وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
کتاب الکترونیکی مراقبت از رایانه با بهره گیری از امنیت اطلاعات: جاسوس افزارها - قسمت اول
چهارشنبه پانزدهم تیر 1390 ساعت 10:38 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
  در سلسه گفتارهای "مراقبت از رایانه با بهره گیری از امنیت اطلاعات" ، با چگونگی مراقبت از رایانه خود و استفاده از کتاب الکترونیکی مراقبت از رایانه با بهره گیری از امنیت اطلاعات: جاسوس افزارها - قسمت اولنرم افزارهایی چون Spybot، Avast و Comodo Firewall آشنا خواهید شد.
   با برخی خطراتی که از جانب بدافزارها حریم شخصی و تمامیت رایانه ای شما تهدید می کند، آشنا خواهید شد، و همچنین در مورد تثبیت امنیت رایانه خود و میزان کارآیی برخی نرم افزارهای امنیتی اطلاعات بیشتری بدست خواهید آورد.
چگونه می‌توان با بکارگیری برخی از این ابزارها، آمادگی لازم در برابر خطرات اینچنینی را بدست آورد؟  چگونه با به‌روز رسانی منظم و به موقع، ضریب امنیت رایانه خود بالا ببرید ؟    چرا باید از نرم‌افزارهای آزاد و نرم افزارهای متن باز برای رفع مشکلات مربوط به انقضای تاریخ حق مؤلف یا مسئه کپی های غیرمجاز، استفاده کرد و چگونه می توان با کمک آن‌ها بر میزان امنیت رایانه افزود.
جاسوس افزارها
ویروس ها
دیواره های آتش (Firerwalls)
نرم افزارهای خود را مرتبا به – روز رسانی کنید
 منابعی برای مطالعات بیشتر

»» کتاب الکترونیکی  "مراقبت از رایانه با بهره گیری از امنیت اطلاعات"

http://goo.gl/ONu8s

  در سلسه گفتارهای "مراقبت از رایانه با بهره گیری از امنیت اطلاعات" ، با چگونگی مراقبت از رایانه خود و استفاده از نرم افزارهایی چون Spybot، Avast و Comodo Firewall آشنا خواهید شد. کابرد این ابزارها شما را در برابر خطرات دائمی ناشی از بدافزارها و هکرها مصون می کند. نرم افزارهایی که در این فصل به شما توصیه می شود، تحت سیستم عامل ویندوز، که بیشترین میزان آسیب‌پذیری در برابر تهدیدات مختلف را دارد، کار می کنند. منتها کاربران سیستم‌های عاملی چون GNU/Linux و OSX نیز در معرض چنین خطراتی قرارداشته و می بایستی به روشهای پیشنهادی که در ادامه به آن‌ها پرداخته می شود، توجه کنند.
با برخی خطراتی که از جانب بدافزارها حریم شخصی و تمامیت رایانه ای شما تهدید می کند، آشنا خواهید شد، و همچنین در مورد تثبیت امنیت رایانه خود و میزان کارآیی برخی نرم افزارهای امنیتی اطلاعات بیشتری بدست خواهید آورد.
چگونه می‌توان با بکارگیری برخی از این ابزارها، آمادگی لازم در برابر خطرات اینچنینی را بدست آورد.
چگونه با به‌روز رسانی منظم و به موقع، ضریب امنیت رایانه خود بالا ببرید.
چرا باید از نرم‌افزارهای آزاد و نرم افزارهای متن باز برای رفع مشکلات مربوط به انقضای تاریخ حق مؤلف یا مسئه کپی های غیرمجاز، استفاده کرد و چگونه می توان با کمک آن‌ها بر میزان امنیت رایانه افزود.

جاسوس افزارها
    ویروس ها
    دیواره های آتش (Firerwalls)
    نرم افزارهای خود را مرتبا به – روز رسانی کنید
    منابعی برای مطالعات بیشتر


مقدمه
  یکی از گامهای اساسی برای بالابردن ضریب امنیت رایانه، صرفنظر از آنکه چه کاری با آن انجام میدهید، مراقبت و حفظ سلامت آنست. بنابراین پیش از آنکه نگران گذاشتن رمز عبور مطمئن بر روی آن، انجام پاکسازی کامل و چگونگی برقراری ارتباطات محرمانه از طریق رایانه خود باشید، بهتر است از میزان آمادگی آن در برابر حمله هکرها یا آلوده شدن به نرم افزارهای موذی مانند ویروسها و جاسوس افزارها که اصطلاحاً بدافزار نامیده می‌شوند، اطمینان حاصل کنید. در غیراینصورت، انجام سایر اقدامات پیشگیرانه امنیتی، فایده‌ای ندارد. درست مانند آنکه، دزد در خانه است و شما تازه نگران آنید که آیا درب خانه را قفل کرده اید یا نه. یا آنکه در زیرزمین خانه بدنبال دزد بوده، ولی درب خانه را باز گذاشته باشید.
 
جاسوس افزارها
جاسوس افزارها به گروهی از بدافزارها اطلاق می‌شود که اعمالی را که با استفاده از رایانه انجام می‌دهید و همچنین صفحات وبی را که بازدید می‌کنید ردیابی کرده و اطلاعات مربوط به آن‌ها را برای فرد یا افرادی که اجازه دسترسی به آن اطلاعات را ندارند، ارسال می کند. یک جاسوس افزار می‌تواند حروفی را که با صفحه‌کلید تایپ می کنید، حرکات ماوس، صفحات وب بازدیدشده و مواردی از این قبیل را ثبت کند. در نتیجه، این برنامه‌ها قادرند تا امنیت رایانه شما دچار خطر جدی کرده و اطلاعات محرمانه شخصی و کاری شما و افراد مرتبط با شما را برای دیگران افشا کنند. راه‌های آلوده شدن به جاسوس افزارها عمدتا مشابه با آلودگی‌های ویروسی است. بنابراین بسیاری از نکاتی که پیش از این در مورد مقابله با ویروس ها به آن‌ها اشاره شد، به این گروه از بدافزارها نیز تعمیم پیدا می کند. از آنجاییکه عامل اصلی آلودگی به جاسوس افزارها مشاهده صفحات وب آلوده است، بنابراین توصیه می‌شود در مورد وبسایت های که بدانها مراجعه می‌کنید دقت و احتیاط بیشتری به خرج داده، و مطمئن شوید که تنظیمات مرورگر شما دارای امنیت لازم باشد.

 پرسش: این حرف‌ها من را به یاد فیلم‌های جاسوسی می اندازد، آیا رایانه من واقعاً به جاسوس افزار آلوده می شود؟
جواب: باور بکنید یا نه، این امر بسیار محتمل است. حتی اگر برنامه‌هایی که از اینترنت بارگزاری می‌کنید رایانه تان را آلوده نکرده باشند، به احتماء قوی حداقل یکی از وبسایتهایی که بازدید کرده‌اید ممکن است جاسوس افزار را به رایانه شما انتقال داده باشد.

 این واقعیت که رایانه شما مبتنی بر سیستم عامل ویندوز است و برای مرور اینترنت از برنامه اینترنت اکسپلورر استفاده می کنید، احتمال آلودگی را بالاتر هم می برد. اگر تا به حال رایانه تان برای یافتن جاسوس افزار اسکن نکردید، مطمئناً بعد از اسکن کردن از تعداد جاسوس افزارهایی که بدون اطلاع شما بر روی رایانه تان نصب شده‌اند متعجب خواهید شد.

نرم افزارهای ضدجاسوس افزار
این برنامه‌ها رایانه شما را در برابر تهدید جاسوس افزارها محافظت می کنند. Spybot یکی از این نوع برنامه‌ها است که در شناسایی و ریشه‌کن کردن آندسته از بدافزارهایی که از دید آنتی ویروس ها پنهان می مانند، بسیار موفق عمل می کند. توجه داشته باشید که همانند آنتی ویروس ها، به – روز نگه داشتن ضدجاسوس افزارهایی مانند Spybot و انجام اسکن های منظم از اهمیت زیادی برخوردار است.
get started content here Hands-on: Get started with the Spybot Guide

نکاتی در مورد پیشگیری از آلوده شدن به جاسوس افزارها
در هنگام وب گردی کاملاً هشیار باشید. اگر در هنگام بازدید از وبسایت/های خاص پنجره هایی بطور ناخواسته ظاهر شدند، قبل از آنکه بر روی Yes یا OK کلیک کنید، آن‌ها را با دقت بخوانید. برای بستن این‌گونه پنجره های مشکوک، به جای کلیک کردن بر روی Cancel، بر روی ضربدر واقع در گوشه بالا و سمت راست آن پنجره کلیک نمایید. چرا که برخی اوقات این پنجره ها به گونه‌ای طراحی شده اند، که فشاردادن Cancel در‌واقع باعث نصب غیرمجاز جاسوس افزار برروی رایانه شما می شود.
 گاهی اوقات در لابلای صفحات وبی که مشاهده می‌کنید، برنامه‌های بالقوه خطرناکی وجود دارند که ممکن است بطور ناخواسته بر روی رایانه شما نصب شوند. برای جلوگیری از این امر می باید ضریب امنیتی مرورگر خود را بلا ببرید. اگر از مرورگر Mozilla Firefox استفاده می کنید، نصب افزونه NoScript این کار را برای شما انجام می دهد. در این رابطه در بخش چهارم راهنمای دستی Firefox اطلاعات بیشتری ارائه شده است.
    اگر نصب این گونه برنامه‌های بالقوه مخرب از جانب وبسایت های مشکوک به شما پیشنهاد شد، از پذیرش و اجرای آن‌ها جدا خودداری کنید.

سوال: من شنیده‌ام که برنامه‌هایی مثل Java Applets و ActiveX Control یک طورهایی ممکن است خطرناک باشند، اما اصلاً نمی‌دانم که این برنامه چی هستند و به چه درد می خورند.
جواب :: این‌ها در‌واقع دو نمونه از یک چیز واحد هستند: برنامه‌های کوچکی که مرورگر وب به همراه صفحه هایی که در حال بازدید آن‌ها هستید، بارگزاری می کند. طراحان وب از این برنامه‌ها برای خلق و ایجاد وبسایت های پیچیده چند رسانه ای استفاده می کنند. برنامه‌های اینچنینی برای منتقل کردن ویروس و جاسوس افزار به رایانه کاربران نیز مورد استفاده واقع می شوند. لازم به ذکر است که اگر افزونه NoScript را نصب کرده و به طرز صحیح از آن استفاده کنید هیچ خطری از جانب اینگونه برنامه‌ها شما را تهدید نخواهد کرد.


منبع : https://security.ngoinabox.org/

کتاب الکترونیکی  "مراقبت از رایانه با بهره گیری از امنیت اطلاعات"
http://goo.gl/ONu8s
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic