وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
تاریخچه رویکرد ایرانیان به پدیده اینترنت ، تاریخ اینترنت در ایران اسلامی
یکشنبه نهم بهمن 1384 ساعت 02:01 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: م . م .ت /۳/ | ( نظرات )

تاریخچه رویکرد ایرانیان به پدیده اینترنت ، تاریخ اینترنت در ایران اسلامی

در این نوشتار نظری اجمالی به تاریخ حضور ایرانیان در اینترنت انداخته و سعی كرده ام روزشمار فعالیت های آنان را در این فضا از دیدگاه ثبت حوادث و وقایع نشان دهم. شكی نیست كه این كار آسانی نیست و احتیاج به تحقیق مداوم و نظرپرسی همگانی دارد. در این راستا من به آرشیو سایتهایی كه در طی سالیان گذشته جمع آوری كرده ام رجوع كردم. ............

تاریخچه رویکرد ایرانیان به پدیده اینترنت ، تاریخ اینترنت در ایران اسلامی

چشم انداز ایرانیان دیروز

وقتی از چشم انداز ایرانیان دیروز، كه حضور ایران در فضای اینترنت را در خارج از تاریخچه رویکرد ایرانیان به پدیده اینترنت ، تاریخ اینترنت در ایران اسلامیایران شروع كردند، به افق ایرانیان امروز، كه از داخل ایران و با نیروی انسانی بمراتب قویتری به این حضور ادامه می دهند، نگاه می كنم اقیانوسی مملوّ از وب نویسان جوان می بینم كه هر روز و هر دمی در زورق های مستقل و مخلص خود بی پروارانه و بزرگوارانه پارو میزنند. من سخت معتقدم حركت ایرانیان درون مرزی امروز دنباله حركت ایرانیان برون مرزی دیروز است. این یعنی صحّت یكی از رسالت های اینترنت كه بنا به تعریف به مكان و زمان بخصوصی بستگی ندارد ولی ارتباط با مردم و تبادل افكار بین آنان را امكان پذیر میسازد. امیدم اینست كه این تاریخچه كوتاه پلی شود برای پیوستگی ایرانیان دیروز، كه هنوز هم در اینترنت حضوری فعّال دارند، و ایرانیان مشتاق امروز.
شباهت های دیروز و امروز اهالی دنیای مجازی ایرانی

طرز عمل این دو گروه شباهت های زیادی بایكدیگر دارد. البته این وجه تشابه احتیاج به تحلیل در یك مقاله جداگانه دارد ولی همینقدر بسنده می كنم كه ایرانیان امروز با وبلاگ نویسی با هم ارتباط برقرار می كنند، و ایرانیان دیروز نیز با حضور در بولتن های اینترنتی (Newsgroups) با یكدیگر آشنا شدند. وبلاگ نویسان در ایران همایش برگزار می كنند، بولتن نویسان هم چنین همایش هائی (معروف به «دیدار») با حضور گسترده شان براه انداختند. تازگیها شایعه تشكیل باندهای مافیائی و جینگولی بر سر زبان ها افتاده است. دیروز هم چند نفر ادعا میكردند كه گَنگ مافیائی لانه كرده در دانشگاه استانفورد میخواهد بقیه ایرانیان حاضر در اینترنت را تحت الشعاع اعمال و افكار خود قرار دهد! چه جالب كه انتقاد هر دو ادعا بر مبنای این واقعیت است كه چند نفر از طریق اینترنت با هم آشنا میشوند، با هم قرار ملاقات میگذارند، و بعداً شرح حال این دیدار را در اینترنت مینویسند.
آغاز تفکر در ایران

در این وقایع نگاشت به نام های بسیاری برمیخوریم كه به فراخوان اینترنت لبیك گفته و بنا بر فراخور خویش بدعت گذار پدیده ای و بنحوی مبشّر حركت و نهضتی بمنظور پیوستگی مردم بوده اند، حالا چه در صحنه بین المللی و چه در مقطع ایران. من در آرشیو خود از آنان بعنوان «آرزوساز» نام میبرم. در مقابل این آرزوسازان به چند تن از بازیگران صحنه اینترنت برمیخوریم كه بنا بر تعصّبات شخصی سعی كردند پدیده اینترنت را انحصاری كنند و مایل بودند دیگران را از فوائد آن محروم كنند. من آنان را «آرزوشكن» مینامم. در اینجا باید تذكّر دهم كه بهیچوجه هدف انسان سالاری و بهمان نسبت انسان سركوبی ندارم. تاریخ خودش نقش ها را تعیین میكند. شكی نیست كه دیر یا زود غارنشینی آتش را كشف میكرد. بدیهی است كه سرانجام عدد «صفر» تعریف میشد، حالا اگر یك هندی با الهام گرفتن از مفهوم «دنیای تهی» در فلسفه دیانت بودائی آنرا برای علوم ریاضیات به ارمغان می آورد.

دنیای اینترنت و یك آقای تیم برنرز-لی

در دنیای اینترنت یك آقای تیم برنرز-لی انگلیسی سر از سوئیس در می آورد و تور جهان گستر را اختراع میكرد. یك فرهاد شاكری پیدا می شد كه اوّلین كامپیوتر را كه محتوایش مطالب مربوط به ایران بود به شبكه اینترنت وصل میكرد، و وی نیز اوّلین وب سایت ایرانی را بعنوان یك پایگاه اطلاعات و منابع ایرانی در تور جهان گستر مستقر میكرد كه هنوز پس از ده سال چون ستاره ای تابناك در كهكشان این تور نامتناهی میدرخشد. یك علی مؤیدیان تیزهوشی (متخلّص به مش چراغ علی﴾ متن ساز «گردسوز» را با آن فونت جالب بنام «میخی-۱۰» میساخت تا ایرانیان در اینترنت بتوانند فارسی را بشكل حروف فارسی ببینند. حروف لاتین را قاطی كن و از تركیب آنها حروف فارسی بساز. وه، چه فكر اصیلی! چرا به عقل من نرسید؟ در سال ۱۳۷۱ گردسوز یك ابزار همگانی بود. امروز، بخاطر گزینش مجموعه نویسه (Charater Set) فارسی در استاندارد یونیكد كه امكان نشر فارسی در اینترنت را به آسانی مقدور میسازد، گردسوز بسان خطوط میخی منقوش بر دیوارهای كاخ تخت جمشید به اسطوره تاریخ پیوسته تا نامش همیشه جاودانی بماند.

ایران دومین در خاورمیانه و حضور در اینترنت

بلی، خواهی نخواهی استادانی چون ابراهیم مشایخ و سیاوش شهشهانی می آمدند و پاها را در یك كفش میكردند كه ایران را به شبكه اینترنت وصل كنند در حالیكه در آن زمان بسیاری از سازمان های خارجی از كمك به ایران خودداری كردند. بعدها دكتر شهشهانی با غرور گفت «پس از اسرائیل، ایران دومین كشور در خاورمیانه بود كه به شبكه اینترنت وصل شد. هیچكس بما كمك نكرد و این فقط از جانب كوششهای شبانه روزی چند جوان ۲۵ ساله دانشگاهی كه سرشان را توی كتاب های فنّی غرق كرده بودند مقدّر شد.» شكی نیست یك انوشیروان حسینی ظهور میكرد تا درست در زمانی كه هیچكس جرأت نمیكرد به ایران تكنولوژی ببرد مدیران ندا رایانه را ملاقات كند و برایشان وسائل ارائه سرویس های وب هوستینگ به شركت های خصوصی و ادارات دولتی را فراهم كند.

لیست ایمیل ایرانی

در راستای همین روند، جوانی هجده ساله بنام شهباز ثابتی در سال ۱۳۷۲ اوّلین لیست ایمیل ایرانی را براه می انداخت كه مشتركانش یك مشت ورزشدوست پر التهاب و وطندوست دو آتشه بودند. پس خیلی هم عجیب نبود كه از داخل همین لیست در شبی گرم و تابستانی یك مهرداد مسعودی نگران در كانادا به یك هوشیار نراقی خوره ورزشی در آمریكا نهیب میزد تا اوّلین طومار ایرانیان در شبكه اینترنت را براه اندازد تا هزاران ایرانی از سراسر دنیا بتوانند آنرا امضاء كنند، و بدان وسیله از فوتبالیست سرشناس علی دائی و سرمربی تیم ملّی محمد مایلی كهن بخواهند كه در آن برهه فوق العاده حسّاس در تاریخ ورزش ایران، كه بعداً فهمیدیم چه نقطه عطفی در تحوّلات اجتماعی ایران شد، دست از خودخواهی بردارند، و بخاطر مصلحت وحدت ملّی و برآورده كردن آرزوی ایرانیان پس از سالها انزوا، كه همانا حضوری آبرومندانه در صحنه ای بین المللی چون جام جهانی بود، بقول معروف از خر شیطان پائین بیایند و با یكدیگر مدارا كنند.


اوّلین گروه مجازی اینترنت ایرانی:

بالاخره سر و كلّه یك سام قندچی بی غَل و غَش، ولی شدیداً متعهّد به حقوق بشر، در بولتن ایرانیان در اینترنت پیدا میشد كه مجازات سنگسار زنان را عملی غیر انسانی بنامد و بی باكانه از آن انتقاد كند، و از آنطرف دنیا نیز یك حسین باقرزاده ظاهر میشد كه شجاعانه به ندای قندچی پاسخ مثبت دهد. ناگهان در مقابل چشمان بهت زده مان در همان بولتن اینترنتی شاهد قیام دوازده نفر زن و مرد متقّن شدیم كه آگاهانه و جسورانه «گروه ایرانی حقوق بشر» را تأسیس كردند. این اوّلین گروه مجازی اینترنت با اعضای ایرانی از سراسر دنیا بود كه هدفش دفاع از حقوق مدنی و فردی ایرانیان درون مرزی بود. موج عدالت خواهی ایرانیان همیشه تابعی پیوسته بوده است و همیشه رهنورد یك ایده آل. حالا چه برون مرزی، چه درون مرزی. چه دیروز، چه امروز.


وبلاگ
 و وبلاگ سازی

و بدیهی بود كه عنقریب زمان موعود فرا میرسید و یك حسین درخشان نامی از گلستان جوانان ایران برمیخاست و ابزار وبلاگ سازی را به عموم مردم معرفی میكرد تا امروز ایرانیان بتوانند بدینوسیله حرف دلشان را با آزادگی بیان كنند، با یكدیگر در سراسر جهان ارتباط برقرار كنند، و به تبادل افكار در همه شئون بپردازند. پس دلیل ثبت نام این اشخاص اینست كه به ابزار اینترنتی كه در اختیار عموم مردم گذاشتند و یا به آثاری كه در این فضا از خود باقی گذاشتند پی ببریم، و زحمات مخلصانه آن آرزوسازان را سپاس داریم. درست است كه عهد تاریخ این است كه این تحوّلات را سرانجام فراهم میسازد، ولی یكی باید سرش درد میكرد، یكی باید كَك در تنبانش می افتاد، و یكی هم باید حوصله اش از یكنواختی سر میرفت. این افراد به كمبودها و نارسانیهای موجود پی بردند. پس بپا خاستند و در برطرف كردن آن موانع همّت گماشتند.

و اینک اینترنت

نقطه پروژه اینترنت در وزارت دفاع آمریكا بود و در بستر جنگ سرد بدنیا آمد. اینترنت قرار بود فقط چند كامپیوتر نظامی را، كه بنا بر استانداردهای امروز قكسنی محسوب میشوند، بهم متصّل كند تا در صورت وقوع جنگ اتمی بین آمریكا و شوروی سابق كامپیوترها بتوانند كماكان اطلاعات نظامی را به یكدیگر بفرستند. چند سال قبل از اینترنت نیز آقای تد نلسون ایده اَبـَرمتن (Hypertext) را اختراع كرده بود ولی هیچكس، حتی خود وی، مورد استفاده ای برایش پیدا نكرده بود. سرانجام در سال ۱۳۷۰ مردم دنیا توانستند اطلاعات و مطالب گوناگون را به مشاركت یكدیگر در آورند و این وقتی میسّر شد كه آقای تیم برنرز-لی با تلفیق اَبـَر متن و اینترنت پدیده تور جهان گستر را به جهانیان عَرضه كرد. وی در این مورد، در حالیكه نظریه مساعدت زمان را تأئید میكند، میگوید «من هم به اتفاق زمان، و علاقه و استعداد لازمه، به اینجا رسیدم، البته پس از اینكه اَبـَر متن و اینترنت بلوغ خودشان را كرده بودند. خب تنها كاری كه برای من باقی ماند این بود كه آن دو را به عقد یكدیگر درآورم!»
مطالب مرتبط با: مبانی اینترنت ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات