وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
قطعات جانبی سخت افزار: راهنمای خرید و انتخاب وب كم / وب بین webCam
دوشنبه یازدهم آبان 1388 ساعت 12:05 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
  وب‌بین:دستگاه تصویربرداری که به رایانه وصل می‌شود و برونداد آن قابل دریافت و دیدن در قطعات جانبی سخت افزار: راهنمای خرید و انتخاب وب كم / وب بین webCamمحیط اینترنت است . وب كم از نظر سرعت انتقال داده انواع مختلفی دارد كه در كیفیت فیلم خروجی تاثیر بسزائی دارند
وب کم، وسیله ای است که برای ارتباط تصویری به کار می رود و خیلی ها آن را با دوربین های دیجیتال عکاسی اشتباه می گیرند، هر چند که دوربین های عکاسی قابلیت وب کم بودن را نیز دارند. در زمان ورود این قطعه به بازار، قیمت آن بالا بود اما با گذشت زمان این مقدار کاهش یافت و در حال حاضر ثابت مانده است. بیشترین استفاده یا به نوعی تنها استفاده از این وسیله برای چت تصویری است که البته با توجه به سرعت پایین اینترنت در ایران این امر کمی با زحمت انجام می شود.
وب‌بین / وب‌کم به افراد و سازمان‌ها اجازه می‌دهد چه در سطح شخصی و چه در سطح حرفه‌ای تصاویر را به شکل ارزان و سریع بر روی اینترنت منتقل کنند. در دوستیابی اینترنتی، وب‌کم نقش مهمی بازی می‌کند و سایت مشهور یوتیوب پر است از تصاویری که مردم با وب‌کم‌هایشان ذخیره کرده‌اند. رسانه بی‌بی‌سی در بسیاری موارد گزارش‌های مستقیم خود را از طریق وب‌کم تهیه و پخش می‌کند، از جمله در طول تحولات پس از انتخابات مجلس دهم.در سوم مارس ۲۰۰۷، مردی به نام کوین وتیریک در یکی از چت‌روم‌های اینترنتی و در پشت یک وبکم، خودکشی کرد.
وب کم چیست؟ What webcam
وب کم،دوربین کوچک دیجیتالی است که به رایانه ها متصل می شود. این دوربین قابلیت دریافت عکس های دیجیتال با سرعت بالا و ارسال آن از طریق اینترنت برای تله کنفرانس یا یک ارتباط زنده در وب را دارد. اندازه تصویری که این نوع دوربین دریافت و ارسال می کند، به طور معمول 640 در 480 پیکسل است که در مدل های جدید، این اندازه بیشتر نیز شده است. البته این موضوع به نوع نیاز شما بستگی دارد و هر چه اندازه بیشتر باشد، فضای بیشتری را می توان تصویربرداری کرد. برای مقایسه بین وب کم ها علاوه بر قیمت، کمیت های اندازه تصویر “image size” و کیفیت تصویر “image quality” و سرعت فریم “frame speed” را نیز مقایسه کنید.

وب كم  Web Camها یا دوربین های اینترنتی: Internet camera
دوربین های اینترنتی دوربین های كوچك دیجیتالی هستند كه می توانند به كامپیوترها متصل شوند. این دوربین ها می توانند عكس های دیجیتال را با  سرعت بالا بگیرند كه میتوانند در اینترنت برای تله كنفرانس یا یك ارتباط زنده در وب استفاده شوند در چند سال گذشته وب كم ها به طور قابل توجهی ارزان شده اند ( تعداد زیادی از آنها زیر 100 دلار قیمت دارند ) و كیفیت و سهولت استفاده و سازگاری با نرم افزار در آنها ارتقاء یافته است. اندازه ی تصویر عمومآ 640در480 پیكسل است. نرم افزار لازم برای عملكرد ابزار و تنظیمات تصویر و كنفرانس از راه دور ( تلكنفرانس ) اغلب با خود وب كم همراه است.

راهنمای خرید وبكم زمانیكه Web Cam ها را ارزیابی می كنید.
شما باید آن را از نظر كمیتهای اندازه  تصویر ( image size ) و كیفیت تصویر ( image quality ) و سرعت فریم ( frame speed ) سبك، سنگین كنید. بخصوص شما باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

    *      پهنای باند ( Bandwidth ) اگر تصاویرتان را از طریق یك خط تلفن می فرستید یا كسی كه قرار است عكس شما را ببیند با یك مودم و یك خط تلفن معمولی به اینترنت متصل است شما پهنای باند زیادی نخواهید داشت. بنابراین تصاویر بزرگ با رزولوشن بالا به راحتی و سرعت مناسب با یك خط تلفن معمولی نمایش داده نخواهند شد. تصاویر با قطع و وصل زیاد و همراه با پرش خواهند بود. در نتیجه رزولوشن بالاتر ترجیح داده نمی شود بنابراین شما احتیاج نخواهد داشت كه یك دوربین با قیمت بالا كه رزولوشن بالایی دارد بخرید  در حالیكه از رزولوشن بالای آن نتوانید استفاده كنید.
    *      اتصال: بیشتر web com ها به كامپیوتر شما از طریق پورت USB متصل می شوند بنابراین مطمئن باشید یكی از این پورتها در كامپیوترتان در دسترس باشند. ( اگر همه ی پورتهای USB سیستم شما استفاده شده است ممكن است بخواهید از یك hub  برای افزایش تعداد پورتهای در دسترسی خود استفاده كنید. )
    *      نرم افزار: انواع مختلفی از نرم افزارها با دوربین های مختلف عرضه می شود بعضی از پكیچ ها شامل نرم افزار ویرایش تصویر هستند كه به شما اجازه می دهند كنتراست و درخشندگی ( brightness ) و اشباع ( saturation ) و رنگ ( hue ) یك تصویر را تغییر دهید و همچنین نرم افزار تلكنفرانس می تواند همراه با web cam موجود باشد.

همچنین ویژگیهای دیگری وجود دارند كه ممكن است بخواهید از آنها استفاده كنید به عنوان مثال شما می توانید بعضی از webcamها را از كامپیوتر جدا كنید و با آنها عكس بگیرید به عبارت دیگر از آنها به عنوان یك دوربین دیجیتال ارزان قیمت استفاده كنید البته به خاطر داشته باشید رنج رزولوشن دوربینهای دیجیتال از یك مگا پیكسل آغاز می شود در حالیكه یك webcam در رنج 0/3 مگا پیكسل  كار می كند. بنابراین كیفیت عكس در webcam به طور قابل ملاحظه ای كمتر است.


چگونه با وب كم  كار كنیم؟ webcom How can we do
اگر از جمله كاربرانی هستید كه زمان زیادی را صرف وبگردی می كنید، باید بگویم كه اگر در هنگام وب گردی از یك وب کم نیز استفاده كنید، لذت وب گردیتان دو برابر خواهد شد.با آنكه به نظر می رسد نصب و تنظیمات یك وب كم كار آسانی باشد، با در نظرگرفتن برخی دانسته ها، ایجاد یك سری تنظیمات و به كارگیری ترفندها می توانید نهایت استفاده را از وب كم ببرید. به طور مثال شاید بخواهید با نشان دادن موشی كه داخل یخچال رفته است، لحظات خوبی را به دیگران هدیه كنید یا مجبور باشید یك هفته به مسافرت بروید و بخواهید در مسافرت نگاهی نیز به خانه بیندازید. بدیهی است كه این كار به مهارت های خاصی نیاز دارد. هنگامی كه سركار هستید، قادر خواهید بود به اتاق فرزند خود نگاهی بیندازید تا ببینید كه همه چیز مرتب است یا خیر. به هر صورت اگر بخواهید از راه دور به جایی نگاهی بیندازید و مراقب جایی باشید، استفاده از یك وب كم می تواند بسیار مفید و كارگشا باشد. در این مقاله سعی داریم در چند بخش، به بررسی مزایا و معایب یك وب كم بپردازیم.
مشابه بسیاری دیگر از سخت افزارها، وب كم نیز از اجزای ساده ای تشكیل شده است. در ساده ترین صورت می توان گفت كه یك وب كم از یك دوربین دیجیتال كه به یك پی سی متصل شده تشكیل شده است كه البته در اغلب مواقع این اتصال از طریق پورت USB انجام می شود.
معمولاً دوربین دیجیتال شامل نرم افزاری است كه به پی سی كمك می كند بهتر بتواند با دوربین دیجیتال ارتباط برقرار كند. در واقع، اصلی ترین كاری كه نرم افزار فوق انجام می دهد این است كه در فاصله زمانی منظم از آنچه كه دوربین دیجیتال در حال نمایش آن است، یك فریم تصویر می گیرد (به طور مثال ممكن است نرم افزار به گونه ای تنظیم شده باشد كه هر سی ثانیه یك فریم تصویر بگیرد) و آن را به محل دیگری برای نمایش منتقل كند.
اگر علاقه دارید كه از وب كم برای تهیه فایل های ویدیویی استفاده كنید، باید از وب كمی استفاده كنید كه هم از لحاظ سخت افزاری و هم از لحاظ نرم افزاری قابلیت ثبت با سرعت بالای فریم ها را داشته باشد. یعنی Frame Rate بالایی داشته باشد. Frame Rate در واقع تعداد تصاویری است كه وب كم در ثانیه می تواند بگیرد و انتقال دهد. برای مثال، برای گرفتن یك تصویر ویدیویی قابل قبول، حداقل باید پانزده فریم در ثانیه تصویر بگیرید كه البته حالت ایدهآل آن سی فریم در ثانیه است. همچنین برای استفاده از یك Frame Rate مناسب و انتقال فیلم از محلی به محل دیگر، باید از اتصال اینترنتی پرسرعت استفاده كنید تا تصاویر به خوبی منتقل شوند.
روش های زیادی برای انتقال و انتشار تصاویر وجود دارد كه رایج ترین و معمول ترین روش این است كه نرم افزار مدیریت كننده وب كم آن ها را به فرمت JPEG تبدیل می كند و آن ها را به سروری كه توانایی پشتیبانی
File Transfer Protocol) FTP) را داشته باشد، ارسال می كند. البته این امكان وجود دارد به راحتی این تصاویر را در یك وب سایت قرار دهید.

به چه ابزاری احتیاج خواهید داشت؟    
What will you need a tool?
برای داشتن یك وب كم ساده، به سه چیز احتیاج خواهید داشت:
● یك دوربین متصل شده به پی سی
● نرم افزار ایجادكننده فریم كه بتواند در فواصل زمانی منظم تصویر بگیرد.
● راهی برای انتشار تصاویر در وب
بعد از آنكه یك وب سرور یا یك وب سایت برای خود دست و پا كردید، حال نوبت آن فرا می رسد كه آن چه را كه با وب كم تهیه كرده اید، به سایت خود منتقل كنید. در مورد وب سرور باید گفت كه یك وب سرور خود یك قطعه سخت افزاری است كه توانایی دریافت اطلاعات قابل استفاده در وب را دارد.

با این حال اگر یك سرور یا یك وب سایت ندارید و قصدی هم برای تهیه آنها ندارید، نگران نباشید؛ زیرا راه دیگری نیز پیش رو دارید و آن، استفاده از نرم افزاری است كه خود با یك وب سرور در ارتباط باشد كه معمولاً این وب سرورها توانایی پشتیبانی از سرویس UDP Protocol را دارند تا بتوانند مستقیماً تصاویر ویدیویی را از پی سی شما به پی سی دیگری انتقال دهند. این كار با استفاده از یك مرورگر وب كه با سرویس HTTP سازگار باشد، قابل انجام است. البته پی سی گیرنده نیز باید تمام این مشخصات را داشته باشد.

در واقع با استفاده از این سرویس، نیازی به خرید فضا و دامنه برای ایجاد یك وب سایت جهت انتشار تصاویر وب كم های خود نخواهید داشت و می توانید به صورت رایگان، مستقیماً تصاویر را به پی سی مقصد منتقل كنید. ضمناً به اتصال اینترنتی چندان پرسرعتی هم احتیاج نخواهید داشت و با همین اتصالات Dial up نیز می توانید به مقصود خود برسید.

ویژگی های پیشرفته
علاوه بر امكانات ساده ای كه می توان آن ها را در تمام وب كم ها دید، امكانات دیگری نیز وجود دارند كه به كارگیری آن ها می تواند كار را برای شما لذت بخش تر كند، ولی تمام این امكانات را نمی توانید در تمام وب كم ها پیدا كنید.

●حسگر حركت: وب كم هنگامی تصویر می گیرد كه حركتی را احساس كند.
● مدیریت تصاویر: به كاربر امكان می دهد بر تصاویر گرفته شده توسط وب كم مدیریت بیشتری داشته باشد. به طور مثال پسوند فایل ها یا محل ذخیره آنها را تغییر دهد.
●پیام ویدیویی: برخی از برنامه های پیام رسان از ویژگی ارسال پیام ویدیویی نیز پشتیبانی میكنند.
●اتصالات پیشرفته: به كارگیری و استفاده از اتصالات سیمی، بی سیم یا A/V
●حركت خودكار: برخی از وب كم ها می توانند به گونه ای تنظیم شوند كه به طور خودكار از یك سوژه تصویر بگیرند.
●رمزنگاری: امكان رمزنگاری تصاویر ارسالی را به كاربر می دهد.


وب كم شبكه ای Network Cameraچیست ؟
دوربینی است که تحت شبکه های کامپیوتری کار کرده و می تواند تصاویر را از طریق شبکه داخلی و یا اینترنت به هر کجا در همان زمان ارسال کند .  بطور مثال بخش اداری شرکتی در تهران است و بخش تولیدی آن در یک شهرستان ، در این حالت اگر دوربین های تحت شبکه در شعبه تولیدی که در شهرستان است نصب شده باشد ، شرکت می تواند به راحتی تمام مراحل تولید را از تهران با یک اینترنت ساده و یا پر سرعت مشاهده کند .
Network Camera ها را با نام  IP Cameraهم می شناسند .
 تفاوت Network Camera با Web Cam چیست ؟
می توان گفت که این دو تکنولوژی بسیار مشابه یکدیگرند ولی کاربرد آنها حتی در کوچکترین موارد هم قابل مقایسه با یکدیگر نمی باشند .  Network Camera ها قابلیت انتقال تصویر با سرعت و کیفیت بسیار بالا را دارا هستند . این نوع تکنولوژی در حقیقت نوعی تکنولوژی حفاظتی و حراستی از مکان های بسیار مهم است . قابلیت ضبط و نگهداری تصویر را در مقادیر بسیار گسترده را دارد . از لحاظ امنیتی بسیار پیشرفته است و قابلیت استفاده از چندین دوربین به طور همزمان را داراست . عملکرد ها ، قابلیت دید در شب ، زوم تا 42 برابر ( بسته به نوع دوربین ) را می توان از امتیازات آن نام برد . اما WebCam صرفا قابلیت انتقال تصاویر کم کیفیت از طریق انترنتهای غالبا کم سرعت را داراست .
تفاوت Network Camera با دوربین های مدار بسته چیست ؟
هر  دو نوع این دوربین ها برای حفاظت از انواع مکانها و ذخیره اطلاعات و تصاویر بر روی یک حافظه هستند ولی با استفاده از دوربین های تحت شبکه (Network Camera) شما می توانید از طریق یک اینترنت از هر جای دنیا کارخانه ، خط تولید ، اداره ، سازمان ، کارگاه ، خانه و یا هر مکانی را که می خواهید ، نظارت کنید . ولی با دوربین های مدار بسته فقط تصاویر را در اطاق کنترل همان محل نصب دوربین ها می توان مشاهده کرد . در ضمن نصب و استفاده از دوربین های مداربسته بسیار مشکل و با هزینه بالاست ولیکن دوربین های تحت شبکه دارای قابلیت نصب و استفاده بسیار آسان همراه با هزینه نصب کمتری می باشند .

 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات