وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
یررسی امکانات و سرویسهای وب سایت الکسا اینترنت Alexa Internet
چهارشنبه بیست و چهارم تیر 1388 ساعت 11:54 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
در اینجا قصد داریم سایتهای اطلاعات اینترنتی را به شما معرفی کنیم که بدون دخالت انسان و هوشمندانه گزارشات و اطلاعات تقریبا دقیقی از هر وب سایتی که مد نظر داشته باشید را به شما ارائه می دهد. یکی از این وب سایتها، الکسا است.
آدرس اینترنتی صفحه اصلی الکسا
http://www.alexa.com
مروری بر تاریخچه الکسا اینترنت ( Alexa Internet )
الکسا در آوریل 1996 تاسیس گردید، الکسا اینترنت ( Alexa Internet ) بر اساس چشم اندازی از راهبری هوشمند وب با بهبود دائمی آن و با همکاری کاربران خود، رشد نمود. در طول این مسیر، الکسا توسعه یافت و میلیونها نسخه از نوار ابزار آن بر روی مرورگرها نصب گردید و بدین ترتیب یکی از بزرگترین سایتها و مبنایی جهت پردازش و بکارگیری حجم عظیم اطلاعات گردید.
از نظر کاربران نوار ابزار و وب سایت الکسا، محصولی انقلابی در راهبری هوشمندانه وب بود و برای مدیران وب سایتها، مجموعه ای  از ابزارهای مقیدی که می توانستند در محدوده خدماتی الکسا از آن بهره ببرند. الکسا از همکاری یک گروه ویژه برای جمع آوری اطلاعات خود استفاده می کند. شاید تا بحال حدس زده باشید منظور کدام گروه است. این گروه ویژه دقیقا خود کاربران وب هستند.
پهنه بیکران وب، فقط از طریق کاربران آن قابل نفوذ است و الکسا بهترین نفوذ کننده در وب به شمار می رود. زیرا با ارائه نتایج هرچه بهتر، می تواند اعتماد کاربران را جلب نماید. الکسا با ارائه محصولی به نام نوار ابزار الکسا، اطلاعات به روز را به کاربران ارائه می دهند و خود نیز از تعاملاتی که هر کاربر در وب دارد جهت غنی نمودن بانک اطلاعاتی خود استفاده می کند. مطلبی که در اینجا لازم به ذکر است،اینست که با توجه به این مطلب که معمولا کاربران ایرانی تمایل چندانی به استفاده از نوار ابزارهای متفاوت در مرورگرهای خود ندارند و مبنای بسیار مهم برای آمار الکسا از بازخوردهایی است که نوار ابزار الکسا به سرور های خود ارسال می کند، نمی توان به صراحت گفت آماری که الکسا در مورد سایتهای ایرانی ارائه می دهد، کاملا دقیق است. پس هنگامی که سایتهای متفاوت را در الکسا مشاهده می کنید، حتما میزان خطای احتمالی را در نظر داشته باشید. این مشکل برای سایتهای با کاربران انگلیسی زبان تقریبا خطای کمتری دارد.

الکسا چگونه کار می کند؟
تصور کنید که الکسا به طور مستمر جهت خلق یک سری تصاویر لحظه ای توسط کارشناسان در وب نفوذ می کند و اطلاعاتی را برای تولید ویژگی ها و خدمات جدید گردآوری می کنند.
برای الکسا مهمترین اطلاعات شامل:

 الف - اطلاعات سایت:
رتبه ترافیکی، تصاویر سایتها، لینکهایی که به سایت هدف می رسند و ...

ب- لینکهای مرتبط:
وب سایتها و محتوایی که شما در حال حاضر مشاهده می کنید، می باشد. الکسا از ابتدای سال 1996 در حال نفوذ در پهنای اینترنت است و بطور مستمر میزان اطلاعاتی را که گردآوری کرده است ، افزایش می دهد.
الکسا در حال حاضر ، 6/1 ترابایت اطلاعات (1600 گیگا بایت) را هر روز از طریق وب گردآوری می کند. هر برداشت تصویر گونه از وب، معمولا  دو ماه به طول می انجامد. الکسا 5/4 میلیارد صفحه را از 16 میلیون سایت گردآوری می کند. برای دسترسی به اطلاعات بیکران الکسا در مورد وب، می توانید صفحه خدمات وب الکسا را مشاهده کنید. همچنین می توانید چانچه مایلید، وب سایت خود را نیز به الکسا معرفی کنید.

گردآوری اطلاعات کاربردی وب
چه کسی می تواند در باره محتوای وب اطلاعات داشته باشد ؟ الکسا با نفوذ خود در وب، اطلاعاتی شامل نحوه استفاده کاربردی از وب را بازگو می کند و با این عمل بیان می کند که در حال حاضر، چه چیزی در وب در حال مشاهده است. این اطلاعات از طریق انجمن کاربران نوار ابزار الکسا قابل دریافت است. هر کاربر می تواند، با دریافت نوار ابزار مفیدی که الکسا در اختیارش قرار می دهد در عوض اطلاعات مفیدتری را در اختیار الکسا قرار دهد . در واقع کاربران نوار ابزار الکسا، در جمع آوری اطلاعات با ارزش وب ، نحوه استفاده از آن، اهمیت صفحات و سایتهای بازدید شده و .... مشارکت می کنند. این اطلاعات با ارائه گزارشات درخواستی اعضا در اختیارشان قرار می گیرد. بدین ترتیب الگویی از چگونگی استفاده از وب در اختیار همگان قرار خواهد گرفت.

آمار سایت
الکسا اطلاعات لازم  جهت تهیه آمار کلیدی هر وب سایت را از طریق روشها و منابع مختلفی جمع آوری می کند. این اطلاعات شامل رتبه ترافیکی و سرعت آن که از طریق اطلاعات کاربردی وب جمع آوری گردیده است  و همچنین سایتهای دیگری که به سایت هدف لینک شده اند، می باشد که جمعا منبع خوبی را فراهم می آورد. برای دسترسی به این اطلاعات می توانید به www.Schwab.com  مراجعه نمایید. همچنین الکسا می تواند با نفوذ در هر وب سایت به جمع آوری اطلاعاتی شامل محتوای داخلی آن نیز بپردازد که حتی اسم و آدرس صاحب سایت، تلفن و ایمیل های داخل آن را شامل میشود . با برنامه اطلاعات کاربردی وب، الکسا قادر است، اطلاعات ترافیکی، شامل تعداد صفحات مشاهده شده، توسط کاربران متفاوت را دریافت نموده و آنها را به صورت جداول گرافیکی بازگو نماید. هدف الکسا از جمع آوری این اطلاعات ، ارائه آمار و اطلاعات دقیق از سایتها و محتوای آنها به کاربران است .
 نوار ابزار الکسا با دیدن یک صفحه وب ، اطلاعاتی از این صفحه و دیگر اطلاعات مانند صفحات مشابه یا پیشنهادهایی که سرور الکسا به کاربر می دهد را بر روی نوار ابزار نشان می دهد. این موضوع، چندین تکنیک  را جهت ارائه خدمتی بی نظیر با خود همراه نموده است:

•مسیر کاربردی اعضای الکسا:
مهمترین منبع جهت کسب اطلاعات الکسا است. این مسیر نشان می دهد که کاربران ، کدام وب سایت را مهمتر، مفیدتر و جالب تر می دانند .

•دسته بندی:
صدها میلیون لینک می توانند برای دسته بندی سایتهایی که شبیه یا مرتبط به یکدیگر هستند،  مورد استفاده قرار گیرند. الکسا اطلاعات را از این دسته بندی ها استخراج نموده و جهت ارائه به کاربران استفاده می کند.

•پیشنهاد کاربران:
 الکسا بوسیله نوار ابزار خود، از پیشنهاد یک وب سایت یا لینک استقبال می کند .

نوار ابزار الکسا، برنامه ای است که شرکت الکسا اینترنت تهیه کرده است ، که توسط کاربران بر روی مرورگر خود نصب می شود و با تغییر هر صفحه ای ، انجمن کاربران نوار ابزار الکسا، می توانند اطلاعات مفیدی بر روی آن بیابند و سرور الکسا نیز اطلاعات جدیدی را دریافت کند.

ارائه اطلاعات بر روی آرشیو اینترنتی
الکسا به عنوان سروری برای پژوهشگران، گروههای مرتبط و آیندگان، مورخ اینترنت به شمار می رود، الکسا یک کپی از هر نفوذ  خود در اینترنت را در مکانی به نام آرشیو اینترنتی قرار داده است. یک سازمان غیر انتفاعی جهت حفاظت و نگهداری درازمدت مجموعه رو به رشد اطلاعات وب بسیج شده است. در الکسا، باور بر این است که ذخیره و حفاظت میراث دیجیتالی در حال حاضر جهت کاربرد روزانه ما مهم است ولی  برای نسل های آینده حیاتی است. همچنین همیاری عمومی ، بهترین روش جهت ساماندهی این سرمایه جهانی است. شما می توانید جهت دسترسی به این آرشیو به آدرس , www.archive.org مراجعه نمائید.

معرفی محصولات و خدمات الکسا
نوار ابزار الکسا alexa toolsbar
الکسا بدون مشارکت گروه کاربران نوار ابزارش معنی ندارد. هر عضو انجمن، با اضافه کردن این محصول مفید، خود مفید واقع می شود. بدین ترتیب که هر عضوی با استفاده از نوار ابزار الکسا، در ارائه اطلاعات مفیدی از وب ، مانند چگونگی استفاده از آن، و اینکه چه چیزهایی مهم هستند و یا بی اهمیت ، مشارکـت مــــــی کند. این اطلاعات بصورت رتبه بندی لینکها، رتبه بندی سایتها و ... در انجمن بازخورد پیدا می کنند. شما نیز می توانید به عنوان یک عضو، آنرا نصب نمائید.

وب سایت الکسا
وب سایت الکسا بر اساس این ایده که اطلاعات مناسب  و بهنگام جهت کار حرفه ای در وب حیاتی است، شکل گرفت.

جستو و نمایش Search & Browse وب سایت:
جستجوی الکسا، از طریق بعضی ویژگی های کلیدی، مانند عکسهای کوچک سایت و اطلاعات ترافیکی به شما کمک می کند  سریع تصمیم بگیرید که چه اطلاعاتی برای شما مفید است. جستجوی الکسا در هر مرحله کاملتر، مرتبط تر و مفید تر انجام می پذیرد.

Information وب سایت:
 الکسا یک پایگاه داده  بی همتا از سایتها شامل : اطلاعات آماری، لینکهای مرتبط و ... ساخته است. تمامی این اطلاعات را در صفحات مشخصات سایت، صفحات جزئیات ترافیک سایت و لینک های مرتبط می توانید بیابید. برای دستیابی به این اطلاعات کافیست آدرس سایت مورد نظر خود را در مکان جستجوی الکسا تایپ کنید.

Top Sites الکسا:
 الکسا برترین سایتها را بر اساس کشور، زبان، یا گروه لیست می کند. شما همچنین می توانید لیست یک میلیون سایت برتر را بر اساس رتبه بندی الکسا دانلود کنید.

خدمات مدیران سایتها
الکسا ابزارهایی ویژه برای مدیران وب سایتها طراحی نموده که از جمله می توان به مدیریت ترافیک، درآمد زایی، یافتن لینک های معیوب و ... نام برد.

خدمات وب الکسا
در نوامبر سال 2005، الکسا سرویس ( Web Information Service V 1.0 ) را روی پلتفرم آمازون راه اندازی کرد که بدین وسیله دسترسی به اطلاعات پردازش شده الکسا درباره وب، مانند جزئیات ترافیک، لینک های مرتبط و ... شامل بود .

معرفی تیم مدیریت الکسا
 نیل اودریسکولNiall O'Driscoll  مدیر ارشد اجرایی (CEO)
نیل در الکسا اینترنت مدیر ارشد اجرایی است و قبلا هشت سال نائب رئیس بخش مهندسی بوده است. در MIT مهندسی مکانیک را گذرانده، در دانشگاه کلمبیا نیز فوق لیسانس همین رشته را ادامه داده و در کالج دوبلین در رشته  MBA تحصیل کرده است. او قبل از پیوستن به الکسا اینترنت، به مدت دو سال در وندرویر تکنولوژی (Wonderware Technology)  مدیر توسعه نرم افزار بوده است.
 
دان ویت Don Whitt  ریاست بخش عملیات
دان ویت در الکسا اینترنت، ریاست بخش عملیات را بعهده دارد. او  در الکسا تمامی عملیات مربوط به نیروی انسانی، قوانین و مقررات، مباحث مالی، تسهیلاتی و تکنیکی را مدیریت می نماید. او در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در رشته فلسفه تحصیل نموده و همچنین دارای گواهینامه آموزشی ریاضی از دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو می باشد.
 او در زمینه علوم کامپیوتر و آی تی در دانشگاه کالیفرنیا و دیگر موسسه ها مطالعات خود را ادامه داد. دان از سال 1987 در صنایع با تکنولوژی های برتر فعال است. هشت سال از دوره کاری او متمرکز بر روی توسعه نرم افزار در اینویتیو دیتا دیزاین (Innovative Data Design) ، ماکرومدیا (Macromedia) و اوتودسک (Autodesk) بوده است. در سال 1994 شرکت آمریکا انلاین (America Online) که در « پی ناویسافت » مخترع اولین مرورگر- سرور WYSIWYG بود، دان به عنوان مدیر عملیات فعالیت داشت. دان دارای سابقه مدیریت عملیات و توسعه پایگاه داده و هاستیگ در امریکا آنلاین پروداکشن (America Online Productions)، کانا (Kana)، ای تو اوپن (E2open)، و در این اواخر در ای بی(eBay) را دارد.
 
دیو شیرفزی Dave Sherfesee - قائم مقام مهندسی
دیو دپارتمان مهندسی را مدیریت می کند که مسئول جمع آوری، ذخیره سازی، کاوش و بکارگیری بی نهایت ترابایت داده های الکسا، بر روی سرور های لینوکس است. شخصیت کاری او، ترکیبی از محاسبات علمی، با تخصص عملی طراحی نرم افزار است که با توانایی های خود می تواند بخش تحقیق و توسعه دپارتمان را هدایت کند. او از دانشگاه ایالتی لویزیانا (Louisiana) لیسانس فیزیک را دریافت کرد. او جایزه هزینه تحصیلی دانشگاه کالیفرنیا را هنگامی که در برکلی رشته فیزیک نجومی را برای فوق لیسانس می گذراند، دریافت کرد. در حال حاضر وی رشته MBA را در مدرسه کسب و کار هاس (Haas) ، در یوسی برکلی  (UC Berkeley ) می گذراند. او در سال 2000 به الکسا اینترنت پیوست و طراحی و توسعه سیستم های توزیع، را هدایت کرد. او قبلا در دپارتمان مهندسی، برای پلت فرم جستجوی الکسا، به عنوان مدیر پروژه فعالیت داشت.
 
جفری ماک Geoffrey Mack  مدیر تولید
مدیریت تولیدات الکسا، پشتیبانی مشتریان، توسعه وب سایت و توسعه دپارتمان کسب وکار، توسط جفری ماک انجام می شود. جف روی خدمات مشتریان و چشم انداز استراتژیک محصولات و خدماتی که برای موفقیت هر چه بیشتر الکسا ضروری است ، تمرکز زیادی دارد. جفری در 1997 به تیم الکسا پیوست و مدیریت تیم پشتیبانی مشتریان و دپارتمان ایجاد کیفیت برای داده های ویرایش پذیر را به عهده گرفت.  او قبلا در چارلز شواب ( Charles Schwab ) به عنوان مدیر بخش تکنولوژی دلالی الکترونیکی فعالیت داشت.
 
گرگر اورلیند Greger Orelind  مدیر خدمات وب
گرگر (Greger) بعنوان مدیر خدمات وب در الکسا، داده های الکسا را به دست توسعه دهندگان سیستم می رساند. گرگر (Greger) مدیریت خدمات اطلاعاتی منتشره وب الکسا، سایتهای برتر و پلتفرم خدمات جستجو گر الکسا وب  بر روی پلتفرم خدمات آمازون را بعهده دارد . در جایگاه مدیر تولیدات تکنیکی، گرگر (Greger) توسعه نرم افزار در نوار ابزار الکسا و وب سایت الکسا را نظارت می کند. گرگ لیسانس و فوق لیسانس خود را در شته مهندسی مکانیک از دانشگاه ایلینویز (Illinois ) دریافت کرد. او قبل از پیوستن به الکسا در صنایع رباتیک فعالیت داشت و از پایه گذاران شرکت کوموشن تکنولوژی (Commotion Technology, Inc.)، اولین شرکت استفاده کننده جاوا در رباتهای صنعتی است. او همچنین در شرکت ادپت تکنولوژی ( Adept Technology, Inc ) به عنوان مدیر تولید نرم افزار فعال بوده است.

ودر مورد الکسا :
حتما برای شما پیش آمده است که از رسانه ها شنیده باشید، که میزان خرید کاربران یاهو در روز عید پاک سه درصد افزایش داشته است ، یا اینکه سایتی در تعطیلات مراجعه کنندگان خود را از دست داده است، این طور که به نظر می رسد خود صاحبان سایت علاقه ای به انتشار اطلاعات و بازخورد های متفاوت سایت خود (به جز بهبود ها) را ندارند. ولی این رسانه های معتبر ، چگونه به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده اند؟ گاهی افشای یکی از این اخبار می تواند سبب رکود یا صعود سهام یک وب سایت گردد. برای بسیاری از سرمایه گذاران نیز دسترسی به اطلاعات جهت برنامه ریزی و سیاست گذاری در کسب و کار الکترونیکی خود، امری حیاتی است. چه بسا مدیران اجرایی این وب سایت ها با ارائه اطلاعات و آمارهای نادرست به سهامداران، آنان را در برنامه ریزی به اشتباه بیاندازند.


مهندس علیرضا زادبخش
دانشجوی MBA سازمان مدیریت صنعتی
http://www.euwant.com
منبع: http://www.alexa.com


 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات