وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
راهنمای خرید: روش مناسب برای انتخاب لپ‌تاپ laptop ونوت بوک Notebook (قسمت اول)
شنبه بیست و هفتم تیر 1388 ساعت 12:05 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
مشخصات یک لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook    کدام است؟ کدام پارامتر در خرید کامپیوتر از نوع لپ تاپ و نوت بوک مهم و اساسی است؟ چه تفاوتی بین مارکها و برندهای مختلف لپ تاپ و نوتبوک وجود دارد؟ فکر می کنید یک لپ تاپ با قیمت گران با قیمت ارزان مزیت و برتری دارد؟ کدام در اولیت اند
مشخصات ظاهری محصول،  قابلیت حمل محصول، قدرت پردازش محصول،  قدرت پردازش گرافیکی،امکانات جانبی و سایر مشخصات باهم در این خصوص نزدیک به ده جلسه صحبت می کنیم
محمد حسین تقوایی زحمتکش - وبلاگ فناوری اطلاعات یزد -راهنمای خرید: روش مناسب برای انتخاب لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook    (قسمت اول)
مهم‌ترین نکته در خرید هر محصولی به ویژه خرید لپ‌تاپ این است که کاربر ابتدا باید بداند از محصولی که می‌خواهد خریداری کند چه انتظاری دارد و چه مشخصاتی برای او در درجه اول اهمیت است. پس از آن باید با توجه به بودجه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته پس از کمی جست‌وجو مناسب‌ترین مورد را برای خود انتخاب کند.
توجه داشته باشیم که محصولات زیادی با کارایی‌های متفاوت در بازار وجود دارند اما واقعیت امر آن است که هر کدام از آن‌ها برای موارد استفاده خاصی کاربرد دارند. برای مثال، شاید یک کاربر زمانی که یک محصول گرانقیمت و به‌روز با ابعاد بزرگ را تهیه می‌کند از بسیاری از کارایی‌های آن استفاده خاصی نکند و در عوض سنگینی آن محصول باعث شود که در مواقع مورد نیاز نتواند آن را با خود حمل کند.‏
در انتخاب یک لپ‌تاپ می‌توان فاکتورهای متفاوتی را در نظر گرفت که هر کدام برای طیف مخاطب خاصی حایز اهمیت‌تر است. ترتیب لحاظ شده در این راهنما به معنای اهمیت عوامل نسبت به یکدیگر نیست زیرا همان‌گونه که ذکر شد این ترتیب برای هر کاربری می‌تواند متفاوت باشد.

دلایل خرید لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
در کل می‌توان موارد مهم در انتخاب را به ۵ عامل کلی تقسیم کرد:
۱) مشخصات ظاهری محصول
۲) قابلیت حمل محصول
۳) قدرت پردازش محصول
۴) قدرت پردازش گرافیکی
۵) امکانات جانبی و سایر مشخصات
مطمئنا امکان تقسیم‌بندی موارد مهم انتخاب به اشکال دیگر نیز وجود دارد که در این بررسی به این شکل انجام شده است. این موارد به ترتیب در شماره‌های آینده بررسی خواهند شد.‏

● مشخصات ظاهری لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
لپ‌تاپ‌ها با شکل‌های متفاوت در بازار موجود هستند و هر یک می‌تواند برای منظور خاصی انتخاب می‌شوند.
اولین نکته در این مورد زیبایی محصولات است. در بازار، محصولاتی با طراحی جذاب و زیبا وجود دارند که معمولا دارای قیمت‌های بالاتری نسبت به سایر محصولات هستند. البته محصولات دیگری نیز وجود دارند که به دلیل مانور روی مقاومت و کارایی محصول ظاهر چندان جذابی ندارند. این‌‌گونه لپ‌تاپ‌ها از بدنه‌ای مقاوم و استحکام بالایی برخوردارند و برای افرادی طراحی شده‌اند که لپ‌تاپ خود را در محل‌های نامتعارف -که امکان ضربه خوردن لپ‌تاپ وجود دارد- استفاده می‌کنند.
البته این نکته را نیز یادآور می‌شوم که محصولاتی نیز وجود دارند که از ظاهر زیبا و مقاومت مناسبی برخوردارند.
نکته دیگر در خصوص ظاهر این محصولات ظرافت و باریکی در طراحی آن‌هاست. شرکت‌های مختلف برای جذب مخاطبانی که علاقه شدید به مد روز دارند محصولات ویژه‌ای تولید می‌کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که به طور معمول زمانی که محصولی باریک یا فوق‌باریک طراحی می‌شود محدودیت‌هایی از بابت قطعات مورد استفاده در آن باید اعمال شود. از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به نبود درایو نوری و عدم امکان استفاده از پردازنده‌های قدرتمند (به دلیل کمبود فضا برای تعبیه سیستم‌های خنک‌کننده) اشاره کرد. البته گاهی اوقات زیبایی این محصولات به قدری است که کاربران قید مشخصات فنی را می‌زنند!

● قابلیت حمل  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
از مهم‌ترین موارد قابل توجه در خرید لپ‌تاپ قابل حمل آن است، شاید بتوان گفت برای برخی از کاربران حتی مهم‌تر از مشخصات فنی محصول باشد و به طور کلی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.
اگر از آن گروه کاربرانی باشید که بنا به ضرورت‌های شغلی مجبورند لپ‌تاپ خود را بیشتر مواقع به همراه داشته باشند توصیه می‌شود که از این مورد به سادگی نگذرید.
در این حوزه می‌توان لپ‌تاپ‌ها را به دسته‌های زیادی قابل‌حمل (نت‌بوک‌ها)، محصولات کلاس تجاری (۱۳ اینچی)، سبک و ظریف، محصولات قابل حمل معمولی (مدل‌های ۱۴ و ۱۵ اینچی) و محصولات ۱۷ اینچ به بالا (غیرقابل حمل) تقسیم‌بندی کرد.
دسته اول بیشتر مناسب افرادی است که مشخصات فنی، کارایی بالا و اندازه نمایشگر برای آن‌ها از اولویت زیادی در مقابل وزن سبک و قابلیت حمل بالا برخوردار نیست. محصولات این دسته بیشتر برای افرادی مناسب است که می‌خواهند فایل‌های ضروری را به همراه امکان نمایش آن‌ها به همراه داشته باشند.
دسته دوم از مشخصات فنی قابل قبولی برخوردار است و با طراحی‌های باریک و وزن پایین قابلیت حمل بالایی دارند. این گروه قیمت‌های بالایی نیز دارند که به همین دلیل به آن‌ها لقب تجاری (مخصوص تجار) داده‌اند.
دسته سوم بیشتر مناسب عامه مردم است که کارایی، قابلیت حمل و قیمت هر سه از اولویتی برابر برای آن‌ها برخوردارند.
دسته آخر آن دسته از کاربرانی مناسب است که می‌خواهند یک رایانه شخصی یا یک استودیو قابل حمل در اختیار داشته باشند. با توجه به اندازه بزرگ و وزن بالا این محصولات فقط در مواقع ضروری از جای خود حرکت خواهند کرد!

● قدرت پردازش  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
منظور از قدرت پردازش، توانایی محصول در اجرای نرم‌افزارها و برنامه‌های متفاوت است که بیشتر به پردازنده، حافظه RAM و چند مورد دیگر بستگی دارد.
یکی از مهم‌ترین نکات هنگام انتخاب لپ‌تاپ در نظر گرفتن توان و نوع پردازنده (CPU) محصول است. قدرت و توان پردازش لپ‌تاپ تابعی از قدرت پردازنده آن است و نکته مهم‌تر اینکه پس از خرید امکان تعویض و ارتقای پردازنده به راحتی یا حتی شاید بتوان گفت اصلا مقدور نیست. به همین دلیل دقت در انتخاب اولیه هنگام خرید لپ‌تاپ کاربر را از تعویض زودهنگام و صرف هزینه‌های گزاف رها می‌کند.
با توجه به کاهش قیمت‌ها در بازار لپ‌تاپ ابتدا توصیه می‌شود از خرید محصولاتی که از پردازنده‌های تک هسته‌ای و Celeron استفاده می‌کنند، صرفنظر کنید! چراکه خیلی زود بابت اشتباه خود پشیمان خواهید شد...
با توجه به کم بودن پردازنده‌های AMD در بازار رایانه‌های همراه ایران در حال حاضر خیلی راجع به آن‌ها بحث نمی‌کنیم. البته این پردازنده‌ها کارایی خوبی دارند که با کمی دقت در انتخاب، از نتیجه کارکرد آن‌ها شگفت‌زده خواهید شد.
در مورد پردازنده‌های اینتل به تفاوت‌های پردازنده‌های مختلف دوهسته‌ای این شرکت توجه کنید.
با توجه به محدودیت‌ها می‌توان گفت که سری‌های Core۲ Duo، Core Duo و Pentium Dual Core به ترتیب از کارایی بالاتری برخوردارند و البته پردازنده‌های ۴ هسته‌ای Core۲ Quad نیز برای استفاده‌های حرفه‌ای‌تر در نظر گرفته شده‌اند.
در مورد پردازنده‌های اینتل میزان حافظه موقت لایه دوم (L۲ Cache) شاید در بیشتر موارد موثرتر از فرکانس پردازنده باشد.

● قدرت پردازش گرافیکی  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
قدرت پردازش گرافیکی رایانه به توانایی یک رایانه در اجرا (و نحوه اجرا) نرم‌افزارهای سه بعدی و بازی‌های رایانه‌ای گفته می‌شود.
اگر هدف کاربر از تهیه یک لپ‌تاپ اجرای بازی‌های رایانه‌ای باشد (که به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود!) به طور حتم باید محصولی تهیه کند که از چیپ گرافیکی مجزای قدرتمند با حافظه اختصاصی به میزان کافی برخوردار باشد. این امر مستلزم صرف هزینه‌ بالایی است.
اگر کاربر با لپ‌تاپ را بی‌خیال شود می‌تواند گستره انتخاب وسیع‌تری داشته باشد. به طور معمول تمامی چیپ‌های گرافیکی مجتمع (Integrated) و مجزا (Dedicate) توانایی نرم‌افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و... را دارند. تفاوت این‌گونه برنامه‌ها در زمان اجرای فرمان‌هاست. بنابراین اگر علاقه زیادی به انجام کارهای سنگین و سریع ندارید می‌توانید با هزینه‌ای به مراتب کمتر محصولی با چیپ گرافیکی مجتمع تهیه کنید. هنگامی که خواستید نرم‌افزارهای سه بعدی و سنگین‌تر را اجرا و به سرعت پردازش گرافیکی بالاتری نیاز پیدا کردید حتما باید از پردازنده‌‌های گرافیکی مجزا با حافظه اختصاصی به اندازه مورد نیاز استفاده کنید.
در حال حاضر چیپ‌های گرافیکی سری ۸ nVIDIA روی بسیاری از محصولات در دسترس کاربران قرار دارد و می‌توان با کمی دقت، انتخابی مناسب داشت. البته تعدادی از محصولات جدید با چیپ‌های گرافیکی سری ۹ nVIDIA نیز با کمی جست‌وجو در بازار یافت می‌شود. باید توجه داشت وجود چیپ گرافیکی مجزا به معنای اجرای تمامی نرم‌افزارهای مورد نظر شما نیست و باید در انتخاب نوع و میزان حافظه اختصاصی این چیپ‌ست‌ها دقت کافی به خرج دهید تا پس از خرید پشیمان نشوید.
البته تعداد کمی از محصولات نیز به پردازنده گرافیکی ATI مجهز هستند که اگر از چیپ‌های قدرتمند این مدل استفاده کنید پشیمان نخواهید شد!

● امکانات جانبی و سایر مشخصات  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
آخرین موضوع مورد بررسی در میان آیتم‌های پنج‌گانه مطرح شده امکانات جانبی و سایر مشخصات لپ‌تاپ‌هاست که از آن جمله می‌توان به درایو نوری دستگاه اشاره کرد. هرچند استفاده از دیسک‌های blue ray هنوز همه‌گیر نشده است اما تعدادی از کاربران یا بر حسب علاقه یا اضطرار خواستار چنین درایوهایی هستند. پیشنهاد ما به این افراد خرید دستگاهی است که به صورت پیش‌فرض از این امکان برخوردار باشد، زیرا تهیه یک درایو خارجی (External) blue ray شما را متحمل هزینه‌های مضاعفی خواهد کرد که عقل حکم می‌کند دستگاهی با امکانات بالا خریداری کنید.
از سایر مشخصات مورد نیاز برخی از کاربران می‌توان به درگاه‌های موازی (Parallel) و سریال اشاره کرد که هنوز برخی مدل‌ها از این درگاه‌ها به شکل پیش‌فرض پشتیبانی می‌کنند. توصیه ما به شما این است که اگر به این درگاه‌ها نیاز حیاتی دارید دستگاهی را خریداری کنید که مجهز به این درگاه باشد زیرا تبدیل‌های USB to Parallel بنا به دلایل فنی توان شناسایی و پشتیبانی از تمامی دستگاه‌هایی که به این درگاه متصل می‌شوند را ندارند، پس حتما دقت کنید.
سایر موارد مانند بلوتوث و... نیز بستگی به نیاز کاربر دارند هرچند که می‌توان از یک قطعه بلوتوث خارجی با قیمتی کمتر از ده هزار تومان نیز استفاده کرد.
        

انتخاب   Laptop
لپ‌تاپ‌ها(كامپیوترهای قابل حمل) به دلیل افزایش توانایی‌ها و نیز قابلیت جابجایی روز به روز در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا می‌كنند. این راهنما شما را در یافتن بهترین Laptop متناسب با نیازتان یاری می‌كند.
این راهنما از هشت قسمت تشكیل شده است كه در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در هر كدام از قسمت‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های بیشتر را به شما بدهیم.

اندازه و وزن  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
مطمئناً اندازه و وزن یك كامپیوتر همراه مهمترین موضوع در انتخاب یك Laptop می‌باشد. تعداد زیادی Laptop بسیار كوچك و سبك وجود دارند. اما بخش‌هایی از رایانه (مانند درایوهای نوری) نیز فدای اندازه می‌شوند. Laptopهایی كه به جای كامپیوتر رومیزی استفاده می‌شوند(به اصطلاح Desktop replacements) دارای همان قدرت كامپیوترهای رومیزی هستند. اما مطمئناً جابجایی این سیستم‌ها به علت بزرگ و سنگین بودن مشكل‌افرین است. هنگامیكه قصد انتخاب یك Laptop را دارید، به این نكته به خوبی توجه كنید كه امكانات و لوازم جانبی برای شما مهمتر است یا حجم و اندازه دستگاه. هر چند در حال حاضر و با استفاده از تكنولوژی موسوم به Centrino محصول اینتل شما می‌توانید در یك Laptop هر دو گزینه را در اختیار داشته باشید. پیشنهاد ما به شما اینست كه در صورت توان حتماً از Laptopهای دارای تكنولوژی Centrino استفاده نمائید. در قسمت‌های بعد باز هم به توضیح مزیت‌های این تكنولوژی می‌پردازیم.

پردازشگر(CPU) در  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
سرعت Cpuهای Laptop همواره با اندكی فاصله به دنبال سرعت كامپیوترهای رومیزی حركت می‌كند. اما با این قابلیت كه توان استفاده بهینه از انرژی را دارند. انتخاب سرعت CPU ، بسته به هدف شما از خرید Laptop دارد.
اگر قصد شما از خرید یك Laptop استفاده از اینترنت، دریافت نامه‌های الكترونیكی(E-Mail)، استفاده از یك واژه‌پرداز و حتی تماشای یك فیلم DVD باشد، استفاده از یك CPU با سرعت 800مگاهرتز و یا اندكی بیشتر نیاز شما را رفع خواهد نمود. ولی اگر قصد جایگزینی آن را به عنوان كامپیوترتان دارید، نباید به سرعت‌های زیر 2گیگاهرتز فكر كنید.توضیح اینكه CPUهای Centrino در هنگام نوشتن این مقاله دارای سرعت 1.6 می‌باشند


حافظه(RAM)  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
حافظه قابل نصب در سیستم‌های قابل حمل(Laptop) به طور كلی كمتر از سیستم‌های رومیزی است. هنگام خرید یك Laptop حتماً در مورد حداكثر RAM پشتیبانی شده در دستگاه اطلاعات لازم را از فروشنده دریافت كنید.
در ضمن بد نیست ببینید كه آیا خودتان هم می‌توانید RAM دستگاه را افزایش دهید، یا حتماً باید توسط آن شركت و متخصصینش انجام شود.

نمایشگر(Display)
هنگامی كه قصد خرید یك Laptop را دارید به قدرت تفكیك‌پذیری(Resolution) صفحه نگاه كنید. معمولاً صفحه‌نمایش بزرگتر ترجیح داده می‌شود. اما بعضی از صفحه نمایش‌های بزرگ كه دارای Resolution بالاتری نیز هستند، خواندن متن را دشوار می‌كنند. در ضمن اندازه صفحه نمایش رابطه مستقیمی با اندازه Laptop خواهد داشت. سیستم‌های جدید با مونیتور 17 اینچ نیاز به دقت بیشتر در نگهداری خواهند داشت. علاوه بر اینكه جابجایی آنها نیز مشكل‌تر خواهد بود.

درایو‌های  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
اندازه Hard Drive یك موضوع مهم تلقی می‌شود. اما انتخاب یك درایو نوری نیز به همان اندازه مهم است. یكی از قابلیت‌های مهم Laptopهای موجود قابلیت استفاده به عنوان یك پخش‌كننده DVD قابل حمل است. بوسیله یك درایو DVD-ROM و یا یك درایو Como CD-RW هر شخصی می‌تواند یك فیلم DVD را به مثابه یك تئاتر كوچك بر روی سیستمش تماشا كند. تعداد زیادی از سیستم‌هایی كه تحت عنوان Ultraportable شناخته می‌شوند، قابلیت استفاده از یك درایو نوری داخلی را ندارند. كه این عمل به خاطر كاهش وزن و اندازه دستگاه صورت گرفته است.

شبكه   لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
توانایی اتصال به شبكه نیز یكی از خصوصیت‌هایی است كه هنگام خرید یك Laptop باید مد نظر داشته باشید. به دنبال سیستم‌های بگردید كه حداقل دارای یك مودم 56Kbps و یك اترنت(Ethernet) سریع باشند. این‌ها به شما اجازه می‌دهند تا با اكثر سیستم‌ها اتصال برقرار كنید و به تبادل اطلاعات بپردازید.
اگر نیاز به بیشترین بازده از شبكه را دارید، می‌توانید به دنبال Laptopهایی با مشخصه (802.11b wireless adapter) باشید. با انتخاب سیستم‌های دارای این گزینه به راحتی و بدون نیاز به سیم قابلیت اتصال و تبادل اطلاعات را خواهید داشت.

طول عمر باطری  لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
به نظر شما سیستمی كه با هر بار شارژ كردن فقط 30 دقیقه می‌تواند كار كند چطور است؟ طول عمر باطری نیز به نیاز شما بستگی دارد. ولی به دنبال سیستم‌هایی بگردید كه حداقل 2 ساعت بدون نیاز به شارژ می‌توانند كار كنند. در صورت نیاز بیشتر می‌توانید به دنبال Laptopهایی باشید كه امكان استفاده از باطری جانبی را برای شما فراهم می‌كند. ولی یك‌راه دیگر...
باز هم استفاده از تكنولوژی جدید اینتل موسوم به Centrino. این تكنولوژی به دلیل مصرف كم باطری قابلیت استفاده تا 6 ساعت را برای شما فراهم می‌كند.

گارانتی لپ‌تاپ laptop  ونوت بوک Notebook  
و آخرین مورد (نه كم ‌اهمیترین مورد) نوع و طول مدت گارانتی سیستم خریداری شده می‌باشد. Laptopها ممكن است بیشتر از سیستم‌های رومیزی دچار مشكل شوند و این مورد نیز به خاطر قابلیت جابجایی آن‌ها است. هنگام خرید یك سیستم مطمئن باشید كه حداقل از 1 سال گارانتی بهره‌مند می‌شوید. اگر قصد استفاده زیاد و یا ناشیانه از Laptop را دارید سیستم‌هایی با 3 سال پشتیبانی (با وجود قیمت بالاتر) انتخاب بهتری برای شما محسوب می‌شود. سیستم‌هایی كه توسط شخص ثالث (فروشنده) گارانتی می‌شود، انتخاب خوبی نیست مگر اینكه به نمایندگی از شركت سازنده دستگاه باشد
// پایان متن//   
هفته‌نامه بزرگراه فناوری ( www.itnewsway.ir )    
لپ‌تاپ
انجمن علمی و فرهنگی    
مقالات کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات سخت‌افزار راهنمای انتخاب لپ‌تاپ
۳۱ خرداد ۱۳۸۸
  Sunday, Jun 21, 2009
راهنمای انتخاب لپ‌تاپ     
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات