وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
حلول ماه شوال و عید سعید فطر بر عموم مومنین تبریک و تهنیت باد!
یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388 ساعت 10:02 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
عید فطر:از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد:عید فطر (عربی: عید الفطر؛ انگلیسی: Eid ul-Fitr)، روز اول ماه شوال و در پایان ماه رمضان ا ایرن یزد محمد حسین تقوایی زحمتکشست. عید فطر از مهم‌ترین جشن ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است.در این روز، روزه حرام است و مسلمانان نماز عید برگزار می‌کنند. [۲] پرداخت زکات فطره در این روز بر مسلمانان واجب است.
باهم در خصوص عید فطر، اول ماه شوال، مناسبتها و مناسک عیدفطر ، آداب و سنن عید سعید فطر در آخرماه رمضان در کشورهای جهان، ایران و استان دارالعباده یزد بیشتر آشنا می شویم
    * ۱ تعیین روز عید فطر
          o ۱.۱ در ایران
          o ۱.۲ در عربستان سعودی
    * ۲ آداب و سنن عید فطر
          o ۲.۱ تکبیر
          o ۲.۲ غسل
    * ۳ عید فطر در کشورها و فرهنگها
          o ۳.۱ در مالزی
    * ۴ جستارهای وابسته
    * ۵ پانویس
    * ۶ منابع
    * ۷ پیوند به بیرون

تعیین روز عید فطر
از آن‌جایی که شرط اعلام ماه شوال با رویت هلال ماه به وقوع می‌پیوندد. همواره در کشورهای مسلمان، بر حسب موقعیت مکانی آن کشور، رویت هلال ماه اول ماه شوال و روز عید فطر متغیر است به صورتی که ممکن است به طور مثال در عربستان سعودی روز دوشنبه روز عید اعلام شود اما در ایران روز سه شنبه روز عید فطر اعلام شود. تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع است و پیروی از آن طبق نظر اکثریت مراجع تقلید [۳] و علمای شیعه بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند(رؤیت ماه جدید برای آنها ثابت نشده) لازم است. هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان و یا دوم ماه شوال است شرعا نمی‌توان او را از عمل به علم خود بازداشت.[۴]

عید سعید فطر در ایران
گفتنی است در ایران تعیین عید فطر بر عهده حاکم شرع (سید علی خامنه‌ای) است و پیروی از آن طبق نظر اکثریت مراجع تقلید [۱][پیوند مرده] و علمای شیعه بر تمام شیعیان حتی مراجعی که نسبت به آن علم ندارند لازم است.ولی برخی از مراجع تقلید خود به اعلام روز فطر اقدام می‌کنند در سال ۱۳۸۴ مراجع تقلید محمد تقی بهجت و فاضل لنکرانی و یوسف صانعی روز عید فطر را متفاوت با نظر رهبر وقت جمهوری اسلامی ایران ، سید علی خامنه ای مشخص کردند.[۲] هر چند اگر فردی مطمئن شود که آن روز آخر ماه رمضان و یا دوم ماه شوال است شرعا نمی‌توان او را از عمل به علم خود بازداشت.[۳]

عید سعید فطر  در عربستان سعودی
در کشور عربستان سعودی به عنوان مهم‌ترین کشور سنی مذهب، این وظیفه را شورای عالی قضایی عربستان سعودی که مهم‌ترین مرجع اسلامی و تصمیم گیری است بر عهده دارد. معمولاً سایر کشورهای عربی و اسلامی منطقه نیز با پیروی از روز خاصی که توسط شورای عالی قضایی عربستان سعودی تعیین شده، آن روز را به عنوان روز عید فطر اعلام می‌کنند. در تمامی کشور های اسلامی گذشته از نوع حکومت مشخص کردن عید فطر بر مبنای شروع ماه شوال و از همه مهمتر رویت هلال شوال معین می‌شود [۵]
آداب و سنن عید فطر

تکبیر
از سنت های مسلمانان در روز عید فطر، تکبیر است. تکبیر در روز عید فطر، برگرفته از آیه‌ای از قرآن است [۴] و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، در خانه‌ها و کوچه و بازار خوانده می‌شود.

    الله أكبر الله أكبر الله أكبر
    لا إله إلا الله
    الله أكبر الله أكبر
    ولله الحمد
    الله أكبر كبیراً
    والحمد لله كثیراً

    الله بزرگ تر است، الله بزرگ تر است، الله بزرگ تر است.
    خداوندی نیست مگر الله
    الله بزرگ تر است. الله بزرگ تر است.
    و ستایش همه از آن الله است.
    الله به راستی بزرگتر است.
    و ستایش بسیار از آن الله است

غسل عید فطر
در متون اسلامی، توصیه شده است که مسلمانان در روز عید فطر و عید قربان، تن خود را در آب بشویند و غسل کنند. غسل عید، از سنت های مسلمانان در روز عید است و در آن فرقی بین مردان، زنان و کودکان نیست. برخلاف غسل جمعه، غسل عید می‌تواند قبل از اذان صبح انجام گیرد. علاوه بر غسل، عطر زدن و مسواک کردن نیز از سنت های روز عید فطر است.

عید فطر در کشورها و فرهنگها
گاهی به آداب و رسوم مردم استان یزد در عید فطر
"عید سعید فطر" در میان مردم استان دارالعباده یزد همچون تمام بلاد مسلمین از اهمیت ، ارزش و قداست والایی برخوردار است.
    
نمایی از شهر یزد
جایگاه این روز سراسر رحمت، برکت و نور در استان یزد موجب شده تا از چند روز قبل خانواده ها برای برگزاری مراسم آن لحظه شماری کنند.
نظافت منازل، خرید لباس نو ، تهیه شیرینی و میوه های تازه فصل و برنامه ریزی برای دید و بازدید در این روز از جمله مقدمات برای حلول عید سعید فطر و بزرگداشت آن در بین مردمان مومن این استان است.
با اعلام روز اول شوال و فرا رسیدن عید سعید فطر ، مردم پس از عمل مستحبی غسل و
پوشیدن لباس های نظیف و معطر در سطح محله ها و مناطق مختلف، تکبیرگویان راهی مصلای اقامه نماز شکوهمند این روز مبارک می شوند.
در این استان رسم است که با تاسی از نماز تاریخی و سرنوشت ساز عید سعید فطر حضرت امام رضا (ع)، حرکت به طرف محل های برگزاری نماز با پای برهنه و ذکر تکبیرهای مخصوص صورت گیرد.
مردم با ورود به مصلای نماز عید فطر ضمن روبوسی و تبریک عید بزرگ به هم برای نماز آماده می شوند.
رسم بر این است که قبل از اقامه نماز عید سعید فطر ،مکبر و مجری این مراسم چندین مرتبه ذکرهای وارد شده این روز را بلند می گوید و نماز گزاران، آن را با او تکرار می کنند.
مهمترین این ذکر ها گفتن الله اکبر، لااله الاالله، صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و خواندن دعای سلامتی امام زمان (عج) است.
از قدیم الایام کسانی که نذر و نیازی دارند با تهیه شیرینی ، آن را در محل برگزاری نماز عید فطر و قبل از نماز بین مردم توزیع می کنند.
طبخ آش معروف حضرت " ابوالفضل العباس (ع)" و توزیع آن در صبحگاه عید بین مردم از دیگر آداب و رسوم قدیمی این روز است.
در اکثر مناطق این استان و براساس یک سنت دینی و ارزشی، مردم بلافاصله پس از اتمام نماز عید سعید فطر و قبل از رفتن به منازل خود بر سر قبور مطهر شهیدان و درگذشتگان رفته و با بردن خیرات از قبیل خرما ، شیرینی و گل یاد شهدا و گذشتگان خود را گرامی می دارند.
ریختن آب بر روی قبور شهدا و اموات ، قرائت آیات منتخب کلام وحی و ذکر ادعیه از دیگر مواردی است که در این روز انجام می شود.
مردم مومن استان یزد در ادامه آداب و رسوم خود در این روز مبارک به دید و بازدید بزرگترها و ریش سفیدان خانواده و محل سکونت خود می روند و این عید را به آنها تبریک می گویند.
برگزاری جشن های اسلامی شامل مولودی خوانی و مدیحه سرایی همراه با دعوت از اقوام و بزرگان فامیل از دیگر آداب و رسوم این عید بزرگ اسلامی است که در یزد صورت می گیرد.
در بین زنان یزدی نیز رسم است که در روز عید سعید فطر بصورت دسته جمعی به خانه فردی که جلسات ختم قرآن مجید در طول ماه مبارک رمضان در منزل او برگزاری شده می روند و با هدیه و شیرینی از او تقدیر می کنند .
حتی در برخی از مناطق این استان ، خانم هایی که در این جلسات عرفانی، سوره اخلاص به نامشان ختم شده در روز عید فطر از دیگر زنان محل دعوت کرده و با شیرینی از آنها پذیرایی می کنند.
مردم مومن یزد معتقدند عید سعید فطر همان روز تولد دوباره همه انسانها و بازگشت به فطرت پاک انسانی و الهی است.
پرداخت زکات فطره و فطریه به نیازمندان جامعه طبق احکام شرعی بویژه به افراد بی بضاعت فامیل نیز انجام می شود.
آنها این تولد دوباره را تا پاسی از شب به شکرانه یک ماه میهمانی خدا و انجام عبادت و ترک معصیت به شادی و شادمانی می گذارنند. (خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 688240 -کد خبر:  688240        زمان مخابره:  1388/6/28 - 12:45:4   ) 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
ندای انقلاب دوشنبه سی ام شهریور 1388 07:48 بعد از ظهر

ایهالناس مسلمان کشی‌یکی‌از سرگرمیهای جدید برای کشورها و دولتهای مسلمان و غیره مسلمان شده. جالب اینجاست که دوستان عزیز آقای احمدی خره،چین و شوروی، قبل از شمارش آرای انتخابات به ایشون تبریک گفتند. کشور چین و شوروی یک ساعت بعد از انتخابات به آنترینژاد تبریک گفتند تو نگو اینها با هم یه قرارهایی دارند و آنهم سرگرمی هست که هر ستاشون دوست دارند و آن هم، مسلمان کشی‌. در ارومجی چین و در چچنیا شوروی و در ایران عزیز دولتها همه مشغول مسلمان کشی‌هستند.احمدی‌نژاد ممکن که خایهٔ امریکا و انگلیس را نمیمالد ولی‌ خوب خایهٔ چین و شوروی را ما چ می‌کند. هی‌نماز جمعه داد میزنم مرگ بر یهودی و صهیونیست تو نگو پولدارترین ادمهایی که شوروی را اداره میکنند یهودی هستند. هر هفته میرم نماز جمعه داد میزنم مرگ بر امریکا و مرگ بر انگلیس تو نگو مسلمان کشهای اصلی‌، چین، شوروی و همین رئیس جمهور قلابی خودمون آقای احمقی خره جنایتکار هستند.
«ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic