وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
ژورنالیسم اینترنتی نگاهی به وبلاگهای روزنامه نگاران و روزنامه نگاران وبلاگ نویس
یکشنبه نهم بهمن 1384 ساعت 02:01 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: م . م .ت /۳/ | ( نظرات )

ژورنالیسم اینترنتی نگاهی به وبلاگهای روزنامه نگاران و روزنامه نگاران وبلاگ نویس

وبلاگ نویسی آنلاین که یکی از سریعترین راه های ارسال اخبار است کم کم میان روزنامه نگاران جای خود را باز کرده است. در جریان استعفای جمعی نمایندگان مجلس ششم، در جریان مراسم جایزه اسکار و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گروهی از وبلاگ نویسان لحظه به لحظه وبلاگ خود را با اخبار جدید به روز می کردند.

استفاده از صدا و تصویر هنوز چندان در میان روزنامه نگاران ایرانی رایج نشده است. البته کمبود امکانات و بالا بودن قیمت دسترسی به اینترنت باعث شده تا خبرنگاران ایرانی نتوانند به صورت آنلاین خبرهای خود در وبلاگ یا سایت های خبری قرار دهند.

ژورنالیسم اینترنتی در ایران ، خبرنویسی زنده در وبلاگ ، وبلاگها و رابطه دوسویه خواننده با نویسنده، وبلاگ نویسی و دموکراسی وبلاگی مباحث امروز وب لاگ فن آوری اطلاعات یزد تحت عنوان ژورنالیسم اینترنتی  ایرانی نگاهی به وبلاگهای روزنامه نگاران و رزونامه نگاران وبلاگ نویس  خواهد بود....................

راستی اسامی و لینک وبلاگهای روزنامه نگاران وبلاگ نویس ایران هم به نقل از وبلاگ زن نوشت پرستو دوکوهکی ذکر کردم که می تونید نگاه کنید..

ژورنالیسم اینترنتی در ایران

با ظهور وبلاگ، عده ای از روزنامه نگاران که عمدتا جوان بودند نوشتن در وبلاگژورنالیسم اینترنتی نگاهی به وبلاگهای روزنامه نگاران و روزنامه نگاران وبلاگ نویس های شخصی را آغاز کردند. این دسته از روزنامه نگاران آثار خود را که در روزنامه ها چاپ می شد به وبلاگ منتقل می کردند و از نظرات کاربران درباره مطالبشان استفاده می کردند.

بدین ترتیب گروهی از روزنامه نگاران ایرانی با پدیده جدیدی به نام سایبر ژورنالیسم آشنا شدند که در پیشرفت حرفه ای شان بسیار موثر بود. این گروه به علت دسترسی به اطلاعات و اخبار اینترنتی می توانستند پویاتر از همکارانشان حرکت کنند.

از میان این روزنامه نگاران آن دسته از روزنامه نگارانی که به زبان انگلیسی تسلط داشتند جلوتر از بقیه افتادند. در روزهای آغازین وبلاگ نویسی در ایران تنها 10 وبلاگ در فهرست روزنامه نگاری پرشین بلاگ وجود داشت اما امروز این تعداد به 350 وبلاگ رسیده است. به طور تخمینی بیش از 50 روزنامه نگار در سراسر ایران دارای وبلاگ شخصی هستند.

علاوه بر روزنامه نگارانی که پیش از این به طور حرفه ای در نشریات چاپی کار می کردند گروهی از جوانان وبلاگ نویس نیز به روزنامه نگاری علاقه مند شدند. جوانانی که توانایی نوشتن در خود می دیدند و مطالبشان مورد توجه قرار می گرفت جذب مطبوعات و نشریات شدند. بدین ترتیب وبلاگ باعث شد تا نسل جدیدی از روزنامه نگاران شکل بگیرد.

روزنامه های آنلاین

در دنیای امروز روزنامه نگارانی وجود دارند که تنها برای نسخه الکترونیکی روزنامه ها می نویسند اما روزنامه نگارانی هم وجود دارند که برای هر دو نسخه چاپی و الکترونیکی روزنامه ها کار می کنند. در ایران به علت آن که روزنامه نگاری اینترنتی چندان فراگیر نیست، تعداد کسانی که تنها در اینترنت می نویسند بسیار اندک است.

بیشتر روزنامه های ایرانی تنها مطالب نسخه کاغذی را بر روی اینترنت قرار می دهند ولی روزنامه آنلاین ندارند. تنها جام جم آنلاین یک گروه حرفه ای کوچک برای به روز کردن اخبار و اطلاعات دارد. اخیرا شرق آنلاین هم به این جمع اضافه شده است.

کمبود دانش آکادمیک

سایبر ژورنالیسم تنها منتشر کردن یک نوشته در فضای وب نیست. روزنامه نگار باید با مبانی روزنامه نگاری در وب آشنا باشد. هنر نوشتن خبرهای کوتاه، تنظیم خبر بر اساس سبک نرم خبر، استفاه از لینک در خبر نویسی و تایپ کردن خبر مبانی سایبر ژورنالیسم است.

ظاهرا قرار است در سال های آینده واحدی به نام سایبر ژورنالیسم به مجموعه درسی رشته ارتباطات دانشکده ها اضافه شود که دانشگاه علامه طباطبایی در این میان پیشگام خواهد بود.

در این میان استادان ارتباطات به فراخور آشنایی با سایبر ژورنالیسم قسمتی از ساعت تدریس خود را به وبلاگ نویسی و روزنامه نگاری در اینترنت اختصاص می دهند. یونس شکرخواه استاد ارتباطات در این زمینه فعال تر از همه بوده است. او با استفاده از وبلاگ با دانشجویانش ارتباط برقرار می کند و به سوال های آنان پاسخ می دهد.

اما آشنا نبودن بسیاری از روزنامه نگاران ایرانی با مبانی سایبر ژورنالیسم باعث شده تا آن ها در نوشتن گزارش و خبر تفاوتی میان وب و روزنامه قائل نشوند.

رابطه دوسویه خواننده با نویسنده

روزنامه نگاران اینترنتی در ایران کم کم به کارکردهای این رسانه آشنا می شوند. نوشتن در مورد یک موضوع و ارجاع خواننده به منابع دیگر همان موضوع، به عادتی رایج در میان وبلاگ نویسان تبدیل شده است. روزنامه هاى اینترنتى رابطه سنتى بین نشریه و خواننده را كه رابطه اى یك سویه است به رابطه اى دوسویه ارتقا داده است.

نشریات اینترنتى در تحقق دو كاركرد اساسى روزنامه نگارى یعنى اطلاع رسانى و طرح افكار و آراى متفاوت نه تنها مكانیسم هاى متفاوت سانسور، خودسانسورى، سرمایه و توزیع را خنثى كردند بلکه از محدوده ژورنالیسم سنتى فراتر رفته و كاركردهاى جدید خود را ارائه كردند.

روزنامه نگار اینترنتی ایرانی گاه به دنبال برقرار کردن ارتباط با خوانندگانش از نظرات آنها سوژه می گیرد و یا خبر کسب می کند.

خبرنویسی زنده در وبلاگ

وبلاگ نویسی آنلاین که یکی از سریعترین راه های ارسال اخبار است کم کم میان روزنامه نگاران جای خود را باز کرده است. در جریان استعفای جمعی نمایندگان مجلس ششم، در جریان مراسم جایزه اسکار و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گروهی از وبلاگ نویسان لحظه به لحظه وبلاگ خود را با اخبار جدید به روز می کردند.

استفاده از صدا و تصویر هنوز چندان در میان روزنامه نگاران ایرانی رایج نشده است. البته کمبود امکانات و بالا بودن قیمت دسترسی به اینترنت بی سیم، دوربین دیجیتال، دستگاه های ضبط کننده صدا و از همه مهم تر کامپیوترهای کیفی (لب تاپ) باعث شده تا خبرنگاران ایرانی نتوانند به صورت آنلاین خبرهای خود در وبلاگ یا سایت های خبری قرار دهند.

دموکراسی وبلاگی

وبلاگ به رشد و پرورش روزنامه نگاران دموکراتیک کمک شایانی می کند. به طور طبیعی هر نوشته ای ممکن است با مخالفت عده ای مواجه شود. بنابراین پیرامون هر نوشته می توان ردپای عقاید مختلف و گاه انتقادهایی هتاکانه را دید اما خاصیت دموکراتیک وبلاگ، از نویسندگان انسان هایی با درجه بالای تحمل عقاید مخالف می سازد که نسبت به عقاید مخالف احترام می گذارد و بر نمی آشوبند. بنابراین نسل جوان روزنامه نگاران اینترنتی ایرانی با کسب تجربه و پشت سر گذاشتن آزمون و خطا نسلی دموکراتیک بار می آیند.

وبلاگ نویسی روزنامه نگار را به نوشتن ، خواندن و روزآمد بودن عادت می دهد.

بنابراین هرچه به تعداد روزنامه نگاران اینترنتی افزوده شود، به ارتقای سطح روزنامه نگاران ایرانی در جهان منجر می شود. متاسفانه برخورد قضایی با روزنامه نگاران اینترنتی و وبلاگ نویسان باعث شده تا عده ای از آن ها با نام های مستعار وناشناخته بنویسند یا آن که دچار خود سانسوری شوند که این آفتی بزرگ برای روزنامه نگاری اینترنتی است.

 

اسامی و آدرس وبلاگهای روزنامه نگاران وبلاگ نویس

 ( منبع زن نوشت پرستو دوکوهکی )

محمدرضا شاهرخی‌نژاد؛ صبا شادور*نیک آهنگ کوثر*رؤیا صدر*منصور نصیری*لولیان*خسرو نقیبی*حسین درخشان*معصومه ناصری*حنیف مزروعی*پیام یزدانجو*شهرام رفیع‌زاده*آیدین فرنگی*نوشا*مصطفی قوانلوقاجار*آزاده عصاران*ندا دهقانی*امید معماریان*آرش صالحیاشکان خواجه‌نوری،مسعود بهنود، هادی حیدری، امیر علیزاده،لیلا موری،علی قدیمی، همایون خیری، آسیه امینی، فرید مدرسی، مریم جعفراقدمی، محبوبه حسین زاده، شهرام شریف، ،فاطمه ستوده، اکرم دیداری، عباس معروفی، مهدی جامی، بهمن دارالشفایی، رضا شکراللهی، احمد توکلی، ساناز الله بداشتی، روزبه میرابراهیمی،محمدجواد روح،سعید شریعتی،بابک غفوری آذر،سلماز شریف،سهام‌الدین بورقانی، داوود پنهانی، آرش غفوری، مهدی احمدی، یوسف علیخانی، لیلا علیپور، مریم میرزا ، یلدا و مهدی ، علی مصلح حیدرزاده ، راحله میرخانی ، یونس شکرخواه ، حمیدرضا نصیری
نگین حسینی
، ترانه بنی یعقوب ، کاوه شجاعی ، پیام برازجانی ، فرزانه ابراهیم‌زاده ،  فهیمه خضرحیدری ، سمیرا سامانی ، مهرانگیز کار ، الپر ، سهیل آصفی ، فریده غائب ، حسین نوری‌نیا ، آزاده بهشتی ، سعیده امین ،  منصور بیطرف ، دل‌آرام  ،غنیمی‌فرد ، تهران شهر ، فرناز قاضی‌زاده ، محمد حیدری ،  آزاده اکبری ، حسن سربخشیان ، نفیسه مطلق ، کورش علیانی،
جواد منتظری
، محمد عاملی ، بهروز مهری ،  جواد دلیری ،  پناه فرهادبهمن ، سحر افاضلی ، احسان ابطحی ، میترا شجاعی ،
احسان عابدی
،  گلناز بهشتی ، نوشین نجفی ، مهران بهروزفغانی ، حسن محمودی ، پدرام رضایی زاده ، سجاد صاحبان‌زند ، رؤیا کریمی مجد ، لیلی فرهادپور ، وحید پوراستاد ،  علی معظمی ، علی خلیق ، سینا مطلبی ،  فرین عاصمی ، مسیح علی‌نژاد ، مرتضی ناعمه ،  آزاده محمدحسین ،

مطالب مرتبط با: وبلاگ -وبلاگ نویسی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات