وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
از خشک شدن سرو ابرکوه تا پلی سیصد میلیون تومانی برای عبور خزندگان
یکشنبه هفتم شهریور 1389 ساعت 01:16 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
در روزهای گذشته خبرهای ضد و نقیض و البته نا امیدکننده در مورد سرو چهار هزار و پانصداز خشک شدن سرو ابرکوه تا پلی سیصد میلیون تومانی برای عبور خزندگان ساله منتشر شد مبنی براینکه با وجود نیم نگاه مسوولین و تعیین متولی نگهداری از سرو بعد از چهارهزار سال ممکن است عمر سرو به پایان رسیده باشد و دومین موجود زنده جهان در سالهای نه چندان دور زندگی اش خاتمه یافته و خشک شود.
گرچه گفته میشود شاید بتوان فراتر از بیانیه و سمینار و تعیین متولی با طرح کارشناسی شده از این موضوع جلوگیری کرد اما نگاه مدیران و متولیان فرهنگی در در مرحله اول و دلسوزی و دغدغه مردم استان در نگهبانی از میراث گذشتگان امری است که باید مدنظرگرفته شود.
در آن سوی جهان در خبرهای آمده است که در در یک منطقه در بریتانیا برای رفت و آمد جوندگان کوچک پل های عبور پلی به مبلغ دویست و نود هزار دلار و بعبارتی سیصد میلیون تومان تنها برای عبور بی خطر یک نوع جونده شیبه به موش خانگی ساخته شده است.
باهم مرور می کنیم شاید و شاید سرو ابرکوه هم به چنین مدیران  استانی و شهروندانی سرپا خواهد ماند اما بعید میدانم
احداث پل هوایی 290000 دلاری برای تردد موش ها
اگر اهل سفر های جاده ای باشید شاید برای شما هم پیش آمده که با صحنه برخورد خودروها به حیوانات و اجساد آن ها در امتداد جاده مواجه شوید. حالا در یک منطقه در بریتانیا برای رفت و آمد جوندگان کوچک پل های عبور ساخته اند.
از محل مالیات های پرداخت شده ساکنین، یک پل 290000 دلاری برای رفت و آمد نوعی جونده شبیه موش های خانگی به نام Dormice از روی بزرگراهی در بریتانیا ساخته شد. آنها قصد دارند با این کار جمعیت این جوندگان را ثابت نگه دارند. در حالی که هنوز این بزرگراه تازه تاسیس افتتاح نشده، آنها پل مخصوص عبور را برای موش ها آماده کرده اند.
این پل از سه قطعه فلزی شبکه دار تشکیل شده و به کمک پایه هایی در دو سمت این بزرگراه، رفت و آمد موش ها را به راحتی مکان پذیر می سازد. تعداد سه عدد از این پل ها در نقاط مختلف بزرگراه نصب شده است تا موش ها مجبور نباشند فاصله طولانی به دنبال پل عابر پیاده بگردند.
از خشک شدن سرو ابرکوه تا پلی سیصد میلیون تومانی برای عبور خزندگان

خبر احداث این پل ها مخالفت های زیادی را هم بر انگیخته است. افراد زیادی معتقد اند که صرف چنین هزینه هنگفتی برای عبور این جوندگان کار منطقی نبوده و این پول می توانسته خرج موارد مهم تری بشود. از طرف دیگر طرفداران حقوق حیوانات هم از آن حمایت کرده اند.
به هرحال به نظر میرسد حداقل موش ها از این پروژه رضایت دارند. تنها سوالی که برای من مطرح است این است که چگونه به این موجودات می گویند برای عبور از اتوبان شلوغ باید از پل استفاده کنند؟

سخن آخر
راستی آیا ارزش موشهای خارجی از سرو ابرکوه که چهارهزارسال قدمت دارد کمتر است یا ما لیاقت نگهداری از چنین گنجینه هایی نداریم، شاید هم باید سرو ابرکوه زمان پسر نوح یا هر کسی که آن را غسل کرده در آن سویها کاشت میشد و این جوندگان نصیب مامیشد البته داستان یوز پلنگ آسیایی که هر روز شاهد شکار یا تصادف آن هستیم هم  مانند همین موضوع است و یا اینکه ساختمانی مخروبه را کامل تخریب می کنیم و بعد صبح می فهیم که ای داد این دیوار قدیمی شهر یزد و ارگ قدیم یزد بوده ......
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همشهری یکشنبه سی ام آبان 1389 10:08 بعد از ظهر
از مسولین این كشور این عدم رسیدگی ها چیز عجیبی نیست...
واقعا كه جای تاسف دارد...
محمد حسین تقوایی زحمتکش پاسخ داد:
اما به چه قیمت؟؟؟
یه همراه همیشگی جمعه بیست و ششم شهریور 1389 02:12 قبل از ظهر
سایتتون خیلی خیلی خوشگل شده
از قبلی بهتره
محمد حسین تقوایی زحمتکش پاسخ داد:
همراه همیشگی
از لطفتون به وبلاگ ممنون این قالب هم هدیه یکی از دوستان نادیده مثل شماست که لطف کردن زحمت کشیدند ممنون از شما!
محمدحسین تقوایی
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات