وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
روزنامه آنلاین یا روزنامه چاپی+ آدرس اینترنتی ۱۲۰۰۰ روزنامه آنلاین از سراسر جهان!
پنجشنبه چهاردهم آبان 1388 ساعت 12:37 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
هیچ سرمایه‌گذاری نمی‌تواند نسبت به این پرسش بی‌تفاوت باشد كه آیا صنعت چاپ روزنامه، قافیه را به روزنامه‌های آنلاین می‌بازد یا همچنان بازار خود را حفظ خواهد كرد؟ اینجا عبارت معروف ش روزنامه آنلاین یا روزنامه چاپی+ آدرس اینترنتی   ۱۲۰۰۰ روزنامه آنلاین از سراسر جهان! كسپیر طنین خاصی می‌یابد: «بودن یا نبودن، مسأله این است.» آیا روزنامه كاغذی، رسانه‌ای ماندگار – دست كم در حد باقیمانده عمر یك سرمایه‌گذار-  خواهد بود؟
در ادامه به وب سایت
newspapers24 را بررسی می كنیم كه می توان در آن  ۱۲۰۰۰ روزنامه آنلاین از سراسر جهان! مشاهده كرد
وبسایت newspapers24 یکی ار سایت های بسیار کامل برای ارائه تمامی روزنامه های جهان است . این سایت نام و آدرس اینترنتی حدودا ۱۲۰۰۰ روزنامه را در خود دارد که بر اساس کشور و یا زبان روزنامه دسته بندی شده اند. در لیست کشورها تقریبا نام تمامی کشورها و روزنامه های آنها از جمله ایران نیز دیده می شود همچنین در بخش زبان روزنامه ها هم تقریبا نام ۱۰۰ زبان از جمله زبان فارسی دیده می شود
http://www.newspapers24.com
° برای پاسخ به این پرسش ساده‌ترین راه آن است كه به تحلیل‌های موسسات پژوهشی مراجعه كنیم، كه در میان آنها هم وحدت نظری در مورد زمان حذف روزنامه كاغذی نمی‌یابیم، اما هیچ‌كدام تردید ندارند كه روند جهانی به سوی كاهش استفاده از روزنامه‌های كاغذی و به سود رسانه‌های اینترنتی است. كسی چه می‌داند، شاید گونه‌هایی جدیدتر از اینترنت نیز در راه باشد!

° راه كم هزینه و كمتر تخصصی آن است كه اخبار مربوط به انتشار و تیراژ و توسعه روزنامه‌ها و چاپخانه‌های روزنامه‌های مهم را دنبال كنیم و از این واقعیت‌ها روند آینده را تصور كنیم. در این زمینه اخبار مؤید توقف انتشار كاغذی روزنامه‌های بزرگ و تمركز آنها بر روزنامه‌های آنلاین فراوان و عبرت‌آموز است.
روزنامه كریستین ساینس مانیتور، یكی از بزرگ‌ترین روزنامه‌های آمریكا، در سال 2008 درست یكصد سال پس از انتشار مرتب خود  برای همیشه تعطیل شد و پس از آن تنها به صورت آنلاین منتشر می‌شود.
این تنها نمونه نیست. حیات كاغذی بزرگ‌ترین روزنامه سیاتل نیز در همان سال 2008 پس از 146 سال سابقه انتشار، متوقف شد و زندگی خود را در عالم وب ادامه داد.
سایر روزنامه‌های بزرگ هم وضع خوبی ندارند. البته بحران فراگیر مالی، و اوضاع نامساعد اقتصادی به سهم خود باعث كاهش درآمدها و بالا آمدن بحران در روزنامه شده ولی نمی‌توان آن را تنها عامل تعطیل شدن روزنامه‌های كاغذی دانست. بسیاری صاحب‌نظران این تحول را ناگزیر می‌دانند و بحران مالی را تنها به مثابه تشدیدكننده این روند می‌شناسند.
در حالی كه ده‌ها روزنامه بزرگ كاغذی، از انتشار بازمانده‌اند، شبكه اینترنت شاهد به دنیا آمدن چند هزار روزنامه آنلاین بوده است.
° اما راه دیگری هم برای دیدن چشم‌انداز آینده روزنامه‌ها وجود دارد كه كم و بیش باید ما را به نتایج معتبری برساند و آن برنامه‌ریزی شركت‌های بزرگ سازنده ماشین‌های چاپ روزنامه در جهان  است.
به نظر می‌رسد آنها بیش از هر سرمایه‌گذار دیگری باید به فكر بازشناسی روند آینده روزنامه‌ها باشند. اگر صاحبان یك روزنامه، برای خرید یك ماشین در حال سبك و سنگین كردن اوضاع اقتصادی و نیاز بازار باشند، صاحبان این شركت‌های معظم ماشین‌سازی باید صدها بار بیشتر نگران آینده باشند، زیرا سرمایه‌هایی بس عظیم در این كار نهاده‌اند و توقف تولید روزنامه كاغذی به معنای نابودی این غول‌ها است.
در این مورد ما شاهد عقب نشینی ماشین‌سازها نیستیم. آنها همچنان در حال بازاریابی و فروش هستند و هیچ نشانه‌ای از توقف فعالیتشان بروز نمی‌دهند. این وضعیت خود پرسش دیگری در برابر ما می‌نهد. آیا به راستی نباید توقف انتشار چندین روزنامه بزرگ را زنگ خطری برای تداوم انتشار روزنامه‌های كاغذی بدانیم؟ آیا دلگرمی ماشین‌سازان می‌تواند تضمینی برای آینده روزنامه‌ها باشد؟
پاسخ به این پرسش‌ها چندان هم آسان نیست. زیرا از طرفی نمی‌توان صاحبان این كارخانه‌ها را افرادی بی‌خیال قلمداد كرد و از طرف دیگر نمی‌توان چشم خود را بر تحولات در زمینه IT و رسانه‌های دیجیتال بست.
واقعیت تروتازه، اتفاقی است كه در نمایشگاه ایفرا 2009 افتاد. در آنجا شركت‌هایی مثل «ك.ب.آ» و «مان‌رولند» و «گاس» و ... با امیدهای فراوان و راه‌حل‌های جدید به میدان آمده بودند. شركت‌های پیش از چاپ (مثل آگفا و كداك و ...) هم به همین ترتیب.

آنچه می‌توان به عنوان اتفاق تازه در طراحی و ساخت ماشین‌های چاپ بیان كرد، نه آمادگی برای توقف، بلكه ایجاد مزیت برای نسخه چاپی روزنامه‌هاست. برنامه‌های نرم‌افزاری و راه‌حل‌های جامع اتوماسیون و افزودن قابلیت‌‌های خاص (از قبیل شخصی‌سازی، لایی‌ها وضمیمه‌های اختصاصی و منطقه‌ای و ...).
به موازات این كوشش‌ها نظریه‌پردازی در مورد اهمیت و جایگاه ژورنالیستی و جاذبه‌های روزنامه‌ها برای مخاطبان در جریان است. همچنین در پاسخ به منتقدان طرفدار محیط زیست كه از نابودی درخت‌ها و جنگل‌ها گلایه دارند، راه‌حل‌هایی مثل استفاده از كاغذهای بازیافتی را به میان می‌كشند.

 

تا كی؟ تا كجا؟
اما این تمهیدات تا كجا می‌تواند بپاید؟ در حالی كه ناشران بزرگ با هزینه‌های سرسام‌آور چاپ مواجه هستند. بر اساس تحلیل شركت پژوهشی مودی (Moody) كه در ماهنامه صنعت چاپ نیز منتشر شده، تنها 14 درصد هزینه‌های روزنامه‌ها صرف تولید مطلب و محتوای روزنامه‌ها می‌شود. هزینه‌های بخش آگهی نیز از 16 درصد فراتر نمی‌رود، در حالی كه 70 درصد هزینه‌های روزنامه‌ها مربوط به كاغذ و چاپ و توزیع آنهاست.
این میزان هزینه برای چاپ و توزیع، وقتی گزینه دیگری نباشد، شاید چندان سنگین‌ به نظر نرسد، اما وقتی روزنامه آنلاین به عنوان یك راه‌حل درب صاحب امتیاز روزنامه را می‌كوبد، مقاومت كردن در برابر آن و وفاداری به روزنامه كاغذی، مشكل به نظر می‌رسد.
 به ویژه كه وفادار ماندن به گزینه اول با تحمل مشكلات اداره نیروی كار پرشمار نیز همراه است. علاوه بر این، روح زمانه و تغییرات رفتاری نسل‌های جدید، می‌تواند كفه را به سود رسانه‌های آنلاین سنگین‌تر كند.

 

جاذبه‌های روزنامه آنلاین
 از بحث‌های اقتصادی كه بگذریم، مزایای انكارناپذیر فضای وب، آنچنان است كه افق روزنامه‌های آنلاین را روشن می‌كند، حتی اگر فرض كنیم حیات روزنامه‌های كاغذی تهدید نشود.
از جمله مزایای روزنامه آنلاین می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:
• حذف هزینه‌های سنگین چاپ
• توزیع جهانی و سریع و دسترسی همه افرادی كه در هر جای كره زمین به اینترنت دسترسی دارند

امكان به روز شدن لحظه به لحظه
• همراهی فیلم و صدا با برخی اخبار و گزارش‌ها
• ارایه اخبار و لینك‌های مرتبط و مرور صفحات گذشته و سایت‌های دیگر
• ایجاد ارتباط تعاملی و دوسویه روزنامه با مخاطبان و امكان نظر دادن خوانندگان در مورد مطالب
• امكان ارایه اخبار و لی‌اوت صفحات به صورت • اختصاصی برای مشتركین هر محل بر اساس  كد پستی آنها
• و چندین مزیت دیگر.

 

البته در كنار این مزایا، كاستی‌هایی هم  وجود دارد:

• دور شدن از حس لمس صفحات كاغذی و مشاهده صفحه بزرگ
• خسته شدن چشم از صفحه مانیتور
• دسترسی نداشتن گروه‌هایی از مردم (به تناسب سطح پیشرفت كشورها)
• ارتباط برقرار نكردن افراد سنتی و مسن‌تر
• بالا نیامدن سایت در اثر مراجعه بسیار زیاد یا • هك شدن و ...
شاید بتوان موارد دیگری نیز از این دست برشمرد، اما توسعه فن‌آوری در آینده برای همه این مشكلات راه‌حل‌هایی ارایه خواهد داد.
كافی است به این واقعیت توجه كنیم كه تنها 12 سال از پیدایش اولین روزنامه آنلاین می‌گذرد. روزنامه واشنگتن پست در ژوئن 1996 سایت آنلاین را راه‌اندازی كرد و در این مدت حدود 12000 روزنامه آنلاین متولد شده‌اند.

 

آنلاین هم كار و كسب خود را دارد
تصور این كه جایگزینی روزنامه‌های آنلاین موجب بیكاری قشر وسیعی از روزنامه‌نگاران و چاپكاران و عوامل اجرایی می‌شود، نباید چندان نگران‌كننده باشد. زیرا آن تخصص‌ها جای خود را به تخصص‌های جدیدتری می‌دهد و طیف وسیعی از روزنامه‌های آنلاین پدید می‌آیند كه خود ایجاد شغل می‌كنند. تنها چیزی كه عوض می‌شود، فضای كار است.
طراحی صفحات وب با طراحی صفحه كاغذی متفاوت است، تفكر و شیوه نگارش روزنامه در فضای وب هم تفاوت‌هایی دارد. روی هم‌رفته مهارت‌های جدیدی در عرصه روزنامه‌نگاری الزامی می‌شود. در این فضا نیز جا برای كار كردن نسل‌های جدید، كم نیست.

 
وضع  در ایران از چه قرار است؟
 وقتی صحبت از روندهای جهانی می‌شود، بلافاصله این تبصره هم به میان می‌آید كه ویژگی مناطق و كشورهای خاص را نباید از نظر دور داشت. البته این سخن بجا و نیكوست، اما همیشه روندهای جهانی فن‌آوری- به ویژه فن‌آوری ارتباطات- دیر یا زود به همه نقاط جهان تسری می‌یابد. بهتر است این بحث را در همین جا كوتاه كنیم و سخن  گفتن درباره چشم‌انداز آینده چاپ روزنامه و روزنامه‌های آنلاین در ایران را به متخصصان و صاحب نظران این حرفه واگذاریم.


12,000 Online Newspapers - Newspapers 24.com.htm
مشاهده ۱۲۰۰۰ روزنامه آنلاین از سراسر جهان!
وبسایت newspapers24  یکی ار سایت های بسیار کامل برای ارائه تمامی روزنامه های جهان است . این سایت نام و آدرس اینترنتی حدودا ۱۲۰۰۰ روزنامه را در خود دارد که بر اساس کشور و یا زبان روزنامه دسته بندی شده اند. در لیست کشورها تقریبا نام تمامی کشورها و روزنامه های آنها از جمله ایران نیز دیده می شود همچنین در بخش زبان روزنامه ها هم تقریبا نام ۱۰۰ زبان از جمله زبان فارسی دیده می شود. شما در این سایت می توانید به راحتی لیست تمامی روزنامه های کشورهای مختلف را مشاهده و با کلیک بر روی نام روزنامه مورد نظرتان به سایت آن روزنامه هدایت شوید و مطالب آن روزنامه را به راحتی مطالعه نمایید.در بخش دیگری از این سایت نام ۱۰۰ روزنامه برتر جهان و همینطور نام ۴۰۰ شهر بزرگ جهان نیز دیده می شود که شهرهای تهران در رتبه ۲۲ و شیراز در رتبه ۳۲۹ آن لیست قرار دارند.در هر حال اگر به روزنامه خوانی آن هم از نوع اینترنتی علاقه دارید newspapers24 یک سایت بسیار جامع برای شماست .برای ورود به این سایت اینجا را کلیک نمایید.
http://www.newspapers24.com


منبع
ایران چاپ – ایران پرینت
http://www.iranprint.com

كاغذی یا آنلاین؛ یك چالش جهانی
http://www.iranprint.com/FA/Reports/Show.asp?Id=747&P=1&Q=&R=&C=&Y=1388&M=08&Mag=79&MagT=+%D8%B4%D9%85%D8%A7%D8%B1%D9%87+%DB%B3%DB%B3%DB%B1


 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات