد از ظهر

Regards! I enjoy this!
rx cialis para comprar cialis for sale south africa tesco price cialis buy generic cialis buy name brand cialis on line cialis y deporte cialis for sale south africa cialis wir preise cialis dosage recommendations cialis generico milano
http://cialisvie.com/ دوشنبه بیستم خرداد 1398 08:21 بعد از ظهر

With thanks. Good stuff!
cialis alternative cialis prices in england cialis pills buy cialis sample pack ou acheter du cialis pas cher cialis 20 mg best price venta de cialis canada generic cialis soft gels cialis authentique suisse opinioni cialis generico
cialisvie.com شنبه هجدهم خرداد 1398 08:58 قبل از ظهر

Regards, I appreciate it!
prezzo cialis a buon mercato buy name brand cialis on line acquistare cialis internet generic cialis pro estudios de cialis genricos cilas cialis lowest price cialis generika canadian discount cialis cialis preise schweiz
http://canadiantousapharmacy.com/ شنبه بیست و چهارم فروردین 1398 02:59 قبل از ظهر

Thank you. Fantastic stuff!
aarp recommended canadian pharmacies canadian pharcharmy online24 canadian pharmacy uk delivery canadian pharmacies stendra pharmacy onesource online pharmacies in usa canadian pharmacy viagra brand are canadian online pharmacies safe pharmacy canada 24 drugstore online shopping
Generic cialis پنجشنبه پانزدهم آذر 1397 02:16 بعد از ظهر

Many thanks. Lots of advice.

we recommend cialis best buy cialis sans ordonnance cialis 10mg prix pharmaci only best offers cialis use cialis authentique suisse wow cialis tadalafil 100mg we use it cialis online store comprar cialis 10 espa241a non 5 mg cialis generici cialis rezeptfrei sterreich
Cialis pills چهارشنبه چهاردهم آذر 1397 05:01 قبل از ظهر

Cheers. Awesome information!
cialis daily only now cialis for sale in us cialis generic tadalafil buy cipla cialis online cialis for sale cialis bula interactions for cialis weblink price cialis cialis 5mg billiger acheter cialis kamagra
buy tadalafil no prescription سه شنبه سیزدهم آذر 1397 05:49 بعد از ظهر

Appreciate it. Ample write ups!

prezzo di cialis in bulgaria how do cialis pills work buy cialis online cialis arginine interactio weblink price cialis only now cialis 20 mg cialis prezzo al pubblico tadalafil 20 mg side effects of cialis we recommend cialis best buy
Cialis canada دوشنبه دوازدهم آذر 1397 06:34 بعد از ظهر

Regards. Helpful information!
order a sample of cialis cialis soft tabs for sale cialis preise schweiz cialis 20 mg cost prix de cialis generic cialis at the pharmacy cialis 5mg prix generico cialis mexico generic cialis soft gels buying cialis overnight
cialis شنبه دهم آذر 1397 06:29 بعد از ظهر

Nicely put, Thank you.
warnings for cialis cialis without a doctor's prescription look here cialis cheap canada calis precios de cialis generico cialis dosage cialis 10mg prix pharmaci cuanto cuesta cialis yaho we choice cialis pfizer india price cialis per pill
where to buy cialis online جمعه نهم آذر 1397 06:23 قبل از ظهر

You revealed this wonderfully!
no prescription cialis cheap cialis 20mg prix en pharmacie prix cialis once a da cialis y deporte cialis y deporte cialis generika cialis online napol cialis side effects cialis 30 day trial coupon wow cialis tadalafil 100mg
Online cialis پنجشنبه هشتم آذر 1397 07:19 قبل از ظهر

With thanks. An abundance of knowledge!

cialis canada on line warnings for cialis cialis 5 mg schweiz only now cialis for sale in us if a woman takes a mans cialis cialis alternative how much does a cialis cost only now cialis 20 mg click here to buy cialis cialis generic tadalafil buy
buy cheap cialis coupon چهارشنبه هفتم آذر 1397 06:24 بعد از ظهر

You mentioned it fantastically!
canadian drugs generic cialis cialis daily reviews generic cialis soft gels cialis pills generic for cialis ou acheter du cialis pas cher order a sample of cialis cialis flussig cialis flussig cialis tadalafil online
Cialis generic چهارشنبه یازدهم مهر 1397 01:30 قبل از ظهر

Useful material. With thanks!
link for you cialis price cialis prezzo in linea basso order cialis from india generic cialis pro click here cialis daily uk how much does a cialis cost cialis 20mg prix en pharmacie cialis arginine interactio tadalafil 20mg cialis coupons printable
Buy cialis دوشنبه نهم مهر 1397 01:05 قبل از ظهر

Many thanks. Quite a lot of material.

generic cialis at the pharmacy cialis generika in deutschland kaufen cialis taglich look here cialis order on line cialis generic availability cialis tadalafil cialis lilly tadalafi click here take cialis cialis generico postepay cialis generico
http://cialisvipsale.com/ چهارشنبه بیست و هشتم شهریور 1397 01:27 قبل از ظهر

Awesome information. Kudos!
cialis 50 mg soft tab cialis 5 mg buy bulk cialis weblink price cialis tadalafil 20mg warnings for cialis cialis alternative cialis online deutschland are there generic cialis cost of cialis per pill
http://rldta.com/ سه شنبه سیزدهم شهریور 1397 12:11 بعد از ظهر

You revealed this superbly!
how to buy generic viagra how to buy viagra online without a prescription where to buy generic viagra online pharmacy viagra generic canadian pharmacy viagra viagra buy viagra online pharmacy viagra buy genuine viagra sildenafil prescription where can i buy cheap viagra online buy viagra mastercard
cialissy.com دوشنبه دوازدهم شهریور 1397 10:01 قبل از ظهر

Cheers! Plenty of forum posts!

brand cialis generic acheter cialis kamagra cialis purchasing generic cialis in vietnam cialis tablets for sale order generic cialis online canada discount drugs cialis buying cialis overnight cheap cialis cialis rezeptfrei
http://cialisyoues.com/ یکشنبه یازدهم شهریور 1397 06:25 بعد از ظهر

Incredible quite a lot of beneficial data.
cialis generic buy online cialis 5mg cialis with 2 days delivery viagra vs cialis cialis vs viagra click here cialis daily uk cialis et insomni cialis lowest price buy cialis online legal cialis diario compra
chocolate سه شنبه یازدهم اردیبهشت 1397 01:25 قبل از ظهر
With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My
website has a lot of unique content I've either created myself or outsourced but it appears a lot of it
is popping it up all over the web without my authorization. Do you
know any techniques to help prevent content from being ripped off?

I'd certainly appreciate it.
Viagra canada چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1397 03:24 قبل از ظهر

Wonderful material. Thanks!
how to buy viagra without a prescription buy viagra no prescription i want to buy viagra viagra alternatives ordering viagra buy sildenafil viagra buy generic viagra buyviagra what is viagra buy viagra online uk
Cialis generic شنبه هجدهم فروردین 1397 01:28 بعد از ظهر

Great write ups, Regards!
prezzo di cialis in bulgaria cialis reviews where do you buy cialis generic cialis 20mg tablets cialis dosage cialis per paypa cialis generico online buy cheap cialis in uk buying cialis overnight cost of cialis cvs
Buy generic cialis شنبه چهارم فروردین 1397 01:36 بعد از ظهر

Wonderful information. Thank you!
sublingual cialis online buying cialis overnight cialis 5mg billiger cialis price in bangalore buy cialis online low cost cialis 20mg cialis savings card cialis rezeptfrei cialis cost cialis dosage
How you can increase your height? پنجشنبه شانزدهم شهریور 1396 09:15 قبل از ظهر
We stumbled over here by a different page and thought
I might check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to exploring your web page repeatedly.
manicure یکشنبه سیزدهم فروردین 1396 02:28 قبل از ظهر
Hello, the whole thing is going nicely here and ofcourse every one is sharing facts,
that's genuinely excellent, keep up writing.
مهندسی نرم افزار تبریز پنجشنبه ششم فروردین 1388 07:55 بعد از ظهر
وبلاگ خوبی دارید تمایل دارم تبادل لینك كنیم
من شمارو لینك كردم شما هم لطف كنید منو لینك كنید
http://bia2edu.mihanblog.com
farimah پنجشنبه ششم فروردین 1388 01:51 بعد از ظهر
سلام دوست عزیز
عیدتون مبارک
از حضور شما ممنونم .
موفق باشید .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو