وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
انتشار مجموعه معتبر دیجیتالی دکتر علی شریعتی در قالب نرم افزار
سه شنبه چهاردهم تیر 1390 ساعت 11:30 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
گفت‌وگو با احسان شریعتی درباره‌ی انتشار نرم‌افزار جدید مجموعه آثار دیجیتال دکتر علی شریعتی از سویانتشار  مجموعه معتبر آثار دیجیتال دکتر علی شریعتی از سوی «بنیاد شریعتی در قالب نرم افزار «بنیاد شریعتی:
هم‌زمان با سی‌ویکمین سالگرد شهادت دکتر، «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی»، به مدیریتِ دکتر پوران شریعت رضوی، این پروژه را آغاز کرد.
«کویریات، اسلامیات، اجتماعیات»، مقدمات نرم‌افزاری کردن این آثار بود. مقدماتی که حدوداً دو سال به طول انجامید و در حال حاضر نزدیک به شانزده هزار صفحه آثار فاخر دکتر علی شریعتی وارد دیتابیس نرم افزار شده که برای پژوهش و مطالعه قابل جستجو و کنکاش است
تفاوت آن با نمونه‌های موجود در بازار این است که هیچ نرم‌افزاری از آثار شریعتی، بویژه با قابلیت جستجو در کل آثار، در بازار وجود نداشت. دیگر اینکه تولیدات موجود در بازار هیچ کدام آثار کامل نیستند و غالباً آنچه که هست به صورت پی‌دی‌اف است و در بهترین حالت گزیده‌هایی از آثارند.
اصالت این کار در این است که کلیه آثار دکتر شریعتی تحت نظارت خانواده و بنیاد فرهنگی شریعتی تنظیم شده است و غنای آن این که علاوه بر مجموعه آثار کتبی، به تدریج در برگیرنده‌ی کلیه آثار صوتی، تصاویر، دستنوشته‌ها و اسناد و...، مربوط به شریعتی خواهد شد، به نحوی که در آغاز با تهیه‌ی یک CD کل آثار شریعتی را در دست خواهند داشت. و در نهایت، به‌صورت روی خط اینترنتی قابل دانلود و دست‌یابی خواهد شد
گفت‌وگو با احسان شریعتی درباره‌ی انتشار نرم‌افزار جدید مجموعه آثار دیجیتال دکتر علی شریعتی از سوی «بنیاد شریعتی»

لطفاً کمی درباره‌ی سابقه‌ی تولید این نرم‌افزار توضیح دهید.
مدتها بود که دوستداران (و ناقدان) افکار دکتر شریعتی در آرزوی نرم‌افزاری بودند که تمامی آثار او را به صورت یکجا و سریع در دسترس‌شان قرار دهد. تا بتوانند نه تنها به یک منبع پژوهشی معتبر تکیه کنند بلکه مهمتر، به کمک این بانک اطلاعاتی بتوانند منحنی تاریخی تحول آراء او را در دوره‌های پنجگانه زندگی و تلاش‌های او ترسیم کنند؛ و از سنخ شفاهی یا کتبی بودن اثر، از ژانر کویریاتی، اجتماعیاتی یا اسلامیاتی بودن آن، و از تاریخ خلق اثر مطلع شوند.

هم‌زمان با سی‌ویکمین سالگرد شهادت دکتر، «بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی»، به مدیریتِ دکتر پوران شریعت رضوی، این پروژه را آغاز کرد. کار سنگینی که لازمه‌اش تایپ دوباره‌ی کلیه آثار شریعتی بالغ بر 36 جلد مجموعه آثار، حدوداً معادل 16 هزار صفحه بود. نمونه‌خوانی دوباره، ویراستاری، شناسنامه‌دار کردن کلیه آثار گفتاری و نوشتاری شریعتی، تقسیم‌بندی این آثار بر اساس همان تقسیم‌بندی شریعتی: «کویریات، اسلامیات، اجتماعیات»، مقدمات نرم‌افزاری کردن این آثار بود. مقدماتی که حدوداً دو سال به طول انجامید. در مرحله بعدی تولید نرم‌افزار بود با امکان جستجو در کلیه این 16 هزار صفحه. این مرحله بیشتر از آنچه در آغاز تصور می شد به طول انجامید و عملاً در دو مرحله انجام گرفت. سال گذشته مرحله اول کار به اتمام رسید. اما لزوم طراحی جدید با دینامیزمی بیشتر و تجدیدنظر در گرافیک نرم‌افزار، انتشار نهایی را چند ماهی به تأخیر انداخت.

 

 

تمایزش با نمونه‌های موجود در بازار چیست؟
تفاوت آن با نمونه‌های موجود در بازار این است که هیچ نرم‌افزاری از آثار شریعتی، بویژه با قابلیت جستجو در کل آثار، در بازار وجود نداشت. دیگر اینکه تولیدات موجود در بازار هیچ کدام آثار کامل نیستند و غالباً آنچه که هست به صورت پی‌دی‌اف است و در بهترین حالت گزیده‌هایی از آثارند.

 

اصالت این کار در این است که کلیه آثار دکتر شریعتی تحت نظارت خانواده و بنیاد فرهنگی شریعتی تنظیم شده است و غنای آن این که علاوه بر مجموعه آثار کتبی، به تدریج در برگیرنده‌ی کلیه آثار صوتی، تصاویر، دستنوشته‌ها و اسناد و...، مربوط به شریعتی خواهد شد، به نحوی که در آغاز با تهیه‌ی یک CD کل آثار شریعتی را در دست خواهند داشت. و در نهایت، به‌صورت روی خط اینترنتی قابل دانلود و دست‌یابی خواهد شد.

 

دورنمای فعالیتهای بعدی بنیاد در این زمینه چیست؟

کلیه سخنرانی‌های شریعتی در حال حاضر در دست پاکسازی و بازسازی‌اند و امیدواریم در آینده بتوانیم سی-دی صوتی آثار او را نیز منتشر کنیم.

می‌دانید که بنیاد در سال گذشته اقدام نموده به انتشار دوباره ویراسته‌ی «گزیده آثار» برای دست‌یابی همگان به هر عنوان؛ گام بعدی «منتخب آثار» خواهد بود؛ و در نهایت، انتشار «مجموعه کامل آثار» به صورت کاغذی و با ویراستاری دقیق و آوردن پاورقی‌های توضیحی و ...، در دستور کار است. همزمان با انجام و اتمام این برنامه، کار ترجمه‌ی آثار به زبان‌های اصلی دنیا پیگیری می‌شوند.

 چگونه می‌شود این دی‌وی‌دی را تهیه کرد؟
در کتابفروشی‌های شهر کتاب، و همه‌ی انتشاراتی که آثار شریعتی را پخش می‌کنند. همچنین می‌توان با این شماره تماس گرفت: 22232729

منبع: شریعتی در دنیای دیجیتال
وب سایت رسمی : پایگاه اطلاع رسانی علی شریعتی
http://www.drshariati.org/
 

 
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات