تبلیغات
وبلاگ فناوری اطلاعات یزد- Yazd IT Weblog - آشنایی با روند اختراع و كشف 9 پدیده جدید در جهان بر حسب تصادف
وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آشنایی با روند اختراع و كشف 9 پدیده جدید در جهان بر حسب تصادف
چهارشنبه ششم آبان 1388 ساعت 01:55 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
ما دوست داریم که مخترعان را بلند مرتبه جلوه دهیم اما اغلب کشف های آنها حاصل یک اتفاقمحمد حسین تقوایی زحمتكش- وبلاگ فناوری اطلاعات یزد -آشنایی با روند اختراع و كشف 9 پدیده جدید در جهان بر حسب تصادف یا پیچ و تاب های سرنوشت بوده است . این برای خیلی از چیزهای روزانه درست است ، که شامل 9 مورد زیر هم می شود :
ـ خمیر اسباب بازی
آتش بازی
چیپس سیب زمینی 
Slinky
ساخارین
کاغذ یادداشت post-it
Silly putty
اجاق میکروویو
Corn faks ذرت پولک شده


1 ـ خمیر اسباب بازی :
یک بویی که خیلی از مردم از دوران کودکی خود به یاد دارند ، بوی خمیر اسباب بازی است . با رنگ روشن و بدون مواد سمی .
خمیر اسباب بازی در سال 1955 توسط جوزف و نوئا مک ویکر در حالی که برای تهیه ی تمیز کننده ی کاغذ دیواری تلاش می کردند ، اختراع شد . این اختراع یک سال بعد توسط یک تولید کننده ی اسباب بازی به نام Rainbow crafts وارد بازار شد . بیشتر از0 70 میلیون پوند خمیر بازی از آن زمان تا کنون فروخته شده است . اما دستور العمل آن همچنان مخفی مانده است .

2 ـ آتش بازی :
آتش بازی از چین در دو هزار سال قبل منشأ گرفته است و افسانه ها می گویند که این مواد توسط یک آشپز که زغال چوب ، گوگرد و شوره ( نیترات پتاسیم ) را مخلوط کرده بود به طور اتفاقی اختراع شد . تمام این مواد آن روزها در آشپزخانه ها پیدا می شد . این مخلوط سوخت وقتی که درون یک لوله ی بامبو فشرده شد، منفجر شد . هیچ مدرکی هم وجود ندارد که آیا آن روز ، روز آخر کاری آن آشپز بود یا نه .


3 ـ چیپس سیب زمینی :
اگر نتوانستید یک چیپس سیب زمینی را بخورید ، سرآشپز جورج کرام را مقصر بدانید . طبق گزارشات او در سال 1853 این میان وعده ی شور را در خانه ی دریاچه ی ماه ، در کنار چشمه ی Saratoga در نیویورک اختراع کرد .
به علت بی حوصلگی یک مشتری که دائماً سیب سرخ کرده اش را پس می فرستاد و شکایت می کرد که آنها خیس هستند و به اندازه ی کافی ترد نیستند ؛ کرام سیب زمینی ها را تا توانست نازک خرد کرد ، در روغن داغ سرخ کرد و سپس در آب نمک فرو برد . مشتری عاشق آنها شد و چیپس saratoga سریعاً در پذیرایی های سراسر منطقه ی شمال ایالات متحده ی فعلی محبوب شد .
سرانجام ، چیپس به صورت انبوه برای مصرف خانگی تولید شد . اما وقتی که در خمره یا حلب ذخیره می شدند ، فوراً بوی نای می گرفتند ، سپس در سالهای دهه ی 1920 ، لائورا اسکادر کیسه های هواناپذیر را با چسباندن و اتو کردن 2 تکه از کاغذ مومی اختراع کرد . بنابراین می شد چیپس را برای مدت بیشتری تازه نگه داشت . امروزه ، چیپس ها در بسته های پلاستیکی یا فویلی یا جعبه های مقوایی نازکی بسته بندی می شوند و در طعم های مختلفی از جمله سرکه نمکی ، تنوری و فلفلی به بازار عرضه می شوند .

4 ـ Slinky  :
یک فنر به شدت نرم و انعطاف پذیر است که وقتی روی پله ها رهایش می کنید ، خودش از پله ها پایین می آید . ) در سال 1943 ، مهندس نیروی دریایی ریچارد جیمز در حال تلاش برای توسعه ی یک فنر بود تا بتواند از قطعات حساس در کشتی ها پشتیبانی کند و آنها را موازنه کند . وقتی که یکی از فنرها به طور اتفاقی از قفسه پایین افتاد ، خودش خود به خود شروع به حرکت و ادامه دادن حرکتش کرد و جیمز به فکر یک اسباب بازی افتاد . همسرش بتی در مورد نام این اسباب بازی فکر کرد و هنگامی که Slinky کارش را اواخر سال 1945 آغاز کرد ، جیمز 400 عدد از این اسباب بازی فنری را در 90 دقیقه فروخت . امروز ، بیش از 250 میلیون Slinky در سراسر جهان به فروش رفته است .
خیلی از چیزهایی که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم ، به طور کاملاً اتفاقی اختراع شده اند به بقیه ی لیست ما توجه کنید .

5 ـ ساخارین :
قدیمی ترین شیرین کننده ی مصنوعی در سال 1879 به طور اتفاقی توسط یک محقق به نام کنستانتین فالبرگ که در دانشگاه جان هاپکینز در آزمایشگاه پروفسور ایرا رمسن کار می کرد ، کشف شد . کشف فالبرگ پس از آن پیش آمد که او فراموش کرد دستانش را قبل از غذا بشوید . اما ماده ای شیمیایی را روی دستش ریخته بود و این ماده ، موجب شده بود که نانی که او می خورد به طرزی غیر عادی شیرین باشد .
در سال 1880 ، دو داشمند مشترکاً این کشف را منتشر کردند ، اما در سال 1884 ، یک حق امتیاز دریافت کرد و بدون پروفسور رمسن شروع به تولید انبوه اسخارین کرد . استفاده از ساخارین تازه زمانی که شکر در زمان جنگ جهانی اول جیره بندی شد ، در جهان رواج نیافت و محبوبیت آن در سال های دهه ی 1960 و 1970 با تولید نوشابه های کم قند رژیمی افزایش یافت .

6 ـ کاغذ یادداشت post-it :
یک کاغذ یادداشت post-it یک تکه ی کوچک کاغذ است با یک نوار با چسبناکی کم در پشت آن که به آن اجازه می دهد موقتاً به یک سند ، به دیوار ، مانیتور کامپیوتر و حتی خیلی چیزهای دیگر . ایده ی این اختراع در سال 1974 به ذهن آرتور فرای رسوخ کرد ، تا بتواند نشای لای کتاب را در زیر کتاب سرودنامه ی مذهبی اش وقتی که دارد در دسته سرود کلیسا سرود می خواند ، نگه دارد . او از یک چسب که اتفاقی توسط یکی از کارکنان شرکت معروف 3M به نام اسپنسر سیلور کشف شده بود ، خبر داشت . تا قبل از ایده ی فرای هیچ مورد کاربردی برای این ماده ی چسبنده ی سبک وجود نداشت . شرکت 3M در ابتدا در مورد سودآور بودن این محصول مردد بود ، اما در سال 1980 این محصول در سراسر دینا معرفی شد . امروزه کاغذ یادداشت POST-IT در بیشتر از 100 کشور جهان فروخته می شود .

7 ـ Silly putty:
بالا می پرد ، کش می آید ، می شکند . این Silly putty است . خمیری پلاستیکی با پایه ی سلیکونی که به عنوان اسباب بازی کودکان توسط بینی و اسمیت تولید و به بازار عرضه شد .
درط ی جنگ جهانی دوم ، در تلاش برای یک جانشین برای لاستیک مصنوعی جیمز رایت بوریک اسید را در روغن سیلیکون ریخت . حاصل یک ماده ی پلیمری شده بود که پرش داشت ، اما چندین سال طول کشید تا راه استفاده از این محصول پیدا شود .
نهایتاً در سال 1950 ، یک بازاریاب حرفه ای به نام پیترهاگسون پتانسیل آن را برای اسباب بازی دید و نام آ« را به Silly putty تغییر داد و یک اسباب بازی کلاسیک متولد شد . نه تنها که جالب است بلکه استفاده های کاربردی هم از آن می شود . این ماده می تواند موها و کرک های حیوانات خانگی را بردارد ، مبلمان لق را ثابت کند ، و برای کاهش فشار ، ورزش درمانی ، شبیه سازی های علمی و پزشکی مفید است . همچنین از آن توسط خدمه ی آپولو 8 برای حفظ ابزارها در گرانش صفر استفاده شد .

8 ـ اجاق میکروویو :
اجاق میکروویو اکنون یک لوازم خانگی استاندارد در اکثر خانه های آمریکایی ها به حساب می آید ، اما این اجاق از اواخر دهه ی 1940 بوده است . در سال 1945 ، پرسی اسپنسر در حال آزمایش کردن یک لامپ خلاء جدید که ماگنترون نامیده می شد ، بود . او برای شرکت Roytheon تحقیق می کرد . او وقتی که دید آب نبات داخل جیبش آب شد تعجب کرد ، بنابراین آزمایش دیگری با ذرت بو داده انجام داد . وقتی که ذرت ها شروع بهپ ریدن کردند ، اسپنسر ناگهان پتانسیل این فرایند انقلابی را دید .
در سال 1947 ، Roytheon اولین اجاق میکرووی را ساخت . این اجاق 750 پوند وزن داشت ، 5/5 فوت ارتفاع و 5000 دلار قیمت داشت . وقتی که برای اولین بار میکروویو برای خانه ها قابل استفاده شد ( اوایل دهه ی 1950 ) ، اندازه ی بزرگ و قیمت بالای آن ، آن را از فکر مصرف کنندگان بیرون برد . اما در سال 1967 ، یک نمونه ی 100 ولتی محبوب تر ، که به آشپزخانه ها هم بهتر می خورد ، با قیمت 495 دلار تولید شد .

9- Corn faks ذرت پولک شده:
در سال 1989 دکتر جان هاروی کلاگ رئیس آسایشگاه Battle creek در میشیگان بود .
او و برادرش عضو فرقه ای از مسیحیت بودند که به بازگشت دوباره ی مسیح ، معتقد هستند . آنها به دنبال غذایی خوش مزاج برای بیماران بودند که با رژِم گیاه خواری سخت و اکیداً این فرقه هم ، هماهنگ باشد . وقتی که ویل ( برادر جان ( به طور اتفاقی ، مقدار گندم جوشانده شده را رها کرده بود ، هنگام برگشتن دید که بوی نای گرفته اند . برادران به جای دور انداختن آنها ، آنها را زیر غلتک قرار دادند تا از آنها ورقه هایی از خمیر درست کنند ، اما دیدند که آنها تبدیل به پولک شده اند . آنها پولک ها را برشته کردند و ظاهراً جالب از آب در آمد . برادرها با دیگر حبوبات از جمله ذرت آزمایش شان را تکرار کردند و در سال 1906 کمپانی کلاگز را برای فروش پولک های ذرت تاسیس کردند . به علت اصول اخلاقی ، جان به علت اینکه ویل ارزش های سلامتی غلات را با افزودن شکر پایین آورده بود ، از پیوستن به کمپانی خودداری کرد .
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Thad جمعه شانزدهم تیر 1396 07:08 بعد از ظهر
Great article.
std clinics near me جمعه دوم تیر 1396 04:59 بعد از ظهر
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل آیا واقعا حل و فصل درست با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما قادر به من مؤمن اما فقط
برای کوتاه در حالی که. من
با این حال کردم مشکل خود را با فراز
در مفروضات و شما ممکن است را سادگی به پر
کسانی که شکاف. اگر شما که می توانید انجام من خواهد قطعا
بود تحت تاثیر قرار داد.
Daphnemonestime.Soup.io پنجشنبه بیست و یکم اردیبهشت 1396 02:14 قبل از ظهر
Thanks for finally writing about >وبلاگ فناوری اطلاعات
یزد- Yazd IT Weblog - آشنایی با روند اختراع
و كشف 9 پدیده جدید در جهان بر حسب تصادف
<Loved it!
BHW دوشنبه چهاردهم فروردین 1396 10:56 قبل از ظهر
This post is priceless. How can I find out more?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات