وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
سیستم عامل: تعریف کلی سیستم عامل OS -Operating System و آشنایی با سیستم عاملهای معروف
سه شنبه هجدهم فروردین 1388 ساعت 02:22 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
در فرهنگ رایانه سیستم عامل Operating System  نرم‌افزاری است که مدیریت منابع رایانه را به عهده گرفته و بستری را فراهم می‌سازد که برنامه‌های کاربردی اجرا شده و از خدمات آن استفاده کنند.
سیستم عامل فعلی شامل سیستم عامل یونیکس Unix، سیستم عامل لینوکس Linux ، سیستم عامل سولاریس Solaris  ، سیستم عامل بی اس دی BSD Free  ، سیستم عامل داس Ms-Dos ، سیستم عامل مک اواس ده  Mac Os، سیستم عامل ام وی اس  MVS، سیستم عامل ویلز،  سیستم عامل ویندوز اکس‌پی Windows XP، سیستم عامل  ویندوز ویستا Windows Vista، سیستم عامل ویندوز ان‌تی Windows NT، سیستم عامل ویندوز سی‌ئی Windows CE، سیستم عامل آی‌فون اواس IPhone Os، سیستم عامل پالم Palam ، سیستم عامل سیمبیان Simiyan  ، سیستم عامل گوگل اندروید Google andrid
دلایل ایجاد سیستم عامل
یک سیستم کامپیوتری پیشرفته از یک یا چند پردازنده، مقداری حافظه اصلی، دیسک‌ها، چاپگرها، صفحه‌کلید، صفحه‌نمایش، واسط‌های شبکه‌ای و دیگر دستگاه‌های ورودی و خروجی تشکیل شده‌است. اگر سیستم یکپارچه‌ای برای مدیریت این منابع وجود نداشته باشد، هر برنامه باید به تنهایی این کار را انجام دهد. سیستم عامل یک لایه نرم‌افزاری فراهم می‌کند که وظیفه مدیریت منابع سیستم را از دوش برنامه‌های کاربردی رهانیده و کار برنامه‌نویسی را ساده‌تر می‌نماید.

وظایف سیستم عامل
سیستم عامل دو کار عمده انجام می‌دهد: در نگرش پایین به بالا، منابع منطقی (مانند فایل‌ها) و منابع فیزیکی (مانند دستگاه‌های سخت افزاری) رایانه را مدیریت و کنترل می‌کند.
در نگرش بالا به پایین، وظیفه سیستم عامل این است که یک ماشین توسعه یافته (Extended Machine) یا ماشین مجازی (Virtual Machine) را به کاربران ارائه کند تا آنها بتوانند آسان تر برنامه نویسی نمایند و درگیر پیچیدگی‌های سخت افزاری رایانه نشوند.
به طور کلی، وظایف سیستم عامل شامل موارد زیر است :
•    استفاده بهینه از منابع و جلوگیری از به هدر رفتن آنها
•    تخصیص و آزاد سازی منابع
•    اداره صف‌ها و زمان بندی استفاده از منابع
•    حساب داری (Accounting) میزان استفاده از منابع
•    ایجاد امنیت (security)
•    ایجاد، حذف و اداره فرایند‌ها
•    ایجاد مکانیسم‌های ارتباط بین فرایند‌ها و همگام سازی آنها
•    مدیریت فایل‌ها و پوشه‌ها
•    مدیریت حافظه‌های اصلی و جانبی
•    برقراری امکان دسترسی چندتایی (Multiaccess) و اجرای هم روند (Concurrent) فرایند‌ها
•    به اشتراک گذاری منابع (Resource Sharing)
•    تعیین راهکار‌هایی برای اداره بن بست (deadlock)ها
•    جلوگیری از شرایط رقابتی (Race Condition) و تداخل یا در هم قفل شدن (Interlock) فرایند‌ها
•    جلوگیری از گرسنگی (Starvation)

سیستم عامل‌های فعلی
امروزه پرکاربردترین سیستم عامل جهان، ویندوز است که بر روی بیشتر رایانه‌های شخصی نصب شده‌است.
نام چند سیستم عامل معروف جهان در زیر آمده‌است:
•    یونیکس
•    لینوکس
•    سولاریس (سیستم عامل)
•    بی اس دی
•    سیستم عامل داس
•    مک اواس ده
•    ام وی اس
•    ویلز (سیستم عامل)
•    ویندوز اکس‌پی
•    ویندوز ویستا
•    ویندوز ان‌تی
•    ویندوز سی‌ئی
•    آی‌فون اواس
•    پالم (سیستم عامل)
•    سیمبیان (سیستم عامل)
•    گوگل اندروید
      [+] BSD (2 C, 3 P, 16 F)
      [+] E/OS (3 F)
      [+] File systems (1 C, 27 F)
      [+] FreeDOS (1 P, 10 F)
      [+] Haiku (13 F)
      [+] HURD (1 P, 4 F)
      [+] Linux (12 C, 2 P, 64 F)
      [+] Mac OS X (6 C, 9 P, 98 F)
      [+] Microsoft Windows (8 C, 2 P, 78 F(
      [+] Operating system kernels (1 C, 20 F)
      [+] Palm OS Powered (2 C, 38 F)
      [+] Screenshots by operating system (9 C, 3 F)
      [+] Syllable (OS) (2 P, 6 F)
      [+] Symbian OS powered (11 C, 15 F)
      [+] SymbOS (5 F)
      [+] Unix (6 C, 1 P, 56 F)

انواع سیستم عامل
سیستم عامل تک پردازنده
این نوع سیستم عامل‌ها، سیستم عامل‌های نسل چهارم (نسل فعلی) هستند که بر روی یک پردازنده اجرا می‌شوند.

سیستم عامل شبکه‌ای
این نوع سیستم عامل‌ها، از کنترل کننده‌های واسط شبکه و نرم افزار‌های سطح پایین به عنوان گرداننده استفاده می‌کنند و برنامه‌هایی برای ورود به سیستم‌های راه دور و دسترسی به فایل از راه دور در آنها به کار گرفته می‌شود.

 سیستم عامل توزیع شده
این سیستم عامل‌ها خود را مانند سیستم عامل‌های تک پردازنده به کاربر معرفی می‌کنند، اما در عمل از چندین پردازنده استفاده می‌کنند. این نوع سیستم عامل در یک محیط شبکه‌ای اجرا می‌شود در این نوع سیستم یک برنامه پس از اجرا در کامپوترهای مختلف جواب نهایی به سیستم اصلی کاربر بر می‌گردد سرعت پردازش در این نوع سیستم بسیار بالاست.

 سیستم عامل بی درنگ
از این نوع سیستم‌های عامل برای کنترل ماشین آلات صنعتی، تجهیزات علمی و سیستم‌های صنعتی استفاده می‌گردد. یک سیستم عامل بلادرنگ دارای امکانات محدود در رابطه با بخش رابط کاربر و برنامه‌های کاربردی مختص کاربران هستند. یکی از بخش‌های مهم این نوع سیستم‌های عامل، مدیریت منابع موجود کامپیوتری بگونه‌ای است که یک عملیات خاص در زمانی که می‌بایست، اجراء خواهند شد , مهم‌تر اینکه مدیریت منابع بگونه ایست که این عمل در هر بار وقوع, مقدار زمان یکسانی بگیرد.

سیستم‌عامل‌های یونیکسی Unix OS
یونیکس یک سیستم عامل است که در سال 1960 و 1970 به‌وسیلهٔ گروهی از کارمندان آزمایشگاههای بل متعلق به شرکت اِی‌تی اَند تی (AT&T Bell Labs) شامل کن تامپسون (طراح اصلی و پایه‌گذار) و دنیس ریچی نوشته شد. بتدریچ دیگران نیز به تیم کوچک آن‌ها پیوستند، کسانی مانند داگلاس مَکیلروی.
اگر گفته شود یونیکس آغازگر «دوره اطلاعات» و در امتداد آن «عصر اینترنت» است، کوچک‌ترین سخنی به گزافه گفته نشده است. درواقع تا همین امروز هم، تقریباً %100 پیمان‌های مهم و باز که جنبش اینترنت را پدید آورده‌اند، مانند وب، از خوانوادهٔ یونیکس آمده و می‌آیند. اینترنت در آغاز در یونیکس گسترش یافت و تا سال‌ها، واژهٔ «اینترنت» در میان کاربران یونیکس واژه‌ای کاملاً عادی و روزمرّه بود، درحالیکه دیگران حتی این واژه را نشنیده بودند و یا با اکراه تمام به آن بی اعتنائی و حتی آن را مسخره می‌کردند.
سیستم‌های یونیکس امروزی به شاخه‌های مختلفی که در مرور زمان توسط AT&T توسعه داده شده، تبدیل گشته است. یونیکس طوری طراحی شده است تا قابل انتقال به هر سیستمی، چند کاره و همچنین چند کاربره باشد. سیستم‌های یونیکس با ایده‌های جدیدی که مطرح کرده‌اند،شناخته می‌‌شوند: پرونده‌های متنی ساده، مترجم‌های خط فرمان و سامانه پرونده‌گردانی (File System) سلسله مراتبی و غیره. در مهندسی نرم افزار، یونیکس به خاطر زبان برنامه‌نویسی سی و فلسفه یونیکس ذکر می‌‌شود.
صاحب علامت تجاری یونیکس در حال حاضر open group است.در حالی که مدعی در حال حاضر متن برنامه‌های یونیکس The sco group و Novell است.

لینوکس Linux OS
خانواده    Unix-like نوع منبع    منبع باز (Open Source)
آخرین نسخه پایدار    ۲٫۶.۲۲٫۳ (Linux kernel) /
August ۱۵, ۲۰۰۷
پروانه    Kernel: GNU General Public License/various
وضعیت    رایج
لینوکس (به انگلیسی: Linux) نام یک سیستم عامل رایانه‌ای است که معروف‌ترین مثال نرم‌افزار آزاد و توسعه به روش اُپن‌سورس (متن‌باز) شناخته می‌شود. اگر بخواهیم دقیق باشیم فقط باید هستهٔ لینوکس را لینوکس بنامیم اما به طور معمول این کلمه به سیستم‌عامل‌های یونیکس‌مانندی (یا گنو/لینوکسی) اطلاق می‌شود که بر مبنای هستهٔ لینوکس و کتاب‌خانه‌ها و ابزارهای پروژه‌ گنو ساخته شده‌اند. به مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای بنا شده بر اجزای گفته شده توزیع لینوکس (linux distribution) می‌گویند که به طور معمول شامل ابزارهای توسعه‌ نرم‌افزار، پایگاه‌های داده، سرویس دهنده‌های وب مثل آپاچی، محیط‌های رومیزی مثل گنوم و کی‌دی‌ای و مجموعه‌های اداری مثل اُپن آفیس هستند.
لینوکس برای استفادهٔ ریزپردازنده‌ها با معماری ۸۰۳۸۶ اینتل طراحی شده بود اما امروزه انواع مختلف معماری‌ها را پشتیبانی می‌کند و در انواع و اقسام وسایل از کامپیوترهای شخصی گرفته تا ابررایانه‌ها و تلفن‌های همراه به کار می‌رود. این سیستم عامل که در ابتدا بیشتر توسط افراد مشتاق توسعه پیدا می‌کرد و به کار گرفته می‌شد توانسته‌است پشتیبانی شرکت‌های سرشناسی چون آی بی ام و هیولت-پاکارد را به دست آورد و با بسیاری از نسخه‌های خصوصی یونیکس رقابت کند. طرفداران لینوکس و بسیاری از تحلیل‌گران این موفقیت را ناشی از استقلال از فروشنده، کم هزینه بودن پیاده‌سازی، سرعت بالا, امنیت و قابلیت اطمینان آن می‌دانند.
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

سولاریس (سیستم عامل)
SolarisSolaris Os
سولاریس  Solaris نام گونه‌ای از سیستم عامل یونیکس است که توسط سان مایکروسیستمز تولید می‌شود و به صورت رایگان [۱] قابل استفاده است.
این سیستم عامل در سال ۱۹۹۲ عرضه شد و جایگزین سان او‌اس در کامپیوترهای سان گردید.
[ویرایش] منابع
1.    ↑ General FAQs for Solaris 10 (انگلیسی). بازدید در تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۰۸.
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بی‌اس‌دی BSD : Berkeley Software Distribution BSD
   BSD : Berkeley Software Distribution BSD افزون بر لینوکس و SVR4 نام مهم‌ترین خانواده در بین یونیکس‌ها ست و بسیاری از فناوری‌های شبکه که امروزه به‌کار می‌روند ، برنامه های BSD هستند. برای نمونه: BIND وSendmail در این دسته هستند. در گفتی دیگر BSD تنها یک سیستم عامل نیست بلکه نرم‌افزاری است که از چند فرهنگ دانشگاهی مانند متن‌باز ، نرم‌افزار رایگان و امن برخاسته است. و برعکس لینوکس که به فردی ویژه تعلق دارد BSD به هیچ کس تعلق ندارد و متعلق به یک گروه است.در سال 1992 متن برنامه‌های BSD ازمتن‌های AT&T جدا شدند و BSDLight انتشار یافت .هم اکنون از نسخه های امروزی BSD می‌توان نمونه‌های زیر را نام برد:
1.    FreeBSD
2.    NetBSD
3.    OpenBSD
4.    Mac OS X
5.    DragonFly BSD
6.    MirOS BSD
7.    Debian NetBSD

یلز (سیستم عامل)
ویلز یك سیستم عامل برای کمودور 64 است كه عموماَ به طور فرعی مبنی بر GEOS می‌‌باشند . این سیستم عامل توانایی های جدیدی به این کامپیوتر اعطا می‌‌كند: توانایی برای پخش فیلم و موزیک(mp3) و محیط جستجوی اینتر نتی گرافیكی (و توانایی های محدود سرویس دهی) و چند وظیفه ای است . Wheels یك مرحله نیازمندی سیستم دارد: یك پردازنده قوی (یك پردازنده 65816كه در مكان c64 استاندارد پدازنده 6502 1mhz) و حد اقل یك 128 k REU. همچنین این سیستم عامل از سخت افزار استاندارد GEOS,C64os استاندارد كه نمی‌توان جا به جا كرد و شامل دیسک سخت (تا 4 گیگا بایت) و فلاپی دیسك با چگالی بالا (تا 1.6 مگا بایت) و آدرس دهی حافظه دست یابی مستقیم الصاقی است، پشتیبانی می‌‌كند . اوپن سورس بودن ویلز قطعی نیست و به اینكه چه كسی سورس این سیستم عامل را درخواست کند بستگی دارد. اگر چه كه منبع آن برای دید عموم بدون نیاز به پذیرش یك اجازه نامه ‌در دسترس است، خود نرم افزار انحصاری و تجاری است و بیننده هایی كه خود نرم افزار را ندارند انتظار كامپایل كردن كد را ندارند . رقیب اصلی wheels آن mp3 است.

ویندوز اکس‌پی Windows XP
شرکت سازنده    مایکروسافت اولین تاریخ انتشار    ۲۵ اکتبر ۲۰۰۱ نسخه پایدار    5.1.2600v.5512 سرویس پک ۳، ۱۴ مارس ۲۰۰۸ نوع منبع    منبع بسته
مجوز    MS-EULA
وضعیت پشتیبانی    پشتیبانی می‌شود (فقط سرویس پک ۳)
ویندوز اکس پی (به انگلیسی: Windows XP) یکی از سیستم عامل‌هایی است که اسم رمز «ویسلر» (Whistler) را بر خود داشت، چرا که در طول توسعه ویندوز ایکس‌پی بسیاری از کارکنان مایکروسافت در تفریحگاه ویسلر کانادا مشغول اسکی بودند. ویندوز ایکس پی بر روی هسته ویندوز ان‌تی و ۲۰۰۰ پایه‌گذاری شد و جانشین دو ویندوز ۲۰۰۰ و ام‌یی گردید.
شرکت مایکروسافت ویندورز اکس‌پی را به منظور به‌روزکردن رابط کاربر (شکل ظاهری برنامه)، افزودن ویژگی‌های تازه، یکدست‌کردن «مبنای کد» بین اعضای مختلف خانواده مایکروسافت ویندوز و فراهم آوردن یک پلتفرم باثبات‌تر، پایه‌گذاری و در سال ۲۰۰۱ روانه بازار کرد.
ویندوز اکس پی که در اکتبر ۲۰۰۱ عرضه شد، یکی از محبوب ترین سیستم های عامل کامپیوتر در جهان به شمار می رود که گفته می شود بیش از چهارصد میلیون نسخه از آن در حال استفاده است.[۱] با این حال مایکروسافت اعلام کرده دیگر به شرکت های عمده سازنده کامپیوتر نظیر دل، اچ پی و توشیبا مجوز نصب سیستم عامل قبلی را بر روی کامپیوترهای تولیدی نخواهد داد، و از ژانویه ۲۰۰۸ ویندوز اکس پی بر روی کامپیوترهای جدید عرضه نخواهد شد.[۲]
ویندوز اکس‌پی در ابتدا در دو نسخه خانگی و حرفه‌ای عرضه شده‌بود. ویندوز اکس‌پی از چندین زبان مختلف پشتیبانی می‌کند.

ویندوز ویستا Windows Vista
شرکت سازنده    مایکروسافت آخرین نسخه پایدار    6.0 سرویس پک ۱ (SP1) ‏
(Build 6001)‏
(6001.18063.080425-1930)،
۴ فوریه ۲۰۰۸، اطلاعات استفاده    سیستم عامل پروانه
MS-EULA
وب‌گاه
Windows Vista: Homepage ویندوز ویستا سیستم عاملی است که بر روی کامپیوترهای شخصی، رومیزی، Loptop و tablet PCهای خانگی و تجاری و مراکز رسانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از پرده‌برداریِ این سیستم عامل در ۲۲ ژوئن ۲۰۰۵، ویندوز ویستا با کدنام لانگهورن شناخته شده‌بود. توسعه آن در ۸ نوامبر ۲۰۰۶ به اتمام رسید. این سیستم برای برای تولیدکنندگان نرم‌افزار و سخت‌افزار کامپیوتر و طرف‌های تجاری سه ماه زودتر از آن عرضه گردید. در ۳۰ ژانویه ۲۰۰۷ این سیستم عامل برای خرید و دانلود از وب‌گاه مایکروسافت برای عرضهٔ عمومی منتشر شد. انتشار ویندوز ویستا ۵ سال بعد از انتشار سلف خود، ویندوز اکس‌پی صورت گرفت که فاصلهٔ زمانی نسبتاً طولانی بین عرضهٔ این دو سیستم عامل از شرکت مایکروسافت بود.
ویندوز ویستا مشتمل بر صدها قابلیت جدید و بازپردازش شده می‌باشد که اغلب این قابلیت‌ها شامل بروزرسانی ظاهر گرافیکی کاربر (GUI) و استایل‌های بصری است که با نام Windows Aero شناخته می‌شود. قابلیت جستجوی بهبود یافته، ابزار‌های ایجاد رسانه‌ها جدید مانند Windows DVD Maker، و بازطراحی کامل قابلیت‌های شبکه، صوت، چاپ و زیر سیستم‌های تصویری، از سایر قابلیت‌های آن می باشند. مضافا هدف ویستا افزایش سطح ارتباط بین دستگاهها در شبکه‌های خانگی بر اساس تکنولوژی Peer-to-Peer که منجر به تسهیل به اشتراک گذاردن داده‌های بین کامپیوتر‌ها و قطعات (Devices) می شود. ویندوز ویستا دربردارنده .net Framework نسخه 3.0 است که هدف آن تسهیل عمل توسعه برای نوشتن برنامه‌های کاربردی در مقایسه با APIهای سنتی ویندوز می باشد. هدف اولیه مایکروسافت از ویندوز ویستا، ارتقا سطح امنیت در سیستم عامل ویندوز بوده است. یکی از انتقاد‌های کلی که بر ویندوز اکس‌پی و اسلاف آن وارد بود، آسیب پذیری امنیت در مقابل Malware ها، ویروس‌ها‌ و جریان‌های بافر بوده است. با اتکا بر این امر، بیل گیتس مدیر مایکروسافت در اوایل سال ۲۰۰۲ بر ایجاد امنیت در تمام جهات نرم افزار‌های توسعه داده شده در آن شرکت تأکید کرد. مایکروسافت امنیت ویندوز اکس‌پی و ۲۰۰۳ را تا هنگام اتمام کار بر روی ویستا در اولویت قرار داد.

پالم (سیستم عامل) Palm
سیستم عامل Palm سیتم عامل palm یک سیستم عامل است که بوسیله palmsource,inc برای دستیار (دستیار دیجیتال شخصی) pda .
برنامه های روی سیستم عامل palm به صورت آیکن نمایش داده می‌‌شوند ،سیستم عامل palm توسط jeff Howkins برای استفاده در pdaها بوسیله us robotics نسخه 1.0 تهیه شده بود برای pilot اصلی 1000,5000 ونسخه 2.0 برای palm pilot شخصی و پیشرفته . با وارد شدن palm III نسخه 3.0 از سیستم عامل با بالا بردن با اومردن درجه و با رهاکردن نسخه های 3.1و3.3و3.5و اضافه کردن پشتیبانی برای رنگ و چندین پورت افزایشی و پردازشگرهای جدید و قابلیتهای زیاد دیگر.
برنامه ای داخل سیستم عامل palm به صورت لیست نیز می‌توانند به نمایش دربیایند. نسخه چهار با سری ام 500 به جریان افتاد و بعد در دسترس قرارداده شد و با بهینه کردن برای سختافزار قدیمی. و اضافه کرد یک ارتباط استاندارد برای دسترسی خارجی FS (شبیه کارت SD) و بهبود دادن دفترچه راهنما ی تلفن، امنیت و بهبودپذیر بودن UI نسخه 5 تولید شده با tungsten T اولین نسخه ای بوی که از ابزار arm حمایت می‌‌کرد کاربردهای palm در یک محیط رقابتی به نام محیط سازگاری palm اجرا شده اند(pace) اجازه داد که با برنامه‌های دیمی سازگار شود حتی با افزایش بالای pace کاربردهای palm معمولاً در قطعات arm نسبت به سخت افزاری که قبلا تو لید شده بود سریعتر کار می‌‌کرد . نرم افزار های جدید می‌‌توانستند که از پردازشگرهای arm سود ببرند با pnd native) pace) و بخش کوچکی از arm . آن همچنین در آن زمان وقتی palm شروع به مجزا کردن سخت افزار و نرم افزارش کرد و تلاش سیستم عامل، عاقبت به دو کمپانی تبدیل شد: (سیستم عامل) PalmSource,Ine و(سخت افزار) palmOne,Ine . PalmSource,Ine: سیستم عامل Palm Cobalt(همچنین با نام دیگر palm 6) در سال 2003، اجازة بهبود بخشیدن پشتیبانی های چند رسانه ای در امتداد کار برد های اصلی ARM . PalmSource,Ine: در سپتامبر 2004 سیستم عامل Palm Cobalt 6.1، به روز شده را ارائه کرد. چهرة جدید سیستم عامل پشتیبانی های خود را برای یک نوع از کیفیت تصویر Panel های LCD و طراحی مجدد ترکیب کننده تلفنی هدایت شونده با یک دست، و استفاده وسیع از تمامی کاربردهای فونت های بالا رفتنی. بطوریکه در فوریة 2005 محصولات سخت افزاری سیستم عامل Palm Cobalt را اجرا نمی‌کردند . نسخه های بعدی از سیستم عامل Palm از اجرای بالای هسته لینوکس پشتیبانی خواهد کرد (و این با اضافه کردن هسته عرف و جاریس محقق خواهد شد) . با توجه به Palm Source China Mobile Soft. برنامه های کاربردی ساخته شده برای سیستم عامل Palm : سیستم عامل Palm این اجازه را می‌‌دهد که معین شود کدام یک از کاربردها شامل ابزار های سیستم عامل palm شان هستند. طبق این مجوز همچنین می‌توان کاربردها را انتخاب کرد . در زیر برخی از برنامه های کاربردی palm که بیشتر معمول هستند و همراه سیستم عامل palm می‌‌باشند آمده است:

سیمبیان Symbian
شرکت سازنده
سیمبیان (با مسئولیت محدود)
نوع هسته    Real Time
نوع منبع    مشترک
پلاتفرم    ARM (قابل شبیه سازی روی x86)
واسط های کاربری استاندارد    S60 platform, UIQ
وضعیت    رایج
وب گاه    [۱] سیمبیان نام سیستم عاملی برای گوشی‌های تلفن همراه است.سیمبیان را پیش از این گروهی از شرکت‌ها مانند نوکیا، اریکسون، سونی اریکسون، پاناسونیک و سامسونگ پشتیبانی می‌کردند، ولی در ۲۴ ژوئن ۲۰۰۸ نوکیا همهٔ سهام آن را خرید.
در ابتدا تلفن‌های همراه دارای ساختار پیچیده‌ای نبودند. سخت افزار محدود نیاز به نرم‌افزارهای پیچیده نداشت، تا اینکه شرکتهای مطرح ساخت گوشی‌های تلفن همراه نسل‌های دوم و سوم گوشی‌های خود را عرضه کردند. این گوشی‌ها دارای امکانات سخت افزاری بیشتری بودند که شامل پردازنده، حافظه و دیسک سخت بوده و تقریباً به صورت یک رایانه کوچک طراحی شدند. در این زمان بود که این شرکتها به اهمیت نرم‌افزار در این گوشی‌ها پی برده و رقابت نرم‌افزاری در کنار رقابت سخت‌افزاری شروع شد. مایکروسافت یکی از شرکتهایی بود که قبلا روی سیستم عامل رایانه‌های جیبی خود کار کرده بود و ویندوز سی‌ای را به همین منظور طراحی کرده بود. این ویندوز قابلیت این را داشت که روی موبایل‌ها نیز نصب شود. بعد از رسمیت یافتن موبایل‌های نسل جدید شرکت‌های مطرح در این صنعت که به مشکلات بی شمار ویندوز سی‌ای پی برده بودند و نمی‌خواستند نرم‌افزار این صنعت را در انحصار یک شرکت نگه دارند با همکاری هم سیستم عامل جدیدی برای موبایل‌ها به وجود آوردند که سیمبیان نام گرفت. البته رقبای دیگری نیز مثل سیستم عامل لینوکس در این صنعت وجود دارند که فعلا به صورت عمده استفاده نشده‌اند. در اصطلاح به موبایل‌هایی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند SmartPhone گفته می‌شود.

گوگل اندروید
google android
اندروید نام سیستم عاملی است که گوگل با همکاری ده‌ها شرکت دیگر برای گوشی‌های تلفن همراه می‌سازد.[۱] اندروید بر پایهٔ لینوکس ساخته شده‌است.
[ویرایش] مراجع
‎1.    ↑ Industry Leaders Announce Open Platform for Mobile Devices (English) (HTML). Open Handset Alliance (2007-11-05). بازیابی در 2007-11-05.


آشنایی با سیستم عامل داس Ms- Dos
 ویژگی سیستم عامل dos
  سیستم عامل  ام اس داس از نظر تعداد کاربر جزء سیستم عاملهای تک کاربره محسوب شده وابتدا در سال 1981 میلادی جهت کامپیوتر های  16بیتی که از ریز پردازنده INTELاستفاده می نمودند توسط شرکت معظم مایکروسافت طراحی وپیاده سازی شد .
به دنبال پیاده سازی این سیستم عامل شرکتIBM  درPC  های اولیه خود ازآن استفاده نمود پس از آن شرکتها وکارخانه های دیگر تولید کننده سخت افزار نیز از این سیستم عامل استفاده نمودند.
 DOS مخفف کلمات Disk operating system (سیستم عامل دیسکی ) می با شد از آنجا که این سیستم بر روی دیسک قرار گرفته وبه طور مرتب از دیسک جخت انجام اعمال مختلف استفاده می نماید به این نام مصطلح شده است .
 
    وظایف سیستم عامل DOS
      مدیریت منابع سیستم
      برقرار کردن ارتباط بین استفاده کننده وسخت افزار
      فراهم کردن امکانات لازم برای استفاده کننده جهت مدیریت فایل ها
 
 
     فایل متنی (text file)احل ز
     فایل داده (date file)
      فایل برنامه (program file)ی
      فایل اجرایی (execute filre)
 

سیستم عامل گوگل اندروید
اولین تلفن همراه که از سیستم عامل تولید شده توسط شرکت گوگل به نام اندروید استفاده می کند، به نمایش گذاشته شده است
تلفن G1 اولین دستگاهی است که از سیستم عامل اندروید استفاده می کند، از صفحه لمسی برخوردار است و به صفحه کلید نیز مجهز است.
از جمله مشخصه های دیگر این دستگاه برخورداری از دوربینی با دقت سه مگا پیکسل، قابلیت جستجوی مفهومی "یک کلیکی" (One Click)، و بزرگ کردن یا کوچ کردن محتویات صفحه با تماس انگشت بر روی صفحه است.
همچنین این گوشی قابلیت اتصال به شبکه های محلی بی سیم و شبکه های نسل سوم موبایل (3G) را نیز دارد و می تواند تصاویر ویدئویی ضبط شده توسط دوربین گوشی را مستقیما به سایت یوتیوب منتقل کند.
کاربران همچنین می توانند به "اندروید مارکت" دسترسی داشته باشند که از آن می توان برنامه های مختلفی را برای این دستگاه دانلود کرد.

مشخصه های اندروید google android
مهمترین مشخصه اندروید این است که بر اساس سیستم عامل لینوکس ساخته شده است و در نتیجه "اوپن سورس" (Open Source) محسوب می شود؛ یعنی هر کسی می تواند برای دستگاه های مجهز به اندروید نرم افزار تولید کند و امکان افزودن به قابلیت های این دستگاه ها برای همه فراهم است.
در حالیکه ساخت و طراحی نرم افزار برای سیستم عامل هایی همچون سیمبین، پالم، و ویندوز موبایل که بر روی تلفن های همراه به کار گرفته می شوند مستلزم کسب مجوز از شرکتهای تولید کننده آنها است.
جزئیات چندانی درباره اینکه چگونه، آنطور که گوگل ادعا می کند، تجربه اینترنت بر روی دستگاه های مجهز به اندروید "بهتر از کامپیوترهای شخصی خواهد بود" ارائه نشده است.
اما مهمترین مشکل دسترسی به اینترنت با دستگاهی بجز کامپیوتر، کوچک بودن صفحه تصویر این دستگاه ها و محدودیتهای مرورگرهای اینترنتی نصب شده بر روی آنها است که گوشی هایی همچون آیفون و نوکیا N800 در حال حاضر گام های عمده ای برای رفع این محدودیت ها برداشته اند.


سیستم عامل OS  Iphone
سیستم عامل OS 3.0 -نسل بعدی سیستم عامل موبایل شرکت اپل- به اتمام رسید. در سیستم عامل جدید، اپل بیش از 100 قابلیت تازه را برای مصرف کنندگان گنجانده است که مهم ترین آنها در این مراسم معرفی شدند.
ابتدا قابلیت های اصلی که مورد استفاده توسعه دهندگان و برنامه نویسان خواهد بود معرفی شدند که شامل هزار API جدید است. یکی از قابیلت های جالبی که مطمئنا با استقبال خوب توسعه دهندگان روبرو خواهد شد، این است که شما می توانید هنگامی که درون یک بازی و یا برنامه هستید، به طور مستقیم از همانجا آن را خریداری نمایید و یا اشتراکتان را تمدید نمایید.
یکی از امکانات اصلی که مورد استفاده توسعه دهندگان قرار خواهد گرفت و یگ گام به جلو برای مصرف کنندگان خواهد بود؛ سرویس Push Notification این سیستم عامل است. برای استفاده از برنامه های مبتنی بر وب و یا چک کردن ایمیل، شما نیاز دارید که با اتصال به اینترنت وارد سایت مورد نظر شوید و کار خود را انجام دهید. اما با قابلیت Push، شما موبایلی در اختیار دارید که دائما به شبکه متصل است و هر برنامه ای که برای کار نیاز به اتصال به سرور خود داشته باشد، این کار را از طریق سرویس Push انجام می دهد. این یعنی تبدیل شما به یک فرد دائما آنلاین در مسنجر، بازی، ایمیل و هر جای دیگر در اینترنت! مهمترین امکان سرویس Push این است که هنگامی پیام و یا ایمیل جدیدی داشته باشید، حتی اگر برنامه آن را هم بسته باشید، باز موبایلتان با صدا و یا ویبره به شما اطلاع می دهد.
 

منابع
•    آندرواس تننباوم و وودهال، طراحی و پیاده سازی سیستمهای عامل.چاپ چهارم ویرایش دوم.۱۳۸۱
ونیکس
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


مطالب مرتبط با: سیستم عامل ,


لینک های مرتبط: "سیستم عامل" ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic