وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
مبانی ، تعریف و کارکرد کیوسک اطلاع رسانی، کیوسک اینترنتی و وب کیوسک
جمعه یازدهم اردیبهشت 1388 ساعت 12:54 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

کیوسک همگانی اینترنت نوع خاصی از ایستگاه اطلاع‌رسانی الکترونیکی است که به اینترنت متصل است. استفاده‌کنندگان می‌توانند در این ایستگاه‌ها کارهایی از قبیل خواندن نامه‌های الکترونیکی و گردش در وب را انجام دهند.
اغلب، کیوسک‌های اینترنت را می‌توان در محل‌های عمومی نظیر پایانه‌های مسافری، فرودگاه‌ها و ساختمانهای دولتی و ... مشاهده کرد و مورد استفاده قرار داد. البته کار اصلی بسیاری از این ایستگاه‌ها اطلاع‌رسانی در مورد خدمات یک موسسهٔ خاص است و خدمات دسترسی به اینترنت به عنوان یک خدمت جانبی ارائه می‌شود.
کیوسک اینترنتی  چیست و کارآرایی چگونه است
کیوسک اینترنتی یک محل دسترسی به اینترنت برای استفاده‌ی عموم است، درست همانند یک کیوسک تلفن، با این فرق که به جای زنگ‌زدن به قوم و خویش‏تان می‌توانید از امکانات اینترنتی استفاده کنید.
کیوسک‌های اینترنتی را معمولاً در اماکن عمومی مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو، و یا راه‌آهن نصب می‌کنند تا از آن‌جا بتوانید ای‌‌میل‌های خود را بفرستید و یا از سایت‏های اینترنت بازدید نمایید. برای استفاده از کیوسک‌های اینترنتی،کارت‌های اعتباری مخصوصی -مانند کارت‌های تلفن- در نظر می‌گیرند. تمام کیوسک‌های اینترنتی تقریباً دارای یک صفحه‏کلید، ماوس (و یا یک غَلتکِ ثابت) و بالاخره یک نمایشگر هستند.

کیوسک تلفی و اینترنتی
کیوسک اینترنتی یک محل دسترسی به اینترنت برای استفاده‌ی عموم است، درست همانند یک کیوسک تلفن، با این فرق که به جای زنگ‌زدن به قوم و خویش‏تان می‌توانید از امکانات اینترنتی استفاده کنید.
کیوسک‌های اینترنتی را معمولاً در اماکن عمومی مانند فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو، و یا راه‌آهن نصب می‌کنند تا از آن‌جا بتوانید ای‌‌میل‌های خود را بفرستید و یا از سایت‏های اینترنت بازدید نمایید. برای استفاده از کیوسک‌های اینترنتی،کارت‌های اعتباری مخصوصی -مانند کارت‌های تلفن- در نظر می‌گیرند. تمام کیوسک‌های اینترنتی تقریباً دارای یک صفحه‏کلید، ماوس (و یا یک غَلتکِ ثابت) و بالاخره یک نمایشگر هستند.
در بعضی از مدل‌های این کیوسک‌ها نیز از نمایشگر‌های "فینگر‏تاچ" استفاده می‌کنند تا فقط با اشاره‌ی انگشت بتوان موارد مورد نظر را انتخاب نمود.
هر چند کیوسک‌های کامپیوتری دارای طیف وسیعی از کاربردهای متنوع مانند بلیط فروشی، تبلیغاتی یا اطلاعاتی هستند، ولی بعضی از کیوسک‌های اینترنتی نیز مبتنی بر مدل‌های سکه‌ای -مانند دستگاه‌های فروش نوشابه یا آب‌نبات‏قیچی- هستند، و بعضی دیگر رایگان. در این شرایط، هزینه‌ی استفاده از کیوسک، معمولاً طبق توافقی بین صاحب کیوسک اینترنتی با مالک محل صورت می‌گیرد، و یا اجاره‌ی ثابتی به مالک پرداخت می‌شود، و یا درصدی از فروش ماهانه‌ی دستگاه.
کیوسک‌های اینترنتی در ابعاد و اندازه‌های گوناگونی ساخته می‌شوند.
محلی که کیوسک را در آن قرار می‌دهند، معمولاً نوع و ابعاد کیوسک را تعیین می‌کند. برای مثال، در فرودگاه، یک کیوسک بزرگ فلزی نصب می کنند که مشتری بتواند جلوی آن بایستد، در حالی که در یک قهوه‌خانه ممکن است از نمونه‌ی کوچک‌تری استفاده کرد تا بتوان آن را روی یک میز قرار داد.
از نظر ایمنی، ملاحظات خاصی را باید در مورد کیوسک‌های اینترنتی در نظر گرفت. نرم‌افزار‌های کاربردی زیادی مختص کیوسک‌های اینترنتی وجود دارند.
رابط این نرم‌افزار‌ها- که با کارت‌های اعتباری کار می‌کنند- مانع از آن می‌شوند که کاربران در پیکربندی نرم‌افزار تغییری دهند و یا ویروس‏ها را منتقل کرده و در عین حال به مالکِ کیوسک اجازه می‌دهند تا میزان درآمدش را از راه دور زیر نظر داشته باشد.
کیوسک‌های جدید، ماحصل پیشرفت‌های فن‌آوری است. عمل‌کردهای این کیوسک‌ها متنوع است. برای مثال، یک کیوسک می‌تواند برای گرفتنِ عکس‌های فوری و یا چاپ عکس به کار رود، آن هم وقتی که کارتِ حافظه‌ی دوربینِ خود را داخل آن قرارمی‌دهید، و یا برای نقل و انتقال وجوه نقد به بانک‌ها آن هم وارد کردن شماره‌ی حساب‌تان.
کیوسک‌ها را می‌توان در سراسر کره‌ی زمین مشاهده کرد. تعداد این قبیل کیوسک‌ها مخصوصاً در ژاین بسیار زیاد است، زیرا در این کشور برای هر کار و هر منظوری یک کیوسک خاص وجود دارد، مخصوصاً تعداد کیوسک‌های متصل به اینترنت از جمعیت شهروندان‏اش نیز تجاوز کرده است.
کیوسک‌ها را می‌توان طوری تنظیم نمود که نیازهای خاصی را برآورده نمایند. اجزایی که می‌توان در این کیوسک‌ها به کار برد عبارتند از کارت خوانِ اعتباری، سکه‌گیر، یک چاپگر حرارتی، و امثالهم.
کاربردهای این کیوسک‌ها تقریباً بی‌نهایت هستند. کشورهای پیشرفته‌ی زیادی وجود دارند که در سراسر مملکتِ خود این کیوسک‌ها را نصب نموده‌اند. یک مثال برجسته، کشور انگلستان است که فقط برای یک کاربرد خاص، یعنی برای پیدا کردن شغل، هزاران هزار کیوسک کاریابی در سراسر این کشور نصب کرده است.
و هزاران هزار مثال دیگر . هرچه هست، کیوسک‌های اینترنتی در حال سبز شدن در مراکز و اماکن شهر‌های بزرگ کشور خودمان است. امیدواریم قدم‌شان، خیر بوده و مثمرثمر باشند.

ماهنامه کامپیوتر
منبع : www.monazam.com - Monazam

 
قابلیتها،  مزایا و موارد استفاده وب کیوسکها
در عصر اطلاعات تبادل اطلاعات به صورت الکترونیک از ملزومات اساسی هر سازمان به شمار می­رود. با توجه به خصوصیات ویژه ایستگاههای اطلاع رسانی از جمله ارائه با کیفیت اطلاعات، شیوه استفاده آسان، تنوع برنامه پذیری آن، قابلیت دریافت اطلاعات از کاربر بنا به اهداف و نیاز هر سازمان این مجموعه به عنوان یکی از انتخابهای اصلی برای ایجاد ارتباط الکترونیک در آمده است. قابلیت توسعه ویژه این سیستم از جمله ایجاد ارتباط با شبکه های محلی و اینترنت، ارتباط با انواع سخت افزارها از جمله دستگاه Pos، بارکد خوان یا انواع سنسورها، دارا بودن پرینتر داخلی و تنوع برنامه پذیری، این مجموعه را به عنوان ابزاری ویژه با قابلیت تعریف کاربردهای متعدد، در دست طراحان و مدیران خلاق سازمانها درآوره است.
وب کیوسک­ها شامل پایه: بدنه کیوسک، سیستم کامپیوتر داخلی و مانیتور لمسی می­باشد؛ دیگر قطعات پرینتر، دوربین،کارت خوان، تلفن و... صورت اختیاریOptional  می­باشند. قطعات سخت افزاری بوسیله نرم افزراهایی طراحی شده است که هر قطعه با توجه به نیاز هر سازمان بستر مناسبی را برای خدمت رسانی ایجاد می نماید که در ادامه توضیحات مختصری آوده­ایم.

قابلیت های کیوسک اطلاع رسانی
    *      قابلیت تبلیغات صوتی و تصویری و پیام های آموزشی
    *      قابلیت معرفی سازمان (راهنمای طبقات)، مدیران، معاونین و مسئولین ذیربط با ذکر مشخصات
    *      قابلیت اتصال به اینترنت
    *      ارائه سرویس راهنمای طبقات
    *      ارائه سیستم صف نوبت دهی هوشمند
    *      امکان اتصال به تلفن
    *      امکان چاپ از مدارک لازم
    *      امکان تعریف فرآیند
    *      اعلام اطلاعیه ها و آئین نامه ها به صورت الکترونیکی

مزایای استفاده از کیوسکهای اطلاع رسانی چند منظوره
    *      گسترش فرهنگIT فناوری اطلاعات
    *      توجیه اقتصادی از نظر مقرون به صرفه بودن (به جهت استفاده از چندین عملیات در یک سیستم)
    *      تکریم ارباب رجوع به مفهوم واقعی
    *      بالابردن سرعت خدمات رسانی و اطلاع رسانی
    *      پاسخگویی سریع، با کیفیتی درخور شآن مراجعه کننده
    *     جلوگیری از اتلاف وقت و سردرگمی مراجعین
    *      اطلاع رسانی دقیق و بی عیب و نقص
    *      راهنمایی تصویری مراجعه کنندگان (توسط دریافت پرینتهای مورد نیاز)
    *      گسترش فرهنگ مدیریت مشارکتی از طریق استفاده از سیستم های نظرسنجی و دریافت پیشنهادات با امکان گزارش گیری

موارد استفاده از کیوسک اطلاع رسانی
موارد استفاده از کیوسک بسیار متنوع می باشد که بر اساس نیاز مشتری قابل تعریف است. در ذیل برخی از آن­ها به عنوان نمونه ذکر شده است:

    *  کیوسک بانک
    *  کیوسک اینترنتی
    *  صف کیوسک
    *  کیوسک نظر سنجی
    *  کیوسک خدمت رسانی
    *  کیوسک فیلم
    *  فتو کیوسک
    *  SMS  کیوسک
    *  و ...

تجهیزات داخل کیوسک و مشخصات کیوسک مدل نمونه
    * کامیوتر با توجه به نیاز مشتری 
    * مانیتور 17 اینچ
    * صفحه حساس به لمس

مشخصات ظاهری کیوسک
    * بدنه فلزی با استاتیک کوره ای ضد خش
    * عرض 60 ارتفاع 150 و عمق 40 سانتیمتر
    * رنگهای متنوع

تجهیزات جانبی قابل نصب
    *  پرینتر رولی صنعتی
    * قاب کشویی برای کیبرد معمولی یا فلزی
    * کارت خوان( بار کد / مغناسیطی)
    * سنسور اثر انگشت 
 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات