وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
ثروتمندترین ایرانی: تاریخچه و اطلاعات کامل از شرکت و وبسایت حراجی آنلاین ای بیEbay
دوشنبه هفدهم فروردین 1388 ساعت 01:27 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
شرکت ای بیEbay   در قالب وب سایت ای‌بی (e-bay) اولین و معروفترین وب‌گاه مخصوص حراجثروتمندترین ایرانی: تاریخچه و اطلاعات کامل از شرکت و وبسایت حراجی آنلاین  ای بیEbay   و خرید و فروش اینترنتی یا سمساری  که تا آخر سال ۱۹۹۸ ۱/۲ میلیون عضو ۷۵۰ میلیون دلار حجم معاملات و حدود ۸ میلیون دلار سود به هم زده بود.
شرکت ایبی e-bay   موسس و صاحب خود را به عنوان پولداترین و ثروتمندترین مرد ایرانی، میلیاردر ایرانی الاصل دومین ثروتمند زیر چهل سال و بیست و نهمین ثروتمند دنیا با ثروتی بالغ بر 8 میلیارد دلار رسانده است.
شرکت ای بی در ایالات متحده سن خوزه, کالیفرنیا, آمریکا ۳ سپتامبر, ۱۹۹۵ راه اندازی شد و در حوزه های حراج اینترنتی ٬ تجارت الکترونیک ٬ فروش اینترنتی ٬ PayPal ٬ Skype ٬ Gumtree با تعداد تعداد کارکنان     ۱۱٬۶۰۰ نفر (۲۰۰۶)درآمد     ۵٫۹۶۹ میلیارد دلار (۲۰۰۶)را به همراه داشته است.
eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices
http://www.ebay.com

اطلاعات کلی در مورد تاریخچه  شرکت ای بای eBay
تأسیس     ایالات متحده سن خوزه, کالیفرنیا, آمریکا ۳ سپتامبر, ۱۹۹۵
افراد مهم     مگ ویت من ٬ مدیر عامل
پیر امیدیار ٬ موسس و عضو هیأت مدیره
جان داناهو ٬ مدیر بازار ای بی
زمینه فعالیت     حراج اینترنتی ٬ تجارت الکترونیک ٬ فروش اینترنتی ٬ PayPal ٬ Skype ٬ Gumtree
درآمد     ۵٫۹۶۹ میلیارد دلار (۲۰۰۶)
تعداد کارکنان     ۱۱٬۶۰۰ نفر (۲۰۰۶)
شعار     هر چیری که هست شما می‌توانید در ای بی بیایبد و پیروزمندانه خریداری کنید.
وب‌گاه     http://www.ebay.com
در این مورد می‌خواهیم به بررسی نحوه ی شکل گیری این شرکت از نظر ایده ی اولیه ی آن بپردازیم. تاسیس این شرکت توسط آقای پیرامیدیار انجام شده‌است که یک ایرانی الاصل است و در کشور امریکا زندگی می‌کند. همسر پیر که در کار بازاریابی برای جعبه‌های شکلاتی به نام PEZ بود از پیر به عنوان یک پیشنهاد درخواست کرد که برای او یک وب¬سایت طراحی کند که در آن بتواند اطلاعات این محصولات را به نمایش بگذارد و آن¬ها را به فروش برساند. مورد مصرف این جعبه‌های شکلات¬ها برای افراد کلکسیونری بود که به شخصیت¬هایی که عکسشان روی این جعبه‌ها کشیده می‌شد علاقه داشتند.
در نتیجه امکان داشت که این افراد بخواهند بر سر خرید یک جعبه ی شکلات با هم رقابت کنند. به همین دلیل موضوع حراجی مطرح شد که در آن برای خرید هر کدام از این جعبه‌ها مشتریان می‌توانستند پیشنهادی بدهند و هر کسی که بیشترین پیشنهاد را می‌داد برنده ی آن جعبه می‌شد و در ازای پرداخت مبلغ پیشنهادیش صاحب آن می‌گردید.
پیر امیدیار به تدریج با دریافت حق مبادله در این بازار اینترنتی که به سرعت رو به رشد بود درآمد کسب می‌کرد. وی در ابتدا با این کار به صورت یک کار پاره وقت برخورد می‌کرد اما زمانی که چک اول ماهش به مبلغ ۱۰ هزار دلار در ماه رسید کار اصلیش را رها کرد و تمام وقتش را بر روی eBay گذاشت.
این اتفاقات در سال ۱۹۹۶ به وقوع پیوستند تا اینکه امروز فروشگاه eBay به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان مطرح شده‌است. پیر امیدیار همکنون یکی از سهام داران اصلی eBay است. (Miller, 2006) (Wiki, 2008) در راستای معرفی بیشتر این فرشگاه اینترنتی به ارائه ی آمارهایی در مورد آن خواهیم پرداخت.

 آمارهایی در مورد eBay
این شرکت که حدود ده سال از فعالیت آن می‌گذرد به موفقیت‌های بسیار گسترده ی جهانی دست پیدا کرده‌است که باعث شده‌است بتواند شرکت‌های بسیار بزرگ دیگری را در زمینه ی تجارت الکترونیک خریداری کند.
مثل شرکت PayPal، Skype و Gumtree که هر کدام از نمونه‌های بسیار موفق تجارت الکترونیکی هستند. (Wiki, 2008)

تعداد اعضای وب سایت شرکت Ebay
تعداد ثبت نام کنندگان در وب‌گاه این شرکت در سال ۲۰۰۶ به ۱۸۰ میلیون نفر می‌رسیدند و از این تعداد ۷۲ میلیون کاربر فعال وجود داشته‌اند که به طور قطع این تعداد تا کنون افزایش فراوانی داشته‌است. دلیل آن هم اینکه این آمارها رشدی معادل ۳۰ درصد نسبت به سال قبل خود داشته‌اند. (Miller, 2006)

حجم مبدلاتی در وب سایت ای بی  eBay
حجم مبدلاتی که توسط وب‌گاه eBay در این سال صورت گرفته بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار بوده‌است که از این مقدار حدود ۱۰ درصد آن سهم خود eBay به عنوان سود بوده‌است. (Miller, 2006)
این سایت ۱۸ امین وب‌گاه پربیننده ی دنیاست که در سایت alexa رده بندی شده‌است. این در حالی است که سایت بزرگ Amazon در مکان ۲۸ جهان قرار دارد. (alex, 2008)
لازم به ذکر است که این شرکت در سال ۲۰۰۶ دارای حدود ۱۱۲۰۰ کارمند بوده‌است که در دفاتر آن در سراسر دنیا مشغول به کار هستند. دفتر اصلی این شرکت در ایالات متحده و در شهر سن خوزه واقع است. (Wiki, 2008)

میزان خرید و فروش کالا  روزانه 36000000 کالا
هر روز نزدیک به ۳۶ میلیون کالای مختلف برای فروش بر روی این سایت قرار می‌گیرند و شغل حدود ۵۰۰ هزار نفر در جهان از طریق eBay تامین شده‌است. (Wiki, 2008)
این آمارهای تقریبا باور نکردنی باعث می‌شوند تا پی ببریم که در دنیای تجارت الکترونیکی چه می‌گذرد و لزوم وجود اراده ی قوی در زمینه ی برقراری این فضا در کشور ثابت می‌شود. شعار این شرکت بسیار مرتبط با یکی از فواید اصلی تجارت الکترونیک است. پیروزمندانه خرید کنید و هر چیزی که وجود دارد را می‌توانید از eBay بگیرید ! (Wiki, 2008)

سیستم های پرداخت آنلاین در ای بی
وجود سیستم‌های شهرت و اعتبار مشتریان و همچنین استفاده از سیستم‌های پرداخت امن اینترنتی و سریع در آن از جمله سیستم PayPal از دلایل دیگر موفقیت گسترده ی eBay بوده‌اند. در مورد شعار دوم هم قابل ذکر است که موارد بسیار عجیبی بر روی این وب‌گاه تا کنون قرار گرفته‌اند. از جمله چندین جت جنگنده و حتی یک دانه ی معمولی ذرت بو داده که به قیمتی حدود ۱٫۵ دلار به فروش رفت. (PayP, 2008) (Wiki, 2008)
در طول این سال‌ها تنها فعالیتی که این وب‌گاه به آن پرداخته‌است حراجی الکترونیکی نبوده‌است. بلکه در این وب‌گاه سرویس‌های بسیار زیادی وجود دارند از جمله امکان فروش با قیمت ثابت که تجارتی در حال رشد در eBay است. در ادامه در مورد سرویس‌های مختلفی که eBay ارائه می‌دهد بحث خواهیم کرد. (eBay, 2008)

 انواع سرویس‌ها در eBay
eBay سرویس‌های بسیار متنوع و کار آمدی را برای کاربرانش فراهم کرده‌است که می‌توانیم به صورت فهرست وارد چندین مورد اصلی آن را اینگونه بیان کنیم:

۱. حراجی الکترونیکی:
 به این مورد به صورت مبسوط خواهیم پرداخت اما به عنوان یک توضیح کوتاه فروشنده یک کالا را روی وب‌گاه قرار می‌دهد، سپس یک قیمت پایه برای حراجی آن تعیین می‌کند و نیز یک زمان مشخص را برای اتمام زمان حراجی اعلام می‌کند (۱ روز، ۳ روز، ...) که در پایان آن به بیشترین قیمت پیشنهادی کالا تحویل داده می‌شود.

۲. همین حالا بخرید :
 علاوه بر اینکه کسی قیمت پایه‌ای را برای حراج کالایش تعیین می‌کند می‌تواند یک قیمت ثابت را معرفی کند که هر کسی که خواست بدون شرکت در حراجی با پرداخت آن قیمت صاحب کالا شود. در حقیقت یک جور تعیین سقف برای حراجی است.

۳. قیمت ثابت :
 در این مدل فرد فروشنده یک قیمت ثابت را برای فروش کالایش تعیین می‌کند و اولین فردی که بتواند با آن قیمت کالا را خریداری کند صاحب آن کالا می‌شود.

۴. همان حالا بخواهید (مطرح کردن نیازها):
 در این سیستم برای مثال یک مشتری اعلام می‌کند که حاضر است یک ماشین با مدل X را با قیمت Y خریداری کند، سپس فروشندگان در میان مشتریان جستجو می‌کنند و فردی که مناسب کالایشان است پیدا می‌کنند و در این صورت کالا را به او می‌فروشند.

۵. eBay Stores:
 سرویس دیگری که eBay به مشتریانش ارائه می‌دهد استفاده از امکان راه اندازی فروشگاه‌های شخصی است که در آن امکانات پرداخت و قرار دادن کالا برای فروش با قیمت ثابت فراهم است. در نتیجه یک درگاه برای فروشگاه‌های دیگر هم قرار می‌گیرد. (eBay, 2008)

۶. Half.com:
 یکی از وب‌گاه‌های زیر مجموعه ی eBay است که در آن چندین نوع کالای خاص با قیمت ثابت به فروش می‌رسند. از جمله ی این کالاها CDها و DVDها و کتاب‌های مختلف و بازی‌های رایانه‌ای و ابزارهای این بازی‌ها هستند. (
Half, 2008)
Half. ۲۰۰۸. Half.com. Online CD, DVD, Books, ... Stores. [Online] ۲۰۰۸. http://Half.com.

۷. نظرات و راهنمایی‌ها:
 دو سرویس دیگر از eBay نظرات و راهنمایی‌ها هستند. که در ادامه به صورت مفصل توضیح داده خواهند شد.

۸. سیستم‌های مدیریت بازار:
 همان طور که پیش این ذکر شد در eBay افرادی وجود دارند که شغلشان را طریق واسطه گری بوسیله ی این سایت می‌گذرانند. به این معنی که آماده هستند تا کالای شما را روی eBay به فروش برسانند و مقداری هم دستمزد دریافت می‌کنند. این افراد معمولا تعداد بسیار زیادی از کالاهای در حال حراجی دارند که باید به آن¬ها رسیدگی کنند. در عین حال در حراجی کالاهای دیگری هم شرکت می‌کنند و آن¬ها هم تعداد زیادی را در بر می‌گیرند. در نتیجه این افراد نیاز به نرم افزار‌های تحت وبی دارند که توسط eBay تامین شده باشند و امکانات کافی را برای مدیریت این تعداد زیاد کالا به آنها بدهد. این افراد با پرداخت مبالغی به eBay نسخه‌های مختلفی از این نرم افزار را دریافت می‌کنند. (eBay, 2008)

۹. سیستم شهرت و اعتبار:
 که در ادامه به طور دقیق تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در این میان به بررسی دقیق تر و عمیق تر خدمت حراجی الکترونیکی می‌پردازیم.

 حراجی الکترونیکی
 انواع حراجی
به طور کلی سه نوع حراجی وجود دارند: (Turban, 2006)
۱- حراج معمولی:
 فروش به بیشترین پشنهاد

۲- حراجی معکوس :
واگذاری به کمترین هزینه ی پیشنهادی

۳- حراجی دو طرفه :
مانند بورس که در آن هم فروشندگان کالای خود را بر روی تابلو قرار می‌دهند و هم مشتریان نیاز خود را بیان می‌کنند. در نتیجه طی یک توافق و بر اساس توازن در بازار قیمت تعیین می‌شود.
در eBay فروش سهام به طور کلی ممنوع است و تنها از نوع اول حراجی برای فروش استفاده می‌شود. برای نشان دادن نحوه ی برگزاری این نوع از حراجی با استفاده از یک مثال موضوع را روشن می‌کنیم.

 روش برگزاری حراجی در eBay
فرض کنید که فروشنده برای فروش یک کالا قیمت پایه ی ۲۰ دلار را تعیین می‌کند. eBay به طور خودکار این قیمت را به خریداران به عنوان قیمت پایه نشان می‌دهد. سپس خریدار A وارد می‌شود و به eBay اعلام می‌کند حاضر است حداکثر ۴۰ دلار بابت این کالا بپردازد. در نتیجه eBay مقدار ۲۱ دلار را برای قیمتی که تا کنون برای خرید این کالا پیشنهاد شده‌است را به دیگران نشان می‌دهد. پس از آن خریدار B می‌آید و اعلام می‌کند که حاضر است تا سقف ۳۰ دلار را برای این کالا پرداخت کند. در نتیجه eBay قیمت کنونی کالا را تا ۳۱ دلار به نفع خریدار A که حاضر بود قیمت بیشتری را پرداخت کند بالا می‌برد و بوسیله ی email به خریدار B می‌گوید که قیمتش شکسته شده‌است و قیمت جدید برابر است با ۳۱ دلار در نتیجه خردیدار B دوباره اقدام می‌کند و این بار اعلام می‌کند که حاضر است تا ۴۵ دلار را برای این کالا پرداخت کند. با تمام شدن زمان حراجی این کالا به خریدار B با قیمت ۴۱ دلار فروخته می‌شود.

در نتیجه در انجام یک حراجی نرم افزار eBay به طور بسیار مؤثر و کارآمدی کارها را آسان می‌کند.
نکته ی دیگری که در انجام این مراحل وجود دارد نحوه ی پول درآوردن eBay است. در این جا در مرحله ی اولی که یک کالا بر روی یک سایت قرار می‌گیرد باید مقدار کمی در حدود ۱ تا ۵ دلار از حساب فروشنده به صورت اتوماتیک کسر می‌شود. این مقدار بستگی به قیمت پایه ی پیشنهادی برای حراجی دارد. اما پس از اینکه معامله انجام شد مقدار ۵٫۲۵٪ از حجم کل معامله توسط eBay برداشت می‌شود. (Miller, 2006)

 Guides & Reviews
یکی دیگر از سرویس‌های مهم eBay سرویس نظرات و راهنمایی هاست. بخش اول بخش نظرات است که در این بخش افرادی که یک کالای خاص را خریداری کرده‌اند نظرات خود را درباره ی آن می‌گویند و در نتیجه افراد دیگر می‌توانند از تجربیات این افراد استفاده کنند. به عنوان مثال به تصویر زیر توجه کنید:
در این تصویر افرادی که سیستم‌های بازی‌های رایانه‌ای را خریداری کرده‌اند می‌توانند نظراتشان را در رابطه با این سیستم‌ها بیان کنند. به عنوان مثال در مورد سیستم Nintendo Wii – Game console افرادی بسیار زیادی نظر خوب داده‌اند که باعث شده این کالا از امتیاز بالایی در این رده بندی برخوردار شود.
اما در بخش راهنمایی‌ها افراد می‌توانند راهنمایی‌هایی را در رابطه با خرید یک کالای خاص دریافت کنند. مثلا اینکه در خرید یک laptop عامل سرعت Hard Disk چقدر مؤثر است. به عکس شماره ی ۴ توجه کنید. در این عکس خریدارانی که علاقه مند به خریداری الماس هستند می‌توانند راهنمایی‌های مورد نظرشان را در این رابطه دریافت کنند. در این فرم شکل‌ها و برش‌های مختلف الماس، نحوه ی وزن کردن یک الماس، رنگ‌های مختلف آن و سایر موضوعات مهم برای یک خریدار مطرح می‌شوند.
لازم به ذکر است که اگر چه ما هم توسط سایت eBay، هم توسط شرکت PayPal و هم توسط بانک‌های Visa و MasterCard تحریم هستیم ولی امکان استفاده از محتویات این بخش از eBay را دارا هستیم. (eBay, 2008) (Miller, 2006)

 سیستم شهرت اعتبار در eBay
در این قسمت به امکاناتی که eBay برای کاربرانش فراهم می‌کند تا آنان بتوانند نسبت به افرادی که با آنها معامله می‌کنند اعتماد داشته باشند می‌پردازیم. (Miller, 2006)

 ضرورت
چه ضروتی برای وجود یک سیستم اعتبار سنجی برای کاربران مختلف وجود دارد؟ در صورت عدم وجود چنین سیستمی آیا جایگزینی می‌توان یافت؟
به طور قطع یکی از مشکلات اصلی در مباحث مربوط به تجارت الکترونیکی مشکلات امنیتی است. در عین حال یکی از موارد خاص آن عدم پایبندی طرفین به تعهداتی است که داده‌اند. به خصوص در سیستم‌های حراجی به خیانت در حراجی معروف است. در این سیستم‌ها ممکن است حراجی ای برگزار شود و فردی کالایی را برنده شود. در این حالت ممکن است کسی که کالا را باید در ازای آن پول واگذار کند دست به انجام این کار نزند. این کار ممکن است به این دلیل باشد که از قیمتی که کالایش در آن قیمت به فروش رفته راضی نباشد.

از سوی دیگر ممکن است کالا برای فرد خریدار فرستاده شود اما وی از پرداخت کردن پول خودداری کند. در این صورت نیز یک خیانت در سیستم‌های تجاری رخ داده‌است و باید با آن برخورد شود. ممکن است این اتفاق به دلیل کلاه بردار بودن فرد مقابل بوده باشد. (Turban, 2006) (Miller, 2006)

اما چگونه می‌توان از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کرد؟ چگونه می‌توان از اینکه در حال معامله با افرادی هستیم که قابل اعتماد نیستند مطلع شویم؟ در هر حال eBay یک راه حل پیشنهاد کرده‌است و آن هم اینکه از سوابق افراد استفاده کنیم. eBay سیستمی دارد که هر کسی که با فرد دیگری معامله می‌کند می‌تواند نظر خود را درباره ی معامله‌ای که انجام داده‌است بگوید و به فرد مقابل امتیاز بدهد. نتیجه این امتیاز دهی‌های متوالی که در اثر معاملات مختلف به وجود می‌آید در اختیار دیگران قرار می‌گیرند و دیگران می‌توانند از میزان مورد وثوق بودن یک فرد مطلع بشوند.

 روش و مکانیزم نظر دادن در مورد یک معامله
شما تنها در صورتی که با فردی معامله‌ای را در eBay انجام داده باشید می‌توانید در مورد او نظر بدهید. روش این کار در فرمی مانند شکل ۶ است.
در این فرم شما باید در قسمت اول نام (شناسه ) فردی را که می‌خواهید در رابطه با او نظر بدهید را بنویسید. سپس شماره ی کالایی را که با آن فرد معامله کرده‌اید را یادداشت کنید و سپس نظر خود را ابراز کنید. این نظر می‌تواند سه حالت داشته باشد: (Miller, 2006)
۱- نظر مثبت:
 در صورتی شما باید این نظر را بدهید که اعتقاد داشته باشید که فرد مقابل در حداکثر توان خود به تعهدات خود عمل کرده‌است. در این صورت یک امتیاز به امتیازات این فرد افزوده خواهد شد.

۲- نظر خنثی:
 در صورتی که شما فکر می‌کنید که اگر چه این فرد به تعهداتش عمل کرده‌است ولی کاستی‌هایی در این راه داشته‌است. مثلا به موقع پول واریز نکرده‌است. یا اینکه علی رغم اینکه به تعهداتش عمل نکرده مثلا پول شما را پس داده‌است و عذر موجهی برای این کار داشته‌است. در صورتی که شما این امتیاز را بدهید هیچ تغییری در امتیازات فرد رخ نمی‌دهد.

۳- نظر منفی:
 اگر با موردی مواجه شدید که فرد طرف معامله به تعهداتش عمل نکرد می‌توانید از این گزینه استفاده کنید که باعث می‌شود که یک امتیاز از امتیازات فرد کاسته شود.
در انتها به شما اجازه داده می‌شود که نظرتان را در حد ۸۰ حرف بیان کنید. (eBay, 2008) (Miller, 2006)

 روش استفاده از نظرات دیگران
مجموعه ی نظراتی که درباره ی یک فرد داده می‌شوند را می‌توانید از صفحه‌ای مانند شکل ۷ بیابید. در این شکل قسمت‌های مختلفی وجود دارند که توضیح آنها لازم است.
همان طور که می‌بینید مشخص شده‌است که فرد در معامله فروشنده بوده یا خریدار. از سوی دیگر می‌توانید نظراتی که خریداران درباره ی او داده‌اند را با نظراتی که فروشندگان درباره ی او داده‌اند جدا کنید.
امکان بسیار مهم دیگری که در این صفحه وجود دارد این است که شما می‌توانید نظرات این فرد را درباره ی افراد دیگر ببینید. در این صورت می‌توانید متوجه بشوید که این فرد به چه چیزی اهمیت می‌دهد.
می‌توانید کالاهایی را که برای فروش گذاشته‌است، همچنین فروشگاهی که برای خود تاسیس کرده‌است و نیز نظراتی که درباره ی کالاها داده‌است را مشاهده کنید. در عین حال با فشردن دکمه ی Contact Member می‌توانید با او تماس برقرار کنید.

لازم به ذکر است که اگر شما نظری در رابطه با کسی دادید دیگر قادر به عوض کردن آن نخواهید بود، در نتیجه باید در نظر دادن دقت زیادی کنید. این نظر دادن به خود شما هم در معاملات آینده یتان کمک خواهد کرد تا دیگران را بشناسید. (Miller, 2006) (eBay, 2008)


 شرکت‌های زیر مجموعه ی eBay
در این بخش به منظور آشنایی با بزرگی شرکت eBay و همچنین آشنا شدن با ایده‌های مختلف در تجارت الکترونیک شما را با چند شرکت دیگر که توسط eBay خریداری شده‌اند آشنا می‌کنیم. صد البته لازم به ذکر است که شرکت eBay دارای زیر مجموعه‌های فراوانی است که در اینجا تنها امکان تعداد محدودی از آن¬ها وجود دارد. در ضمن از ذکر شرکت Skype که به عنوان یک سامانه ی ارتباطی مطرح است خودداری می‌کنیم. (Wiki, 2008)

 PayPal
این شرکت که شرکت بسیار بزرگی است در حقیقت یکی از پایانه برای پرداخت پول به صورت امن و مطمئن است. استفاده از کارت‌های اعتباری تنها با داشتن شماره ی کارت ممکن است. در نتیجه شما ممکن است بخواهید پرداختی داشته باشید و برای این کار لازم نباشد که کارت اعتباری خود را به فرد فروشنده بدهید، چون ممکن است که با برداشتن شماره ی کارت شما، طبق خواسته ی خود از حساب بانکی شما برداشت کند . PayPal این امکان را برای پرداخت کنندگان فراهم می‌کند که با داشتن یکی از کارت‌های اعتباری مشهور مانند MasterCard، Visa و یا Discover و چند مورد دیگر از کارت اعتباریشان به حسابشان نزد PayPal پول منتقل کنند. در نتیجه ی این کار مشتریان می‌توانند تنها با استفاده از email فرد فروشنده که در حقیقت شناسه ی او در نزد PayPal نیز هست به حساب او در PayPal پول منتقل کنند و به این ترتیب از شماره ی کارت اعتباریشان محافظت کنند.
تا کنون ۱۰۰٬۰۰۰ سایت از PayPal استفاده می‌کنند که در میان آن¬ها سایت‌هایی مانند Virgin، DELL، Buy.com و سایت شرکت‌های بسیار بزرگ مهم به چشم می‌خورند. حتی PayPal ادعا می‌کند که اگر یک وب¬سایت دارای امکان استفاده از کارت‌های اعتباری است با اضافه کردن امکان استفاده از PayPal به طور متوسط می‌تواند ۱۴ درصد به فروش خود اضافه کند. در کل این سایت معروف است به Secure Payment.
شرکت eBay شرکت PayPal را در سال ۲۰۰۲ خریداری کرد و یکی از دلایل مهم موفقیت چشم گیر eBay راه اندازی شدن چنین وب‌گاهی بود که باعث شد اعتماد بسیار بیشتری بین خریداران و فروشندگان بوجود بیاید و در نتیجه مقدار معاملات تا حد زیادی افزایش پیدا کند. (PayP, 2008) (Wiki, 2008) (eBay, 2008) (Williams, 2007)
http://www.paypal.com/

 Kijiji، Gumtree و Introko و ...
تمامی شرکت‌هایی که در بالا معرفی شده‌اند شرکت‌هایی هستند که خدمات تبلیغاتی را به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. هر کدام از این شرکت‌ها در ابتدا در یک کشور موفق بوده‌اند. به عنوان مثال Kijiji در کشور ایالات متحده و Gumtree در انگلستان موفق بوده‌است.
شرکت eBay اقدام به خریداری چندین مورد از این وب‌گاه‌ها کرد، به طوری که بازار تبلیغات شهری را در کشورهای بسیاری در دست گرفت. این سایت‌ها همگی بر اساس شهرهای یک کشور خدمات تبلیغاتی را به صورت دسته بندی شده ارائه می‌دهند. برای کاربران هیچ خرجی ندارد که در این وب‌گاه‌ها تبلیغی را ارائه بدهند. به عنوان مثال یک فرد که وارد شهر Sacramento می‌شود و به دنبال کار می‌گردد می‌تواند به سادگی به سایت Kijiji مراجعه کند و تقاضاهایی را که مبنی بر احتیاج به کارمند در این سایت وجود دارد ببیند و از میان آن¬ها یکی را انتخاب کند. در عین حال ارتباط برقرار کردن با فرد تبلیغ دهنده هم کار آسانی است. (Kijiji, 2008) (Wiki, 2008)
همچنین فرد می‌تواند برای هر تبلیغی که می‌دهد تعدادی عکس در نظر بگیرد و یا اینکه بگوید که به دنبال یک کارمند می‌گردد و یا اینکه به دنبال کار می‌گردد. به این ترتیب بازار تبلیغاتی گسترده‌ای در اختیار eBay قرار گرفته‌است.
طریقه ی دسترسی به یک تبلیغ به این صورت است که در ابتدا شما باید شهری را که در آ ساکن هستید انتخاب کنید. سپس بین موضوعاتی که در مورد آن شهر تا آن موقع تبلیغ داده شده‌است می‌توانید انتخاب کنید. یعنی اولویت اول شهرهای یک کشور هستند.
eBay توانسته‌است تا کنون با استفاده از این روش خود را در کشورهایی مانند ترکیه، فرانسه، انگلستان، ایتالیا، اسپانیا و ... مطرح کند. (Gum, 2008) (Wiki, 2008)

کارهای آتی شرکت ای بی Ebay
موارد متعددی در زمینه ی سایت‌هایی مانند eBay هستند که تحت مطالعه‌اند و نیز جای تحقیق دارند. در اینجا تعدادی از آنها را ذکر می‌کنیم.
۱- برگزاری انواع سیستم‌های حراجی به صورت الکترونیکی. همان طور که در طول متن ذکر شد سه نوعه حراجی وجود دارند که تنها یک نوع آن توسط eBay اجرا می‌شود. روش انجام دو نوع دیگر چه می‌تواند باشد.

۲- سیستم‌های شهرت و اعتبار کارآمد و قابل اطمینان. روش‌های امتیاز دهی مختلف، روش‌های نشان دادن امتیازات و گرفتن feedbackهای مختلف و مواردی دیگر در دست تحقیق هستند که شایسته ی بررسی به نظر می‌آیند.

۳- جلوگیری از تقلب در حراجی الکترونیکی. همان طور که گفته شد تقلب در حراجی الکترونیکی مشکلی جدی است. در نتیجه طراحی سیستم‌هایی که به کلی جلوی این نقیصه را بگیرند در دست بررسی است. یکی از این سیستم‌ها سیستم شهرت و اعتبار است که اگر چه ثابت شده‌است که از کارآیی بسیار بسیار بالایی برخوردار است ولی در هر حال اشکالاتی برای مثال برای کاربران تازه کار یا معامله‌های بزرگ دارد که باید به آن توجه شود.

۴- سیستم‌های مشاوره ی (چانه زنی) الکترونیکی . معمولا در بازارهای الکترونیکی امکان زیاد شدن تعداد کالاها مطرح می‌شود. در نتیجه چگونه ممکن است در این بازار پیچیده بهترین پیشنهاد را به مشتری ارائه داد؟ سیستم‌ها و عامل ‌های هوشمندی که بتوانند بازار را به خوبی و با سرعت بالا تحلیل کنند و بهترین پیشنهاد را به مشتری بر اساس نیازها و امکاناتش بدهند همکنون در دست بررسی هستند. شرکت eBay در سیستم‌های مختلف خود از این عامل‌ها استفاده می‌کند.

 نتیجه
اصلی ترین نتیجه ی این مقاله به طور قطع ضرورت به وجود آمدن سیستم‌های تجارت الکترونیکی مانند eBay و PayPal به صورت گسترده در کشور هستند. دلیل آن هم تاثیر گسترده ی این سیستم هاست که توانسته‌اند اقتصاد کشورهای صنعتی را به شدت متحول کنند. این سیستم‌ها همچنین توانسته‌اند رضایت مندی شهروندان را بالاتر ببرند و امکانات رفاهی فراوانی را حتی برای قشرهای کم درآمدتر با در اختیار قرار دادن اطلاعات کافی برای تهیه ی کالا و شغل فراهم کنند.
به عنوان نتیجه ی دوم باید آشنایی با پیچیدگی‌های کلی یک سیستم تجارت الکترونیکی از دید کاربری را مورد اشاره قرار دهیم. مواردی مانند سیستم‌های شهرت و اعتبار، تبلیغات مجانی، ساختارهای مختلف دستمزد و از این قبیل نشان دهنده ی پیچیدگی این سیستم‌ها و لزوم دقت و توجه به چنین مراحلی در ساخت این سیستم هاست.


 چکیده
به عنوان چکیده می‌توانیم بگوئیم که در این مقاله توانستیم مروری بر فعالیت‌های شرکت معظم eBay به طور کلی داشته باشیم. تاریخچه ی شرکت و میزان بزرگی و موفقیت آن را ذکر کردیم، سپس به ذکر انواع خدماتی که این شرکت برای ما فراهم می‌کند پرداختیم، نوع استفاده از سیستم حراجی الکترونیکی را یاد گرفتیم، پس از آن با مفهوم Fee Structure آشنا شدیم و در ذیل آن به ساختار دستمزد شرکت eBay پرداختیم، سیستم‌های شهرت و اعتبار را در eBay بررسی کردیم و روش کار آن را به دقت نشان دادیم تا به عنوان ایده‌ای نو و روشن در بیاید، در عین حال شرکت‌های زیر مجموعه ی eBay از قبیل شرکت PayPal را بررسی کردیم و نیز مروری کوتاه بر شرکت‌های تبلیغات دسته بندی شده در کشورها و شهرها که زیر مجموعه ی eBay هستند داشتیم.
به این ترتیب توانستیم با ایده‌هایی نو آشنا شویم و یک دید کلی در مورد تجارت الکترونیکی و کاربردهای آن در زمینه‌های تبلیغاتی و حراجی در جهان پیدا کنیم.

نتیجه گیری
نقش تجارت الکترونیک در جهان امروز غیر قابل انکار است. همچنین باید نسبت به نقش آن در سال¬های آینده با دقت نگریست و از قدرت آن به خوبی استفاده کرد. در راه استفاده ی مؤثر از ابزارهای تجارت الکترونیکی از مهمترین عوامل داشتن اطلاعات کافی در مورد قابلیت‌ها و سناریو‌های مختلف آن است.
در میان برنامه‌های تجاری ای که بر پایه ی تجارت الکترونیکی بنا شده‌اند می‌توان موارد مختلفی را یافت که هر کدام نشان دهنده ی یکی از قابلیت‌های تجارت به صورت الکترونیکی هستند. در این میان وب‌گاه‌هایی که خدمات فروشگاه‌های الکترونیکی را ارائه می‌دهند نقش برجسته‌ای در تجارت الکترونیکی پیدا کرده‌اند. به طوری که آمارهای خیره کننده‌ای در این زمینه تا کنون به انتشار رسیده‌است. (PayP, 2008) (Wiki, 2008) (eBay, 2008) (Miller, 2006)
در این میان یک نوع خاص از فروش الکترونیکی به نام حراجی الکترونیکی بسیار پرقابلیت و موفق نشان داد. به طوری که سایت eBay به عنوان یکی از نمونه‌های موفق حراجی الکترونیکی توانست در سال ۲۰۰۶ حدود ۵۰ میلیارد دلار مبادلات مختلف را امکان پذیر کند که در صورتی که این سایت وجود نمی‌داشت تقریبا هیچ یک از این معاملات انجام نمی‌شدند. (Wiki, 2008)

برای آشنایی بیشتر با این روش تجارت الکترونیکی، همچنین نشان دادن جزئیاتی از آن در صدد هستیم تا روش راه اندازی یک فروشگاه الکترونیکی مبتنی بر حراجی الکترونیکی را روشن کنیم. همچنین بررسی این وب‌گاه فواید دیگر نیز دارد که به زودی ذکر خواهند شد.
از دیگر مواردی که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت چندین سناریوی مختلفی است که در شرکت‌های وابسته به eBay در زمینه ی تجارت الکترونیکی پیگیری می‌شوند و نمونه‌های موفق دیگری در این زمینه هستند. به عنوان مثال پایانه ی الکترونیکی PayPal نمونه‌ای است که به صورت گذرا بررسی خواهد شد تا آشنایی بیشتری برای شما در این زمینه فراهم شود.
همچنین جزئیاتی که در مورد راه اندازی حساب و همچنین سیستم‌های شهرت و اعتماد در eBay وجود دارند به عنوان مفاهیمی که شاید تا حدودی نو باشند و قابل استفاده در زمینه‌های دیگر، مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا این آشنایی بتواند یک آشنایی همه جانبه با تجارت الکترونیکی باشد.


 منابع
eBay. ۲۰۰۸. eBay Corporation Official Web Site. eBay Electronic Auctions & Stores. [Online] ۲۰۰۸. http://www.ebay.com.
Gum. ۲۰۰۸. Gumtree - Community Of London Citizens. [Online] ۲۰۰۸. http://Gumtree.com.
Half. ۲۰۰۸. Half.com. Online CD, DVD, Books, ... Stores. [Online] ۲۰۰۸. http://Half.com.
Kijiji. ۲۰۰۸. Kijiji Official Web Site. Kijiji Free Advertising. [Online] ۲۰۰۸. http://Kijiji.com.
Miller, Michael. ۲۰۰۶. Absolute Beginner's Guide to eBay: Fourth Edition . s.l. : Que, 2006. ۹۷۸-۰-۸۹۷-۳۵۶۱-۴.
PayP. ۲۰۰۸. PayPal Electronic Banking And Accounts. Using Credit Cards Securely. [Online] ۲۰۰۸. http://PayPal.com.
Wiki. ۲۰۰۸. Wikipedia, Online Encyclopedia. [Online] Wikimedia, 2008. http://wikipedia.com.
Williams, Damon. ۲۰۰۷. Pro PayPal E-Commerce. s.l. : APress, 2007. ۹۷۸-۱-۵۹۰۵۹-۷۵۰-۷.
 تهیه کننده
Mirzayipoor ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۸، ساعت ۱۵:۵۰ (UTC)
استاد درس شیوه ی ارائه: دکتر اکبری - دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

 

مطالب مرتبط با: چهره های فن آوری اطلاعات ,می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic