وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
همه چیز در مورد هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) قسم اول
یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت 1389 ساعت 09:18 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
 هوش مصنوعی به زبان ساده، تلاش برای تولید ماشینی است كه مانند انسان عمل كند و قدرت فكركردن داشته باشد. شاید بتوان گفت كه هوش محمد حسین تقوایی زحمتکش وبلاگ فناوری اطلاعات یزد همه چیز در مورد 
هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) قسم اولمصنوعی عبارت است از مطالعه ماشین ها برای وادار كردن آنها به كارهایی كه انسان ها آن را بهتر انجام می‌دهند. البته این تعریف، تعریف جامع و كاملی نیست و درحقیقت هوش مصنوعی، علم بسیار دقیق‌تر و پیچیده تری است.
هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) كه در اصطلاح به آنAI  هم گفته می شود، دانش عمیق و گسترده‌ای است كه در حالت كلی به مطالعه روی اطلاعات، چگونگی جمع آوری و نگهداری آنها، بكارگیری داده ها و جابجایی و انتقال آنها به ماشین یا انسان و حیوان می پردازد. در هوش مصنوعی ماشین‌های باهوش، با كمك كامپیوتر و الگوگیری از درك هوش انسانی و یا حیوانی است.
 این علم در حقیقت حاصل تلاقی بسیاری از دانش ها، علوم و فنون قدیم و جدید است. شاید بتوان گفت كه هوش مصنوعی ریشه در فلسفه، ریاضیات، نورولوژی و فیزیولوژی دارد و كاربردهای متنوع و فراوان آن در علوم كامپیوتر، انواع مهندسی، علوم ارتباطات و حتی زیست شناسی و پزشكی قابل مشاهده است. همچنین از این دانش در رباتیك، پیش بینی وضع هوا، نقشه برداری، تشخیص صدا، تشخیص گفتار و دست خط، بازی‌ها و نرم افزارهای رایانه ای استفاده می شود.

هوش از نوع مصنوعی‌
گرچه به نظر می رسد كه هوش مصنوعی وابسته به علوم الكترونیك و رایانه باشد ولی در حقیقت این علم پیش از بوجود آمدن علوم الكترونیك توسط بعضی از فیلسوفان و ریاضی دانان و با ارائه قانون ها و نظریه هایی در زمینه منطق، مطرح شده بود.
اواسط قرن بیستم، وقتی رایانه های الكترونیكی اختراع شدند، موضوع هوش مصنوعی هم ذهن دانشمندان را با خود درگیر كرد و به فكر واداشت. با این اختراع دانشمندان به این نتیجه رسیدند كه فناوری در نهایت قادر به شبیه سازی رفتارهای هوشمندانه خواهد بود.
فعالیت در زمینه هوش مصنوعی در حقیقت از سال 1960 میلادی آغاز شد ولی سال 1965 به عنوان دانش جدید ابداع شد و شكل گرفت. اصطلاح هوش مصنوعی نخستین بار توسط جان مك‌كارتی كه از او به عنوان پدر علم و دانش تولید ماشین های هوشمند، یاد می كنند- استفاده شد. با این عنوان هویت هوشمند یك ابزار مصنوعی روشن می شود.
نخستین كارهای پژوهشی كه دانشمندان در زمینه هوش مصنوعی انجام دادند، ماشینی كردن بازی ها و اثبات قضیه های ریاضی با كمك رایانه ها بود ولی به تدریج گسترش بیشتری پیدا كرد. محققان هوش مصنوعی تلاش می كنند ماشین هایی بسازند كه دستورهای مورد نیاز مصرف كننده ها را به صورت هوشمندانه انجام دهد. برای مثال قابلیت كنترل، برنامه‌ریزی و زمان بندی، توانایی تشخیص سوال مصرف‌كننده و پاسخ دهی، زبان شناسی، سخنرانی یا شناسایی چهره ها را داشته باشد.

اطلاعات منتقل می شود
در فیزیك و شیمی، اصل بقای بقای انرژی، اصل آشنایی است كه بر اساس آن انرژی از بین داروسازی، بیولوژی، زمین شناسی و دانش های مهندسی بر اساس همین اصل، تكامل یافته و تمامی این رشته ها بر مكانیزم طبیعی و یا مصنوعی تبدیل نیرو، جرم و انرژی استوارند. شاید بتوانیم بگوییم كه درباره اطلاعات هم اصل مشابهی وجود دارد، یعنی اطلاعات انتقال می یابد و از صورتی به صورت دیگر در می آید. به همین دلیل هوش مصنوعی را می توان علم اطلاعات یا علم هوش دانست. علمی كه بر اساس تبدیل اطلاعات به فرم مكانیكی و شیمیایی یا برعكس استوار است.
دریافت اطلاعات، محدود به سیستم های مصنوعی نیست. انسان ها نیز اطلاعات را دریافت می‌كنند و انتقال می دهند. حتی اطلاعات را به كار می گیرند و با آنها كنترل می شوند. برای مثال با دریافت یك خبر خوب شاد می شوند و با دریافت یك خبر بد غمگین و یا از یك صدای بلند ناگهانی می ترسند، یعنی با دریافت اطلاعات گوناگون، احساس و واكنش های گوناگون از خود بروز می دهند. در این علم، اطلاعات در سیستم‌های طبیعی و مصنوعی، تجزیه و تحلیل می شوند و چگونگی دریافت اطلاعات و نیز واكنش ها و عملكردها بررسی می شود.
در مقایسه هوش مصنوعی با هوش انسانی باید بگوییم كه انسان قادر است مسایل را مشاهده، تجزیه و تحلیل و حتی قضاوت كند و در نهایت به تصمیم گیری برسد. در حالی كه هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین از پیش تعریف شده بر روی كامپیوتر است. به همین دلیل با وجود ساخته شدن كامپیوترهای بسیار كارا و پیشرفته، هنوز انسان قادر به ساخت ماشین هایی با هوش نزدیك به هوش انسان نبوده. هوش‌ مصنوعی به‌ تعدادی‌ شاخه‌های‌ فرعی تقسیم‌ می شود.

3شاخه‌ اصلی آن عبارتند از: سیستم‌های‌خبره‌(ES) ، آدمواره‌ها یا ربات ها و پردازش‌ زبان‌ طبیعی كه‌ در ادامه به آنها اشاره می كنیم.

سیستم های خبره‌
سیستم‌های خبره‌، برنامه‌های‌ كامیپوتری هوشمندی‌ هستند كه‌ با كمك دانش‌و روش های‌ استنباط و استنتاج،‌ مسائلی‌ را حل‌ كنند كه ‌برای‌ حل‌ آن‌ها به‌ مهارت‌ انسانی‌ نیاز است‌. سیستم‌های‌ خبره‌ به كاربر این امكان را می دهند تا با مشاوره‌ با سیستم‌های‌ كامپیوتری ‌در مورد یك‌ مسئله‌ و یافتن‌ دلایل‌ بروز مسئله‌ راه‌حل‌های‌ آن‌ را پیدا ‌كند. در این‌ حالات‌ مجموعه‌ سخت‌افزار و نرم‌افزار تشكیل‌ دهنده‌ سیستم‌خبره‌، مانند فرد خبره‌ با طرح‌ پرسش های مختلف‌ و دریافت‌ پاسخ‌های‌ كاربر، مراجعه‌ به‌ پایگاه‌ دانش‌ یا تجربه های‌ قبلی‌ و استفاده‌ ازیك‌ روش‌ منطقی‌ برای‌ نتیجه‌گیری،‌ راه‌حل‌ ارائه می كند. همچنین‌ سیستم‌ خبره‌ قادر به‌ شرح‌ مراحل‌ نتیجه‌گیری‌ خود تا رسیدن‌ به‌هدف‌ و چگونگی نتیجه‌گیری است. سیستم‌های‌ خبره‌ برخلاف‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ كه‌ بر اساس‌ داده‌ها (Data) عمل‌ می ‌كنند، بر دانش‌ متمركز شده‌. یكی‌ دیگر ازمشخصات‌ این‌ سیستم‌ها استفاده‌ از روش های ابتكاری‌ (Heuristic) به‌ جای ‌روش های الگوریتمی‌ است. این‌ توانایی‌ باعث‌ كاربرد وسیع تر سیستم های خبره می شود.

آدمواره ها
كلمه‌ آدمواره‌ (ربات) بعد از  اجرای یك‌ نمایش‌ در سال ‌1920 میلادی‌ در فرانسه‌ متداول‌ و مشهور شد. در این‌ نمایش‌ كه‌ اثر«كارل‌ كپك‌» بود، موجودات‌ مصنوعی شبیه‌ انسان‌، وابستگی‌ شدیدی ‌نسبت‌ به‌ صاحبان‌ خویش‌ از خود نشان‌ می ‌دادند. این‌ موجودات‌ مصنوعی ‌شبیه‌ انسان‌ در آن‌ نمایش‌، آدمواره‌ نام‌ داشتند.
در حال‌ حاضر آدمواره‌هایی را كه‌ در شاخه‌های مختلف‌ صنایع‌ مورد استفاده‌ است، می توان‌ به‌ عنوان‌ ماشین‌های‌ مدرن‌، خودكار، قابل‌هدایت‌ و قابل برنامه‌ریزی تعریف‌ كرد. این‌ آدمواره‌ها قادرند در نقاط مختلف‌ خط تولید، به‌ طور خودكار، وظایف‌ گوناگون‌ تولید‌ را تحت‌یك‌ برنامه‌ از پیش‌ نوشته‌ شده‌ انجام‌ دهند.  ممكن‌ است‌ یك‌آدمواره‌، جای اپراتور را در خط تولید بگیرد و یا‌ یك‌ كار مشكل‌ و خطرناك‌ به‌‌ ربات‌ واگذار شود. همانطور كه‌ یك‌ ربات‌ می‌‌تواند به‌ صورت‌ منفرد یا مستقل‌ كار كند، این‌ احتمال‌ نیز وجود دارد كه‌ چند ربات‌ به‌ شكل‌ جمعی‌ و‌ رایانه‌ای‌ در خط تولید به‌ كار گرفته‌ شوند.
ربات ‌ها ابزارهایی دارند كه‌ به‌ وسیله‌ آنهامی ‌توانند شرایط محیط را دریابند. این‌ ابزارها حسگرهای رباتند. بعضی از ربات ها می ‌توانند در چارچوب‌ برنامه‌ اصلی‌ خود، برنامه‌های ‌جدید عملیاتیی تولید كنند. این‌ آدمواره‌ها دارای‌ سیستم‌های‌ كنترل‌ وهدایت‌ خودكارند.

پردازش زبان های طبیعی‌
پردازش‌ زبان‌های‌ طبیعی(NLP) بعنوان‌ زیرمجموعه‌ای‌ از هوش‌ مصنوعی، می ‌تواند توصیه‌ها و بیانات‌ را با استفاده‌ از زبانی‌ كه‌ شما به‌ طور طبیعی‌ درمكالمه های‌ روزمره‌ بكار می ‌برید، بفهمد و مورد پردازش‌ قرار دهد. به‌ طوركلی نحوه‌ كار این‌ شاخه‌ از هوش‌ مصنوعی‌ این‌ است‌ كه‌ زبان های طبیعی انسان‌ را تقلید می ‌كند. در این‌ میان‌، پیچیدگی‌ انسان‌ از بعد روانشناسی روی‌ ارتباط متعامل‌ تاثیر می گذارد.
در پردازش‌ زبان های‌ طبیعی‌، انسان‌ و كامپیوتر ارتباطی‌ كاملا نزدیك ‌با یكدیگر دارند. كامپیوتر از لحاظ روانی در مغز انسان جای داده می شود. بدین ترتیب یك سیستم خلاق شكل می گیرد كه انسان نقش سازمان دهنده اصلی آن را دارد. اگر چه هنوز موانع روانشناختی و زبانشناختی بسیاری بر سر راه سبستم های محاوره ای وجود دارد. اما چشم اندازهای پیشرفت آنها امیدواركننده است. درحقیقت، توقعات یكسان از محاوره انسان- ماشین و محاوره انسان- انسان، معقول نیست.

زبان های برنامه نویسی
ما در عصری زندگی می كنیم كه جامعه شناسان آن را عصر انقلاب كامپیوتر نامیده اند و مانند هر انقلاب واقعی دیگر، انقلابی است گسترده و فراگیر و تأثیر پایداری برجامعه خواهد داشت. انقلاب كامپیوتر توان ذهنی ما را گسترش می دهد. پیدایش و گسترش هوش مصنوعی هم از دستاوردهای همین انقلاب است. در هوش مصنوعی نیز مثل همه علوم وابسته به رایانه برنامه‌‌نویسی نقش مهمی در گسترش آن دارد.
زبان های AI همراه با زبان های دیگر برنامه نویسی برای توسعه گسترده و در عین حال منطقی سیستم، به‌كار گرفته شوند. زبان های برنامه نویسی معمول مثل Fortran و پاسكال دارای تعاریف مشكل و پیچیده‌ای هستند و دارای ویژگی های ساختاری سطح بالایی در كامپیوترند. زبان های AI دارای اساس و پایه ریاضی هستند و باید معانی ساده تری داشته باشند و دارای قدرت و ظرافت نهفته در ریاضی باشند. زبان های برنامه نویسیLISP و PROLOG از مهمترین زبان‌های مورد استفاده در هوش مصنوعی هستند. همچنین خصوصیات semantic  و syntactic آنها نیز باعث شده كه آنها شیوه ها و راه حل های قوی برای حل مسئله ارائه كنند. تأثیر قابل توجه این زبان‌ها بر توسعه AI از جمله توانایی های آنها به عنوان ابزارهای فكر كردن است كه از جمله نقاط قوت آنها در زبان‌‌های برنامه نویسی است. همان‌طور كه هوش مصنوعی مراحل رشد خود را طی می كند زبان‌های LISP  و PROLOG بیشتر مطرح می شوند و این زبان ها كار خود را در محدوده توسعه سیستم های AI در صنعت و دانشگاه ها دنبال می كنند.
PROLOG یكی از بهترین نمونه های یك زبان برنامه نویسی منطقی است. یك برنامه منطقی دارای یك سری ویژگی های قانون و منطق است PROLOG . از محاسبه اولیه استفاده می كند. در حقیقت خود این نام از برنامه نویسیPRO  در LOGIC می‌آید. این زبان برای علم كامپیوتر به طور كلی و به طور خاص برای زبان برنامه نویسی هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع برنامه اصولاً به كامپیوتر می گوید كه «چه چیزی درست است» و «چه چیزی باید صورت گیرد». اولین برنامه PROLOG  در فرانسه در اوایل 1970 به عنوان بخشی از زبان معمول یك پروژه نوشته شد. عمده توسعهPROLOG  بین سالهای 1975 تا 1979 در بخش هوش مصنوعی دانشگاه ادینبورگ صورت گرفت.
 LISP اولین بار به وسیله جان مك كارتی در اواخر دهه 1950 مطرح شد این زبان به عنوان یك مدل پیوسته محاسباتی بر اساس تئوری عملكرد مجدد،‌ معرفی شد. گرچه LISP  یكی از قدیمی ترین زبان های محاسباتی است ولی دقت كافی در برنامه نویسی و طراحی توسعه باعث شده كه یك زبان برنامه نویسی فعال باقی بماند. در حقیقت این مدل برنامه نویسی طوری مؤثر بوده كه تعدادی از دیگر زبان ها مثل FP ، ML و SCHEME تحت تاثیر عملكرد برنامه نویسی آن واقع شده اند.
همانگونه كه هوش مصنوعی به مرحله رشد می رسد وقابلیت های خود را در طیف وسیعی از مسائل كاربردی به اثبات می رساند اعتماد به LISP و PROLOG نیز مدنظر است. با گذشت زمان سیستم های AI در انواع زبانهای دیگر مثل C ، , C++ Java و Smalltalk نیز گسترش یافته.می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات