وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
تعاریف ، مبانی و تاریخچه تلویزیون اینترنتی Interactive Television - IPTV
پنجشنبه بیست و سوم مهر 1388 ساعت 03:48 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
تلویزیون اینترنتی Interactive Television چیست؟تلویزیون اینترنتی یا اینترنت TV درواقع یك محمدحسین تقوایی زحمتكش وبلاگ فناوری اطلاعات یزد  تعاریف ، مبانی و تاریخچه تلویزیون اینترنتی Interactive Television - IPTVپروتكل تلویزیونی است كه از طریق اینترنت پخش و منتشر می شود.
این پروتكل به تماشاگرانش امكان انتخاب برنامه دلخواهشان را از میان مرجعی از نمایش های تلویزیونی می دهد. مدل های اولیه تلویزیون های اینترنتی اما تنها چند فیلم یا ویدئو انتخابی را در یك وب سایت محدود در اختیار كاربران قرار می دادند.
اینترنت TV از طریق زیرساخت های فعلی موجود مانند اینترنت پرسرعت، ADSL، Wi-Fi، كابلی و ماهواره ای قابل انتقال و پخش شدن است.
به این ترتیب تولیدكنندگان مختلف محتوای الكترونیكی با استفاده از سرویس های مختلف می توانند محصولات خود را ارائه كرده و به راه های جدید درآمدزایی دست پیدا كنند.
تلویزیون اینترنتی اما با نام های دیگری مانند تلویزیون روی دسك تاپ (TOD) و تلویزیون از طریق پروتكل اینترنتی (IPTV) هم در سرتاسر دنیا شناخته می شود.
به عبارت ساده تر تلویزیون اینترنتی، شیوه ای  برای دریافت کانل های تلویزیونی از طریق شبکه اینترنت است/

تلویزیون اینترنتی  Interactive Television
تلویزیون اینترنتی یک فناوری جدید است که دنیای تلویزیون و اینترنت را به هم پیوند می‌دهد و محصول هم‌گرایی صنعت رایانه، مخابرات و Multimedia (چند رسانه‌ای) است و هدف از پیدایش این فناوری حفظ بیننده و ایجاد روش‌های جدید استفاده از تلویزیون است.
بسیاری از محققیق از تلویزیون اینترنتی به عنوان پدیده عصر ارتباطات، یاد كرده اند . روزی که رادیو اختراع شد، باور عمومی بر این بود که دیگر دوران روزنامه‌ها سپری شده است. اما روزنامه با تغییر ساختار خود باز هم به حیات خود ادامه داد. همین اتفاق دوباره زمانی که تلویزیون اختراع شد، نمود پیدا کرد. آن روز نیز بسیاری فکر کردند که دیگر دوران سینما به سر رسیده است، اما ... !
و این اتفاق در زمان ما نیز برای چندمین بار در حال تکرار است. البته شکی نیست که با ورود هر کدام از این پدیده‌های جدید، قدیمی‌ترها تحت تاثیر قرار گرفته و میزان رویکرد عمومی جامعه به قدیمی‌تر ها کمتر شده است.
اختراع اینترنت و گسترش کاربری‌های متنوع آن، همچنین گزارش‌های آماری حاکی از اینکه در کشورهای توسعه یافته میزان استفاده از اینترنت به مراتب بیشتر از تلویزیون است، عده‌ای از نظریه پردازان را به سمت این باور هدایت کرد که با توسعه رسانه‌ای جدید به نام اینترنت، سایر رسانه ها افول خواهند کرد. ولی ظهور تلویزیون اینترنتی که ترکیبی از امکانات فناورهای نوین ارتباطاتی و اطلاعاتی در کنار تلویزیون سنتی است، به شکل‌گیری تصور جدیدی در رابطه با آینده دنیای ارتباطات منجر شد.
با این اوصاف غلبه تلویزیون اینترنتی بر جهان رسانه‌ای گریزناپذیر خواهد بود. اصطلاحی که از آن Internet Protocol TV یا IPTV نام برده می شود.
موضوع از زمانی شروع شد که موجودی به نام ITV که مخفف Interactive Television است، در دنیای رسانه‌ها متولد شد.
مخاطبان تلویزیون از طریق اینترنت به بانک اطلاعاتی شبکه مورد نظر دست می‌یابند و می‌توانند به صورت On Line در آنچه مشاهده می‌کنند، دخل و تصرف کنند. البته قطعا مقصود از دخل و تصرف این نیست که علایق خود را بر تمامی بیننده‌ها تحمیل کنند، بلکه هر کاربری خود تعیین می‌کند که چه چیزی را و چگونه می‌خواهد ببیند. مزیتش نیز این است که کاربر می‌تواند زمان پخش یک برنامه را تغییر داده، یا برنامه دلخواه خود را رزرو کند و بعد با پیغامی که داده می‌شود از زمان پخش آن برنامه با خبر شود، و یا اینکه کاری کند که برنامه به طور خودکار برای او ذخیره شود. یکی دیگر از قسمت‌هایی که در آن پویایی تلویزیون اینترنتی به بهترین وجه دیده می‌شود؛ بخش سفارشات خرید اجناس، موسیقی و یا فیلم دلخواه است.


تاریخچه تلوزیون اینترنتی
در سال ۱۹۹۴ بخش خبری شرکت پخش آمریکایی ABC با نام World news Now به عنوان اولین برنامه تلویزیون برروی اینترنت پخش شدکه برای پخش آن از نرم افزار ویدئو کنفرانس CU–SeeMe استفاده شد.
در ژانویه ۱۹۹۸ شرکت رادیو اینترنتی Broadcast. com /AudioNet اولین برنامه‌های تلویزیونی خود را توسط شبکه اینترنت از روی تلویزیون WFAA–TV پخش کرد و سپس در ۱۰ ژانویه ۱۹۹۸ پخش این برنامه‌ها را از تلویزیون KCTU- LP دنبال کرد.
در گذشته این فناوری به علت پهنای باند اندک شبکه‌های اینترنتی رشد چشمگیری نداشته‌است. طی سالهای آتی با توسط چشمگیر پهنای باند و استفاده عموم مردم از شبکه اینترنت ( بیش از ۱۰۰ میلیون خانوار ) پیش بینی می‌شود صنعت IPTV دوران درخشانی را تجربه کند. بسیاری از رسانه‌های تلویزیونی در تلاشند سیگنال‌های خود را از طریق اینترنت منتقل کنند و به راحتی در اختیار کاربر قرار دهند در آینده کانال‌های IPTV به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و برای دریافت آنها تنها به یک اتصال اینترنت و وسیله‌ای که توسط اینترنت فعال می‌شود مانند iPod ، HDTV ( که به کامپیوتر شخصی وصل می‌شوند ) نیاز است و حتی یک گوشی موبایل ۳G هم می‌تواند تصاویر تلویزیونی را از اینترنت دریافت کرده و پخش کند. همچنین رجوع کنید به : تلویزیون اینترنتی ، تلویزیون تلفن همراه.
در دسامبر سال ۲۰۰۵ ، mariposaHD اولین سرویس دهنده خدمات IPTV بود که تصاویر را در فرمت HDTV به خانه‌های کاربران برد. پرتال‌های وب متفاوتی دسترسی به کانال‌های IPTV که به صورت رایگان عرضه می‌شود را فراهم می‌آورند. عده‌ای وجود سریال‌های تلویزیونی که از طریق تبلیغات هزینه‌های خود را جبران می‌کنند مانند «سریال تلویزیونی گم شده» و «زنان خانه دار ناامید» را نشانه رواج هر چه بیشتر IPTV می‌دانند.
از آنجا که در IPTV از استانداردهای پروتکل اینترنت استفاده می‌شود ، کاربران با پرداخت هزینه کمتری برنامه‌های مورد علاقه شان را تماشا می‌کنند. استفاده از جعبه‌های با قابلیت قابل تنظیم بالا به همراه اتصالات اینترنت با پهنای باند وسیع تصاویر را با کیفیت و سرعت بسیار بیشتری به خانه‌هایمان می‌آورد. ISPها در حال ارتقا شبکه‌های خود هستند تا سرعت شبکه را بالاتر ببرند و استفاده از چند کانال تلویزیونی به صورت همزمان و با کیفیت بالا را ممکن سازند.
در ژوئن ۲۰۰۶ ، Market News First MN۱. com با آدرس اینترنتی mn۱.com با فرمت HDTV و به صورت رایگان و زنده در والاس پخش شد و بازار را تحت تاثیر قرار داد.


تکنولوژی جدید تلویزیون اینترنتی
 این تکنولوژی جدید در دنیا به دو شیوه ارایه می‌شود:

اینترنت محور
در این حالت مؤسسات رادیویی و تلویزیونی، ضمن قراردادن برنامه‌هایشان بر روی آنتن به کاربران خود این اجازه را می‌دهند که از طریق اتصال به اینترنت قادر باشند تا حدی در برنامه دخل و تصرف و آنچه را می‌خواهند دریافت کنند.برای این کار صفحات پخش برنامه به گونه‌ای طراحی می‌شود که در پایین، بالا و یا اطراف آن آیکون‌هایی وجود دارد که مخاطب با کلیک کردن آنها می‌تواند از امکانات خاص تلویزیون مجازی استفاده کند.

تلویزیون محور
در این حالت، وسیله الکترونیکی مانند یک کامپیوتر ابتدایی به نام Set-Top-Box که توانایی اتصال به اینترنت را هم دارد به تلویزیون وصل می‌شود. صفحات پخش برنامه مانند حالت قبل دارای آیکون‌هایی جهت درگیر کردن هرچه بیشتر مخاطب با برنامه می‌باشد. بدین صورت هنگامی که در حال دیدن برنامه مورد علاقه خویش هستید،‌ می‌توانید با استفاده از ست تاپ باکس که خود شامل یک رایانه ابتدایی ، صفحه کلیدKeyboard و Modem (برای اتصال به اینترنت) است، پیام خویش را از طریق شبکه برای فرستنده برنامه ارسال کنید و فرستنده یعنی مؤسسه رادیویی و تلویزیونی پس از دریافت پیام شما، امکانی را که درخواست کرده‌اید در اختیار شما خواهد گذاشت.
هم اکنون تلویزیون اینترنتی در اکثر کشورهای توسعه یافته به بهره‌برداری رسیده است و یکی از دلایل پیشرفت آن، رقابت بین شبکه‌های مختلف بر سر جلب رضایت بیننده است. طبق تحقیقاتی که انجام شده، اروپایی‌ها بیشتر مایل به ارتقای سطح کیفی برنامه‌ها و بهره‌برداری از امکانات تبلیغی تلویزیون اینترنتی هستند و آمریکایی‌ها از سرویس سینمای مجازی و سرویس‌های خدمات اینترنتی این تلویزیون استقبال می‌کنند.
www.iransima.ir : صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز با تاسیس سایت ایران سیما، گامی را در جهت رفتن به سوی تلویزیون اینترنتی برداشته است. سایت مذکور شامل مشاهده آنلاین برنامه‌های در حال پخش، جستجو در آرشیو برنامه های صدا‌و‌سیما، و اطلاع از جدول پخش برنامه‌های شبکه‌های مختلف سیما است


رشد تکنولوژی تلویزیون اینترنتی
این روزها اما معمولا دو روش برای استفاده از تلویزیون های اینترنتی به كار برده می شود. روش اول كه رایج ترین متد هم هست، پخش برنامه های تلویزیونی با استفاده از شبكه های كامپیوتری P2P (شبكه هایی با محتوا و خدمات را از راه های مختلفی انتقال داده و كاربران را به یكدیگر مرتبط می كند) است. استفاده از این روش در واقع می تواند علاوه بر كیفیت مناسب انتقال اطلاعات، به صرفه جویی در هزینه های جانبی شركت های خدمات دهنده كمك هم بكند. روش دوم كه پوشش كمتری هم داشته و به این دلیل كمتر به كار برده می شود، استفاده از یك وب سایت مستقل است. این روش در حقیقت دلیل محدودیت های كاربری ها در یك وب سایت چندان رایج و مورد توجه نیست.

تجارت پررونق آینده
بسیاری از برنامه سازان تلویزیونی و تولیدكنندگان محتوا به دنبال انتشار و پخش محتوای تولیدی خود به صورت زنده و آنلاین از طریق تلویزیون های اینترنتی هستند تا به این وسیله تعداد بازدیدكنندگان و میزان بازدید برنامه هایشان را افزایش دهند. این به معنی افزایش میزان جذب تبلیغات و البته درآمد حاصل از آن است كه می تواند به حفظ سهم بازار این تولیدكنندگان تا حد چشمگیری كمك كند. تلویزیون اینترنتی در حقیقت به خاطر وجود راه های مختلف و ارزان دسترسی به آن و پوشش جهانی می تواند مخاطبان بسیار گسترده ای از جوامع و فرهنگ های مختلف را به خودش جذب كند. به عبارت دیگر هر تماشاگر به وسیله یك ارتباط اینترنت بی سیم و استفاده از یك مدیاپلیر به روز و جدید می تواند برنامه های زنده و جذاب تلویزیونی را از سراسر جهان به تماشا بنشیند. بسیاری از پرتال های تلویزیون اینترنتی به راحتی در دسترس بوده و تماشای برنامه های مختلف آنها به صورت رایگان انجام پذیر است. این در حالی است كه اغلب این پرتال ها از طریق درآمد حاصل از تبلیغات آنلاین خود حمایت شده و به این دلیل تنها برای اعضای خود قابل استفاده هستند. با این همه استفاده از سرویس های تلویزیون اینترنتی با كیفیت بالا مستلزم وجود كاربرانی با امكان دسترسی مداوم به پهنای باند مناسب با قیمت های منطقی است. در حقیقت این عوامل تاثیر مستقیمی روی روند درآمدزایی پرتال های تلویزیون اینترنتی دارند. با تمام اینها تماشای برنامه های تلویزیون از طریق فضای مجازی وب به عقیده كارشناسان این حوزه می تواند تجارت پررونقی در آینده نه چندان دور باشد.

مشكلات پیش رو و تكنولوژی های جدید
این روزها اما مهم ترین دغدغه تماشاگران برنامه های تلویزیونی، كیفیت و وضوح تصاویری است كه تماشا می كنند.
این موضوع در مورد تلویزیون های اینترنتی اما ارتباط مستقیم با میزان ترافیك شبكه و البته امكان دسترسی به تكنولوژی های پیشرفته و جدید دارد.
به گفته كارشناسان در حال حاضر ترافیك شبكه اینترنت به 2اكزابایت می رسد، در حالی كه پیش بینی می شود تا چند سال آینده این رقم تا 8اكزابایت هم افزایش پیدا كند.
البته این مشكلات تنها مورد توجه شركت های خدمات دهنده معتبر و بزرگ و البته كاربران حرفه ای است.
در مقابل اما این برنامه های تلویزیونی به راحتی و البته به شكل غیرقانونی توسط بعضی وب سایت ها ارائه می شوند.این برنامه های تلویزیونی كه به صورت غیرقانونی منتشر می شوند، معمولا كیفیت و وضوح تصویر مناسبی نداشته و به این دلیل به امكانات و فضای چندانی هم برای انتقال آنها نیازی نیست.
پروژه «P2P آینده» اما همان چیزی است كه می تواند راه گشا باشد.
این پروژه در حال حاضر در كشورهای اروپایی مورد بررسی قرار گرفته است. تا جایی كه اتحادیه اروپا برای شكل گیری و اجرای این پروژه چیزی در حدود 19میلیون یورو بودجه تعیین كرده است. این پروژه قرار است تا چهار سال آینده به مرحله اجرا رسیده و شركتی به نام Swarm Player اولین عرضه كننده خدمات آن باشد. بزرگترین اپراتور مخابراتی انگلستان BT هم برای دسترسی شهروندان انگلیسی به تلویزیون اینترنتی پرسرعت، سرمایه گذاری 5/1میلیارد یورویی انجام داده است تا اینترنت پرسرعت فیبر نوری را به بیش از 10میلیون خانه در انگلستان برساند. BT تصمیم دارد به این وسیله امكان دسترسی شهروندان انگلیسی به تلویزیون اینترنتی را با سرعتی برابر حداقل 40مگابایت در هر ثانیه فراهم آورد.
تلویزیون اینترنتی در واقع یك موج بزرگ تكنولوژی است كه به زودی سرتاسر دنیا را در برمی گیرد.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات