وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
کاریکاتورهای اهانت آمیز روزنامه دانمارکی علیه پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و واکنش به آن در اینترنت
دوشنبه یکم اسفند 1384 ساعت 08:02 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

کاریکاتورهای اهانت آمیز روزنامه دانمارکی علیه پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و واکنش به آن در اینترنت

هفته های گذشته هفته ای پر از اخبارو خبر در خبرگزاریها ، سایتها و وبلاگ های مختلف بود ،  ریشه این خبرها به جز كاریكاتور های توهین آمیزی كه در روزنامه كاغذی و دیجیتالی دانماركی نسبت به پیامبر اسلام تصویر شده بود و عموم مسلمانان به آن اعتراض كردند به ایران مربوط می شد.

كاریكاتور های توهین آمیزی كه در روزنامه كاغذی و دیجیتال دانمارکی نسبت به حضرت محمد(ص) و واکنش بدان از جمله نظرسنجی سی ان ان ، واکنش وبلاگ ها و سایت ها، امضا طومار موافقین و مخالفین و درنهایت هک سایتها را در گفتار وبلاگ فن آوری اطلاعات آورده ایم که به زبان همکارمان اسماعیل آزادی و ... آوردیم بسیار خواندنی

توضیح مدیروبلاگ فن آوری اطلاعات یزد – م تقوایی: چندین بار پیام و ایمیلی گذاشتند مبنی براینکه آدرس اینترنتی کاریکاتورهای اهانت آمیز روزنامه دانمارکی علیه پیامبر رحمت و مغرفت حضرت محمد(ص) را درج کنیم و یا برایشان ارسال کنیم اعتراف می کنم آن کاریکاتور را دارم البته به سختی یافتم اما دوست عزیز چنین کار شرعی حرام است و البته من عقلی هم می گویم این کار در راستا اهداف گردانندگانش خواهد بود البته وقتی مشاهده کردم خیلی ناراحت شدم به گونه ای که حاضرم هرطور که شده اعتراض کنم ....

کاریکاتورهای اهانت آمیز روزنامه دانمارکی علیه پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و واکنش به آن در اینترنت

جنگ سایتها آغاز شد:

اسماعیل آزادی ریشه این خبرها به جز كاریكاتورهای توهین آمیزی كه در روزنامهکاریکاتورهای اهانت آمیز روزنامه دانمارکی علیه پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و واکنش به آن در اینترنت كاغذی و دیجیتالی دانماركی نسبت به پیامبر اسلام تصویر شده بود و عموم مسلمانان به آن اعتراض كردند به ایران مربوط می شد.

ابتدا فضای مجازی وبلاگ ها بسیار دموكراتیك بود و سخنی از توهین و بی ادبی و اقدامات خشونت بار اینترنتی نبود. ولی با چاپ كاریكاتورهای توهین آمیز نسبت به حضرت محمد (ص) این فضا به بی ادبی و خشونت اینترنتی كشیده شد و به نوعی جنگ سایت ها به راه افتاد.

شبكه خبری CNN و نظرسنجی درمورد هسته ای فوتبال و کاریکاتور توهین آمیز پیامبر

اگر به یاد داشته باشید برای نخستین بار شبكه خبری CNN در سایت خود طی یك نظرسنجی اینترنتی از مخاطبان پرسید كه آیا ایران باید به خاطر فعالیت های هسته ای اش از جام جهانی فوتبال حذف شود ؟ كه در این نظر سنجی بیش از 87 درصد از كاربران به حضور ایران در جام جهانی رای مثبت دادند.

CNN در نظرسنجی دوم از مخاطبان خود پرسیده بود كه نظرشان در مورد انتشار كاریكاتورهای توهین آمیز چیست  ؟‌ این بار نیز 93% درصد از مخاطبان CNN با انتشار این كاریكاتورها مخالفت كردند.

سومین نظرسنجی CNN‌درباره پرونده هسته ای ایران بود و CNN از كاربران اینترنتی پرسیده بود كه آیا با ارجاع پرونده هسته ای ایران با شورای امنیت موافقند یا نه ؟ كه در این نظرسنجی 57 درصد كاربران به ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل رای مثبت دادند.

گفتنی است كه كاربران ایرانی نیز با تشویق و راهنمایی سایت های داخلی دراین نظرسنجی ها شركت كرده و نقش ویژه ای ایفا كردند.

تا اینجا فعالیت های سایت ها چه در داخل و چه در خارج از ایران، كاملا محترمانه و دموكراتیك بود، ‌اما در اینجا باید پرسید چه اتفاقاتی افتاد كه فضای اینترنت خشونت آمیز شد ؟

فضا خشونت آمیز

اتفاق اول، پافشاری برخی از مطبوعات غربی و سایت های اروپایی نسبت به چاپ دوباره كاریكاتورهای توهین آمیز و همچنین موضع گیری های سیاسی برخی سران اروپا و آمریكا در مورد آزادی بیان و دامن زدن به تعارضاتی بود كه میان مسلمانان و غرب ایجاد شده بود و به نظر می رسید كه فضا در حال صلیبی شدن است.

این در حالی بود كه علاوه بر سردبیر روزنامه دانماركی، نخست وزیر دانمارك نیز رسما از مسلمانان به خاطر چاپ كاریكاتورهای توهین آمیز عذر خواهی كرد. اما در همین حال بود كه جورج بوش حمایت خود را از دانمارك اعلام كرد و كاملا به نظر می رسید كه بر طبل افزایش تنش میان اروپا و مسلمانان می كوبد.

اما علت داخلی آن این بود كه چاپ كاریكاتورهای توهین آمیز در دهه اول ماه محرم كه فضا در ایران به شدت مذهبی بود رخ داد و تبلیغات فراوان نیز در این راستا بسیار تاثیرگذار بود و اقدام دیگر داخلی كه مورد توجه افكار عمومی جهان قرار گرفت و امریكا و اروپا در مورد آن موضع گیری صریح كردند.

برگزاری مسابقه كاریكاتور درباره هولوكاست از سوی روزنامه ی همشهری بود كه دوباره فضا را چالش آمیز كرد.

جنگ اینترنتی تمام عیار

البته اتفاق دیگری نیز در اروپا یعنی آلمان افتاد و آن درج كاریكاتوری بود كه فوتبالیست های ایرانی را تروریست معرفی می كرد. هرچند نسبت به این كاریكاتور در میان ایرانیان داخل و خارج كشور واكنش هایی ایجاد شد، اما دامنه آن گسترش نیافت.

مجموعه این حوادث به خشونت در عرصه مجازی و دیجیتال انجامید كه طی آن بسیاری از سایت های دانماركی از سوی هكران ایرانی هك شد و از سوی دیگر بسیاری از سایتهای ایرانی نیز از سوی سرورهای اروپایی آمریكایی و كانادایی مسدود شدند.

همچنین سایت ایرانی مسابقه كاریكاتور هولوكاست هك شد. و این جنگ در عرصه مجازی همچنان ادامه دارد و قربانیان آن وبلاگ ها هستند.

به هر حال امیدواریم جنگ سایت ها هر چه زودتر پایان پذیرد. چرا كه هك كردن سایت ها و از سوی دیگر مسدود نمودن آنها اقدامی خشونت بار محسوب می شود. به زبان دیگر، سیاسی شدن فضای عمومی اینترنت و آلودن آن به نفع هیچ كس نیست. و تنها بر تنش ها می افزاید. هر چند باید این نكته را به یاد داشته باشیم كه آمریكا خواهان افزایش این گونه چالش ها بوده تا افكار عمومی جهان را رو در روی ما ایرانیان قرار دهند.و این شرایط به نفع ما نیست.

مطالب مرتبط

...کاریکاتورهای اهانت آمیز روزنامه دانمارکی علیه پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) و واکنش به آن در اینترنت
...تیم امنیتی آشیانه، بیش از 500 سایت دانمارکی را هک نمود
...نظر سنجی جدید CNN در مورد کاریکاتور توهین آمیز پیامبر، مسله هسته ایران و فوتبال
...به عدم حذف تیم ملی ایرانی در جام جهانی 2006 درنظرسنجی سی ان ان Cnnرای بدهید

برای شرکت در نظرسنجی خبرگزاری  Cnn و سایت اصلی سی ان ان  کلیک کنید   

» نظر سنجی در باره استفاده از کاریکاتور پیامبر اسلام ص (اینجا کلیک کنید)   

»نظرسنجی ارجاع پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد (اینجا کلیک کنید)   

»نظر سنجی شرکت تیم ملی ایران در جام جهانی فوتبال (اینجا کلیک کنید) 

 


مطالب مرتبط با: وبلاگ فناوری اطلاعات یزد ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حامد سه شنبه بیست و یکم اسفند 1386 07:03 قبل از ظهر
اون كسایی كه این كاریكاتور ها را می كشند چونشون از جایی دیگه می سوزه و به ظر من ما مسلمانان هر بلایی سرمون بیاد حقمون است اگه ما هم عرضه داریم چهار تا كاریكاتور از اون لامذهب و حرام زاده پاپ بكشیم
آزاده شنبه ششم اسفند 1384 11:02 قبل از ظهر
آقای محترم وقتی خود پیامبر در قید حیات بود حتی با كسی كه بر روی زباله پرتاب می كرد انقدر قهر آمیز برخورد نكرد كه شما ادعای حرام بودن رسم كاریكاتور ایشان را دارید . شلوغ كردن این قصه مذهبی نیست سیاسی است حتی رسم آنهم پشت پرده ی سیاسی دارد بنابراین لطفا آن را حرام و حلال دین خدا ربط ندهید .
در آخر هم به نظرم شیرینی گل محمدی مسخره تر از آن كاریكاتورهاست لطف كنید به مسولان نطام هم بفرمایید كمتر توهین كنند ...
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات