وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
قطعات جانبی :آشنایی با مشخصات و راهنمای خرید اسکنر کامپیوتر- Scaner دستگاه جاروبگر رایانه!
پنجشنبه دوم مهر 1388 ساعت 08:17 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
اسکنر کامپیوتر- Scaner دستگاه جاروبگر رایانه  چیست؟ انواع و مدلهای مختلف اسکنر کدام وبلاگ فناوری اطلاعات یزد محمد حسین تقوایی زحمتکش -سخت افزار جانبی :آشنایی با مشخصات و راهنمای خرید اسکنر کامپیوتر- Scaner دستگاه جاروبگر رایانه است؟ درخانه یا محل کار یا اداره تخصصی به کدام از انواع اسکنرهای رایج احتیاج داریم؟ کجا و چگونه و با کدام مشخصات فنی یک اسکنر ارزان قیمت و باکیفیت خریداری کنیم، کدامیک یک از شرکتهای تولید کننده دارای اسکنر قوی تری هستند؟ سوالاتی است که به مرور بدان خواهم پرداخت در ابتدا تعریف از اسکنر خواهم داشت
اسكنر دستگاه تصویربرداریی است كه به سلول‌های حساس به نور مجهز است و می‌توانند نوری را كه از شی مورد اسكن منعكس ‌شده یا عبور كرده ‌است شناسایی كند.
اسکنر یکی از تجهیزات جانبی مهم در کامپیوتر محسوب می گردد. کاربرانی که با تصاویر سر و کار داشته و تمایل به نشر حرفه ای آنها را دارند، می توانند با استفاده از اسکنر، تصاویر مورد نظر خود را اسکن کرده و وارد کامپیوتر کنند. اسکنر نقش این انتقال دهنده را بر عهده دارد. وقتی یک تصویر به صورت دیجیتال شده در آمد و وارد کامپیوتر شد، هر کاری می توان روی آن انجام داد.

تاریخچه ساخت اسکنر
 استفاده از اسکنر در سالیان اخیر در اغلب ادارات و موسسات متداول شده است . اسکنرها دارای مدل ها ی متفاوتی می باشند .
    *      اسکنرهای مسطح : این نوع اسکنرها ، رومیزی نیز نامیده می شوند. اسکنرهای فوق دارای قابلیت های فراوانی بوده و از متداولترین اسکنرهای موجود می باشند.
    *      اسکنرهای Sheet-fed . این نوع اسکنرها نظیر یک چاپگر قابل حمل عمل می نمایند.در اسکنرهای فوق هد اسکنر ثابت بوده و در عوض سند مورد نظر برای اسکن ، حرکت خواهد کرد.
    *       اسکنرهای Handheld . اسکنرهای فوق از تکنولوژی بکار گرفته شده در اسکنرهای مسطح استفاده می نمایند. در اسکنرهای فوق در عوض استفاده از یک موتور برای حرکت  از نیروی انسانی استفاده می گردد.
    *       اسکنرهای استوانه ای . از اسکنرهای عظیم فوق ، مراکز انتشاراتی معتبر و بزرگ استفاده می نمایند. با استفاده از اسکنرهای فوق می توان تصاویر را با کیفیت و جرئیات بالا اسکن نمود.

ایده اولیه تمامی انواع اسکنرها ، تجزیه و تحلیل یک تصویر و انجام پردازش های مربوطه است . در ادامه به بررسی اسکنرهای مسطح  که  متداولترین نوع  در این زمینه  می باشند ، خواهیم پرداخت .

مبانی اسکنرها
یک اسکنر مسطح از عناصر زیر تشکیل شده است :
    *      CCD(Charge-Coupled device Array)
    *      آینه ها
    *     هد مربوط به اسکن
    *     صفحه شیشه ای
    *     لامپ
    *     لنز
    *      فیلترها
    *      روکش
    *      موتور Stepper
    *      تثبیت کننده )Stablizer)
    *      تسمه
    *      منبع تغذیه
    *      پورت های اینترفیس
    *      مدار کنترل کننده

هسته اساسی یک اسکنر CCD است . CCD رایج ترین تکنولوژی برای اخذ تصاویر در اسکنرها است . CCD شامل مجموعه ای از دیودهای حساس نوری نازک بوده که عملیات تبدیل تصاویر ( نور ) به الکترون ها ( شارژ الکتریکی ) را انجام می دهد. دیودهای فوق ،Photosites نامیده می شوند. هر یک از دیودهای فوق حساس به نور می باشند. تصویر اسکن شده از طریق مجموعه ای از آینه ها ، فیلتر ها و لنزها  به CCD خواهد رسید  پیکربندی واقعی عناصر فوق به مدل اسکنر بستگی دارد ولی اصول اغلب آنها یکسان است .

 نحوه اسکن تصاویر
عملیات زیر مراحل اسکن نمودن یک تصویر را توضیح می دهد :
    *       متن ( سند ) مورد نظر را بر روی سینی شیشه ای قرار داده و روکش مربوط را بر روی آن قرار دهید. درون روکش در اغلب اسکنرها سفید بوده و در برخی دیگر سیاه رنگ است . روکش یک زمینه یکسان را فراهم کرده تا نرم افزار اسکنر قادر به استفاده از یک نقطه مرجع برای تشخیص انداز سندی باشد که اسکن می گردد. در اکثر اسکنرها می توان روکش فوق را در زمان اسکن یک شی حجیم نظیر یک کتاب قطور ، استفاده نکرده و عملا" آن را کنار گذاشت . در شکل زیر لامپ فلورسنت مشاهده می گردد.
    *       یک لامپ بمنظور روشن نمودن ( نورانی کردن ) سند استفاده می گردد. در اسکنرهای قدیمی لامپ فوق از نوع فلورسنت بوده و در اسکنرهای جدید از لامپ های زنون و یا لامپ های کاتدی فلورسنت استفاده می گردد.
    *      تمام مکانیزم ( آینه ها ، لنزها ، فیلتر و CCD) هد اسکن را تشکیل می دهند. هد اسکن توسط یک تسمه که به یک موتورStepper متصل است  به آرامی در طول سند مورد نظر برای اسکن ، حرکت خواهد کرد. هد اسکن به یک میله " تثبت کننده " (Stabilizer) متصل بوده تا این اطمینان بوجود آید که در زمان اسکن هد مربوطه تکان نخواهد خورد. زمانیکه یک مرتبه بطور کامل سند ، اسکن گردد عملا" یک Pass ( فاز ) سپری  شده است .  شکل زیر میله تثبیت کننده را نشان می دهد.
    *       تصویر موجود بر روی سند توسط یک آیینه زاویه ای  به آینه دیگر منعکس می گردد. در برخی اسکنرها صرفا" از دو آینه استفاده می گردد ، برخی دیگر از اسکنرها از سه آیینه استفاده می نمایند. هر یک از آیینه ها  خمیده شده تا امکان نمرکز بهتر بر روی تصویر برای انعکاس  فراهم گردد .
    *      آخرین آیینه ، تصویر را بر روی یک لنز منعکس خواهد کرد. لنز از طریق یک فیلتر بر روی تصویر در CCD متمرکز خواهد شد. در شکل زیر آیینه ها ( سه عدد) و لنز مربوطه نشان داده شده است .
سازماندهی فیلتر و لنزها ، متفاوت بوده و بستگی به نوع اسکنر  دارد. برخی از اسکنرها برای اسکن یک سند از سه فاز استفاده می نمایند. در هر فاز از یک فیلتر متفاوت ( قرمز ، سبز ، آبی ) بین لنز و CCD   استفاده می گردد.  در نهایت نرم افزار مربوطه نتایج بدست آمده در هر فاز را با یکدیگر ترکیب تا تصویر تمام رنگی نهائی بوجود آید. در اکثر اسکنرهای جدید ، سندهای  مورد نظر در یک فاز اسکن می گردند. لنز تصویر ( سند ) مورد نظر را به سه بخش تقسیم می نماید. هر یک ازبخش های فوق از طریق یک فیلتر ( قرمز ، آبی ، سبز ) اسکن و در یک ناحیه مجزا در CCD مستقر می گردند. در ادامه اسکنر داده های هر بخش را با یکدیگر ترکیب و تصویر تمام رنگی نهائی ایجاد خواهد شد.

وضوح تصویر و درون یابی
اسکنرها دارای مدل های متفاوت با توجه به دقت وضوح تصویر و شفافیت می باشند. اکثر اسکنرهای مسطح دارای حداقل وضوح تصویر 300 * 300 Dpi )Dot per inch) می باشند . Dpi مربوط به اسکنر توسط تعدادی از سنسورهای موجود  در یک سطر ( جهت X نرخ نمونه برداری ) از CCD با دقت مضاعف موتور Stepper ( جهت Y نرخ نمونه برداری )  مشخص می گردد.  مثلا" اگر دقت 300*300 dpi باشد ، و اسکنر یک صفحه A4  را اسکن نماید ، CCD دارای 2550 سنسور بوده که در هر سطر افقی سازماندهی می گردند. یک اسکنر تک فازه دارای سه سطر از سنسورهای فوق و در مجموع 1650 سنسور را دارا خواهد بود. موتور Stepper در مثال فوق قادر به حرکت در گام هائی به اندازه یک سیصدم  ، اینچ خواهد بود . یک اسکنر با دقت 300 * 600 دارای یک آرایه CCD به میزان 5100 سنسور در هر سطر خواهد بود. شکل زیر موتور stepper را نشان می دهد.
میزان شفافیت  ارتباط مستقیم با کیفیت لنز و منبع نور دارد. اسکنری که از لامپ زنون و لنزهای با کیفیت بالا استفاده می نماید ، قطعا" یک تصویر با کیفیت و شفاف تر نسبت به اسکنری که از لامپ های فلورسنت و لنزهای معمولی استفاده می کند ، ایجاد خواهد کرد.
درون یابی (InterPolation) ، فرآیندی است که نرم افزارهای اسکن استفاده تا از طریق آن آگاهی ودانش خود را نسبت به دقت و وضوح تصویر افزایش دهند. بدین متظور از پیکسل های اضافه ای استفاده می گردد. پیکسل های اصافه معدل پیکسل های همجوار می باشند. مثلا" اگر اسکنری از بعد سخت افزاری دارای دقت 300*300 باشد ، دقت درون یابی معادل 300 * 600 خواهد بود. در این حالت نرم افزار یک پیکسل را بین هر پیکسلی که اسکن می گردد توسط یک سنسور CCD انجام خواهد داد.
Bit Depth ، یکی دیگر از اصطلاحاتی است که در رابطه با اسکنر مطرح می شود. واژه فوق به تعداد رنگ هائی که اسکنر قادر به تولید آنها می باشد ، اطلاق می گردد. هر پیکسل بمنظور تولید رنگ های استاندارد (True color) به 24 بیت نیاز دارد.

ارسال تصویر
پس از اسکن یک تصویر ، می بایست تصویر اسکن شده به کامپیوتر منتقل گردد. برای اتصال اسکنر به کامپیوتر سه گزینه متفاوت وجود دارد :
    *      استفاده از پورت موازی ( کندترین روش ارسال تصویر خواهد بود )
    *      استفاده از SCSI .اسکنرها  از  یک کارت اختصاصی SCSI که بر روی برد اصلی نصب می گردد، استفاده می نمایند.
    *      استفاده از پورت USB . اسکنرمی بایست دارای یک کانکتور از نوع USB باشد.
بمنظور استفاده از اسکنر ، می بایست درایور مربوطه نصب گردد. درایور فوق مسئول تبین نحوه ارتباط با اسکنر خواهد بود. اکثر اسکنرها از زبان TWAIN برای صحبت کردن استفاده می نمایند. درایور TWAIN نظیر یک اینترفیس بین برنامه ها( برنامه هائی که استاندارد TWAIN  را حمایت می نمایند ) و اسکنر عمل می نماید. در این راستا  برنامه ها نیازی به آگاهی از جزئیات عملکرد یک اسکنر بمنظور ایجاد ارتباط با آن نخواهند داشت. مثلا" با استفاده از برنامه فتوشاپ ( نرم افزار فوق استاندارد TWAIN را حمایت می نماید) می توان بسادگی فرمان اسکن یک تصویر را صادر و از نتایج بدست آمده در محیط فتوشاپ استفاده  کرد.

مشخصات یک اسکنر خوب وعالی از نگاه متخصصین
بر حسب نوع اسكن یك سند، اسكنرها به انواع مختلفی تقسیم می شوند. اسكنرهای Flatbed  یا مسطح، متداول‌ترین اسكنر برای كاربرد خانگی هستند. در این نوع اسكنرها، ناحیه اسكن شامل یك صفحه تخت خواهد بود كه سند  بر روی آن قرار می‌گیرد. این نوع از اسكنرها به خاطر راحتی در استفاده و تكنولوژی استفاده شده در هد اسكن آن‌ها، بیشترین مصرف‌كننده را دارند. جز اسكنرهای مسطح، اسكنرهای Sheetbed  و اسكنرهای استوانه‌ای نیز در بازار موجود هستند. در اسكنرهای Sheetbed هد اسكن ثابت بوده و سند برای اسكن حركت داده می‌شود؛ مانند یك پرینتر. اسكنرهای استوانه‌ای  دارای كیفیت و دقت تفكیك‌پذیری بالایی هستند و برای اسكن نقشه و چاپ استفاده می‌شوند.

دقت وضوح تصویر
یكی از مهم‌ترین پارامترهای دخیل در خرید اسكنر، دقت وضوح تصویر و لامپ تصویر اسكنر خواهد بود. واحد (DPI(Dot Per Inch یا " نقطه در اینچ " برای این منظور استفاده می‌شود.
برای اسكن یك تصویر معمولی (5*3 یا 4*6) دقت 100نقطه در اینچ كافی خواهد بود. برای اسكن متون و استفاده در نرم‌افزارهای (Optical character recognition (CR  دقت DPI300  مناسب است و برای اسكن تصاویر برای چاپ یا بزرگ‌نمایی، نیاز به دقت 1200 تا 2400 خواهد بود. بنابراین یك اسكنر با وضوح تصویر 600 * 1200 یا 2400*1200 مناسب خواهد بود.

Tranparency
اگر قصد اسكن اسلاید یا فیلم را دارید، اسكنر شما باید به یك آداپتور Tranparency مجهز باشد. این آداپتور ممكن است بر روی خود اسكنر نصب شده باشد یا به صورت یك وسیله جانبی به اسكنر اضافه شود. برخی شركت‌ها مانند Epson  از یك آداپتور Tranparency برای اسكن نگاتیو و عكس‌های دوربین استفاده می‌كنند كه می‌تواند برای  كاركردهای خانگی و كوچك مناسب باشد.

ADF  یا تغذیه كننده اتوماتیك سند
ممكن است كه شما تعداد زیادی سند برای اسكن داشته باشید. (Automatic document feeder (ADF یك قطعه برای تغذیه اتوماتیك اسكنر است كه به صورت خودكار سند را به اسكنر تحویل می‌دهد. بعضی از مدل‌های اسكنر از این ویژگی برخوردارند و در نتیجه برای اسكن اسناد در حجم بالا و سایز نامناسب مشكل نخواهید داشت. حداكثر سندی كه یك ADF می‌پذیرید نیز باید مدنظر قرار گرفته شود.

Interface
 اسكنر برای ارتباط با كامپیوتر، به یك رابط یا Interface  نیاز دارد. این‌كه اسكنر انتخابی شما از چه نوع رابطی استفاده می‌كند و یا اینكه كامپیوتری كه قرار است اسكنر به آن متصل شود چه رابط‌هایی را پشتیبانی می‌كند، یكی از مهم‌ترین عواملی است كه باید به آن توجه داشته باشید. اگر كامپیوتر شما از USB2 پشتیبانی می‌كند، حتما اسكنری انتخاب كنید كه از این رابط استفاده می‌كند.  چرا كه سرعت و سادگی بسیار خوبی با پورت USB  وجود دارد. رابط Firewire  نیز از سرعت و دقت بالایی برخوردار است اما به همین نسبت قیمت بیشتری بر روی اسكنر تحمیل می‌كند. مدل هایی نیز وجود دارد كه از چند رابط پشتیبانی می‌كنند كه انعطاف‌پذیری بیشتری به مصرف‌كننده می‌دهد. پورتParallel  یا موازی و استفاده از كارت SCSI  نیز انتخاب‌های دیگری هستند كه می‌توانید برای رابط اسكنر داشته باشید. اما از سرعت كمتری برخوردارند. حتما در زمان انتخاب اسكنر مورد نظر خود نوع رابط اسكنر را سوال كنید.

عمق رنگ‌
به تعداد رنگ‌هایی كه اسكنر قادر به شناسایی و ذخیره‌سازی آن‌ها است، اصطلاحاً " عمق رنگ " گفته می‌شود و با واحد " بیت در هر پیكسل " اندازه‌گیری می‌شود. یك اسكنر مناسب باید حداقل قادر به شناسایی 36 بیت رنگ باشد. امروزه بسیاری از اسكنرهای خانگی تا 48 بیت در پیكسل را شناسایی می‌كنند كه یك كیفیت اسكن مناسب را ارائه می‌كند.

ناحیه اسكنر
مانند پرینتر باید مشخص كنید سندهای شما در حدود چه سایزی هستند: A4، A3 یا اندازه‌های دیگری. حداقل ناحیه‌ای كه برای اسكن نیاز خواهید داشت، 5/‌8 در 7 /11 است كه به‌راحتی می‌توانید یك برگ A4 را اسكن كنید. اندازه 14*5/8  نیز مناسب است. بدیهی است كه برای سندهای بزرگ‌تر از این اندازه، باید دنبال یك اسكنر مناسب باشید. حداكثر اندازه ناحیه اسكن یك اسكنر یكی دیگر از ملاك‌های قیمتی است.
 
تكنولوژی هد اسكن
هد اسكن، قلب یك اسكنر است كه تمامی دقت و سرعت و كیفیت اسكن یك سند از آن منشأ می‌گیرد. دو تكنولوژی مطرح برای هد‌اسكن (Contact Image sensor (CIS و Charge couple device هستند كه CCD به مراتب كارائی بالاتری داشته و غالب اسكنرهای حرفه‌ای و با دقت و كیفیت فوق‌العاده با این تكنولوژی سازگار هستند. اسكنرهای دارای تكنولوژی CIS، حجم كوچك‌تری نسبت به CCD دارند و از كابل جداگانه‌ای برای برق استفاده نمی‌كنند. پیشنهاد می‌كنم اسكنری كه از CCD پشتیبانی می‌كند، تهیه كنید.

نرم افزار
به عنوان آخرین ملاك انتخاب یك اسكنر، باید اشاره‌ای هم به نرم‌افزارهای اسكن و ویرایش سند داشته باشیم. غالباً همراه اسكنر یك نرم‌افزار اسكن ارائه می‌شود. اما اگر نیاز به نرم‌افزاری قوی و با قابلیت‌های مناسب برای ویرایش سند دارید یا سند اسكن شما دارای متن است و نیاز به یك نرم‌افزار OCR دارید، از نرم‌افزارهای همراه اسكنر غافل نشوید.

انتظارات خود از یك اسكنر را لیست كنید
اگر قصد خرید یك دستگاه اسكنر را دارید، در اولین گام انتظارات خود را مرور و لیست كنید. اسكنر مورد نیاز شما دقیقاً باید چه توانایی‌هایی داشته باشد؟ مدل اسكنر (تخت، استوانه ای یا پرینتری)، اسكن سیاه‌و‌سفید یا رنگی، سایز سند اسكن، وضوح تصویر یا اندازه دقت تفكیك‌پذیری مورد نیاز شما برای اسكن، نوع رابط اتصال به كامپیوتر(موازی، USB ،SCSI و Firewire)، اسكن فیلم و نگاتیو، سرعت، تعداد اسكن در دقیقه و عمق رنگ از مهم‌ترین مواردی هستند كه باید برای خود مشخص كنید.

كیفیت خروجی + سرعت = قیمت بیشتر
فرمول بالا در دنیای اسكنرها معروف است. شما می‌توانید اسكنرهایی در حدود قیمتی 60 هزار تومان برای مصارف خانگی پیدا كنید و در مقابل اسكنرهای حرفه‌ای بایگانی اسناد قیمت‌های نجومی تا 25 میلیون تومان دارند. تفاوت این دو نوع اسكنر در چیست؟
كیفیت خروجی و دقت تفكیك‌پذیری رنگ، تكنولوژی‌های  به‌كار رفته در آن‌ها و سرعت بالای اسكن در دقیقه، پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب یك اسكنر با قیمت مناسب هستند. هراندازه پول بدهید، همان اندازه آش می‌خورید!

مشخصات اسكنر مناسب در یك نگاه
° ‌ از پورت USB2 پشتیبانی كند.
° ‌‌ازتكنولوژی هد اسكن CDD استفاده شده باشد.
‌°‌ ‌دقت وضوح تصویری DPI1200 مناسب هر نوع كار حتی اسكن نمودن عكس به منظور چاپ آن خواهد بود.
°‌ اسكنرهای تخت، نسبت به دیگر مدل‌ها، دارای راحتی و كیفیت بهتری هستند.
° ‌اسكنری انتخاب كنید كه دارای دكمه‌های كنترلی برای اسكن باشد.
° ‌دقت رنگ ‌48‌بیت بر اینچ كیفیت اسكن رنگی را تضمین می‌كند.
° ‌نرم افزار اسكن/ ویرایش سند و OCR همراه اسكنر ارائه شود. ‌
 // پایان متن // ... //// ./ .//. /..../..../..../////./././////.//....../../....../..../////./...../........///.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات