وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
کرم کامپیوتری Worm : مبانی ، تعریف و چگونگی پاک کردن انواع کرم های رایانه ای
چهارشنبه دوم اردیبهشت 1388 ساعت 12:26 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

یک کرم کامپیوتری Worm به طور فعال به دنبال آلوده کردن سیستم های دیگر است و هر ماشینی که فعال می شود، خود به عنوان یک پایگاه داده فعال برای حمله به ماشین های دیگر به کار می رود. سوال کرم کامپیوتری چیست؟یک ویروس خود را به یک برنامه می چسباند، اما یک کرم خود را در طول شبکه ها یا سیستمها تکثیر میکند. در نتیجه میتوان گفت، کرمها بجای آلوده کردن عناصر خاص مثل فایلها، باعث آلوده شدن محیط ، مانند محیط سیستم عامل یا سیستم پست الکترونیک میشوند و البته این بدان معنی نیست که ویروسها نمیتوانند در محیط شبکه ها حرکت کنند.
اعمال محدودیت Write برای برای کاربران غیر مجاز در یک محیط چند کاربری مانند ویندوز ۲۰۰۰ یا یونیکس ، باعث جلوگیری از انتشار ویروسها و اسبهای تروا در اینگونه سیستمها میشود ، که البته این روش جهت حفاظت از سیستمها به هیچ عنوان کافی نمی باشد.
کرم کامپیوتری Worm
کرم کامپیتوری Worm  : :کرم رایا‌نه به برنامه‌ای گفته می‌شود که توانایی بازتولید خود را داراست. این برنامه با استفاده از شبکه کپی‌های خود را از گرهی به گره دیگر شبکه می‌فرستد. برخلاف ویروس کرم‌ها خود را به برنامه‌های دیگر نمی‌چسباند. همچنین کرم‌ها عموماً با اشغال پهنای باند به شبکه آسیب می‌رسانند در حالی که ویروس‌ها در بیشتر اوقات باعث خرابی برنامه‌های موجود در کامپیوتر آلوده و از دست رفتن اطلاعات موجود در آن می‌شوند.   
   
   
گسترش کرم ها اینترنتی   
با گسترش روزافزون اینترنت و خدمات وابسته به آن برنامه های مخرب از جمله ویروس ها نیز بین کاربران رواج پیدا کردند و هر ساله باعث می شوند خسارات فراوانی به مردم سراسر جهان وارد شود اما آنچه طی چند سال اخیر گسترش فراوان یافته و برخی کارشناسان معتقدند از ویروس ها نیز مخرب تر و تاثیرگذارتر است، «کرم اینترنتی » محسوب می شود. این کرم ها در اصل برنامه های مخربی هستند که می توانند خود را در جاهای مختلف سیستم کپی کنند و به طور خودکار در شبکه ها و از جمله اینترنت منتشر شوند. شیوع کرم های نظیر Slamer در سال های اخیر و خسارات فراوانی که بر شبکه ها و سیستم ها وارد کرد، کارشناسان را بر آن داشت تا راه حل جدی برای مقابله با کرم های اینترنتی پیش گیرند.به طور کلی باید توجه داشت که این دسته برنامه ها مشابه ویروس ها، دارای مشخصه اصلی همتاسازی هستند، با این تفاوت که کرم خاصیت انگلی ندارد و انتشار خود را از طریق شبکه انجام می دهد. یک کرم برنامه ای است که می تواند خود را تکثیر کرده و کپی های تکثیر شده را در شبکه کامپیوتری از رایانه ای به رایانه دیگر منتقل کند. پس از ورود به یک سیستم، کرم ممکن است فعال شده شروع به تکثیر کند و مجدداً انتشار یابد. ۷ علاوه بر انتشار، معمولاً کرم کارهای ناخواسته ای را انجام می دهد. یک ویروس پست الکترونیکی معمولاً خواص یک کرم را داراست زیرا خود را از یک سیستم به سیستم دیگر منتقل می کند ولی فرآیند متفاوتی را دنبال می کند زیرا برای انتقال به دستگاه دیگر به یک واسطه انسانی نیاز است.

سیرو تحولات در مسیر کرم های آلوده کننده رایانه ای
یک کرم به طور فعال به دنبال آلوده کردن سیستم های دیگر است و هر ماشینی که فعال می شود، خود به عنوان یک پایگاه داده فعال برای حمله به ماشین های دیگر به کار می رود. برنامه های مربوط به کرم ها از ارتباطات شبکه ای برای انتقال از یک سیستم به سیستم دیگر استفاده می کند. این کرم ها طی سال های اخیر در انواع مختلف و با اهداف گوناگون وارد شده اند

خطرناک ترین و شایع ترین  کرم ها
اما یکی از خطرناک ترین و شایع ترین این کرم ها که به تازگی سومین نسخه از آن وارد شده و تمامی کاربران در سراسر جهان را نگران کرده، Conficker نام دارد. کرم Conficker که با نام Downadup نیز شناخته می شود، یک برنامه مخرب کامپیوتری است که از اکتبر سال ۲۰۰۸ ظاهر شد و نسخه های مختلف سیستم عامل ویندوز را مورد هدف قرار داد. اگر کامپیوتری به این کرم آلوده شده باشد، این احتمال وجود دارد که اطلاعاتی از داخل سیستم قربانی به بیرون منتقل شود. این کرم ابتدا در اوج زمان گستردگی در میلیون ها رایانه گسترش یافت و توانست به رایانه های ارتش های آلمان، انگلیس و فرانسه هم نفوذ کند و عملکرد آنها را مختل سازد. کرم Conficker معمولاً از راه اینترنت یا حافظه های USB به سیستم وارد می شود.این کرم در پی ورود به سیستم های وزارت دفاع آلمان در برلین خسارات فراوانی را به دولت این کشور وارد کرد. سخنگوی این وزارت اعلام کرد که در نخستین مرحله صدها کامپیوتر توسط این کرم آلوده و چندین سایت نیروی انتظامی آلمان از شبکه وزارت دفاع قطع شدند. به گفته وی این کرم در اقدامات جدید خود سعی در نفوذ به سیستم های دولتی دارد و تلاش می کند در سیستم های سازمان های دولتی تداخل به وجود آورد. کرم Conficker توانسته است از طریق درایوهای USB بین کامپیوترهای وزارت دفاع آلمان منتشر شود و این طور که اخبار رسیده نشان می دهند کارشناسان این مرکز هنوز موفق به حذف کامل این کرم نشده اند.پس از حمله به وزارت دفاع آلمان، این کرم پارلمان انگلیس را هدف قرار داد. طبق گزارشات منتشر شده توسط متخصصان امنیتی، شبکه های خانگی و پارلمان انگلیس هدف دولتی بعدی بودند که این کرم برای خود در نظر گرفت.
پارلمان انگلیس در این خصوص اعلام کرده است که کرم Conficker توانسته به آهستگی سیستم های کامپیوتری این مرکز را آلوده کند، به طور گسترده منتشر شود و چندین حساب را قفل کند. مشاور امنیتی پارلمان انگلیس اعلام کرد این سازمان تصمیم به حذف آلودگی با نرم افزار های امنیتی دارد و تا زمانی که مشکل به طور کامل برطرف نشود، کاربران مجبورند کامپیوترهای شخصی و قابل حمل خود را به طور کامل از شبکه حذف و از نصب حافظه های USB و دستگاه های قابل انتقال برای ذخیره سازی یا انتقال اطلاعات خودداری کنند.با توجه به اینکه بستر اصلی این کرم خطرناک سیستم عامل ویندوز اعلام شده شرکت مایکروسافت برای از بین بردن آن جایزه بزرگی را تعیین کرد. در آن زمان مایکروسافت اعلام کرد افرادی که اطلاعات مفیدی در مورد سازندگان و سرور کرم کامپیوتری Conficker به نهادهای امنیتی بدهند، می توانند جایزه ۲۵۰ هزار دلاری این شرکت را دریافت کنند. این تصمیم مایکروسافت بعد از این اتخاذ شد که این شرکت نتوانست سرویس دهنده های اینترنت و کاربران زیادی را برای نصب بسته امنیتی۰۶۷-MS۰۸ ترغیب کند. دردسر اصلی مایکروسافت زمانی شروع شد که این شرکت در بیانیه ای در ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که خدمات سرور مایکروسافت نسبت به یک کرم کامپیوتری خاص بسیار حساس است.هکرها نیز با شنیدن این خبر تهدید های خود را عملی ساختند و تا اواسط ماه ژانویه سال ۲۰۰۹ بیش از ۹ میلیون کامپیوتر را آلوده ساختند و مدیر شرکت Qualys پیش بینی کرد که ۲۵ تا ۳۰ درصد سیستم های آسیب پذیر فاقد بسته امنیتی ۰۶۷-MS۰۸ هستند.

کرم W۳۲.Downadup.A
به نظر می رسد حملات هکرها همچنان ادامه دارد؛ چرا که شرکت سیمانتک سازنده آنتی ویروس نورتون می گوید که در پنج روز آخر هفته گذشته بیش از ۵۰۰ هزار مورد آلودگی در روز به کرم W۳۲.Downadup.A و/۱ میلیون آلودگی در روز به نوع B این کرم مشاهده کرده است به همین دلیل هم مایکروسافت شرکت های کامپیوتری و فعال در زمینه امنیت سایبر، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، شرکت های سرویس دهنده اینترنت و زیرساخت های آن را به همکاری در زمینه مبارزه جدی با تهدید های این کرم فراخوانده و از آنها خواسته است که از اطلاعات کاربران برای مبارزه با Conficker استفاده کنند. تا به حال شرکت های مانند VeriSign،F-Secure، AOL، سیمانتک و محققانی از موسسه جورجیا تک و انجمن Shadow Server به کمک مایکروسافت آمده اند و هدف همه آنها شناسایی و پیدا کردن سرنخ های به دامنه های مرتبط با Conficker یا Downadup است. کرم Conficker به این صورت کار می کند که ابتدا به دنبال یکی از فایل های اجرایی و حساس ویندوز به نام Services.exe می شود و بخشی از کد برنامه این فایل می شود. به این ترتیب با تبدیل شدن به فایل های dll ویندوز و با اتصال به سرور خود شروع به تبادل اطلاعات از کامپیوتر آلوده می کند.
نام این فایل dll معمولاً ۵ تا ۸ کاراکتری است و از رجیستری ویندوز تنظیمات مهم و اساسی را خارج و آلوده می کند. بعد از انجام موفقیت آمیز این مرحله فایل های بازیابی سیستم (System Recovery) را پاک و یک سرور HTTP روی کامپیوتر آلوده ایجاد می کند. این سرور فایل های متعددی را از سرور سازنده ویروس دانلود می کند.بیشتر برنامه ها و ویروس های مخرب فایل های آلوده خود را از تنها یک سایت بارگذاری می کنند که این امر شناسایی آنها را آسان تر می سازد. کلید موفقیت Conficker نیز در عدم استفاده از این روش است. به این ترتیب، به جای ایجاد یک سرور از یک دامنه، Conficker با استفاده از الگوریتم پیچیده ای روزانه هزاران دامنه با نام های تصادفی می سازد که تنها یکی از این سایت ها برای بارگذاری فایل ها مورد استفاده قرار می گیرد با توجه به تعدد و پیچیده بودن رویه و الگوریتم ساخت این دامنه ها یافتن یک سایت از میان میلیون ها سایت تقریباً غیرممکن است. متخصصان در حال حاضر موفق به یافتن مرکز این کرم نشده اند و تنها تعداد کامپیوترهای آلوده را تخمین زده اند.
گفتنی است بیشترین تعداد کاربران آلوده از چین، برزیل، روسیه و هند گزارش شده است. مایکروسافت همچنین اعلام کرده است که هیچ محدودیتی از قبیل ملیت و موقعیت افراد برای شرکت در این کار ندارد و هر کسی می تواند مبلغ ۲۵۰هزار دلار را برنده شود.اما اینطور که اخبار جدید نشان می دهند، برای شناسایی و از بین بردن این کرم راه جدیدی پیدا شده است. تنها چند روز پیش از آنکه کرم Conficker تماس مجدد خود را با سیستم های کنترلی برای زیرساخت های جدید برقرار کند، محققان یک حفره جدید در این کرم کشف کردند که شناسایی آن را روی کامپیوتر آلوده شده آسان می کند. تیلمن وارنر و فلیکس لدراز اعضای سازمان داوطلب Honeynet Project که در زمینه تهدیدات اینترنتی فعالیت می کند، دریافتند که کامپیوترهای شخصی آلوده به کرم Conficker هنگام ارسال پیام Remote Procedure Call)RPC) با پیغام های خطای غیرمعمول روبه رو می شوند. به دنبال یافته های جدید این افراد، کامپیوترهای شخصی که به کرم Conficker.c، سومین نسخه از این کرم آلوده شده اند از اول آوریل برنامه ارتباطی جدیدی را مورد استفاده قرار می دهند تا بتوانند یک لینک جدید برای دسترسی به سرورهای کنترل و فرماندهی ایجاد کنند که این لینک مورد استفاده هکرها قرار می گیرد.
مشکلی که در اینجا برای کارشناسان وجود دارد این است که نمی دانند تولیدکنندگان این کرم اینترنتی چه فرمانی را برای این سرورها صادر خواهند کرد. وارنر و لدر به همراه دان کامینسکی کارشناس امنیتی که تابستان گذشته حفره امنیتی خطرناک در نرم افزار Domain Name System)DNS) را شناسایی کرد، با یافته های جدید خود اسکنری را که باعث می شد کامپیوترهای مجهز به سیستم عامل ویندوز به این کرم آلوده شوند، مورد بررسی قرار دادند. در این میان مایکروسافت نیز ادعا می کند که با به روزرسانی ابزار امنیتی خود، موفق شده است این کرم را تا اندازه ای از پا دربیاورد. با توجه به اینکه کرم Conficker یکی از حفره های Windows Server Service را تحت پوشش خود قرار می داد، مایکروسافت ادعا می کند که با این به روزرسانی مشکل کاربران حل می شود.با این وجود کارشناسان امنیتی شرکت سیمانتک هشدار دادند که از یکم آوریل Conficker خود را برای مقاومت بیشتر آماده خواهد کرده است و در اقدام جدید خود در تلاش است نوع جدید خود را با نام C strain منتشر کند. کامپیوترهایی که به این نوع جدید آلوده شوند، قادر نخواهند بود وصله ها و به روزرسانی های امنیتی را دریافت کنند

خلاصه ای از ورم کامپیوتری
. به طور کلی بهترین راه برای تشخیص آلودگی استفاده از ابزار های امنیتی مایکروسافت، Symantec یا McAfee است.
       
   
   
منبع: www.pcworld.com
کرم ها در کمین کاربران    
نویسنده مقاله : میثم لطفی    
انجمن علمی و فرهنگی    
مقالات کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات نرم‌افزار کرم ها در کمین کاربران
۲۲ فروردین ۱۳۸۸
 Saturday, Apr 11, 2009

 لینک های مرتبط: کرم کامپیوتری ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic