وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
نیم نگاهی به پروژه اینترنت پاک در ایران(قسمت اول)
دوشنبه بیست و پنجم مهر 1390 ساعت 05:00 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )
نیم نگاهی به پروژه اینترنت پاک در ایران اینترنت ملی، شبکه اینترانت، شبکه ملی دیتا، شبکه ملی اطلاعات، اینترنت داخلی، اینترنت حلال، اینترنت پاک اینترنت ملی، شبکه اینترانت، شبکه ملی دیتا، شبکه ملی اطلاعات، اینترنت داخلی، اینترنت حلال، اینترنت پاکو … اینها اقسام جدید اینترنت در ایران تلقی می شود و هرازچندگاهی نام و تفسیر متفاوتی از اینترنت ارایه می شود.
در سالهای اخیر، واژه جدیدی با عنوان اینترنت پاک وارد جامعه فناوری اطلاعات شده است، هر چند این مقامات مسئول از جمله  وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای چندمین بار است درباره اینترنت پاک سخن می گویند ولی تاکنون  هیچ توضیحات فنی درباره آن نداده اند، گرچه به گفته وزیر ارتباطات ، هسته های اولیه کار آغاز شده و قرار بود چند اتاق فکر ایده اینترنت پاک را عملیاتی کنند.
پیش از این، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است که هر فردی در رابطه با اینترنت پاک ایده و برنامه ای دارد با مراجعه به سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و یا سازمان فناوری اطلاعات نظرات خود را برای این وزارتخانه ارسال کند.
وضعیت اینترنت در ایران
بر اساس برخی آمارهای موجود، ایران با حدود هفتاد میلیون نفر جمعیت، بیست و سه میلیون کاربر اینترنت دارد که بالغ بر ۳۴ درصد کل جمعیت است. سهم ایران از تعداد کاربران اینترنت در خاورمیانه بیش از ۵۰ درصد است و میزان رشد اینترنت در آن ۹ درصد است که بالاترین سهم و میزان رشد را در خاورمیانه دارد تنها در فاصله هفت سال از دسامبر ۲۰۰۰ که میزان کاربران اینترنت ۲۵۰ هزار نفر بود تا ۲۰۰۸ رشدی چشمگیر داشته‌است
 رتبه ایران به لحاظ سرعت اینترنت خانگی، در بین ۱۵۲ کشور در جایگاه ۱۴۴ قرار گرفته‌است. بر اساس آماری دیگر به نقل از گاردین، ایران زمانی با داشتن نزدیک به هفت میلیون و ۵۰۰ هزار مصرف کننده اینترنت  به عنوان دومین کشور در خاورمیانه از نظر بالاترین میزان استفاده از اینترنت را به خود اختصاص داده است.

آغاز ایده اینترنت پاک
ایده اینترنت پاک برای نخستین بار از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذرماه ۸۹ مطرح و پس از آن به بحث داغ رسانه‌ها و کارشناسان و کاربران اینترنت تبدیل شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مصاحبه ای رسمی از وجود لکه سیاه در شبکه اینترنت که به دغدغه جدی در میان جوامع تبدیل شده است خبر داد و اعلام کرد که باید اینترنت را از کسب و کار کثیف فاصله داد و انسان‌ها را از آسیب‌های آن حفاظت کرد.
یک ماه پس از مطرح کردن ایده اینترنت پاک، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با مهر از عملیاتی کردن مقدمات کار برای اجرای اینترنت پاک در کشور و تفکیک آن از اینترنت ناپاک خبر داد.
وزیر ارتباطات در اسفندماه ۸۹ از تشکیل هسته‌های اولیه ایده اینترنت پاک در کشور و آغاز به کار اتاق‌های فکر خبر داد و نقطه شروع طرح اینترنت پاک کشور ایران خواند که به تمام دنیا گسترش می یابد.


اینترنت پاک چیست؟
اینترنت پاک آخرین دستاورد مسئولین ارتباطات و فن آوری کشور است که همانند بسیاری از دستاوردهای دیگر بخصوص اینترنت ملی فعلا در حد همان واژه و حرف باقی مانده است.
شایدبتوان گفت اینترنت پاک قرار است در کشور راه اندازی شود و تاکنون توضیحات قانع کننده ای درباره آن داده نشده، آیا این اینترنت، با سرورهای داخلی راه می افتد و یا قرار است سایتهایی که تایید می شوند، روی شبکه معمول اینترنت قابل مشاهده باشند؟

گمانه زنی در مورد اینترنت پاک
هر چند مقامات مسئول برای چندمین بار است درباره اینترنت پاک سخن می گوید ولی تاکنون  هیچ توضیحات فنی درباره آن نداده است.
نکات جالبی در مورد اینترنت پاک وجود دارد همانطور که از سخنان گذشته وزیر ارتباطات مشخص است اینترنت پاک فعلا در حد یک ایده است و باید دیگران تعریف و راهکاری برای رسیدن به آن را ارائه کنند! به زبان ساده تر هنوز مشخص نیست اینترنت پاک چیست و قرار است چگونه اجرا شود یا این طرح چگونه انجام شود و حتی ذات کار کدام است، گرچه مقامات مدعی شده اند، قرار است آنرا در اختیار تمام بشریت هم قرار شود .
اعلام فراخوان ایده در خصوص اینترنت پاک، نشان از آن دارد که مدیران و مسولان این حوزه هیچ طرح یا برنامه مشخص و مدونی در خصوص اینترنت پاک ندارند بلکه این موضوع تنها یک واژه مفهومی در سیاست ایران محسوب می شود که  برای حرکت به سوی اینترنت دولتی،  بر مبنای خط قرمزهای دولتی عنوان شده است که البته این نکته با ذات شبکه ای و فراگیر بودن اینترنت در سطح بین الملل همخوانی دارد یا خیر نکته ایست که اینترنت از نوع پاک را به چالش عمیق میکشد.

اینترنت پاک،  فیلترینگ نیست
مسئولین اشاره کرده اند که اینترنت پاک با فیلترینگ متفاوت است و از آنجایی که از لحاظ فنی وقتی در مورد اینترنت و پالایش محتوا صحبت میکنیم یا باید سایتهای نامناسب را فیلتر کنیم (فهرست سیاه ) یا باید فقط به برخی سایتها (یا حتی پروتکلهای انتقال اطلاعات) اجازه عبور دهیم ( فهرست سفید) اینترنت پاک نمیتواند چیزی جز تهیه فهرست سفید از سایتهای مجاز و صرفا اجازه دسترسی به سایتهای موجود در فهرست سفید به کاربران را داد.
گرچه هنوز معیار سایتهای مجاز مشخص نیست اما با استناد به رفتار نظام فیلترینگ و سایتهای فیلتر شده مشخص است که سایتهای فیلتر شده امروزی دیگر جزو اینترنت پاک نخواهند بود حال از آنجایی که قرار است اینترنت پاک در اختیار تمام بشریت قرار گیرد میتوان این نوید را به تمام بشریت داد که نقطه شروع طرح اینترنت پاک کشور ایران خواهد بود و پس از آن در اختیار تمام بشریت قرار می گیرد!

اینترنت پاک ، اینترنت ملی نیست
ابهام  كه مطرح شده این است كه آیا اینترنت پاكی كه وزیر ارتباطات در مقابل آن از عنوان لکه سیاه اینترنتی استفاده كرده است همان شبكه ملی اطلاعات است؟ كه برخی كارشناسان در پاسخ گفتند كه ظاهر قضیه نشان می‌دهد كه شبكه ملی اطلاعات می‌تواند با دسترسی‌های داخلی كه ایجاد می‌كند موجب پاك‌سازی شود اما اگر فرضا هم این موضوع درست باشد پس چه نیازی بود كه دوباره اینترنتی تحت عنوان پاك مطرح شود؟! با نگاهی به روند طرح اینترنت ملی در می یابیم که بی شک اینترنت پاک و ملی دو مقوله جدا از هم تلقی میشود.
ماجرا اینترنت ملی از این قرار است که در زمستان‌۱۳۸۵ که بحث لایحه بودجه سال‌۸۶ مطرح شد، ابتدا بودجه‌ا‌ی ۱۰‌‌میلیارد تومانی برای شبکه ملی اینترنت یا همان اینترنت ملی در کمیسیون صنایع و معادن تصویب شد اما در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسید و به‌رغم اینکه این پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن بود و در لایحه دولت نیامده بود اما کمیسیون تلفیق به‌دلیل توجیه نبودن در مورد مفهوم اینترنت ملی آن را تصویب نکرد و لذا در صحن علنی مجلس نیز تصویب نشد.
چند ماه بعد، هیئت وزیران در خرداد سال‌۸۶ برنامه‌های عملیاتی راه‌اندازی و بهره‌برداری این شبکه‌ را در سال‌های ۸۶‌ تا‌۸۸ تصویب کرد که براساس آن شرکت مخابرات ایران و شرکت‌های مخابراتی وابسته و شرکت‌های مخابراتی استانی مجاز شدند در طول سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ تا مبلغ ۵۶۶۰‌میلیارد ریال از منابع داخلی خود جهت ایجاد شبکه ملی اینترنت سرمایه‌گذاری کنند.
چندی بعد نیز در مرداد ماه‌۱۳۸۶ شورای اقتصاد با درخواست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص سرمایه‌گذاری در طرح شبکه ملی دیتا به مبلغ ۳۵۰میلیارد تومان موافقت کرد.البته بارها گفته شد که این طرح تا فلان مرحله پیش رفته و مثلا در سال ۸۹ راه‌اندازی می‌شود اما هر بار وعده‌ها تحقق نیافت و کسی هم سر در نیاورد که اینترنت ملی چیست؟ حتی بر سر نام این پروژه نیز بحث و جدل‌هایی درگرفت و برخی آن را اینترنت ملی، برخی شبکه ملی اینترنت و بعضی دیگر آن را اینترانت کشوری نامیدند، درحالی که در برنامه پنجم از آن به‌عنوان شبکه ملی اطلاعات نام برده شده است.

اینترنت پاک، اینترنت حلال نیست
گاهی در اخبار اینترنت پاک را همان اینترنت حلال تلقی می کننداما اظهار نظر صریح معاون وزیر ارتباطات گویااین حقیقت است که اینترنت پاک، موضوع مستقل از اینترنت حلال است.
رییس سازمان فن‌آوری اطلاعات در ماه گذشته در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان ایران اذعان میدارد: اینترنت حلال ممکن است یک حدود خاصی را مدنظر قرار بدهد، در حالی‌که در اینترنت پاک مباحث مذهبی نیز مطرح است، ولی شاید دایره شمول آن خیلی وسیع‌تر از حلال شود.
علی حکیم‌جوادی درباره اینترنت پاک اظهار کرد: هر فن‌آوری یکسری کاربردهای مثبت به همراه خود دارد که مراتبش بیش از نقاط منفی آن است و به دلیل این‌که در مسیرهای متفاوتی قرار می‌گیرد، از آن بهره‌برداری‌های متعددی می‌شود.

آخرین اظهار نظر وزیر در مورد اینترنت پاک
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست سالانه بین‌المللی روز "رایانه پاک" که در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال برگزار شد با تاکید براینکه هم اکنون بسیاری از کاربردهای اولیه اینترنت با اینترنت فعلی توسعه یافته در تعارض است تصریح کرد: به همین دلیل توسعه اینترنت پاک باید در دستور کار قرار گیرد.تعریف از اینترنت پاک تنها محتوای اسلامی آن نیست بلکه محتوای انسانی نیز مطرح است
وی با بیان اینکه برخلاف آنچه تصور می شود کشور ما در تولید محتوای دیجیتال خالی از ذهن و بدون دستاورد نیست گفت: تعریف ما از اینترنت پاک تنها محتوای اسلامی آن نیست بلکه محتوای انسانی نیز در این طرح مطرح است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مطرح شدن ایده اینترنت پاک تاکید کرد: فضای اینترنت باید از این آسیب‌ها تهی شده و سبب شکوفایی و بالندگی استعدادهای انسانی شود.

آخرین واکاوی از جزییات  اینترنت پاک
تقی‌پور در مورد جزئیات اینترنت پاک نیز گفت: آنچه که امروزه در اینترنت در حال وقوع است جزء ماهیت اصلی آن نیست به همین دلیل یکی از برنامه های اصلی اینترنت پاک آن است که پایه اولیه این شبکه باید فارغ از کسب و کارهای کثیف باشد. علاوه براین اینترنت فعلی جدا از آسیب‌هایی که به کیان خانواده وارد می کند باعث خدشه دار شدن حریم شخصی افراد می‌شود که در این راستا بحث امنیت و دفاع از حریم شخصی افراد در شبکه اینترنت پاک دیده شده است. به تعبیری اینترنت پاک مراقبت خواهد کرد که تنها محتوای مفید و پاک در فضای اینترنت توسعه پیدا کند.
تقی‌پور با بیان اینکه اینترنت نوعی ابزار اقتصادی است اما در شرایط موجود برای کسب و کارهای کثیف از آن استفاده می‌شود یادآورشد: با تحقق شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت‌هایی که در حال آماده شدن است می‌توان اینترنت پاک را به جامعه جهانی ارائه کرد.

مسوولین و اینترنت پاک از نگاه رسانه
«وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل هسته های اولیه ایده "اینترنت پاک" در کشور خبر داد و گفت: نقطه شروع طرح اینترنت پاک کشور ایران خواهد بود و پس از آن در اختیار تمام بشریت قرار می گیرد.» آی تی ایران به نقل از خبرگزاری مهر - اسفند 1389

«وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آخرین اظهارات خود در مورد وضعیت پروژه اینترنت پاک گفت: اینترنت پاک یک ایده است و باید دانشمندان، متفکران و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات راجع به این ایده نظرات خود را به ما ارایه کنند.» فناوران اطلاعات به نقل خبرگزاری مهر - فروردین 1390

« این نوع اینترنت شامل حذف محتویات ناسالم اخلاقی، محتویات مشوق كفر و الحاد، محتویات مشوق جرم و جنایت، تفرقه برانگیز، ناامیدكننده و غیره است.» علی حكیم جوادی (معاون وزیر ارتباطات)  فناوران اطلاعات به نقل ایسنا -اسفند ۱۳۸۹


«مطهری نماینده شبستر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با انتقاد از مشخص نبودن جزئیات طرح راه‌اندازی اینترنت پاک در کشور، گفت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به‌صورت دقیق در باره جزئیات این طرح، اطلاع‌رسانی کند.
 وی تصریح کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه نیز بر توسعه شبکه ملی اطلاعات داخلی و اینترنت بین‌المللی تأکید و تکلیف شده‌است، بنابراین شایعه دو بخش کردن منابع اینترنتی و حذف یک از این بخش‌ها، مورد تأیید مجلس شورای اسلامی نیست.
مطهری تأکید کرد: اینترنت پاک باید به معنی دسترسی آسان و با کیفیت بالا به منابع اطلاعاتی داخلی باشد نه دو بخشی کردن فضای عمومی و جهانی اینترنت و حذف بخشی از آن.
وی با بیان این‌که تدوین طرح اینترنت پاک، به لحاظ اجتماعی مزیت‌های با ارزشی را به‌دنبال دارد، توضیح داد: مهم‌ترین نکته در این مورد، توانایی فنی مهندسان داخلی در تعیین میزان دسترسی به منابع پاک اینترنتی است که البته بعید به‌نظر می‌رسد چنین امکانی برای متخصصان داخلی وجود داشته باشد. وبسایت تابناک

"اینترنت پاک اینترنتی است که در آن خبری از فیس بوک،یوتیوپ،فلیکر و اکثر سایتهای آپلود عکس و فیلم،دیگ ،اورکات و مای اسپیس و تقریبا تمام شبکه های اجتماعی دیگر، گوگل ریدر،بلاگر و وردپرس،فرندفید،تویتر و خلاصه هرچی سایت خلاقانه و پرترافیک دیگر نخواهد بود! "
علیرضا شیرازی مدیر وب سایت بلاگفا و پارسیک

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات