وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آنفلوانزای خوکی ، علت شیوع ویروس، نشانه و علائم بیماری، روش انتقال و دارو و واکسن و چیزهای دیگر
جمعه یازدهم اردیبهشت 1388 ساعت 03:52 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
"آنفلوانزای خوکی" چیست و چه نشانه هایی دارد؟ن چه چیزی یک آنفلوانزای ساده را تا این حد خطرناک کرده است؟ اما چه چیزی ویروس کنونی را تبدیل به ویروسی خطرناک کرده است؟ راه های انتشار ویروس آنفلوانزای خوکی و نشانههای ابتلا به آن چه داروهایی در برابر این بیماری مؤثرند؟ علائم ابتلا به آنفلوانزای خوکی چیست؟ آنفلوانزای خوکی چگونه از فردی به فرد دیگر سرایت می کند؟ تا کنون چند نفر به این بیماری مبتلا شده اند؟ آنفلوانزای خوکی چگونه درمان می شود؟ آیا واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد؟ بیماری آنفلوانزای خوکی تا چه اندازه خطرناک است؟ چگونه می توان از ابتلا به بیماری آنفلوانزای خوکی پیشگیری کنیم؟ شیوع آنفلوانزای خوکی در جهان و اینترنت چگونه بوده است.
خستین ساعات روز شنبه (۵ اردیبهشت) بود که واژه "آنفلوانزای خوکی" به رسانهها راه پیدا کرد، واژهای که در روزهای اخیر تبدیل به سرخط اصلی اخبار شده است.......
 "آنفلوانزای خوکی" چیست و چه نشانه هایی دارد؟
نخستین ساعات روز شنبه (۵ اردیبهشت) بود که واژه "آنفلوانزای خوکی" به رسانهها راه پیدا کرد، واژهای که در روزهای اخیر تبدیل به سرخط اصلی اخبار شده است. چه چیزی یک آنفلوانزای ساده را تا این حد خطرناک کرده است؟
ابتلا به آنفلوانزای خوکی در روزهای گذشته، برای نخستین بار در مکزیک مشاهده شد و پس از آن نیز در ایالتهای جنوبی ایالات متحده، مواردی مشابه  گزارش شد. تعداد کشتهشدگان بر اثر این بیماری در مکزیک تا صبح دوشنبه (۲۷ آوریل / ۷ اردیبهشت)، بر اساس اعلام وزارت سلامت این کشور، ۱۰۳ نفر و مبتلایان احتمالی به ویروس "H1N1" (ویروس عامل آنفلوانزای خوکی) حدود هزار و ۶۰۰ نفر بوده است. بانک جهانی برای مقابله با این بیماری، ۲۲۵ میلیون دلار در اختیار دولت مکزیک قرار داده است.
"آنفلوانزای خوکی" یک بیماری کاملا ساده و رایج دستگاه تنفسی است. آنفلوانزا در خوکها نیز همان قدر رایج است که در انسانها. این بیماری به راحتی و سرعت سرایت میکند اما به ندرت به مرگ منتهی میشود.

 

اما چه چیزی ویروس کنونی را تبدیل به ویروسی خطرناک کرده است؟ ویروس خوکی نیز مانند تمام ویروسهای دیگر خود را تغییر میدهد. اگر خوکهای مبتلا به آنفلوانزای خوکی همزمان به آنفلوانزای انسانی یا پرندگان نیز مبتلا باشند، این ویروسها میتوانند در بدن حیوان ژنهای خود را تعویض کنند. بدین ترتیب نوعی جدید از ویروس به وجود میآید که هم ژنهای انسان و هم ژنهای حیوان را در خود دارد. این همان اتفاقی است که ظاهرا در مورد ویروس کنونی افتاده است.
ویروس جدید یکی از انواع H1N1 است. N و H مخفف واژههای " Neuraminidase" و  "Hämagglutinin " و نام دو قشاء سلولی ویروس هستند. در مجموع ۱۶ گونه از "Hämagglutinin " و ۹ زیرمجموعه از " Neuraminidase" وجود دارند که میتوانند ترکیبهای مختلفی با هم تشکیل دهند. گونههای "A H1N1" ویروس آنفلوانزا برای نخستین بار در سال ۱۹۳۰ میلادی قرنطینه شدند.

 

راههای انتشار ویروس آنفلوانزای خوکی و نشانههای ابتلا به آن
ویروس آنفلوانزای خوکی میتواند به طور مستقیم از خوک به انسان یا برعکس منتقل شوند. سرایتهای تا کنونی به طور مستقیم از خوک به انسان بوده‌اند. بر اساس اخبار منتشر شده، در مکزیک تا کنون احتمالا در ۴ مورد، انتقال از انسان به انسان بوده است. انتقال انسان به انسان نیز دقیقا شبیه سرایتهای سرماخوردگی معمولی، از راه قطرات بزاق به عنوان مثال در هنگام عطسه و سرفه صورت میگیرد.
"پاندمی" یا فراگیری گسترده این ویروس در سطح جهانی نیز از خطرهای دیگری است که در مورد آن هشدار داده میشود. ویروس یادشده میتواند از راه مسافران به دیگر کشورها نیز منتقل شود. به گفته مارگارت چان، رئیس سازمان بهداشت جهانی (WHO) «مشاهده بیماری خود میتواند خطر بالقوهای برای انتشار جهانی آن باشد.» این احتمال قوی است که بسیاری از مردم در برابر نوع جدید ویروس ایمن نباشند. اما اینکه این نوع از سرماخوردگی چقدر خطرناک است، به گفته کارشناسان در روزهای آینده مشخص خواهد شد.
بر اساس اعلام مرکز پیشگیری از بیماریهای واگیر ایالات متحده، آنفلوانزای خوکی از راه مواد غذایی منتقل نمیشود. البته برای اطمینان بیشتر میتوان گوشت خوک را تا دمای بیش از ۷۲ درجه رساند. در این صورت ویروس بهطور حتم از بین خواهد رفت.

نشانه ها و علائم آنفولانزای خوکی
نشانه ها همچون نشانههای یک سرماخورگی ساده است: تب، احساس خستگی، بیاشتهایی و سرفه. برخی بیماران همچنین آبریزش بینی، گلودرد و حالت تهوع نیز دارند. اسهال همزمان با تهوع در آنفلوانزای خوکی شدیدتر از انواع دیگر سرماخوردگی است.

 

چه داروهایی در برابر این بیماری آنفولانزای خوکی مؤثرند؟
بر اساس اعلام "CDC"، اداره سلامت ایالات متحده، دو داروی "Tamiflu" و "Relenza" که داروهای رایج برای مقابله با آنفلوانزا هستند، برای مقابله با تمام گونههای کنونی آنفلوانزای خوکی نیز مؤثرند.
البته تا کنون هیچ واکسن مؤثری برای این نوع از آنفلوانزا یافت نشده است. سازمان بهداشت جهانی و مرکز پیشگیری از بیماریهای واگیردار ایالات متحده ویروس "H1N1" را قرنطینه کردهاند تا آنها را برای ساخت واکسن در اختیار داروسازان قرار دهند.PB/FW
 
همه چیز درباره آنفلوانزای خوکی
آنفلوانزای خوکی چیست؟
خوک ها نیز مانند انسان ها به آنفلوانزا مبتلا می شوند، اما ویروس آنفلوانزای خوکی (H1N1) مشابه ویروس آنفلوانزای انسانی نیست و در حالت عادی این ویروس باعث ابتلا انسان ها به این بیماری نمی شود، فقط در گذشته موارد بسیار کمی از ابتلا به این بیماری در افرادی که در تماس نزدیک با این حیوانات بوده اند گزارش شده است. اما جدیدا یک نوع جدید از این ویروس در اثر جهش ژنتیکی ایجاد شده است که انسان ها را مبتلا می کند و در عین حال به راحتی از انسانی به انسان دیگر سرایت می کند و به این ترتیب افرادی که هیچ گونه تماسی با این حیوانات ندارند نیز در معرض ابتلا قرار می گیرند.

علائم ابتلا به آنفلوانزای خوکی چیست؟
علائم آنفلوانزای خوکی بسیار شبیه به آنفلوانزای معمولی است و شامل تب، سرفه، گلودرد، بدن درد، سردرد، لرز و خستگی است و در بعضی افراد تهوع و استفراغ هم گزارش شده است. این بیماری ممکن است با علائم دیگری نیز همراه باشد. به یاد داشته باشید که هیچ پزشکی فقط از روی علائم بالینی قادر به تشخیص قطعی آنفلوانزای خوکی نیست و تشخیص قطعی آن فقط با انجام تست لابراتواری ممکن است.

آنفلوانزای خوکی چگونه از فردی به فرد دیگر سرایت می کند؟
ویروس آنفلوانزای خوکی دقیقا مشابه آنفلوانزای معمولی سرایت می کند. شما ممکن است از طریق تماس با فرد آلوده و یا لمس کردن سطوح و اشیایی که قبلا توسط این افراد لمس شده اند و سپس دست زدن به چشم و دهان و بینی خود به این بیماری مبتلا شوید. در یک فرد آلوده، انتشار این ویروس به محیط از یک روز قبل از شروع علائم بیماری آغاز می شود و تا یک هفته پس از ابتلا ادامه می یابد.

تا کنون چند نفر به این بیماری مبتلا شده اند؟
تعداد افراد مبتلا به این بیماری هر لحظه تغییر می کند اما طبق آخرین اطلاعات تا تاریخ ۲۸ آپریل ۲۰۰۹ تعداد ۶۴ مورد ابتلا انسان به این ویروس  فقط در ایالات متحده  آمریکا به ثبت رسیده است و در کشورهایی مانند اسپانیا، سویس، چین و برزیل نیز مواردی از ابتلا به این بیماری گزارش شده است. برای گرفتن آخرین آمار ابتلا به آنفلوانزای خوکی سایت WHO و CDC را چک کنید. پیشبینی می شود که آمار احتمالی ابتلا به این بیماری در جهان تا این لحظه حدود ۲۰۰۰ نفر باشد.

آنفلوانزای خوکی چگونه درمان می شود؟
ویروس آنفلوانزای خوکی به داروهای ضد ویروس Tamiflu و Relenza حساس است و این داروها به خوبی بیماری آنفلوانزای خوکی را مهار می کنند. این داروها بهترین اثربخشی را زمانی دارند که در ۴۸ ساعت اول ابتلا به این بیماری مصرف شوند.

آیا واکسنی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد؟
خیر. ویروس آنفلوانزای خوکی که انسان ها را مبتلا می کند یک گونه کاملا جدید است و تا کنون واکسنی برای آن ساخته نشده است و ساخت واکسنی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد.

بیماری آنفلوانزای خوکی تا چه اندازه خطرناک است؟
شدت و میزان خطر این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. به طوری که در Mexico منجر به مرگ تعدادی از مبتلایان شده، در حالی که در افرادی دیگر بدون دریافت داروی ضدویروس، بیماری خود به خود بهبود یافته است. واقعیت این است که این ویروس دائما در حال تغییر ژنتیکی است و ممکن است درآینده خطرناک تر شود و یا از خطر آن کاسته شود. دانشمندان در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند.

چگونه می توان از ابتلا به بیماری آنفلوانزای خوکی پیشگیری کنیم؟
    * دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویید، مخصوصا زمانی که عطسه یا سرفه می کنید و یا وقتی که از بیرون به خانه باز می گردید.
    * از تماس نزدیک با خوک ها و یا انسان هایی که آلوده هستند بپرهیزید.
    * از دست زدن به اشیا و سطوحی که ممکن است آلوده باشند،مخصوصا در اماکن عمومی بپرهیزید.(مانند میز های کافی شاپ ها و رستوران ها، دستگیره درب وسائل حمل و نقل عمومی، نرده ها و …)
    * از دست زدن به دهان، بینی و چشمان خود بپرهیزید.

 
شیوع آنفلوانزای خوکی در جهان
در پی شیوع فوری و گسترده آنفلوانزای خوکی در جهان، مسئولان درمانی در فلسطین اشغالی از مشاهده دومین فرد مشکوک و مبتلا به آنفلوانزای خوکی در این سرزمین خبر دادند.
شبکه خبر: آنفلوانزای خوکی به سرعت درحال شیوع در جهان است.
در پی شیوع فوری و گسترده آنفلوانزای خوکی در جهان، مسئولان درمانی در فلسطین اشغالی از مشاهده دومین فرد مشکوک و مبتلا به آنفلوانزای خوکی در این سرزمین خبر دادند.
به گفته مسئولان بیمارستانی، مرد 47 ساله ای که به تازگی از مکزیک بازگشته است به علت نشانه هایی از گلو درد ، برای انجام آزمایش ها در بیمارستان ، قرنطینه شد.
نخستین فرد مشکوک و مبتلا به آنفلوانزای خوکی در سرزمین های اشغالی هم، دیروز شناسایی شد. این بیمار، مرد 26 ساله ای است که پس از بازگشت از مکزیک به علت نشانه های مشابه آنفلوانزا به بیمارستان مراجعه کرد و قرنطینه شد.
نخستین فرد مشکوک به آنفلوانزای خوکی در ایتالیا نیز بستری شد.
مقامات ایتالیا ، امروز در پی بستری شدن زنی 31ساله در ونیز ، از نخستین فرد مشکوک به آنفلوانزای خوکی در این کشور خبر دادند.
این زن پس از بازگشت از "سان دیه گو" در ایالت کالیفرنیای آمریکا، دیشب در بیمارستانی در ونیز ، در شمال شرق ایتالیا بستری شد.
تاکنون 7 نفر مبتلا به آنفلوانزای خوکی در ایالت کالیفرنیا گرفتار این بیماری شده اند.
این ویروس مهلک که تاکنون منجر به جان باختن بیش از 100 نفر در مکزیک شده است با نخستین فرد تائید شده در اسپانیا به اروپا رسید.
در همین حال نخستین فرد مبتلا به بیماری آنفلوانزای خوكی در اسپانیا شناسایی شد که درپی آن كمیسیر بهداشت اتحادیه اروپا از شهروندان اروپایی خواست از سفر به مناطقی كه ویروس این بیماری در آنها شیوع یافته است، مانند مكزیك و برخی ایالت های آمریكا، خودداری کنند.
بسیاری از کشورها تدابیری را برای مقابله با همه گیری این بیماری اتخاذ کرده اند.
سخنگوی وزارت بهداشت سوئیس هم امـروز از آلودگی 5 نفر به این ویروس خبر داد. این 5 نفر به تازگی از مكزیك باز گشته اند.همچنین زنی در هنگ کنگ به آنفلوانزای خوکی مبتلا شد.
مقام های هنگ کنگ با اعلام این خبر افزودند: این زن 72 ساله که به تازگی از سانفرانسیسکوی آمریکا بازگشته است، نشانه های آنفلوانزای خوکی دارد.
همچنین نوه این زن نیز که به تازگی از سفر مکزیک بازگشته است،برخی نشانه های این بیماری را دارد.یک فرد مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزای خوکی در برزیل هم بستری شد.
پزشکان برزیلی از بستری شدن مردی 24 ساله ، با نشانه های آنفلوآنزای خوکی خبر دادند.
این فرد نیز چندی پیش از مکزیک وارد برزیل شده بود و در موسسه بیماری های عفونی در سائو پائولو قرنطینه شد.
"ادنیلسون کالور" یکی از پزشکان این موسسه گفت : این فرد سرفه می کرد و از کمر درد رنج می برد، اما تب نداشت.
با شیوع نگران كننده آنفلوانزای خوكی در برخی كشورها، جمعیت های صلیب سرخ به حال آماده باش درآمدند. بیماری آنفلوانزای خوکی در کشور جمهوری اسلامی ایران گزارش نشده استآنفلوانزای خوکی به اینترنت هم سرایت كرد
مقام های ژاپن در خصوص انتشار ویروسی رایانه ای با نام آنفلوانزای خوکی بر روی اینترنت، هشدار دادند.
شبكه خبر: موسسه ملی بیماری های عفونی ژاپن در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد: یک پیام الکترونیکی به زبان ژاپنی با فایل ضمیمه ای با نام اطلاعات در خصوص بیماری آنفلوانزای خوکی در فضای اینترنت در حال پخش است.

این موسسه می افزاید، گزارش های نادرستی منتشر شده است مبنی بر اینکه موسسه ملی بیماری های عفونی ژاپن این نامه الکترونیکی را منتشر کرده است.

براساس بیانیه این موسسه ژاپنی، این نامه الکترونیکی حاوی فایلی با عنوان اطلاعات در خصوص آنفلوانزای خوکی است که از سوی نرم افزار ویروس یاب این موسسه به عنوان برنامه ای غیرقانونی شناخته شده است.

این موسسه ژاپنی در عین حال اعلام نکرد چه نوع نرم افزار مخربی در این فایل مخفی شده است یا اینکه این پیام اینترنتی چه خساراتی می تواند وارد کند.

بر اساس این بیانیه، این نامه الکترونیکی که با دامنه "ات یاهو دات کو دات جی پی " @yahoo.co.jp ارسال شده است، بطور تصادفی برای کاربران اینترنتی ارسال می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، ژاپن تاکنون موارد انسانی بیماری آنفلوانزای خوکی را گزارش نکرده است.
 

مطالب مرتبط با: وبلاگ فناوری اطلاعات یزد ,


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات