وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
ثروتمندترین و پولدارترین مردان و زنان فناوری و تكنولو‍ژی جهان در سال 2009
پنجشنبه چهاردهم آبان 1388 ساعت 12:39 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
مجله معتبر فوربس  به رسم هر ساله خود یك بار دیگر فهرست ثروتمندترین افراد دنیا را اعلام و محمد حسین تقوایی زحمتكش- وبلاگ فناوری اطلاعات یزد - ثروتمندترین و پولدارترین مردان و زنان فناوری و تكنولو‍ژی جهان در سال 2009 منتشر كرده است تا به این ترتیب بتوانیم با بررسی آن سایه سنگین ركود اقتصادی بر سرمایه‌های در جریان جهان را بیشتر احساس كنیم.
شاید عجیب باشد، اما این مجله در سال میلادی گذشته 1125‌نفر را در فهرست میلیاردرهای خودش قرار داد، در حالی كه این فهرست حالا و امسال تنها میزبان 793‌نفر از ثروتمندترین افراد جهان است. به این ترتیب حتی فهرست ثروتمندترین افراد جهان هم امسال با كاهش 30‌درصدی در تعداد مواجه بوده است. بر اساس گزارش فوربس، از 1125 ثروتمند دنیا در سال 2008، 373‌نفر به دلیل ورشكستگی و تاثیر بحران اقتصادی از فهرست بیرون مانده‌اند. این در حالی است كه علاوه بر اینها 18‌نفر از ثروتمندان فهرست سال 2008، نیز امسال فوت كرده‌اند. در مقابل اما در فهرست امسال 38‌ نفر ثروتمند جدید هم وارد شده‌اند.
اما گویا روزگار با تكنولوژی و طرفدارانش هنوز موافق است تا همچنان ثروتمندترین فرد جهان، مرد شماره یك دنیای تكنولوژی باشد. با این مقدمه قرار است ثروتمندترین مردان عرصه تكنولوژی را در سال 2009 به انتخاب مجله فوربس معرفی كنیم.
محمد حسین تقوایی زحمتكش- وبلاگ فناوری اطلاعات یزد - ثروتمندترین و پولدارترین مردان و زنان فناوری و تكنولو‍ژی جهان در سال 2009 1 - بیل گیتس: ثروتمندترین مرد دنیا كه رییس بزرگ‌ترین شركت نرم‌افزاری جهان هم هست، با تمام مشكلات جدی اقتصادی همچنان توانسته است جایگاه خود را به عنوان ثروتمندترین فرد دنیا حفظ كند. برای توضیح نفوذ بحران اقتصادی شاید كاهش 18‌میلیارد دلاری سرمایه و دارایی‌های بیل گیتس در یك سال گذشته، بهترین سند باشد. گیتس این روزها بیشترین سرمایه و انرژی خودش را در بنیاد خیریه «بیل و ملیندا» صرف می‌كند تا جایی كه تا ماه ژانویه گذشته بیش از 30‌میلیون دلار برای این بنیاد هزینه كرد. او در سال 2009 تصمیم گرفت تا با صرف هزینه 8/3‌میلیارد دلاری كه نسبت به سال گذشته با رشد 15‌درصدی همراه بود، در زمینه بهبود وضع تغذیه در كشورهای فقیر، توسعه آموزش و افزایش میزان واكسیناسیون برای بیماری‌هایی مانند مالاریا، سل و ایدز فعالیت‌های بهتری انجام دهد. دارایی خالص بیل گیتس هم اکنون 50‌میلیارد دلار برآورد می‌شود.
2 - كارلوس اسلیم هلو: این‌میلیاردر مكزیكی در سن 69 سالگی و با سرمایه خالص 35‌میلیارد دلار عنوان سومین مرد ثروتمند دنیا و دومین ثروتمند جهان تکنولوژی را به خودش اختصاص داده است. او كه پسر یك مهاجر لبنانی است در سال 1990 بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی مكزیك را با نام Telmex خرید تا امروز بیش از 90‌درصد صنعت مخابرات این كشور را در دست داشته باشد.

3 - لورنس الیسون: پر درآمدترین مدیر عامل جهان در سال 2007 و رییس شرکت اوراکل حالا با دارایی خالص 5/25‌میلیارد دلاری در جایگاه چهارم فهرست ثروتمندترین افراد دنیا و‌نفر سوم لیست ثروتمندان تکنولوژی قرار گرفته است. الیسون كه در سال 2009 از طرف مجله CNNMoney به عنوان دومین مدیر عامل پر درآمد دنیا انتخاب شده است، سهامی با ارزش 300‌میلیون دلار در بازار بورس دارد. این در حالی است كه حجم سرمایه خالص او در سال 2008 به بیش از 84‌میلیارد دلار ‌رسیده است.

4 - مایكل دل: مدیر عامل یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های كامپیوتری دنیا سال 2009 را با كاهش 60‌درصدی قیمت سهام شركتش طی كرده است. او در رده بیست و پنجمین ثروتمند جهان و چهارمین ثروتمند جهان تکنولوژی قرار می‌گیرد. این در حالی است كه كارشناسان پیش‌بینی كرده‌اند فروش شركت Dell تا سال 2011 با سقوط سالانه 17‌درصد تا 4‌میلیارد دلار كاهش پیدا می‌كند. از طرفی گویا مایكل دل هم مانند بیل گیتس به امور خیریه علاقه‌مند بوده و همراه با همسرش بنیادی خیریه به نام «مایكل و سوزان دل» را تاسیس كرده و حتی در سال 2009 بیش از یك‌میلیارد دلار از دارایی‌های خود را صرف انجام امور خیریه در آن
كرده‌اند. مدیر عامل شركت Dell كه سال گذشته یك بار سمت مدیرعاملی این شرکت را برعهده گرفته در حال حاضر سرمایه خالصی برابر 3/12‌میلیارد دلار دارد.

5 - سرگی برین و لری پیج: موسسان بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین موتور جست و جوی اینترنتی دنیا كه روزی از روزهای سال 1998 و بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه استنفورد در یك گاراژ كوچك شركتی به نام Google را تاسیس كردند، حالا عنوان 26 را در فهرست ثروتمندترین افراد دنیا و رتبه پنجم ثروتمندان جهان تکنولوژی را به خودشان اختصاص داده‌اند. اگرچه این شركت در ماه ژانویه و با وجود موج بحران اقتصادی به شرایط بهتری نسبت به پیش‌بینی كارشناسان رسید، اما در شش ماه اول سال 2009 كاهش 30‌درصدی را در سهام خود تجربه كرد. سرگی برین در این سال كاهش 9/3‌میلیارد دلاری را در سرمایه خالص خود تجربه كرد و لری پیج هم این تجربه را با كاهش 4‌میلیارد دلاری دارایی‌های خالصش داشت. با این همه اما موسسان Google در حال حاضر ثروت خالصی برابر 12‌میلیارد دلار را در اختیار دارند.

6 - استیو بالمر: رییس غول نرم‌افزاری دنیا حالا با سرمایه خالص 11‌میلیارد دلار، عنوان بیست و نهمین مرد ثروتمند دنیا و ششم جهان تکنولوژی را به خودش اختصاص داده است. در حالی كه او با ایده‌هایی مانند موبایل‌های هوشمند و افزایش فرصت‌های بازاریابی به دنبال افزایش میزان فروش و سود Microsoft است، اما شركتش با كاهش 40‌درصدی قیمت سهام خود در شش ماه اول سال 2009 مواجه شده است. این در حالی است كه درآمد حاصل از فروش این شركت در سال 2008 برابر 60‌میلیارد دلار بوده است.

7 - پاول آلن: یكی از موسسان شركت بزرگ نرم‌افزاری Microsoft در 12 ماه گذشته كاهش 65‌درصدی را در میزان دارایی‌های خالص خود تجربه كرده است تا امروز با ثروت 5/10‌‌‌‌میلیارد دلاری در این جایگاه قرار بگیرد. این در حالی است كه با وجود كاهش 40‌درصدی قیمت سهام این شركت، Microsoft بیش از 25‌درصد از سرمایه خالص آلن را تامین می‌كند. به عقیده بسیاری از كارشناسان او بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خودش را در صنعت مخابرات انجام داد و حالا بیشترین ضرر را هم از همین بخش كرده است.

8 - كارل آیكان: ثروتمندترین سهامدار فعال آمریكا كه یكی از مدیران ارشد شركت Yahoo هم هست در حال حاضر 9‌میلیارد دلار سرمایه خالص دارد. این در حالی است كه دارایی‌های خالص آیكان در سال 2008 برابر 14‌میلیارد دلار بوده است. او در جدول ثروتمندان جهان نیز در رتبه چهل و سوم قرار دارد.

9 - جفری بزوس: مدیر 45‌ساله بزرگ‌ترین بازار مجازی دنیا یعنی Amazon كه در سال 2008 عنوان بهترین مدیر آمریكایی را هم به خودش اختصاص داده است، حالا سرمایه‌ خالصی برابر 8/6‌میلیارد دلار را در اختیار دارد. در حالی كه شركت او در فصل تعطیلات سال 2008 بیشترین فروش را در تاریخش تجربه كرد، اما در شش ماه اول سال 2009 با كاهش 30‌درصدی قیمت سهام خود مواجه شد.

10 - جیمز گودنایت: مدیر عامل 66ساله شركت نرم‌افزاری SAS در حال حاضر دارایی‌ خالصی برابر 1/6‌میلیارد دلار دارد. او در واقع مدیر یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های نرم‌افزاری دنیا است كه در سال 2008 به فروشی برابر 3/2‌میلیارد دلار دست پیدا كرد. با این حال، اما سهام این شركت در نیمه اول سال 2009 تا بیش از 30‌درصد سقوط كرد.

11 - استیو جابز: مدیر عامل محبوب یكی از بزرگ‌ترین شركت كامپیوتری دنیا یعنی Apple اگرچه در فهرست ثروتمندترین افراد دنیا در سال 2009 قرار نگرفته است، اما در فهرست ثروتمندترین آمریكایی‌های جهان رتبه چهل و سوم را در اختیار دارد. حجم دارایی‌های خالص او در سال 2009 برابر 1/5‌میلیارد دلار است كه می‌تواند او را در میان ثروتمندترین افراد دنیا قرار دهد.

12 - اریك اشمیت: مشاور ارشد رییس جمهور آمریكا در زمینه تكنولوژی این روزها در سن 53سالگی‌اش سرمایه خالصی برابر 4/4‌میلیارد دلار در اختیار دارد. او با وجود داشتن این عنوان، اما همچنان علاقه‌مند است كه به عنوان مدیر عامل بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی اینترنتی دنیا Google در بخش خصوصی فعالیت كند. این در حالی است كه سهام شركت متبوع اشمیت در نیمه اول امسال ركود 30‌درصدی را تجربه كرده است.

13 - پیر امیدیار: مدیر ایرانی‌الاصل بزرگ‌ترین حراجی اینترنتی دنیا یعنی eBay حالا حجم دارایی‌های خالصش را به 6/3‌میلیارد دلار سانده است. او حالا در سن 41‌سالگی توانسته است كه تعداد كاربرانش را تا 84‌میلیون ‌نفر افزایش دهد. این در حالی است كه نیمه اول سال 2009 با ركود مالی خود سقوط 55‌درصدی سهام شركتش را برای او به همراه داشته است.

بزرگ‌ترین بازنده
با تمام این‌ها، اما گویا در میان ثروتمندترین مردان تكنولوژی دنیا بیل گیتس همچنان بزرگ‌ترین بازنده بوده است، چون ثروت خالصش از 57‌میلیارد دلار در سال 2008 به 50‌میلیارد دلار در سال 2009 رسیده است. بعد از او هم پاول آلن و استیو بالمر به ترتیب با از دست دادن 5/4 و 7/1‌میلیارد دلار بازندگان بزرگ بعدی این رقابت هستند.


مطالب مرتبط با: چهره های فن آوری اطلاعات ,می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات