وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
اینترنت چیست: آشنایی با مبانی و تعریف شبکه جهانی اینترنت internet
دوشنبه هفدهم فروردین 1388 ساعت 02:18 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
 اینترنت چیست: آشنایی با مبانی و تعریف شبکه جهانی اینترنت internet
اینترنت چیست what is internet  آیا تاکنون برایتان این سوال پیش آمده که وقتی می گویم به اینترنت وصل شده ایم، منظور و مفهوم از شبکه جهانی اینترنت چیست؟ به عبارتی وقتی به یک اینترنت وصل می شوید چه اتفاقی می افتد با یک خط ارتباطی به کجا متصل می شوم، کارت اینترنت یا اکانت ای دی اس ال ADSL چیست کارت اینترنت چیست؟ چگونه می توان به اینترنت به صورت رایگان و مجانی متصل شویم؟ انواع روشهای اتصال به اینترنت اهم از تلفنی dialup و Adsl ای دی اس ال، بیسیم و ... چگونه محقق می شود؟ در این گفتار به این مفهوم می پردازیم شبکه جهانی اینترنت چیست وسعی می کنیم با مفهوم، تعریف ساده و تخصصی شبکه جهانی اینترنت آشنا شویم
اینترنت چیست what is internet  آیا تاکنون برایتان این سوال پیش آمده که وقتی می گویم به اینترنت وصل شده ایم، منظور و مفهوم از شبکه جهانی اینترنت چیست؟ به عبارتی وقتی به یک اینترنت وصل می شوید چه اتفاقی می افتد با یک خط ارتباطی به کجا متصل می شوم، کارت اینترنت یا اکانت ای دی اس ال ADSL چیست کارت اینترنت چیست؟ چگونه می توان به اینترنت به صورت رایگان و مجانی متصل شویم؟ انواع روشهای اتصال به اینترنت اهم از تلفنی dialup و Adsl ای دی اس ال، بیسیم و ... چگونه محقق می شود؟ در این گفتار به این مفهوم می پردازیم شبکه جهانی اینترنت چیست وسعی می کنیم با مفهوم، تعریف ساده و تخصصی شبکه جهانی اینترنت آشنا شویم

اینترنت چیست؟  what is internet
شبکه جهانی اینترنت شبکه ای است که از به هم پیوستن هزاران شبکه محلی به وجود آمده است. آغاز شکلگیری این شبکه از آمریکا و برخی سازمان های نظامی زیرزمینی آن بود. شاید در آن زمان کسی فکر نمیکرد که این شبکه تا این حد گسترده و پر مخاطب شود ...
 شبکه ای که هیچ کشور و یا شخصی مالک و مدیر او نیست بلکه به مرور زمان و با فعالیت میلیون ها نفر گسترش یافته و هر روز بزرگتر از روز قبل میشود. اینترنت چیزی جز خطوط مخابراتی معمولی نیست اما این رایانه ها و کاربران آن در سراسر دنیا هستند که از آن یک منبع اطلاعاتی بسیار گسترده ساخته اند. اینترنت یعنی حاصل تفکرات مختلف، یعنی مکانی آزاد برای بیان تفکر انسان ها .
 اینترنت، در ساده ترین تعریف، عبارتست از کامپیوترهایی که در سراسر دنیا به هم متصل هستند، شبکه ای که این کامپیوترها را به یکدیگر متصل می سازد، و متدهای انتقال اطلاعات روی این شبکه.

روش ساده اتصال به اینترنت
internet شامل چندین (میلیون) كامپیوتر است كه به وسیله خطوط ارتباطی نظیر تلفن یا سایر خطوط ارتباطی دیگر به هم متصل شده است .هر كامپیوتر در اینترنت دارا ی اطلاعاتی است كه توسط كاربران دیگر بوسیله سخت افزارهای مناسب قابل دسترسی است .حداقل سخت افزار مناسب جهت دسترسی به این اطلاعات شامل موارد زیر می باشد:
1-كامپیوتر مناسب 2- یك خط تلفن 3-یك دستگاه مودم
پس از اتصال به اینترنت می توان اطلاعات دلخواه خود را از كامپیوترهای دیگر دریافت و اطلاعات خود را توسط اینترنت به دیگران انتقال دهیم.

ریشه لغت اینترنت چیست
اینترنت از مجموعه ای شبكه كامپیوتری (بزرگ وكوچك) تشكیل شده است. های فوق با روش های متفاوتی به یكدیگر متصل و موجودیت واحدی با نام اینترنت را به وجود آورده اند. نام در نظر گرفته شده برای این شبكه از تركیب واژه های Interconnected و Network گرفته شده است.
 اینترنت فعالیت اولیه خود را از سال۱۹۶۹ و با چهار دستگاه كامپیوتر میزبان (Host) آغاز و پس از رشد باور نكردنی خود، تعداد كامپیوترهای میزبان در شبكه به بیش از ده ها میلیون دستگاه رسیده است. اینترنت به هیچ سازمان و یا موسسه خاصی در جهان تعلق ندارد. عدم تعلق اینترنت به یك سازمان به معنای عدم وجود سازمان ها و انجمن های مربوط برای استاندارد سازی نیست. یكی از این انجمن ها، انجمن اینترنت است. این انجمن در سال۱۹۹۲ با هدف تبیین سیاست ها و پروتكل های مورد نظر جهت اتصال به شبكه تاسیس شده است.

مفهومی از واژه اینترنت internet
اینترنت (به انگلیسی: The Internet) را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌است. این شبکهٔ عظیم جهانی، در اواخر سال ۱۹۶۰ م و با انگیزهٔ همکاری، دسترسی چندسویه به منابع و مهارت‌های محاسباتی، و امکان‌پذیر شدن کار در زمینه‌های بین‌رشته‌ای علوم و مهندسی شروع شد. تنها از اوایل دههٔ ۱۹۹۰ است که اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی و جهان‌شمول درآمده‌است. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌ّآوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد.
به بیان دیگر اینترنت مجموعه‌ای گسترده از شبکه‌ها و دروازه‌هایی است که از پروتکل واحد بمنظور ارتباط با یکدیگر استفاده می‌نمایند. اینترنت، شامل خطوط ارتباطی با سرعت بالا بین گره‌های اصلی و یا کامپیوترهای میزبانی است که داده‌ها و پیام‌ها را رد و بدل می‌نماید.

تاریخچه منشا پیداش اینترنت internet history
منشاء اینترنت را می توان در سالهای جنگ سرد یافت، زمانی که احتمال شروع یک جنگ  هسته ای بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی کاملا وجود داشت. در آن سالها وزارت دفاع آمریکا بدنبال یک سیستم مخابراتی  بود که بتواند حتی در مقابل ضربات یک جنگ اتمی دوام آورد و از هم نپاشد.
این پروژه که Arpanet نام گرفت، در سال 1968 شروع شد. این شبکه در اولین قدم (محکم) خود چهار کامپیوتر را در نقاط مختلف آمریکا به هم متصل کرد. خوب، این اقدام در آن سال ها بسیار فوق العاده بود .
بزودی معلوم شد که چنین شبکه ای بطور بالقوه دارای توانائیهای بسیار بیشتری از آنچه مسئولان وزارت دفاع در تصور داشتند، است. تبادل اطلاعات علمی و مهندسی از این نمونه بود.
همچنین معلوم شد که یک شبکه واحد هرگز نمی تواند به هدفی که برای آن در نظر گرفته شده بود (توانایی مقاومت در مقابل ضربه هسته ای) دست یابد. به جای آن تصمیم گرفته شد تا شبکه های موجود به هم متصل شوند و به عبارت دیگر شبکه ای از شبکه ها ساخت شود. نام اینترنت هم از همین جا نشات گرفت. اینترنت اولیه فقط دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی را به هم متصل می کرد و چون تحت کنترل دولت قرار داشت افراد و شرکتهای خصوصی راهی به آن نداشتند.
این وضع تا سال 1991 ادامه داشت، اما از این تاریخ اوضاع بسرعت دگرگون شد. در این سال بنیاد ملی علوم (NSF)، که بزرگترین تامین کننده مالی  اینترنت بود، سرمایه خود را از آن خارج کرد و اینترنت را بر روی شرکتهای تجاری گشود. و بزودی سیل خروشانی ، که امروز آنرا می شناسیم تبدیل شد، و شروع این رشد انفجاری با شبکه تارعنکبوتی جهانی (وب) همراه بود.

What is internet
اینترنت یک چیز مستقل نیست که دیگران کامپیوترهایشان را به آن متصل کنند. بلکه اینترنت خود حاصل بهم پیوستن این کامپیوترهاست. در واقع وقتی به کامپیوترهای یک سرویس دهنده اینترنت (ISP) متصل می شوید، کامپیوتر شما هم جزئی از اینترنت می شود.
اینترنت به انواع بسیار گوناگونی از سرویس های مخابراتی ، از خطوط ساده تلفنی گرفته تا کابل های نوری پر سرعت و کانال های ماهواره ای، متکی  است. اگر این کانال های مخابراتی را بزرگراه اینترنت بدانیم، مسیریاب ها (routers )  کامپیوترهایی که بر انتقال اطلاعات بین نقاط مختلف نظارت می  کنند، پلیس های راهنمایی آن هستند

از شبکه محلی تا شبکه جهانی اینترنت
هنگامی كه دو و یا چند كامپیوتر را بوسیله دستگاهی به یكدیگر متصل كنند و این كامپیوتر‌ها بتوانند به یكدیگر اطلاعات ارسال كنند، در اصطلاح به آن یك شبكه كامپیوتری  می‌گویند. ساده‌ترین شبكه كامپیوتری را می‌توان بوسیله متصل كردن یك كابل مخصوص  به  دو كامپیوتر كه در كنار یكدیگر قرار دارند تشكیل داد. اگر فاصله این كامپیوتر‌ها زیادتر شود می‌توان طول سیمها را زیاد كرد مثلاً می‌توان بوسیلة كشیدن كابل به نقاط مختلف یك شهر یك شبكه محلی  تشكیل داد. اما در عمل به جایی می‌رسیم كه دو كامپیوتر كه لازم است با یكدیگر ارتباط داشته باشند در فاصلة بسیار زیادی قرار دارند و دیگر امكان كشیدن كابل از یك كامپیوتر به كامپیوتر دیگر میسر نیست. راه حل این مشكل مرتبط ساختن این شبكه‌ها به یكدیگر می‌باشد. (به جای متصل كردن هر كامپیوتر به یك كامپیوتر دیگر).
 در واقع اینترنت  از به هم پیوستن چندین شبكه كوچك محلی به یكدیگر بوجود آمده است.

توانایی های اینترنت
اطلاعات در شبكة جهانی اینترنت توسط 6 سرویس مهم ارائه میگردد كه به ترتیب آنها را نام برده و عملكرد هر كدام را مورد بررسی قرار میدهیم .
1)شبكة جهانی وب World wide web
2)پست الكترونیكی Electronic mail
3)گروههای خبری News groups
4)سایتهای گوفر Gopher sites
5)سایتهای اف-تی-پی FTP sites
6)تل نت

كاربردهای اینترنت:
امروزه كاربردهای اینترنت آنچنان گسترده شده كه نمی‌توان تمامی كاربرد‌های آن را برشمرد. چندان عجیب نیست اگر بگوییم بزودی اینترنت یكی از اجزای ضروری زندگی انسانها می‌شود. در گذشته، پست به علت ارزان بودن آن بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما مدت زمان دریافت نامه توسط گیرنده بسیار زیاد بود. اكنون می‌توان به سادگی متنی را تایپ كرده و با فشار یك دكمه آن را برای شخص دیگری در دورترین نقطه كره زمین ارسال كرد و آن شخص نیز نامه را در كمتر از چند لحظه دریافت كند. اكنون حتی بدون اینكه از منزل خود خارج شوید می‌توانید كالایی را از یك شركت مثلاً در ژاپن خریداری كنید. می‌توانید بجای رفتن به كتابخانه برای تحقیق پایان‌نامه تحصیلی خود چندین كتابخانه معتبر دنیا را با سرعت بسیار جستجو كنید و از میان انبوه مطالبی كه ممكن است خواندن همة آنها عمر نوح طلب كند، مطلب مورد نظر را بلافاصله پیدا كنید. می‌توان: از آخرین اخبار، به طور زنده آگاه شد. جدیدترین قیمت انواع محصولات كشاورزی، صنعتی را مشاهده كرد. آخرین شماره مجله یا روزنامه مورد علاقه را قبل از اینكه حتی چاپ شود، خواند. با هزینة بسیار اندك با افراد خارج از كشور تماس تلفنی گرفت. آخرین نرم‌افزارهای روز دنیا را دریافت كرد. بعضی از موسسات حتی به شما اجازه می‌دهند در كلاسهای آنها ثبت نام كنید و در پای كامپیوتر درس مورد علاقه خود را خوانده و مدارك دانشگاهی معتبری نیز دریافت كنید. شما می‌توانید با یك تبلیغ ساده در سراسر جهان برای كالا یا خدمات خود بازار فروش خوبی پیدا كنید. می‌توانید در زمینه یك موضوع خاص با افراد مختلف وارد بحث شوید. این افراد ممكن است از هركجای جهان در این بحث شركت كنند مثلاً ممكن است شخصی از ایران، كشاورزی در استرالیا، و شخصی بیكار در یك هواپیمای بویینگ بر فراز اقیانوس آرام با یكدیگر در مورد موضوعی شروع به گفتگو كنند. و می‌توان...
یکی از استفاده‌های اینترنت شرکت در گروه‌های مختلف اینترنتی است مثل مجموعهٔ گروه‌های اینترنتی یاهو (Yahoo!). کسانی که می‌خواهند عضو این نوع گروه‌ها شوند باید یک شناسه (ID) در Yahoo داشته باشند که این کار بسیار ساده‌ای است .گروه‌های Yahoo به بخش‌های بسیار متنوّعی تقسیم می‌شود که در صفحهٔ اوّل Yahoo! Group دسته‌بندی‌های آن وجود دارد.

ساختار اینترنت
اینترنت را می‌توان شبکه‌ای عظیم متشکّل از میلیون‌ها رایانه مختلف دانست که از شبکه‌های مختلف با کاربران گوناگون، و دارای اهداف محاسباتیِ متعدّد به وجود آمده‌است، ولی در نهایت به صورت یک شبکهٔ جهان‌شمولِ واحد و در مقیاس جهانی به هم متّصل شده‌است.
تاکنون، طرّاحی و ایجاد اینترنت بر اساس سیستم‌های گوناگونی انجام گرفته‌است. از جملهٔ مهم‌ترین آنها باید سیستم دوردیفه (Two-tier Architecture)، سیستم سه‌ردیفه (Three-tier Architecture)، و نیز چندردیفه (Multi-tier Architecture) را برشمرد.

به طور کلّی، همهٔ رایانه‌های موجود اینترنت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:
    * رایانه‌های سرویس‌دهنده
    * رایانه‌های سرویس‌گیرنده
سرویس‌دهندگان خدماتی را مانند WEB و FTP برای سایر سامانه‌ها فراهم می‌کنند. از سوی دیگر، سرویس‌گیرندگان (Clients) سامانه‌هایی هستند که برای دست‌یابی به این خدمات، به سرویس‌دهندگان (Server)وصل می‌شوند. یک رایانهٔ سرویس‌دهنده می‌تواند چند سرویس را فراهم کند. برای مثال، می‌توانیم روی یک سرویس‌دهنده، نرم‌افزار Web-Server و Mail-Server نصب کنیم.

بعبارت ساده تر، كامپیوترها در شبكه اینترنت به دو بخش عمده تقسیم می شوند:
1. کامپیوتر سرور – رایانه میزبان  Server :
 كامپیوترهائی كه دارای اطلاعات اساسی بوده و قابل دسترسی توسط دیگران می باشند كه اصطلاحاً به آنها سرویس دهنده ها (server ) نیز گوئیم.

2.  کامپیوتر کلاینت – رایانه میهمان Client :
كلیه كامپیوترهائی كه از سرویس دهنده ها اطلاعات می گیرند مانند كامپیوترها ی ما ، كه اصطلاحاً به آنها مشتری یا سرویس گیرنده(client) گویند.به تعبیر دیگر یك كامپیوتر در شبكه اینترنت یا سرویس دهنده می باشد یا سرویس گیرنده و عموماً سیستم های ما جزء سرویس گیرنده ها می باشند.


 

 

 

 »»شیوه ها و روشهای معمول اتصال به اینترنت- دسترسی اینترنت Internet access (قسمت اول)

»»شبکه جهانی اینترنت internet : با مبانی شبکه کامپیوتری Network بیشتر آشنا شویم

»»شبکه جهانی اینترنت internet چیست : چگونه می توان به شبکه اینترنت دسترسی پیدا کرد(1)

»»با برخی از اصطلاحات پایه شبكه کامپیوتری Network و اینترنت Internet آشنا شویم

»»آشنا شویم ؛ شبکه جهانی اینترنت Internet چیست و زیرساخت آن چگونه کار می کند

»»با انواع خطوط اتصال به شبکه جهانی اینترنتى و روشهای معمول اتصال بیشتر آشنا شویم

»»نگاه فنی به یک سوال IP Address چیست ؟ با مبانی شبکه اینترنت آشنا شویم

»»چه کسانی براینترنت حکمرانی می کنند؟ نگاهی به مفاهیم و تعاریف راهبری شبکه اینترنت

 »» نگاه به سیاست جهانی به حاکمیت اینترنت ؛ آمریکا حاکم خواهد ماند

»»وقتی با تلفن به اینترنت وصل می شویم چه اتفاقی می افتد ؛ همراه با معرفی خطوط ارتباط مخابراتی

»»آشنایی با مرکز ارایه دهنده سرویس اینترنت ISP - Internet Service Provider مفاهیم و ویژگی عمومی

»»اختصاصی : اینترنت چیست ؟ گام به گام آشنایی با تعریف ؛ مفاهیم و کارکرد شبکه جهانی اینترنت Internet ( قسمت اول)

»»اینترنت چیست ؛ آشنایی اجمالی با مفهوم و ساختار شبکه جهانی اینترنت ؛ ساده و فنی

»»تاریخچه فعالیت ایرانیان خارج از کشور در عرصه اینترنت و روزشمار وقایع حاشیه ان

»»تاریخچه رویکرد ایرانیان به پدیده اینترنت ، تاریخ اینترنت در ایران اسلامی

»»با تاریخچه پیدایش وب و تاریخ روزشمار اینترنت در جهان و ایران همراه شویم ( قسمت اول)مطالب مرتبط با: مبانی اینترنت ,


لینک های مرتبط: مبانی اینترنت , مبانی شبکه ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات