وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آشنایی با دیسک چند منظوره دیجیتالی دی‌وی‌دی (DVD)
دوشنبه یازدهم آبان 1388 ساعت 12:33 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
دی‌وی‌دی (DVD) دیسک چند منظوره دیجیتالی. انواع دی وی دی و مزایای استفاده از هر یک دی محمد حسین تقوایی زحمتكش- وبلاگ فناوری اطلاعات یزد -  آشنایی با دیسک چند منظوره دیجیتالی دی‌وی‌دی (DVD)وی دی‌ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها بسته به نیاز مشتری مزایایی دارد. این انواع عبارت‌اند از: DVD-RAM , DVD-R, DVD-RW,DVD+RW,DVD+R
وقتی می‌خواهید یک دی وی دی بخرید باید دقت کنید که دستگاه پخش دی وی دی شما کدام نوع دی وی دی را پشتیبانی می‌کند تا دچار مشکل نشوید. برای خرید دی وی دی همچنین باید نوع نیاز خود را نیز در نظر بگیرید. مثلا:برای به وجود آوردن یک نسخه پشتیبان از برنامه‌های روی هارد رایانه‌تان DVD-RAM مناسب‌ترین گزینه‌است یا برای دی وی دی که قابل پخش توسط دستگاه‌های پخش دی وی دی خانگی باشد DVD-R بهترین انتخاب است. پس به شما توصیه می‌کنیم همیشه مطمئن شوید دی وی دی پلیرتان آن نوع خاص دی وی دی که مد نظر شماست را پشتیبانی می‌کند. این موضوع معمولاً در مشخصات دی وی دی پلیر در دفترچهٔ راهنمای آن قید شده‌است.
دی‌وی‌دی (DVD)
در این جا به توضیحی کوتاه در مورد هر نوع می‌پردازیم: DVD-RAM مخفف:DVD Random Access Memory, در هر طرف ۴٫۷ گیگابایت ظرفیت ثبت اطلاعات را دارد. همچنین یک DVD-RAM می‌تواند دو رویه باشد و ظرفیتی برابر ۹٫۴ گیگابایت فضا برای ذخیره داشته باشد و قابلیت overwritting را تا ۱۰۰۰ بار دارا می‌باشد. DVD-R: خود بر دو نوع است Autuering و General use DVD-R ظرفیتی برابر ۴٫۷ گیگابایت در هر طرف دارد. نوع Authering آن برای پاسخ به نیاز حرفه‌ای‌ها و پدید آورندگان نرم افزارها به وجود آمد و نوع General آن برای تجارت و استفاده مصرف کنندگان به وجود آمد. DVD-R تنها یک بار رایت می‌شود و هر دو نوع آن توسط اکثریت DVD Playerها پشتیبانی می‌شود. این استاندارد توسط شرکت‌های پاناسونیک، نوشیبا، اپل، هیتاچی، NEC، پایونیر، سامسونگ و شارپ پشتیبانی می‌شود. DVD-RW این نوع از دی وی دی نوع قابل رایت مجدد می‌باشد و ظرفیت آن ۴٫۷ گیگابایت در هر طرف است و قابلیت رایت مجدد تا ۱۰۰۰ بار را داراست. عمر اطلاعات ذخیره شده روی این نوع از دی وی دی بین ۳۰ تا ۵۰ سال می‌باشد. قابل ذکر این که استفاده اصلی این نوع دی وی دی‌ها برای ضبط ویدئو‌ها است. DVD +R: این نوع نیز مانند حالت DVD-R است ولی توسط شرکتهای فیلیپس، سونی، هیولت پاکارد، بل، ریکو، یاماها و سایر تولیدکنندگان DVD پشتیبانی می‌شود. DVD+RW این نوع شباهت زیادی با DVD-RW دارد اما مورد مصرف آن video فایلها یا DATA از هر نوع یا ترکیبی از این دو است. DVD+R تنها یک بار رایت می‌شود اما در بقیهٔ خصوصیات با DVD+RW مشترک است.
دی‌وی‌دی
دی‌وی‌دی
 گونه رسانه    دیسک نوری گنجایش    ~۴.۷گیگا بایت (تک-لایه تک-رو), ~۸.۵۴گیگا بایت (دو-لایه تک-رو)
کاربرد    نگهداری داده, ویدیو, صوتی, بازی


فهرست مندرجات
 •    ۱ DVD-RAM
•    ۲ DVD-ROM
•    ۳ دی‌وی‌دی-R / دی‌وی‌دی+R
•    ۴ دی‌وی‌دی-RW / دی‌وی‌دی+RW
•    ۵ ویژگی‌های دی‌وی‌دی
o    ۵.۱ دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن یک مرتبه
o    ۵.۲ دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه
o    ۵.۳ درایوهای داخلی در مقابل درایوهای خارجی
o    ۵.۴ ذخیره اطلاعات بر روی دیسک‌های CD-RW
o    ۵.۵ نرم افزار
•    ۶ سرعت دی‌وی‌دی
o    ۶.۱ نوشتن یک مرتبه
o    ۶.۲ سرعت نوشتن اطلاعات بر روی دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه

DVD-RAM
روش دستیابی در این نوع دیسک‌ها بصورت تصادفی بوده و امکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی آنان وجود خواهد داشت. رسانه ذخیره سازی فوق، دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد : - برخلاف رسانه ذخیره سازی Tape که داده‌ها بصورت ترتیبی خوانده می‌شوند ،در دیسک‌های DVD-RAM، داده‌ها نظیرهارد دیسک بصورت تصادفی خوانده می‌شوند.این نوع دیسک‌های DVD، رسانه‌ای ایده آل بمنظور ذخیره سازی حجم بالائی از اطلاعات و Backup می‌باشند.
•    می‌توان بیش از یکصد هزار مرتبه اطلاعات را بر روی آنان نوشت (بازنویسی مجدد)
•    عمر مفید آنان یکصد سال برآورد می‌شود.
•    بمنظور خواندن و نوشته اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی، می‌بایست از درایوهای دی‌وی‌دی-R/RAM استفاده گردد.

DVD-ROM
از این نوع دی‌وی‌دی می‌توان صرفاً بمنظور خواندن استفاده گردد. فیلمهائی که خریداری و یا اجاره می‌شوند، بر روی این نوع رسانه ذخیره می‌گردند. این نوع از DVD یک بار نوشته شده و بارها خوانده می¬شود . این نوع بیشتر در کمپانی¬های فیلمسازی استفاده شده و به بازار عرضه می¬شود . به بیان دیگر این نوع از DVD ، توسط یک الگوی از پیش طراحی شده ، از ابتدای تولید به نحوی تولید می¬شوند که دیگر نیازی به رایت نداشته و از همان ابتدا حاوی اطلاعات می¬باشد .

دی‌وی‌دی-R / دی‌وی‌دی+R
بر روی این نوع دی‌وی‌دی، می‌توان صرفاً یک مرتبه اطلاعاتی را ذخیره نمود (نوشتن یک مرتبه). از رسانه ذخیره سازی فوق، بمنظور ذخیره داده‌های گرافیکی با ظرفیت بالا، ویدئوهای موزیک، صوت و فیلم استفاده می‌گردد. امکان نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی صرفاً یک مرتبه وجود دارد.
خصوصیات دی‌وی‌دی-R : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌بایست از درایوهائی با نوع R - وبرای خواندن اطلاعات از درایوهای R - و R + استفاده گردد.
خصوصیات دی‌وی‌دی+R : بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌توان یک ویدئو به مدت دو ساعت در حالت SP و یا چهار ساعت در حالت EP را ذخیره نمود.
بمنظور نوشتن بر روی رسانه ذخیره سازی فوق، می‌بایست از درایوهائی با نوع R + و برای خواندن اطلاعات از درایوهای R - و یا R + استفاده گردد.

دی‌وی‌دی-RW / دی‌وی‌دی+RW
دی‌وی‌دی-RW یا دی‌وی‌دی+RW .بر روی این نوع دی‌وی‌دی، امکان نوشتن اطلاعات بدفعات وجود دارد(نوشتن چندین مرتبه) .از رسانه ذخیره سازی فوق، بمنظور ذخیره داده‌های گرافیکی با ظرفیت بالا، ویدئوهای موزیک، صوت و فیلم استفاده می‌گردد. بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌توان تا یکهزار مرتبه اطلاعاتی را ذخیره نمود. خصوصیات دی‌وی‌دی-RW : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌بایست از درایوهای R - و برای خواندن اطلاعات از درایوهائی R - و یا R+ استفاده گردد. خصوصیات دی‌وی‌دی+RW : این نوع دی‌وی‌دی قادر به ذخیره سازی دو ساعت اطلاعات MPEG۲ می‌باشند. بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی این نوع دی‌وی‌دی می‌بایست از درایوهای R + و برای خواندن اطلاعات از درایوهائی R - و یا R+ استفاده گردد.

ویژگی‌های دی‌وی‌دی
از مهم‌ترین ویژگی‌های مرتبط با دی‌وی‌دی، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن یک مرتبه
درایو دی‌وی‌دی انتخابی، می‌بایست قادر به ذخیره سازی اطلاعات بر اساس یکی از دو فرمت رقابتی موجود باشد : دی‌وی‌دی-R (حمایت شده توسط درایوهای دی‌وی‌دی-RAM و دی‌وی‌دی-R و تمامی درایوهای دی‌وی‌دی-RW) و دی‌وی‌دی+R (حمایـت شده توسط آخرین تکنولوژی مربوط به درایوهای دی‌وی‌دی+RW). در حال حاضر بالاترین سرعت برای درایوهای دی‌وی‌دی-R و دی‌وی‌دی+R معادل ۴X می‌باشد. در درایوهای دی‌وی‌دی-R قبلی، حداکثر سرعت ۲X و در درایوهای دی‌وی‌دی+R حداکثر سرعت ۴ / ۲ بوده‌است. رسانه ذخیره سازی با قابلیت نوشتن یک مرتبه، بهترین گزینه برای ایجاد ویدئوی‌های دی‌وی‌دی بمنظور استفاده در یک player می‌باشند. کارشناسان فنی برآورد نموده‌اند که دی‌وی‌دی‌های با قابلیت نوشتن یک مرتبه، با ۸۵ درصد playerهای مطرح، سازگار می‌باشند. دیسکهائی که دارای سرعت ۴X می‌باشند را نمی‌توان در درایوهای قدیمی دی‌وی‌دی-R/-RW با سرعت ۲X ،استفاده نمود. تعداد زیادی از درایوهای فوق، تولیده شده توسط Pioneer، در زمان استفاده از دیسک‌های ۴X دچار مشکل می‌گردند. بدین منظور، می‌توان fireware مربوطه را از سایت Pioneer دریافت و با ارتقاء سیستم، مشکل فوق را برطرف نمود.

دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه
فرمت این نوع دیسک‌ها دی‌وی‌دی+RW، دی‌وی‌دی-RW و دی‌وی‌دی-RAM می‌باشد. فرمت دی‌وی‌دی-RAM دارای سازگاری بمراتب کمتری نسبت به دو فرمت دیگر بوده ولی برای گرفتن Backup مناسب می‌باشد. .دی‌وی‌دی -RAM به دو صورت با محافظ (بصورت کارتریج) و بدون محافظ در دسترس می‌باشد. اکثر درایوهای دی‌وی‌دی-RW دارای سرعت کمتری نسبت به دی‌وی‌دی+RW می‌باشند. سرعت ذخیره (نوشتن) اطلاعات که بر روی رسانه‌های ذخیره سازی دی‌وی‌دی-R بالغ بر ۴X می‌باشد در دیسک‌های دی‌وی‌دی-RW به ۲X کاهش پیدا می‌کند.کارشناسان بر آورد نموده‌اند که بیش از شصت درصد از دیسک‌های دی‌وی‌دی-RW و دی‌وی‌دی+RW با دی‌وی‌دی Player و داریوهای دی‌وی‌دی، سازگار می‌باشند.
درایوهای داخلی در مقابل درایوهای خارجی
قیمت درایوهای داخلی کمتر از درایوهای خارجی می‌باشد.درایوهای خارجی از اینترفیس های(FireWire(IEEE۱۳۹۴ و یا USB ۲٫۰ بمنظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می‌نمایند .برخی تولید کنندگان از دو اینترفیس فوق در محصولات خود استفاده می‌نمایند.

ذخیره اطلاعات بر روی دیسک‌های CD-RW
اکثر درایوهای دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن مجدد، قادر به نوشتن اطلاعات بر روی دیسک‌های CD-R و CD-RW می‌باشند(قابلیت فوق، در درایوهای دی‌وی‌دی-RAM و دی‌وی‌دی-R وجود ندارد).سرعت ذخیره سازی در درایوهای فوق پائین می‌باشد، مثلاً درایودی‌وی‌دی-RW مدل DVR-A۰۴ ،مربوط به شرکت Pioneer اطلاعات را بر روی دیسک‌های CD-R با سرعت ۸X ذخیره می‌نماید.درایوهای مدل DRU-۵۱۰A تولید شده توسط شرکت سونی، قادر به ذخیره سازی اطلاعات با سرعت ۲۴X می‌باشد .

نرم افزار
بهمراه تمامی درایوهای عرضه شده، نرم افزارهای لازم نظیر: Sonic's MY دی‌وی‌دی (ایجاد منوها و تبدیل ویدئوهای آنالوگ به MPEG۲ تا بتوان از آنان در یک دی‌وی‌دی Player استاندارد، استفاده نمود) نیز ارائه می‌گردد. تمامی درایوها امکان ایجاد دی‌وی‌دی‌های داده را با استفاده از نرم افزارهای ارائه شده نیز فراهم می‌نمایند. (نظیر برنامه RecordNow Max که امکان نوشتن داده بر روی یک دیسک با قابلیت نوشتن را فراهم می‌نماید). برخی از تولید کنندگان نظیر HP و سونی نرم افزارهائی را بمنظور ویرایش و Backup گرفتن از اطلاعات بهمراه محصول خود ارائه نموده‌اند.

سرعت دی‌وی‌دی
نوشتن یک مرتبه
حداقل ۱X or ۲X دی‌وی‌دی-R پیشنهادی : ۲٫۴X دی‌وی‌دی+R or ۴X دی‌وی‌دی-R, ۴X دی‌وی‌دی+R دیسک‌های دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن یک مرتبه که دو نوع دی‌وی‌دی-R و دی‌وی‌دی+R را شامل می‌شود، سازگارترین فرمت دی‌وی‌دی در حال حاضر می‌باشد .ویژگی فوق ،زمانیکه قصد استفاده از آنان در دی‌وی‌دی Playerها وجود داشته باشد، حائر اهمیت می‌باشد.در زمان انتخاب درایو دی‌وی‌دی لازم است به این نکته دقت شود که درایو انتخابی از نسل قدیمی(نسل اول) درایوهای دی‌وی‌دی+RW نباشد. سرعت، معیار دیگری در انتخاب یک درایو بوده و می‌بایست درایو انتخابی قادر به حمایت از سرعت ۴X باشد.
سرعت نوشتن اطلاعات بر روی دی‌وی‌دی با قابلیت نوشتن چندین مرتبه
حداقل ۱X دی‌وی‌دی-RAM, ۲X دی‌وی‌دی-RW, ۲٫۴X دی‌وی‌دی+RW پیشنهادی : ۲X دی‌وی‌دی-RAM, ۲X دی‌وی‌دی RW, ۲٫۴X دی‌وی‌دی+RW, ۴X دی‌وی‌دی+RW در دیسک‌های دی‌وی‌دی-RAM، امکان ذخیره اطلاعاتی بالغ بر ۴ / ۹ گیگابایت وجود خواهد داشت (دو طرف دیسک - کارتریج‌های دیسک) .مشکل دیسک‌های فوق ،عدم سازگاری اکثریت آنان با درایوهای دی‌وی‌دی-ROM می‌باشد. دیسک‌های دی‌وی‌دی-RW و دی‌وی‌دی+RW با اکثر درایوهای دی‌وی‌دی-ROMها و دی‌وی‌دی PLAYERها سازگار می‌باشند .سرعت ذخیره سازی در دی‌وی‌دی-RW بمراتب کمتر از دی‌وی‌دی+RW می‌باشد.
سرعت درایوهای دی‌وی‌دی-R می‌تواند با توجه به رسانه ذخیره سازی استفاده شده متغیر باشد.اکثر درایوهای دی‌وی‌دی-R دارای سرعت ذخیره سازی معادل ۱۶X می‌باشند.در مدل‌های قدیمی و یا درایوهای قابل حمل، صرفاً سرعت ۱X و یا ۲X حمایت می‌گردد. در حال حاضر درایوهای دی‌وی‌دی-RW و دی‌وی‌دی-RAM دارای سرعتی معادل ۱۶X می‌باشند.
به این نكات توجه داشته باشید:
•        به كیفت مكانیزم تصحیح خطا اهمیت دهید. با خوب بودن ا ین مكانیزم برخی خطاهای ناشی از خراشهای سطح دیسك و لكه هایی چون اثر انگشت تصحیح میشوند چنین چیزی از چند كیلو بایت سرعت بیشتر بهتر است.
•        به میزان تجملی كه نیاز دارید فكر كنید برخی كلیدها كه برای ساده سازی پخش CDهای صوتی در نظر گرفته شده اند فقط روی گروهی از دیسك گردانها وجود دارد.
•        چیزهایی كه همراه باد یسك گردان عرضه می شود بسته به مارك آن تفاوت دارد ولی معمولاً یك دفترچه راهنما چند پیچ برای نصب و كابلهای داده و صوتی همراه دیسك گردان وجود دارد.
•        بر سازگاری دستگاه تاكید داشته باشید برای اطمینان از آینده سازگاری با بافتهای قبلی CD و سیستمهای مختلف فایل را باید به عنوان  پیش فرض در نظر داشته باشید.دیسك گردانهای كنونی از نسل سوم از اطمینان خوبی برخوردارند.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic