وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
تعریف مجموعه مهارتهای یک شهروند الکترونیک E-CITIZEN
سه شنبه چهاردهم اردیبهشت 1389 ساعت 08:52 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
تعریف شهروند الکترونیک و زیر مجموعه‌های آن چیست؟شهروندان در طول زندگی خود، محمدحسین تقوایی زحمتکش 0  وبلاگ فناوری اطلاعات یزد  تعریف مجموعه مهارتهای یک شهروند الکترونیک E-CITIZEN 9 نقش‌های متفاوتی ایفا می‌نمایند که در هر کدام از این نقش‌ها وظایفی بر عهده آن‌هاست.
شهروند الکترونیک، کسی است که توانایی انجام وظایف روزمره‌ای که ایفای نقش‌های متفاوت درطول زندگی برای وی بوجود می‌آورد را با کمک ابزارهای الکترونیکی داشته باشد.     
تمامی انسان‌ها در طول زندگی خود، نقش‌های متفاوتی را ایفا می نمایند. برای هر یک از ما، در نقش فرزند، والدین، خویشاوندان دور و نزدیک، کاسب، تاجر، کارمند، مدیر، تولید کننده، دانش آموز، دانشجو، معلم ، استاد، رئیس دانشگاه و ده‌ها نقش کوچک و بزرگ دیگر وظایفی متصور است که به صورت روزمره به آنها می‌پردازیم. ما تا به امروز این وظایف را به کمک روش‌های فعلی انجام می‌دادیم، اما امروزه ابزار الکترونیکی، انجام امور و ایفای وظایف شهروندی را بسیار ساده‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر نموده است.
امروزه در بسیاری از كشورهای پیشرفته جهان اغلب شهروندان در حال تبدیل به شهروند الكترونیكی هستند و در كشور ما نیز تا چند سال آینده كلیه شهروندان مجبورند كه شهروند الكترونیكی باشند.
از چندین سال قبل دولتمردان كشور متوجه نفوذ هراسناك فناوری اطلاعات و ارتباطات در زندگی مردم شده و به جای رفع و مقابله منفعلانه با این فناوری و فرار از پیامدهای نیك و بد آن تصمیم به منطبق كردن شرایط كشور با واقعیت‌‏های موجود و به‌‏كارگیری جنبه‌‏های مثبت این فناوری در میان مردم گرفتند.
به عنوان مثال، یک زن در یک خانواده نقش یک همسر و مادر را بر عهده دارد. بخش عمده‌ای از خریدهای خانه بر عهده مادر است، پرداخت قبوض، پیگیری وضعیت تحصیلی فرزندان و ده‌ها وظیفه ریز و درشت دیگر بر عهده وی گذاشته شده است. چنانچه این مادر بتواند برخی از این وظایف را با استفاده از ابزارهای الکترونیکی مانند وب سایت‌ها، پست الکترونیک و ...به انجام رساند، طبعا صرفه‌جویی بسیاری در وقت و هزینه خانواده خواهد شد و این وقت و هزینه اضافه را صرف امور مهم دیگری خواهد نمود. این مادر در محل کار خود در نقش یک معلم، کارمند، مدیر و غیره است؛ در این نقش‌ها نیز وی می‌تواند با استفاده از ابزارهای الکترونیکی انجام امور را تسریع و کم هزینه‌تر نماید. این مادر/ کارمند نقش‌های اجتماعی متفاوت دیگری را نیز ایفا می‌نماید که در هر کدام از آنها ابزار الکترونیکی به نحوی می تواند به وی کمک نماید. وی وقتی یک شهروند الکترونیکی خواهد بود که بتواند این وظایف مختلف را با کمک ابزار الکترونیکی و با کیفیت و کمیت بسیار بهتری به انجام رساند.
مقوله های جدیدی چون تجارت الکترونیک، دولت الکترونیک، آموزش الکترونیک، سلامت الکترونیک، انتشارات الکترونیک، انتخابات الکترونیک و ... هر یک در برگیرنده قسمتی از زندگی و فعالیت‌های روزمره ما هستند. شهروند الکترونیک باید بتواند در قالب آن‌ها به انجام وظایف خویش بپردازد.
شهروند الکترونیک به شهروندی گفته می شود که توانایی استفاده از خدمات برخط دولتها را در حد مطلوب داشته باشد. در واقع شهروندان الکترونیک همان کاربران جوامع اطلاعاتی هستند.

 

مهارتهایی كه یك شهروند الكترونیك باید بداند:
بلوک 1: مهارتهای پایه
بلوک مهارتهای پایه به داوطلب اطلاعات و مهارتهای لازم جهت استفاده از کامپیوتر و اینترنت را می دهد.
 این بلوک شامل:
·       کامپیوتر
·       فایل ها و پوشه ها
·       برنامه های کاربردی ساده
·       مبانی اینترنت
·        مبانی ایمیل
 
بلوک2: جستجوی اطلاعات
بلوک جستجوی اطلاعات داوطلب را از ماهیت و وسعت اطلاعات موجود روی اینترنت در زمینه های خبری، دولت، مشتری، مسافرت،تعلیم وآموزش، اشتغال، پزشکی،آشنا می سازد.
 این بلوک شامل:
·       جستجو- محدوده وسیعی از منابع اینترنتی
·       احتیاط ها- نتایج وخطرات
·       اعتبار و وثوق اطلاعات

  بلوک 3 :مشارکت الکترونیکی
با کسب مهارتهای کامپیوتر و جستجو در اینترنت، این بلوک مجموعه مهارتهای لازم برای داوطلب را تکمیل می کند تا یک شهروند الکترونیکی شود.
این بلوک شامل:
·       خدمات روی خط (online)
·       برنامه های کاربردی عملی

داوطلبe-citizenچه مهارتهایی را کسب خواهد کرد؟
 با تکمیل این برنامه داوطلبان مهارتهایی را کسب خواهند کرد که به آنها امکا ن می دهد تا بطور کامل در جامعه الکترونیکی(e-society) مشارکت کنند. داوطلبان:
·       از منابع اطلاعاتی وخدمات موجود روی خط آگاه خواهند شد.
·       قادر به جستــجــو در world wide web و اســتخراج اطلاعات مفید در زمینه های اخبار،
دولت، مشتری، مسافرت، آموزش، اشتغال، بهداشت، گروههای مورد علاقه وتجارت خواهند کرد.
·       قادر به جستجوی اطلاعات از منابع مختلف خواهند شد.
·       قادر به استفاده از خدمات دولت الکترونیکی (e-government) و خدمات تجاری روی خط  (مثلأ خدمات بانکی) خواهند شد.
·     معاملات روی خط را انجام خواهند داد (مثلأ رزرو کردن بلیط هواپیما)
·    قادر خواهند بود تا به عنوان یک شهروند الکترونیکی کاملأ مشارکت داشته باشند

  دولت الکترونیکی، شهر الکترونیکی، شهروند الکترونیکی
  باید  تاكید بر این كه جامعه الكترونیكی و دولت الكترونیكی نیازمند شهروند الكترونیكی است را مدنظر داشت، به عبارتی استاندارد آموزشی شهروند الكترونیكی یا ECITIZEN كه طراحی ان توسط بنیاد بین‌‏المللی ICDL انجام شده, تلاش جدیدی در راستای نیل به اهداف جامعه الكترونیكی و دولت الكترونیكی در تمام كشورهای دنیا به شمار می‌‏رود.
این استاندارد در واقع به منظور نهادینه كردن مهارت‌‏های زندگی آنلاین طراحی شده و نه تنها مهارت‌‏های مورد نیاز برای كار با كامپیوتر را آموزش می‌‏دهد ؛ بلكه داوطلب را برای یك حیات فعال در عصر الكترونیكی به طور كامل آماده می‌‏كند.
دریافت گواهی‌‏نامه ECITIZEN به این معناست كه داوطلب توانایی كار با كامپیوتر را داشته و در عین حال قادر است كارهای خود را با استفاده از امكانات موجود در اینترنت انجام دهد.
شهروند الكترونیكی مطابق استاندارد ECITIZEN كسی است كه از حداقل دانش لازم در رابطه با مفاهیم پایه ICT، حداقل توانایی لازم در به‌‏كارگیری سیستم عامل ویندوز و واژه پرواز مایكروسافت، توانایی كافی برای برقراری ارتباط با اینترنت و وب جهان‌‏گستر، توانایی مبادله پیام‌‏های الكترونیكی از طریق فناوری پست الكترونیكی، توانایی كافی برای یافتن اطلاعات مورد نیاز با انجام جستجوهای موثر در وب، توانایی مقابله با پیامدهای منفی و بدآموزی‌‏های احتمالی اینترنت و استفاده از كاربردهای مثبت این فناوری، توانایی یافتن اطلاعات راجع به نحوه انجام كارهای مختلف از طریق اینترنت، توانایی تكمیل فرم‌‏های آنلاین اینترنتی و انجام كارهای روزمره مختلف از طریق اینترنت، برخوردار باشد.
با توجه به تعاریف بالا، امروزه در بسیاری از كشورهای پیشرفته جهان، اغلب شهروندان در حال تبدیل به شهروند الكترونیكی هستند و در كشور ما نیز تا چند سال دیگر كلی شهروندان مجبورند كه شهروند الكترونیكی باشند.
در واقع كسب هر یك از مهارت‌‏های فوق توسط كاركنان دولت و عموم مردم قدم بسیار مهمی برای دست‌‏یابی به یك جامعه الكترونیك پویا و به تبع آن نیل به اهداف دولت الكترونیكی به شمار می‌‏رود.
مخاطبان پروژه شهروند الكترونیكی كسانی هستند كه می‌‏خواهند در عصر حكمرانی اطلاعات یك شهروند موفق و فعال باشند و در صورت توجه دولتمردان و مسوولان ذیربط به پروژه شهروند الكترونیكی و تلاش آن‌‏ها به منظور نهادینه كردن آن در میان عموم مردم و كاركنان دولت دستاوردها و نتایج مثبت زیادی در كوتاه‌‏مدت و میان‌‏مدت حاصل خواهد شد.

سخن آخر
كاهش ترافیك شهری، آلودگی‌‏هوا، افزایش سرعت كارها، صرفه‌‏جویی در انرژی مفید شهروندان، ارتقای روحیه مثبت و رفاه و آسایش شهروندان ، افزایش سرعت توسعه و پیشرفت كشور میان‌‏بر زدن مسیر طولانی ترقی و توسعه و ارتقای متوسط سطح فرهنگی و علمی شهرها به واسطه تبدیل شهروندان شهر به شهروندان الكترونیكی، از جمله تبعات مثبت این اقدام محسوب می‌‏شود.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات