وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
فناوری و تكنولوژی کارت هوشمند Smart Card كارت سوخت بنزین و گازوییل)
جمعه پانزدهم آبان 1388 ساعت 07:55 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
کارت هوشمند (که با نام‌های «کارت چیپ‌دار» یا «کارت با مدار مجتمع» هم شناخته می‌شود) محمد حسین تقوایی زحمتكش- وبلاگ فناوری اطلاعات یزد -فناوری و تكنولوژی کارت هوشمند  Smart Card كارت سوخت بنزین و گازوییل)کارتی است که بر روی آن مدار مجتمع نصب شده‌است. از این نوع کارت می‌توان به‌جای کارت اعتباری و کارت پول یا در سیستم‌های امنیتی کامپیوتری، سیستم‌های تشخیص هویت و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.کارت‌های هوشمند از نظر اندازه و شکل ظاهری، شبیه به کارتهای اعتباری معمولی هستند.
به عبارت دیگر کارت هوشمند در عمل نوعی کارت اعتباری است که مغز روی آن تعبیه شده است؛ که منظور از مغز، همان تراشه رایانه ای است. بنابراین، ظرفیت حافظه کارت های هوشمند، به مراتب بیشتر از کارت های مغناطیسی خواهد بود. به عنوان نمونه، ظرفیت یک کارت مغناطیسی در حدود 125 بایت است درصورتی که ظرفیت یک کارت هوشمند می تواند بین 1 الی 64 کیلو بایت باشد.
واژگان کلیدی: کارت هوشمند – تاریخچه- انواع کارت- مز ایای کارت- کاربردها
چکیده
از حدود چهاردهه قبل، اولین کارت های هوشمند به بازار عرضه شدند و به دلیل کاربردهای
محمد حسین تقوایی زحمتكش- وبلاگ فناوری اطلاعات یزد -فناوری و تكنولوژی کارت هوشمند  Smart Card كارت سوخت بنزین و گازوییل)گسترده آنها با سرعت فزاینده ای در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفتند. یک کارت هوشمند عبارت است از جسم فیزیکی کارت که یک تراشه رایانه ای برروی آن نصب شده باشد. ظرفیت حافظه این کارت ها بین 1 الی 64 کیلو بایت قابل تغییر است. از طرفی، قابلیت ذخیره سازی و پردازش اطلاعات و نیز، قابلیت بالای مراقبت از اطلاعات ذخیره شده، کاربرد این کارت ها را به کلیه عرصه های زندگی انسان گسترش داده است. در این مقاله ضمن معرفی کارت-های هوشمند و اشاره ای به تاریخچه ظهور و رشد آنها، به فناوری انواع کارت های هوشمند پرداخته شده و پس از برشمردن مزایای استفاده از این کارت ها، به کاربردهای کارت در پنج حوزه مختلف، از جمله: حمل و نقل؛ گردشگری؛ فرهنگی – رفاهی؛ پرداخت های روزمره شهروندان و خدمات نیروی انسانی سازمان ها؛ اشاره خواهد شد. در هر حوزه از کاربری، یکی از کاربردها بطور اجمال تشریح می گردد.


1- تعریف كارت هوشمند
یک کارت هوشمند قطعه ای پلاستیکی است که اطلاعات مورد نیاز دارنده آن بصورت نوار مغناطیسی و یا یک ریزپردازنده تعبیه شده درجسم کارتاست. بعضی از کارشناسان حوزه تجارت الکترونیک، این کارت ها را چنین تعریف کرده اند: کارت هوشمند در عمل نوعی کارت اعتباری است که مغز روی آن تعبیه شده است؛ که منظور از مغز، همان تراشه رایانه ای است. بنابراین، ظرفیت حافظه کارت های هوشمند، به مراتب بیشتر از کارت های مغناطیسی خواهد بود. به عنوان نمونه، ظرفیت یک کارت مغناطیسی در حدود 125 بایت است درصورتی که ظرفیت یک کارت هوشمند می تواند بین 1 الی 64 کیلو بایت باشد.
یکی از مزایای اصلی کارت های هوشمند حجم حافظه و امنیت اطلاعات موجود روی تراشه آن است. به طوری که این اطلاعات از طریق مدار منطقی موجود در تراشه، حفاظت می شود. به همین دلیل، نفوذ به اطلاعات دارنده کارت بسیار دشوار است. بنابراین می توان از این فناوری به عنوان یک حافظه برنامه شونده، قابل حمل و مقاوم در برابر نفوذ، نام برد.

2- تاریخچه کارت های هوشمند
براساس گزارش های منتشر شده، اولین کارت هوشمند حاوی یک ریزپردازنده، در سال 1967 میلادی و توسط دو مهندس آلمانی ابداع شد. این اختراع منتشر نشد تا اینکه یک روزنامه نگار فرانسوی در سال 1974 م، اختراع کارت هوشمند را در فرانسه به ثبت رسانیده و خبر ظهور این فناوری را منتشر کرد.
با رشد فناوری ساخت و تولید، هزینه تولید یک کارت هوشمند به شدت کاهش یافت تا اینکه در سال 1984 م، با بهره گیری اداره های پست و مخابرات فرانسه ازکارت های تلفن، واقعه مهمی به ثبت رسید. از این تاریخ به بعد، انحصار کارت های هوشمند تنها به عنوان کارت های بانکی، شکسته شد و امروزه کاربردهای گسترده ای از این نوع کارت ها در جامعه مشاهده می گردد.
در سال 1987 م، استانداردی برای نقل و انتقال اطلاعات روی کارت ها به ثبت رسید (7816- ISO ) و این استانداردسازی باعث شد تا امروزه کارت های تولید شده توسط سازنده های مختلف، به راحتی از طریق سیستم های مختلف کارت خوان به تبادل و جابجایی اطلاعات بپردازند.

3- انواع کارت های هوشمند
براساس خصوصیات فیزیکی و جسم کارت، این کارت ها را می توان به چهار نوع اصلی تحت عنوان: کارت های حافظه ای ، کارت های تماسی ، کارت های غیر تماسی و کارت های ترکیبی تقسیم کرد.

3-1- کارت های حافظه ای
این کارت ها مانند کارت های مغناطیسی، صرفاً به منظور نگهداری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، از این نوع کارت ها برای پردازش اطلاعات استفاده نخواهد شد. بدون وجود یک CPU ، ارتباط بین کارت و دستگاه
کارت خوان از یک کانال ارتباطی که کاملاً تحت کنترل دستگاه کارت خوان است، هدایت می گردد. در این نوع از
کارت های هوشمند، اطلاعات امنیتی بر روی کارت ضبط شده و بدون "کلمه رمز صاحب کارت" ، ورود به اطلاعات موجود ممکن نخواهد بود.

3-2- کارت های تماسی
نوع پیچیده تر کارت های هوشمند، کارت های تماسی هستند که عملاً یک تراشه در آنها تعبیه شده است. در این تراشه چهار نوع اطلاعات اصلی وجود دارد که عبارتند از: حافظه فقط خواندنی ، حافظه غیر فرار حافظه موقت و ابزار ورود و خروج اطلاعات. در بخش حافظه فقط خواندنی کارت، سیستم عامل تراشه نگهداری می شود. سیستم عامل، کلیه دستورات صادر شده از ترمینال مرکزی را اجرا کرده و نتایج مربوطه را به مرکز مخابره می کند. دیگر اطلاعات و
برنامه های کاربردی، در بخش حافظه غیر فرار نگهداری می شود. از جمله ویژگی های مهم این نوع کارت، امنیت بالای آن در تبادل اطلاعات است. چنانچه اطلاعات بطور مناسب روی کارت ذخیره شود، حتی در صورت مفقود شدن کارت، اطلاعات موجود آن برای دیگران غیر قابل دسترس خواهد بود.

 

3-3- کارت های غیر تماسی
کارت های تماسی، به رغم برخورداری از امنیت بالا، برای مکان هایی که از حجم بالای تراکنش اطلاعات یا پول برخوردار باشند، مناسب نخواهند بود (مانند سکوهای مترو و محل های خرید بلیط در ساعات اوج تردد روزانه). در اینگونه کارت ها، با استفاده از فرکانس رادیویی و بدون نیاز به خروج کارت از کیف دارنده آن، اطلاعات مورد نیاز منتقل می-شود. در فناوری بکار رفته، دستگاه کارت خوان بدون تماس فیزیکی با خود کارت، اقدام به انتقال اطلاعات و انجام تراکنش مالی می کند. انرژی مورد نیاز برای فعال شدن تراشه، ممکن است به دو صورت تدارک دیده شود؛ یکی از طریق باطری مینیاتوری تعبیه شده بر روی کارت و یا از طریق امواج میکروویو که توسط دستگاه کارت خوان مخابره شده و توسط کارت دریافت خواهد شد. در حال حاضر بالغ بر حدود شانزده نوع کارت غیر تماسی با فناوری های مختلف، در بازار وجود دارند که البته به دلیل جدید بودن این فناوری و قیمت تولید آنها، هنوز به صورت گسترده مورد استفاده جوامع قرار نگرفته است.

3-4- کارت های ترکیبی
کارت های تماسی و غیر تماسی، از پروتکل های ارتباطی متفاوتی استفاده می کنند و هر یک دارای محاسن و معایبی هستند. اولی از امنیت بالاتری برخوردار است و دومی برای تراکنش های متعدد در زمان خیلی کوتاه مناسب خواهد بود. برای بهره گیری از ترکیب فناوری های فوق، دو راه وجود دارد الف: تولید دستگاه های کارت خوانی که بتواند اطلاعات هر دو نوع کارت (تماسی و غیر تماسی) را بخواند، ب: تولید کارت هایی که ترکیبی از هر دو نوع فناوری را به طور یکجا ارائه دهد. به دلیل گزاف بودن تولید دستگاه های کارت خوان فوق، اخیراً از کارت های ترکیبی استفاده شده است.

4- مزایای کارت های هوشمند
با گذر زمان، سازمان های مختلفی خدمات خود را از طریق کارت های هوشمند ارائه می دهند و به عبارتی، دامنه
بهره برداری از مزایای این کارت ها، با سرعت در حال گسترش است. مهمترین مزایایی که تا کنون برای این کارت ها برشمرده اند، عبارتند از:

4-1- افزایش امنیت و سهولت انجام معاملات،
4-2- کاهش تردد به بانک ها جهت دریافت یا پرداخت وجه نقد،
4-3- امکان ردیابی خطاهای انجام شده در معاملات روزمره،
4-4- کاهش ریسک و خطر نگهداری و حمل و نقل وجه نقد،
4-5- کاهش ریسک دریافت اسکناس و چک پول های جعلی،
4-6- صرفه جویی در هزینه های نیروی انسانی،
4-7- ایجاد تشخص و تمایز برای دارنده کارت،
4-8- عدم نیاز به شمارش مکرر پول در طول سفر،
4-9- کاهش ترافیک و تردد شهروندان،
4-10- کاهش هزینه چاپ و نظارت بر امحاء اسکناس،
4-11- کاهش زمان انجام مبادلات مالی – تجاری،
4-12- کاهش خطر انتقال آلودگی ها و عوامل بیماری زا در اثر مبادله و نگهداری اسکناس،
4-13- افزایش اعتماد و امید،
4-14- ارتقای ظرفیت های ساختاری فناوری اطلاعات.
بدیهی است که با فراگیر شدن استفاده از کارت در فعالیت های روزانه، رضایت مندی و آرامش شهروندان افزایش یافته و در کنار ایجاد امنیت و آرامش روزمره، فرهنگ شهروندی ارتقا خواهد یافت.

5- کاربردهای مختلف کارت هوشمند
بیشترین کاربرد کارت های هوشمند در زمینه پرداخت الکترونیک است. به عنوان نمونه، در کاربردهایی مانند کارت-های نقدی و اعتباری، کیف پول الکترونیک، کارت های وفاداری (بن های سازمانی، تخفیف برای اعضاء و ...) و کارت-های پارکینگ و بلیط؛ از خدمات پرداخت استفاده می شود. در دیگر حوزه ها نیز، خدمات این کارت ها برای کارت بهداشت و درمان، حمل و نقل، تشخیص هویت، دسترسی و ورود به مکان های خاص و ...، مورد استفاده قرار گرفته است. گستره کاربرد و سرعت فراگیری کارت های هوشمند، امروزه آن را به یکی از الزامات زندگی شهری تبدیل کرده است و به همین دلیل بسیاری از کشورها در حال سرمایه گذاری وسیع در این زمینه هستند.
در این مقاله به دلیل محدودیت، به پنج گروه اصلی از کاربردهای کارت اشاره شده و ضمن معرفی اجمالی کاربردها در هر گروه، یکی از آنها تشریح خواهد شد. این گروه های خدمات عبارتند از:
o حمل و نقل درون شهری و بین شهری؛
o گردشگری؛
o فرهنگی – رفاهی؛
o پرداخت شهروندان؛
o نیروی انسانی سازمان ها.

5-1- خدمات حمل و نقل درون شهری و بین شهری
در این گروه از خدمات، حداقل می توان به پانزده تنوع از کاربردهای کارت هوشمند اشاره کرد که ضمن ذکر نام آنها، یکی از خدمات حمل و نقل بطور اجمال تشریح خواهد شد. این خدمات پانزده گانه عبارتند از: استفاده از کارت های هوشمند بعنوان بلیط الکترونیکی در حمل و نقل مترو، بلیط الکترونیک برای اتوبوس های درون شهری، پرداخت کرایه ی تاکسی و آژانس، پرداخت هزینه توقف (پارک و پارکومترها)، توقف گاه های عمومی، مجوز ورود به توقف گاه های اختصاصی، رزرو مکان در توقف گاه های عمومی و اختصاصی، عوارض تردد در بزرگ راه ها، کنترل و نظارت بر رانندگان وسایط نقلیه عمومی و اختصاصی، بلیط الکترونیک برای اتوبوس های بین شهری، بلیط الکترونیک برای قطارهای مسافری، بلیط الکترونیک برای سفرهای هوایی، اخذ مستقیم جریمه یا ثبت تخلف توسط نیروی انتظامی، پرداخت هزینه های سوخت (کارت سوخت) و پرداخت هزینه های تعمیرات و نگهداری خودرو (معاینه فنی، تعمیرات، بازبینی های نوبه ای، نظافت و شستشو و ...).

نمونه ای از خدمات حمل و نقل: بلیط قطارهای مسافری
از کارت هوشمند می توان به عنوان بلیط چاپی قطارهای مسافری استفاده کرد. کارت خوان های مربوط را می توان در باجه صدور بلیط و نیز در سکوهای مسافرگیری نصب کرد. در هنگام تهیه بلیط از باجه صدور بلیط (در ایستگاه یا هر آژانس مسافرتی)، مسافر ضمن پرداخت هزینه بلیط از طریق کارت، کد مجوز سوار شدن به قطار مربوطه را روی کارت خود دریافت می کند. قبل از سوار شدن به قطار در سکوی مسافرگیری، با استفاده از کارت خوان مربوطه تراکنش انجام شده و دو قبض صادر می گردد که یکی برای تحویل به مسئول مربوطه و دیگری به عنوان لاشه بلیط نزد مسافر باقی می ماند. اطلاعات تراکنش های انجام شده توسط کارت خوان ها، در پایان هر روز از طریق تجهیزات تخلیه اطلاعات دستی (مانند رایانه کیفی) ثبت شده و به مرکز گردآوری اطلاعات و از آنجا به شرکت صادر کننده کارت انتقال می یابد. در صورت امکان می توان از طریق خط سریال، اطلاعات کارت خوان ها را در دفتر ایستگاه دریافت و سپس کار ارسال به شرکت صادر کننده کارت را انجام داد. شرکت معادل مجموع مبالغ تراکنش های انجام شده را پس از کسر کارمزد به حساب سازمان مربوطه واریز خواهد کرد. با توجه به تعداد مسافران، بسته به نوع معماری کارت می توان از بخش تماسی یا بدون تماس کارت استفاده کرد. تکنولوژی ارتباطی در داخل ایستگاه به صورت برخط و در ارتباط با خارج از ایستگاه به صورت برون خط خواهد بود.
معمولاً این نوع پرداخت ها از طریق حساب اعتباری یا کیف پول الکترونیک انجام می پذیرد. از جمله مزایای این کاربرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    * حذف هزینه های چاپ، توزیع، فروش و گرد آوری بلیط های کاغذی؛
    * تسهیل و تسریع فرایند گردآوری پول؛
    * فراهم آوردن بستر نظارتی ارزان و قابل اطمینان؛
    * امکان گزارش گیری سریع و آسان.

5-2- خدمات کارت در حوزه گردشگری
استفاده از کارت هوشمند در حوزه گردشگری، عمدتاً به منظور پرداخت هزینه مراکز خرید کالا و خدمات، شناسایی و تقویت ارتباط با مشتریان وفادار و در موارد خاص، جهت کنترل دسترسی و نظارت می باشد که به عنوان نمونه، به کاربرد کارت در هتل ها و مراکز اقامتی اشاره می گردد.

استفاده در هتل ها و مراکز اقامتی
از کارت هوشمند به عنوان ابزاری برای پرداخت هزینه و مجوز استفاده از خدمات مختلف در هتل ها می توان استفاده کرد. در این کاربرد می توان در قسمت پذیرش، رستوران، بوفه و دیگر نقاط ارائه خدمات در هتل، کارت خوان نصب کرد. دارنده کارت در هتل می تواند هزینه کلیه خدمات را با استفاده از آن پرداخت نماید. مجموعه کارت خوان هایی که در بخش های مختلف نصب شده اند به طور دائم اطلاعات خود را به کامپیوتر مرکزی هتل ارسال می کنند. این اطلاعات به صورت روزانه به شرکت صادر کننده کارت منتقل می گردد. شرکت نیز معادل مجموع مبالغ تراکنش های انجام شده را پس از کسر کارمزد، به حساب فرد یا سازمان مربوط واریز می کند.
استفاده از سیستم کارت امکاناتی را نیز در اختیار هتل قرار می دهد. این سیستم امکان شناسایی مشتریان وفادار را فراهم ساخته و در مواردی که هتل تمایل به ارائه تخفیف به این مشتریان را (به طور دائم یا در دوره های خاصی از سال) داشته باشد، انجام آن را تسهیل و ساده می کند. همچنین درصورت تجهیز هتل، می توان از کارت برای کنترل دسترسی دارنده به امکانات معینی در هتل، بهره گرفت.
از جمله مزایای این نوع خدمات، عبارتند از:

    * تسهیل و تسریع فرایند گردآوری پول،
    * فراهم آوردن بستر نظارتی ارزان و قابل اطمینان،
    * امکان گزارش گیری سریع و آسان،
    * امکان شناسایی و یا تعریف مشتریان وفادار،
    * امکان ارائه تخفیف های ویژه به مشتریان وفادار و نیز، گروه های ویژه ای از دارندگان کارت، برای خدمات معین و در اوقات معینی از سال.

5-3- خدمات کارت هوشمند در حوزه فرهنگی – رفاهی
از جمله این خدمات می توان به زمینه هایی مانند: امانت کتاب در کتابخانه ها؛ پرداخت در مراکز تفریحی (شهربازی، سیرک و ...)؛ پرداخت در موزه ها؛ باشگاه های ورزشی و استادیوم ها، فرهنگسراها، سینماها و نمایشگاه ها؛ اشاره کرد. در این بخش بعنوان نمونه به روش استفاده از کارت در سینماها اشاره می گردد.

خدمات کارت در فرهنگ سراها، سینماها و نمایشگاه ها
از کارت هوشمند می توان به عنوان ابزاری برای پرداخت هزینه و کنترل تردد در مکان های فرهنگی نظیر فرهنگسراها، سینماها و نمایشگاه ها استفاده کرد. در این کاربرد لازم است در ورودی محل (یا در موارد خاص هر بخش از آن) دستگاه کارت خوان نصب شود. دارنده کارت هنگام ورود به مکان فرهنگی می تواند هزینه استفاده از امکانات یا بخش های مختلف آن را با استفاده از کارت پرداخت نموده و مجوز استفاده از آنها را به صورت کد مناسب روی کارت دریافت کند. هنگام استفاده از امکانات (مانند ورود به سالن نمایش در سینما یا سالن های مختلف نمایشگاه)، با انجام تراکنش، ورود فرد تأیید می گردد و در صورت لزوم، قبضی صادر می گردد که به متصدی مربوطه تحویل خواهد شد. از جمله مزایای این کاربرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    * حذف هزینه های چاپ، توزیع، فروش و گردآوری بلیط؛
    * تسهیل و تسریع فرایند گردآوری پول نقد؛
    * فراهم آوردن بستر نظارتی ارزان و قابل اطمینان؛
    * امکان گزارش گیری سریع و آسان؛
    * امکان شناسایی و یا تعریف مشتریان وفادار؛
    * امکان ارائه تخفیف های خاص به مشتریان وفادار و نیز گروه های ویژه ای از دارندگان برای خدمات معین و در اوقات معینی از سال.

5-4- خدمات کارت در حوزه پرداخت های شهروندان
پرداخت های شهروندان در قبال دریافت خدمات، هم اکنون از طریق مراجعه به بانک ها صورت می پذیرد. در بعضی از موارد (نظیر پرداخت قبض ها) شهروندان با مراجعه به بانک، قبض مربوطه را پرداخت می کنند و رسید پرداخت های انجام شده به سازمان مربوطه ارسال می گردد. در موارد دیگر، شهروند پس از مراجعه به اداره یا سازمان مربوطه، از مبلغ پرداختی مطلع شده و با مراجعه به بانک مبلغ مذکور را پرداخت می کند و قبض آن را به اداره یا سازمان مربوطه تحویل می دهد. قبض مذکور در پرونده شهروند بایگانی می گردد. در روش سنتی نه تنها منابعی مانند زمان، هزینه تردد،
هزینه های آلودگی محیط و ...، را متحمل می شویم، بلکه سازمان ها همواره با مغایرت اطلاعات و شکایت شهروندان مواجه هستند.
نظیر چنین روال هایی در مورد شرکت ها و مؤسسات نیز صادق است. با استفاده از فناوری کارت، تعداد جابجایی ها و عملیات کاغذی کاهش یافته و گزارش گیری از عملیات و جستجوی سوابق مربوط به شهروندان به صورت ماشینی و با سهولت و هزینه کمتری قابل انجام است. به عنوان مثال، با ایجاد کیوسک های خدمات شهری مجهز به کارت خوان، بخش قابل توجهی از خدمات شهری و پرداخت های مربوط به آنها با سریع ترین و کم هزینه ترین شیوه انجام می پذیرد. هر شهروند دارنده کارت یا هر فرد حقیقی که به نمایندگی رسمی یک شرکت یا مؤسسه کارت دریافت کرده است،
می تواند از این خدمات استفاده کند. از جمله این خدمات می توان به مواردی همچون پرداخت عوارض شهرداری؛ هزینه های راهنمایی و رانندگی، ثبت احوال؛ قبض های انرژی و تلفن؛ هزینه های گذرنامه و روادید؛ هزینه های گمرکی؛ هزینه های بیمه و ... ، اشاره کرد.
فرایند پرداخت در این حوزه نیز مانند بخش قبلی می باشد. بنابراین از تشریح مجدد عملیات و تراکنش ها اجتناب می گردد.

5-5- خدمات کارت در حوزه نیروی انسانی
یکی از معضلات سازمان ها، اعطای کمک های نقدی و غیر نقدی و پرداخت حقوق و مزایا به کارمندان است. در این زمینه به کارگیری کارت های هوشمند در قالب کارت های اعتباری، نقدی و کیف پول الکترونیک، موجب ایجاد سهولت و مزایای فراوان برای سازمان و کارکنان خواهد شد.
همچنین، به کارگیری کارت های متعدد برای کاربردهای متفاوت، یکی دیگر از معضلات و مسائل سازمان ها است. عدم وجود ارتباط بین این سیستم ها، امکان استفاده از برخی از مزایا و امکانات را سلب کرده و بعضاً موجب ایجاد فرایندها و روال های تکراری می گردد. با بکارگیری فناوری کارت هوشمند چند منظوره، امکان برخورداری از کلیه مزایای فوق در قالب یک کارت، امکان پذیر خواهد بود. از جمله خدمات قابل ارائه به کارکنان از طریق کارت هوشمند عبارت است از: پرداخت حقوق و مزایای ماهیانه، کمک های غیرنقدی و پرداخت هزینه های اداری (درمان، سفر، مأموریت و ...).

 پرداخت حقوق و مزایای ماهیانه
از کارت هوشمند جهت پرداخت حقوق پرسنل در سازمان ها استفاده می شود. در این کاربرد، حقوق و مزایا روی کارت پرسنل شارژ می شود و دارنده کارت می تواند با مراجعه به شعب بانکی پول نقد دریافت کرده و یا با مراجعه به سایر پذیرندگان کارت، مستقیماً اقدام به خرید کالا و خدمات کرده و هزینه آن را با استفاده از کارت پرداخت نماید. معادل مبلغ شارژ شده، بعلاوه درصدی به عنوان کارمزد، به حساب شرکت صادر کننده کارت واریز می گردد. با توسعه هر چه بیشتر شبکه پذیرندگان کارت و تجهیز آنها به دستگاه های کارت خوان، نیاز پرسنل به دریافت وجه نقد کاهش می یابد. در این کاربرد، پرداخت حقوق به حساب نقدی دارنده کارت منتقل می گردد.

از جمله مزایای این نوع کاربرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
   1. کاهش مخاطرات حمل وجوه نقد،
   2. تسهیل و تسریع فرایند پرداخت،
   3. کاهش نیاز پرسنل به دریافت و استفاده از وجه نقد درصورت توسعه شبکه پذیرندگان.


انواع دیگر كارت هوشمند از نگاه دیگر
کارت‌های هوشمند بدون تماس

کارت هوشمند که شبیه به یک کامپیوتر ساده و کوچک است که می‌تواند از طریق دستگاه کارت خوان و اتصال طلایی خود ارتباط برقرار کند، تا بتوان به اطلاعاتی که درون حافظه این کارت قرار دارد دسترسی پیدا کرد.این نوع کارت‌های هوشمند هم همانند کارت‌های معمولی مغناطیسی نیاز به قرار گرفتن در دستگاه برای خوانده شدن اطلاعات دارند.

نسل جدید کارت‌های هوشمند، کارت‌های هوشمند بدون تماس (Contactless) هستند. این کارت‌ها بدون تماس با دستگاه کارت خوان ارتباط برقرار می‌کنند. فقط کافی است این کارت در نزدیکی دستگاه قرار گیرد. این نوع کارت در مواقعی که نیاز به برقراری ارتباط سریع و حتی بدون دخالت دست وجود دارد، کاربرد بسیاری دارد. برای مثال برای ورود یک به اتاق، کارت ممکن است در جیب یا کیف شخص باشد و از همان محل و بدون نیاز به خارج کردن با دستگاه کارت خوان ارتباط برقرار کرده و مجاز بودن ورود بررسی شده و در باز شود. همچنین در بسیاری از سیستم‌های حمل و نقل عمومی در دنیا به دلیل حجم زیاد مسافران و به خاطر سریع تر شدن چک کردن بلیط از این نوع کارت‌ها استفاده می‌شود. هم اکنون کارت‌های اعتباری متروی تهران هم از نوع کارت هوشمند بدون تماس هستند.


 کارت هوشمند باتماس (Smart Cards)
کارت‌های هوشمند از نظر اندازه و شکل ظاهری، شبیه به کارتهای مغناطیسی معمولی هستند. ولی درون این کارت‌ها کاملا با کارت‌های معمولی متفاوت است. کارت‌های مغناطیسی معمولی یک تکه پلاستیک ساده هستند با یک نوار مغناطیسی؛ در حالی که کارت‌های هوشمند درون خود یک ریز پردازنده دارند این ریزردازنده چون بیش از اندازه کوچک است با تکنولوژی خاصی کشت می‌شود (تبدیل یک ترانزیستور اندازه یک نخود به سایزی معادل کوچک‌تر از نوک سوزن). ریزپردازنده معمولاً در زیر یک اتصال طلایی در یک طرف کارت قرار دارد. این ریز پردازنده در کارت‌های هوشمند در حقیقت جایگزین نوار مغناطیسی در کارت‌های معمولی شده‌است. اطلاعاتی را که روی نوار مغناطیسی کارت‌های معمولی وجود دارد می‌توان به راحتی خواند، روی آن نوشت، آن را حذف کرد و یا تغییر داد. به علت وجود همین مشکل نوار مغناطیسی محل خوبی برای نگهداری اطلاعات نیست. به همین دلیل هم برای استفاده از چنین کارت‌هایی نیاز به طراحی شبکه‌های کامپیوتری گسترده، برای تایید صحت و دریافت و پردازش اطلاعات وجود دارد. کارت هوشمند بدون نیاز به چنین امکاناتی به دلیل امنیت خود می‌تواند اطلاعات را در خود ذخیره کرده تا در صورت لزوم در محل‌های مختلف بتوان از این اطلاعات بدون نیاز به اتصال به شبکه استفاده کرد. ریز پردازنده در کارت هوشمند برای امنیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع کارت هوشمند یک کامپیوتر کوچک است که با کامپیوتری که به دستگاه کارت خوان متصل است ارتباط برقرار می‌کند. تا ریزپردازنده کارت، از معتبر بودن دسترسی به کارت مطمئن نشود، به کارت خوان اجازه دسترسی نمی‌دهد. پس از صدور مجوز دسترسی، کارت خوان می‌تواند همانند یک دیسک با کارت که دارای یک Ram است کار کند؛ اطلاعات را خوانده، پردازش و تغییر دهید. کارت‌های هوشمند می‌توانند تا ۸ کلیو بایت Ram (حافظه با دسترسی تصادفی برای خواندن و نوشتن اطلاعات)، ۳۶۴ کیلو بایت ROM (حافظه فقط خواندنی)، ۲۵۶ کیلوبایت PROM (حافظه فقط خواندنی قابل برنامه ریزی) و یک ریزپردازنده ۱۶ بیتی داشته باشند. کارت هشمند همچنین از یک واسط سریال برای نقل و انتقال اطلاعات استفاده کرده و انرژی خود را هم از یک منبع بیرونی (مثلاً دستگاه کارت خوان) تامین می‌کند. ریز پردازنده هم برای انجام یک مجموعه عملیات محدود همانند رمزنگاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کارت‌های هوشمند می‌توانند برای کارت‌های اعتباری، کارت پول‌ها، سیستم‌های امنیتی کامپیوتری، سیستم‌های تشخیص هویت دولتی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

کارت هوشمند بی‌تماس (Contactless)
کارت هوشمند که شبیه به یک کامپیوتر ساده و کوچک است که می‌تواند از طریق دستگاه کارت خوان و اتصال طلایی خود ارتباط برقرار کند، تا بتوان به اطلاعاتی که درون حافظه این کارت قرار دارد دسترسی پیدا کرد. از آنجایی که این کارت‌ها دارای یک ریز پردازنده هستند و این ریز پردازنده به دسترسی به حافظه کارت نظارت می‌کند، می‌توان به امنیت اطلاعات درون کارت اطمینان داشت و اطلاعات مهم را در آن ذخیره کرد. این کارت‌ها که در سال ۱۹۷۰ عرضه شدند مشکل امنیت را که در دسترسی به کارت‌های معمولی مغناطیسی وجود داشت، برطرف کردند. ولی این نوع کارت‌های هوشمند هم همانند کارت‌های معمولی مغناطیسی نیاز به قرار گرفتن در دستگاه برای خوانده شدن اطلاعات دارند. نسل جدید کارت‌های هوشمند، کارت‌های هوشمند بدون تماس هستند. این کارت‌ها بدون تماس و با تکنولوژی القاء Radio Frequency Identification با دستگاه کارت خوان ارتباط برقرار می‌کنند. فقط کافی است این کارت در نزدیکی دستگاه قرار گیرد. این نوع کارت در مواقعی که نیاز به برقراری ارتباط سریع و حتی بدون دخالت دست وجود دارد، کاربرد بسیاری دارد. برای مثال برای ورود یک به اتاق، کارت مکن است در جیب یا کیف شخص باشد و از همان محل و بدون نیاز به خارج کردن با دستگاه کارت خوان ارتباط برقرار کرده و مجاز بودن ورود بررسی شده و در باز شود. همچنین در بسیاری از سیستم‌های حمل و نقل عمومی در دنیا به دلیل حجم زیاد مسافران و به خاطر سریع تر شدن چک کردن بلیط از این نوع کارت‌ها استفاده می‌شود. هم اکنون کارت‌های اعتباری متروی تهران هم از نوع کارت هوشمند بدون تماس هستند.استفاده از این کارتها روز به روز بیشتر می‌شود مثلاً در شهرهای تبریز و مشهد جهت استفاده از اتوبوس به عنوان کارت بلیط اتوبوس پیاده سازی شده‌است. از نظر فاصله مجاز برای برقراری ارتباط چند نوع کارت هوشمند وجود دارد. در دو نوع از آن‌ها (نوع A و B)که استاندارد هم شده‌اند، حداکثر فاصله مجاز برای برقراری ارتباط ۱۰ سانتی متر است. این فاصله که به این دلیل است که سیستم (برای مثال کم کردن پول از کارت مترو) به صورت ناخواسته (مثلاً گذشتن از کنار ورودی مترو) عمل نکند. همچنین در یک نوع دیگر حداکثر فاصله مجاز برای برقراری ارتباط ۵۰ سانتی متر در نظر گرفته شده‌است
تکنولوژی کارت هوشمند (Smart Card) به عنوان یکی از دستاوردهای نوین بشری، تحولی شگرف در حوزه سیستم‌های کاربردهای روزمره انسانها ایجاد کرده‌است. دو مقوله مهم امنیت(Security) و همراه بودن(Mobility) از ویژگی‌های منحصر بفرد این تکنولوژی است. امروزه کاربردهای این تکنولوژی در سطح دنیا در اکثر زمینه‌ها قابل مشاهده بوده و حتی این روند، رو به رشد می‌باشد. بانکها، مراکز مخابراتی، سازمانهای دولتی، مراکز بهداشتی، مراکز ارائه خدمات، مراکز آموزشی، مراکز تفریحی و... از این دستاوردهای کاربردی این تکنولوژی بهره می‌گیرند. انواع کارت هوشمند: کارت‌های حافظه تماسی (Contact Memory Card) کارت‌های دارای پردازشگر (Contact CPU Card) کارت‌های حافظه بدون تماس (Contact-less Memory Card) کارت‌های دارای پردازشگر با رابط دوگانه (Dual Interface CPU Card) انواع کارت‌های هوشمند از دیدگاه تکنولوژی ساخت : ارت‌های تماسی (‍Contact) کارت‌های بدون تماس (Contact-less) کارت‌های با رابط دوگانه (Dual Interface)

منبع:
[1] An Introduction To Cryptographic Smart Cards, Matt Anderson, Soraya Matos.
www. Isdab.oregonstate.edu / koc
[2] Architecture Of Portable Smart Card Operating System, Felix Pletzer , 2004.
www.iaik.tu-graz.ac.at / teaching
[3] Guide To Smart Card Technology, Samuel Ghanson, Cyberspace Center.
www.Cyber.ust.hk
[4] Introduction To Smart Cards, Sumit Dhar.
www.rootshell.be / dhr
[5] What Is So Smart About Smart Cards?, Smart Card Forum,Gemplus.
www.gemplus.Com
]6[ طرح کارت شهروندی، حسینی فرازمند، مهران، شرکت فن آوا کارت، 1383 .
 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات