وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
مروری بر تاریخچه سرویس وبلاگ فارسی بلاگفا BLOGFA
شنبه شانزدهم آبان 1388 ساعت 11:10 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
بلاگفا  http://www.blogfa.com  وبگاهی برای ساخت و مدیریت وبلاگ به زبان فارسی است و به محمد حسین تقوایی زحمتكش- وبلاگ فناوری اطلاعات یزد -  مروری بر تاریخچه سرویس وبلاگ فارسی بلاگفا BLOGFA کاربران اجازه ساخت و ویرایش وبلاگ را می‌دهد. این وبگاه از آذر ۱۳۸۳ شروع به فعالیت کرده‌است . سرورهای این وبگاه در کانادا میزبانی می‌شود.
تاریخچه سرویس بلاگ بلاگفا اواسط آذر سال 83، پس از سرویس‌های کاسپین‌بلاگ، پارسی‌بلاگ و میهن‌بلاگ، سایت جدیدی با نام بلاگفا شروع به ارائه‌ی خدمات وبلاگ‌نویسی کرد. تولد هر سرویس داخلی، رقابت بین آن‌ها را به شدت افزایش می‌داد. بلاگفا با ظاهری ساده متولد شد. در میان سرویس‌های تازه متولد شده، سایت کاسپین‌بلاگ به دلیل ارائه‌ی موویبل‌تایپ به کاربرانش، رونق زیادی داشت؛ بنابراین امیدی به موفقیت سرویس‌های جدید نمی‌رفت. اما سایت مذکور با همان سرعتی که ظهور کرده بود، محو شد تا تنها نام و خاطره‌ی آن در ذهن کاربرانش باقی بماند.
با تعطیلی کاسپین‌بلاگ، بخشی از نویسندگان آن، بلاگفا را برگزیدند
 مدیریت  بلاگفا در اختیار جوان خوش‌فکر و خوش‌برخوردی به نام علیرضا شیرازی بود. او در همان مراحل برنامه‌نویسی سایت، به دنبال دامنه‌ی مناسبی بود. پارسی‌بلاگ یکی از گزینه‌های او بود؛ اما همان‌طور که در تاریخچه‌ی پارسی‌بلاگ نیز ذکر شده است، ثبت این دامنه توسط محمدرضا فخری، مهندس شیرازی را به فکر دامنه‌ی دیگری انداخت:

سرویس وبلاگدهی رایگان فارسی بلاگفا
نشانی اینترنتی     http://www.blogfa.com‎
رتبه در الکسا     ۱۶۰[۱](ایران= ۳)[۲]
نوع وب‌گاه     فضای وبلاگ
زبان(های) قابل استفاده     فارسی
دارنده     
مؤسس     علیرضا شیرازی
تاریخ افتتاح     آذر ۱۳۸۳
 بلاگفا.
شیرازی جوان 26 ساله‌ای بود که در عین جوانی، چندان ناشناس هم به نظر می‌رسید. او مدیریت سایت پارسیک را در اختیار داشت. مدیریت چنین سایتی، تجارب ارزشمندی به همراه داشت که او به خوبی از این تجارب در راه اداره‌ی بلاگفا، بهره گرفت.

در روزهایی که سرویس‌های جدید وبلاگی، یک روز در میان از دسترس خارج می‌شدند و سرویس‌های قدیمی به بهانه‌ی تغییر سرور و مشکلات سخت‌افزاری، بسیار کند شده بودند؛ بلاگفا آرام و بی‌صدا در دل جامعه‌ی وبلاگ‌نویسان ایرانی جا باز کرد؛ به طوری که در عرض چهار ماه، بیش از سی هزار وبلاگ فعال و نیمه‌فعال در آن ثبت شد. توجه به بلاگفا حتی در میان جامعه‌ی خبری هم اوج گرفت. مصاحبه‌های متعدد شیرازی با روزنامه‌های شرق، آسیا، صبح اقتصاد، خبرگزاری ایسنا و... دلیلی بر این مدعاست.

هنوز نُه ماه از تولد
بلاگفاسپری نشده بود که برخی مشکلات، اسباب نارضایتی شیرازی را فراهم آورد. او در مطلبی از کسانی که وبلاگ‌های غیراخلاقی و سیاسی می‌نوشتند، خواست که رویه‌ی خود را عوض کنند و از افرادی که کامنت‌های توهین‌آمیز می‌گذاشتند گله کرد. درست به فاصله‌ی چند روز پس از درددل‌های شیرازی با کاربران بلاگفا، او درگیر یک مشکل حقوقی شد. یکی از وبلاگ‌نویسان بلاگفا، در وبلاگش علیه یک اداره‌ی دولتی و مسئولانش مطالبی نوشته بود که موجب شکایت آن نهاد دولتی از شیرازی شد.

آبان 84 و در آستانه‌ی یک‌سالگی بلاگفا، نسخه‌ی جدید سایت، به صورت آزمایشی منتشر شد. این نسخه حاوی امکانات متعددی از قبیل وبلاگ گروهی و... بود.

آذر همان سال، جشن تولد یک‌سالگی بلاگفا برگزار شد. طبق آمارهای اعلام شده، پس از یک سال فعالیت، بیش از 260 هزار وبلاگ در بلاگفا ثبت گردیده بود که رقم قابل قبولی برای یک سرویس وبلاگی نوپاست.

اگرچه بلاگفا در طول فعالیت یک‌ساله‌ی خود، در مقایسه با سایر سرویس‌ها به‌ندرت دچار مشکلات فنی شده بود؛ اما در دومین سال حیاتش به دلیل اختلالات مکرر، صدای کاربرانش را درآورد. بهمن 84، بلاگفا در چند مرحله از دسترس خارج شد. مدیریت، دلایل متعددی در توجیه این مشکلات بیان کرد. شایعه‌ی هک شدن بلاگفا در آن روزها قویا توسط شیرازی تکذیب گردید. آنچه در این دوران قابل ذکر است رقابت بلاگفا و پرشین‌بلاگ در ارائه‌ی آمار به مخاطبان خود بود. هر دو سایت، به نوعی تلاش می‌کردند با ارائه‌ی آمارهای متنوع، برتری خود را بر دیگری ثابت کنند. محبوبیت بلاگفا در سال 84 کتمان‌ناپذیر است. در نظرسنجی پایان سال نشریه‌ی اینترنتی هفت‌سنگ هم، بلاگفا عنوان بهترین سرویس وبلاگ را به خود اختصاص داده بود.

سال 85، سال پرحاشیه‌ای برای بلاگفا محسوب می‌گردد. انتشار خبر کوتاهی در پرشین‌وبلاگ مبنی بر فروش بلاگفا، آغازگر جنجال‌های بعدی شد. سیاست علی‌رضا شیرازی در مواجهه با این خبر، سکوت بود. بلافاصله خبرهای دیگری در مورد فروش این سایت، در اینترنت درج شد. هم‌زمان طوماری منتسب به کاربران
بلاگفادر یکی از سایت‌های نزدیک به پرشین‌بلاگ امضا شد که در آن به مدیریت شیرازی اعتراض شده بود و خواستار تعیین تکلیف سایت بودند. در مقابل همه‌ی این اتفاقات، شیرازی چنین می‌نویسد:

«انتشار اکاذیب توسط سایتی که تحت مالکیت و مدیریت یکی از سایت‌های رقیب بلاگفاست، نمی‌تواند دلیلی جز فعالیت برعلیه 
بلاگفا و حرکت در زمینه‌ی رقابتی ناسالم باشد و البته این نخستین بار نیست که چنین اتفاقی افتاده است. سایت بلاگفا تحت مالکیت و مدیریت علی‌رضا شیرازی است و هر ادعای مشابهی توسط افراد و شرکت‌های دیگر، تا زمانی که در سایت بلاگفا تأیید نشود، صحت ندارد.»

او با این متن کوتاه، منکر فروش 
بلاگفا شد. اختلالات وبسایت هم در آن دوران به اوج رسیده بود. دسترسی به وبلاگ‌های بلاگفا در بیشتر ساعات شبانه‌روز سخت و حتی غیرممکن بود. نارضایتی‌ها از بلاگفا در این مقطع به بالاترین میزان خود رسیده بود. شیرازی پس از سکوتی دو ماهه، بار دیگر در مطلبی از مالکیت خودش بر بلاگفا نوشت:

«مدیریت
BLOGFA.COM تأكید می‌كند كه سایت بلاگفا‌دات‌كام، همچنان تحت مالكیت و مدیریت آقای علی‌رضا شیرازی است.»

وی همچنین اختلالات سایت را ناشی از مشکلات سخت‌افزاری سرور دانسته و وعده‌ی برطرف شدن مشکلات را داده بود.

سال 86 برای بلاگفا سال سختی بود. در روزهای گرم تابستان و هم‌زمان با سرقت دامنه‌ی دات‌کام
پرشین‌بلاگ، دامنه‌ی دات‌کام بلاگفا نیز در آستانه‌ی سرقت قرار گرفت؛ اما با تلاش علی‌رضا شیرازی و دوستانش، مشکلات حل شد. در این سال تعداد وبلاگ‌های بلاگفا از مرز یک میلیون فراتر رفت و تغییرات قابل توجهی هم در بخش مدیریتی وبلاگ صورت گرفت.

در مورد وب سایت سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا Blogfa.com

بلاگفا یک ابزار قدرتمند برای ساخت و مدیریت وبلاگ است . بلاگفا به شما کمک میکند تا با سرعت و سهولت اطلاعات، خاطرات، مطالب و مقالات خود را در اینترنت منتشر کنید.

سایت بلاگفا برای کاربران خود امکانات و شرایط زیر را بصورت رایگان و در محیطی فارسی فراهم میسازد.

» اختصاص یک آدرس اینترنتی (http://Yourname.blogfa.com )

» ارسال و انتشار آسان مطالب در وبلاگ

» درج آسان تصاویر، پیوندها و تغییر در رنگ یا اندازه نوشته ها

» معرفی سایتهای مورد علاقه و مدیریت آسان فهرست پیوندها

» امکان انتخاب و استفاده از طرحها و قالبهای متنوع برای وبلاگ

» امکان طراحی اختصاصی قالب و یا تغییر در قالب ، رنگها و طرح وبلاگ

» امکان درج تصویر نویسنده یا لوگو وبلاگ

» امکان درج توضیحاتی درباره معرفی نویسنده و وبلاگ

» امکان استفاده چندین نویسنده از یک وبلاگ (وبلاگ گروهی)

» امکان موضوع بندی مطالب بلاگ و دسترسی به آرشیو موضوعی

» امکان درج نامحدود پیوندهای روزانه

» امکان درج ادامه مطلب و نمایش متن کامل پست در یک صفحه دیگر

» امکان تایید نظرات خوانندگان جهت نمایش توسط نویسنده وبلاگ

 

آدرس اینترنتی سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

آدرس اینترنتی صفحه نخست سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

http://www.blogfa.com

آدرس اینترنتی صفحه ورود کاربران  سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

http://www.blogfa.com/Desktop/Login.aspx

آدرس اینترنتی صفحه ثبت وبلاگ جدید سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

http://www.blogfa.com/NewBlog.aspx

آدرس اینترنتی صفحه راهنما کاربران  سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

http://www.blogfa.com/Help

آدرس اینترنتی صفحه  اخبار سایت ان  سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

http://news.blogfa.com

آدرس اینترنتی صفحه فهرست وبلاگها  سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

http://www.blogfa.com/Members

آدرس اینترنتی صفحه تبلیغات در بلاگفا  سرویس رایگان وبلاگ فارسی زبان بلاگفا

 http://www.blogfa.com/Ads

درباره بلاگفا

http://www.blogfa.com/About


بقت چند ماهه در ره صدساله
مروری بر تاریخچه سرویس بلاگفا
نادر جدیدی


مطالب مرتبط با: وبلاگ -وبلاگ نویسی ,می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات