وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت اول)
سه شنبه دوم اسفند 1384 ساعت 07:02 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: سردبیر الکترونیکی/۱/ | ( نظرات )

مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت اول)مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت اول)
وجود اولین مورد آنفولانزای فوق حاد طیور کشور در تالاب انزلی به تایید رسید. سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرده :به دنبال گزارش‌های دو هفته اخیر مبنی بر تلفات در حیات وحش (135 قطعه قو در دو نقطه تالاب انزلی) و مشاهدات بالینی و آزمایشگاهی (داخل و خارج کشور) آنفلونزای H5 در قوهای تلف‌شده منطقه مزبور مورد تایید آزمایشگاه مرجع بین‌المللی قرار گرفته است.

اجرا موارد تداوم ممنوعیت شکار در کلیه زیستگاه‌های حیات وحش؛  نگهداری طیور بومی در شرایط محصور شده؛  تشدید اقدامات امنیتی زیستی در کلیه واحدهای پرورشی؛  ممنوعیت عرضه پرندگان شکاری و خودداری از خرید و مصرف آن؛  گزارش سریع هر گونه تلفات غیر عادی در پرندگان مهاجر و طیور سنتی و صنعتی وهمکاری با اکیپ‌های دامپزشکی. الزامی است

 مصرف کلیه فرآورده‌های طیور (مرغ و تخم‌مرغ) که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور عرضه و تحت مراقبت دامپزشکی قرار گرفته، فاقد هرگونه مخاطره انسانی می‌باشد و مصرف آن بلامانع است.

آنفولانزای حاد مرغی( آنفولانزای فوق حاد طیور) ، شناسایی ویروس و روشهای درمان و همچنین پیشگیری از ابتلا و شیوع آنفولانزای حاد مرغی  را در ادامه وبلاگ فن آوری اطلاعات مرور می کنیم 

 

م

مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت اول)

آنفولانزای مرغی در ایران آری یا نه

وجود اولین مورد آنفولانزای فوق حاد طیور کشور در تالاب انزلی به تایید رسید. بهمرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت اول) گزارش مهر، سازمان دامپزشکی کشور با ارسال اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو فعالیت‌های انجام شده در سیستم مراقبت از بیماری آنفلونزای پرندگان طی 5 ماه گذشته، بدین‌وسیله به اطلاع عموم می‌رساند که به دنبال گزارش‌های دو هفته اخیر مبنی بر تلفات در حیات وحش (135 قطعه قو در دو نقطه تالاب انزلی) و مشاهدات بالینی و آزمایشگاهی (داخل و خارج کشور) آنفلونزای H5 در قوهای تلف‌شده منطقه مزبور مورد تایید آزمایشگاه مرجع بین‌المللی قرار گرفته است. در این اطلاعیه آمده است: به رغم کلیه اقدامات پیشگیرانه جهت ممانعت از اشاعه بیماری در طیور بومی، صنعتی و همچنین تامین سلامت فرآورده‌های آن در منطقه، رعایت موارد زیر ضروری است: 1- تداوم ممنوعیت شکار در کلیه زیستگاه‌های حیات وحش؛ 2- نگهداری طیور بومی در شرایط محصور شده؛ 3- تشدید اقدامات امنیتی زیستی در کلیه واحدهای پرورشی؛ 4- ممنوعیت عرضه پرندگان شکاری و خودداری از خرید و مصرف آن؛ 5- گزارش سریع هر گونه تلفات غیر عادی در پرندگان مهاجر و طیور سنتی و صنعتی وهمکاری با اکیپ‌های دامپزشکی. بر اساس اطلاعیه سازمان دامپزشکی، مصرف کلیه فرآورده‌های طیور (مرغ و تخم‌مرغ) که با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور عرضه و تحت مراقبت دامپزشکی قرار گرفته، فاقد هرگونه مخاطره انسانی می‌باشد و مصرف آن بلامانع است.

علایم بیماری آنفولانزای مرغی:

علایم بیماری آنفولانزای مرغی كه در هنگ كنگ رخ داد بسیار شدید بود و تعداد نفرات كشته شده بیش از حد معمول بود. بطور معمول بیمار دچار تب های ْ103- ْ100 فارنهایت در بالغین و حتی بیشتر در اطفال می شد. بعلاوه دارای سایر علایم نظیر سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی شدید نیز بودند. پروتئین حاصل از این ویروس قادر است كه سلولهای عضلانی را تخریب نموده و سلولهایی را كه در سطوح اپیتلیال بینی و حلق قرار دارند از بین ببرد. د

درمان بیماری آنفولانزای مرغی:

داروی ضد ویروس بنام آمانتادین و ریمانتادین وجود دارند كه می توانند از فعالیت های نسخه برداری سوشهای آنفولانزای تیپ A كه انسان و پستانداران را مبتلا می سازد، جلوگیری بعمل آورند.

 این داروها بعنوان داروهای پیش گیرنده و برای درمان بیماری آنفولانزای تیپ A مورد استفاده قرار می گیرند و برای سوش H5N1 نیر قابل استفاده است.

 بیماران باید بلافاصله بعد از شروع علایم بیماری از این داروها استفاده نمایند. با این حال اساس درمان، بر اساس درمان علامتی و محافظه کارانه است. بعنوان مثال می توان از داروهای تب بر استفاده نمود ولی باید این نكته را حتماً مدنظر داشت كه ازتركیبات سالیسیلات بدلیل احتمال بروز سندرم رای، نباید در كودكان كمتر از 8 سال استفاده نمود.

 فرد باید به مقدار بسیار زیادی نیز مصرف مایعات داشته باشد. برای پیشگیری اگر چه می توان از داروهای ضد ویروسی استفاده نمود ولی باید گروههای با ریسك بالا را از طریق واكسیناسیون مورد پروفیلاكسی قرار داد. در حقیقت واكسن هم می تواند شدت بیماری را كاهش دهد و هم می تواند در كنترل طغیانهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

جلوگیری ازشیوع آنفولانزای مرغی

 علاوه بر اقدامات مذكور در مورد آنفولانزای مرغی آنچه باید مدنظر باشد، مسأله وجود مخازن ویروس یعنی پرندگان می باشد. اگر چه حذف تمامی مخازن ویروس یعنی مرغها و پرندگان غیرممكن است ولی افزایش سطح بهداشتی در مرغداری ها و كاهش تراكم جمعیت پرندگان در این مكانها می تواند به كنترل بیشتر بیماری كمك كند.

رویكرد دیگر آن است كه تمامی مرغها واكسینه شوند. این كار در مكزیك با موفقیت انجام گرفت

آنفولانزای مرغی در پشت دروازهای ایران

. آنفولانزای مرغی در پشت دروازهای ایران آنفولانزای مرغی در شهر وان در شرق تركیه سومین قربانی خود را گرفت. به گزارش بی‌بی‌سی ،‌ دختر یازده ساله‌ای كه پیشتر برادر و خواهر خود را از دست داده بود ، به آنها پیوست و به این ترتیب شمار تلفات ناشی از آنفولانزای مرغی در این كشور را به عدد 3 افزایش داد.

یك هفته پیش چهار فرزند از یك خانواده با علایم آنفولانزای مرغی و در حالی كه وضعیت وخیمی داشتند در بیمارستان شهر وان بستری شدند.

اگرچه مسوولان بیمارستان و سپس مقامات بهداشتی این كشور سعی فراوانی در پنهان كردن علت بیماری و سپس مرگ این كودكان كردند اما سرانجام مجبور شدند اعتراف كنند كه علت بیماری و مرگ آنها آنفولانزای مرغی بوده است</span>. مقامات بهداشتی تركیه اعلام كردند كه این اولین نمونه از ابتلا به آنفولانزای مرغی در این كشور است.

حالا از چهار كودك 11 تا 15 ساله‌ای كه از یك خانواده در این بیمارستان بستری بودند تنها یك نفر باقی مانده و حال او نیز وخیم گزارش شده است.

تعداد قربانیان آنفولانزای مرغی

گفتنی است موارد جهانی آنفولانزا در سالهای 1918 ، 1957 و 1968 در دنیا ، منجر به از بین رفتن بیش از میلیون ها انسان در سراسر دنیا شد. منشا این آنفولانزا در كشور اسپانیا بوده است.

آنفولانزای مرغی تاكنون جان 70 نفر را در آسیا گرفته است و حالا این نگرانی وجود دارد كه مبادا این ویروس خطرناك از طریق تركیه به اروپا راه پیدا كند.از طرفی بیم آن می رود چون شهر وان ترکیه در نزدیکی مرز ایران واقع است این بیماری نیز به کشور مانفوذ کند

. آنفولانزای مرغی در ایران دیده نشده است دکتر " علی اکبر ولایتی "‌رئیس انجمن بیماریهای عفونی و گرمسیری ایران ، در مصاحبه با خبرنگار ایسنا تاکید کرد : مورد اثبات شده آنفولانزای مرغی تاکنون در ایران مشاهده نشده است. وی در اظهارات خود مبنی بر ابتلای انسان به این ویروس در شرایط خاص ، تصریح کرد :‌ ویروس آنفولانزای مرغی در بدن انسان گیرنده ای ندارد. تنها در صورت جهش در ساختمان ویروس ، ورود آن به بدن خوک و تلفیق شکل مرغی و انسانی ویروس ، انسان، مبتلا به آنفولانزای مرغی می‌شود. دکتر " ولایتی " ادامه داد : این ویروس از انسان به انسان منتقل نمی شود اما شخصی که مبتلا به نوع انسانی ویروس است ،‌ شانس بیشتری برای ابتلا به آنفولانزای مرغی دارد.

 

آغاز شیوع آنفولانزای مرغی در جهان

در سال 1961 نوع خاصی از آنفولانزای تیپ A در پرندگان موجود در آفریقای جنوبی شناسایی شد. این بیماری برای مرغها بسیار خطرناك ولی برای انسان بی خطر بود. آنفولانزای مرغی انسانها را مبتلا نمی ساخت یا شاید اینطور تصور می شد.

در ماه May سال 1997 پزشكان و ویروس شناسان شاهد بروز یك طغیان آنفولانزایی بودند كه خاطرات مربوط به اپیدمی آنفولانزای سال 1918 را در ذهن آنها تداعی می كرد. این بیماری جدید از آنفولانزای تیپ A بود و آنفولانزای مرغی یا آنفولانزای هنگ كنگی نام گرفت.

اولین بیمار مبتلایی كه در اثر این بیماری فوت كرد یك كودك سه ساله بود. نكته عجیبی كه همه دانشمندان ویروس شناس و پزشكان را متعجب ساخته بود، آن بود كه ویروس در این كودك منجر به بروز بیماری شده است كه قبلاً تصور می شد فقط پرندگان را مبتلا می سازد.

اولین قربانی آنفولانزای مرغی در تاریخ

در طول تاریخ بشری تا آن زمان هنوز چنین ویروسی از بدن انسان جدا نشده بود. این ویروس 15 نفر را مبتلا ساخت و آنها را كشت. اولین انسانی كه بدلیل آنفولانزای مرغی جان باخت دارای تماس مستقیم با مرغها بود و بنابراین انتقال از مرغ به انسان قطعی است.

آنفولانزای مرغی و انسان

آنفولانزای مرغی ماكیان را مبتلا می‌كند و عامل مولد آن ویروسی است كه با ساختار فیزیكی پرندگان سازگار شده است. با وجود اینكه این بیماری مخصوص ماكیان است، اما در سالهای اخیر ظاهرا این ویروس به گونه‌های دیگر جانداران نیز منتقل شده و موجب ابتلای انسان‌ها به این بیماری شده است. در مقابل، ویروس آنفولانزای فصلی بویژه با بدن انسان سازگار می‌شود. بر خلاف آنفولانزای مرغی، آنفولانزای فصلی به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و هر ساله جان صدها هزار تن را می‌گیرد.

 طبق گزارشها و آمارهای به دست آمده، از آخرین پژوهش‌ها، تا كنون 50 تن به بیماری آنفولانزای مرغی مبتلا شده‌اند كه حدود 80 درصد آنها جان باختند و تقریبا تمام آنها از منطقه جنوب شرق آسیا و خاور میانه بوده‌اند.

انتقال بیماری آنفولانزای مرغی

 این ویروس اغلب در فضولات پرندگان یافت می‌شوند و مرغدارانی كه این ویروس را تنفس می‌كنند به آن مبتلا می‌شوند. انتقال بیماری از انسان به انسان بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد. آنچه این بیماری را برای انسان خطرناك می‌كند، اینست كه ویروس آن به شكلی دچار جهش ژنتیكی و تغییر رفتار شود كه بتواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود. در نتیجه این امر، شیوع بیماری بسیار گسترده خواهد شد. خطرناكتر از این وضعیت آنست كه ویروس مرغی بتواند فردی را آلوده كند كه همزمان به بیماری آنفولانزای انسانی مبتلاست.

 در صورتی كه ژن‌های ویروس‌های مرغی و انسانی در این شرایط با یكدیگر تركیب شوند ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و در نتیجه یك آنفولانزای عالم‌گیر شایع خواهد شد. تقریبا هیچ فردی به طور طبیعی در برابر ویروس جدید مصونیت نخواهد داشت. در حالی كه این ویروس می‌تواند ظرف 6 ماه به همه مناطق جهان برسد. هیچ كس نمی‌داند ما چقدر به زمان این اپیدمی احتمالی جهانی نزدیك هستیم، اما بسیاری از دانشمندان می‌گویند كه ما به این نقطه خواهیم رسید، چرا كه به نظر می‌رسد همه‌گیری آنفولانزا در سیكل‌های 25 ساله به وقوع می‌پیوندند و آخرین دوره آن در سال 1968 بوده است.

آنفونزای مرغی در حیوانات

آنچه نگرانی‌ها را در این اواخر بیشتر كرده اینست كه آنفولانزای مرغی آلوده كردن پستانداران را از جمله پلنگ‌ها و ببرها را آغاز كرده است. یك بررسی اخیر آزمایشگاهی نشان داد كه ویروس آنفولانزای مرغی می‌تواند در میان گربه‌ها نیز رد و بدل شود. همچنین این ویروس توانسته اردك‌ها را بدون بروز بیماری و علائم ظاهری آن آلوده كند. این امر خطر آلودگی مرغداران را افزایش می‌دهد.

در مورد علائم بیماری آنفونزای مرغی

در مورد علائم بیماری باید یادآور شد كه ابتدا با یك تب خفیف، سردرد و درد مفاصل آغاز می‌شود. تب بیمار ممكنست به مدت یك روز فروكش كند. بیمار به سختی تنفس می‌كند و به تدریج سرفه‌ها آغاز می‌شود. همزمان با كم رسیدن اكسیژن به مغز در اثر اشكال در تنفس حالت كما و مرگ به همراه خواهد داشت. از آنجا كه علائم آنفولانزای مرغی بسیار مشابه آنفولانزای معمولی است، خطر آن اینست كه ممكنست پزشكان نتوانند تفاوت آنها را تشخیص دهند.

 اما در صورتی كه این بیماری ظرف 48 ساعت تشخیص داده شود و بیمار تحت درمان خاص بیماری مانند مصرف داروی ضد ویروسی Tamiflu قرار گیرد، بیمار معمولا بهبودی كامل بدست می‌آورد.

انهدام اجساد جانواران آلوده به آنفلونزای مرغی

 تا كنون به منظور توقف این بیماری میلیون‌ها مرغ، جوجه و اردك در كشورهای آلوده شده آسیایی به منظور كاهش خطر ابتلا در میان پرندگان و انسان‌های سالم، كشتار شده‌اند. نجات و پاكسازی در مناطق مستعد و آسیب‌پذیر مانند مرغداری‌ها و مزارع افزایش یافته است. همچنین از پزشكان خواسته شده تا نسبت به علائم بیماری در بیماران كنجكاوتر بوده و آنها را تحت كنترل دقیق داشته باشند. با این حال سازمان جهانی بهداشت هشدار داده كه اگر در حال حاضر این بیماری شایع شود، هیچ كشوری برای مقابله با آن چه به لحاظ دارویی و چه به لحاظ واكسینه كردن آماده نیست.

امكان انتقال بیماری از راه خوردن گوشت مرغ آلوده وجود ندارد

 امكان انتقال بیماری از راه خوردن گوشت مرغ آلوده وجود ندارد اما این در صورتی است كه گوشت كاملا پخته شده و خام نباشد این امكان وجود خواهد داشت.

تهیه واكسن آنفولانزای مرغی

در زمینه تهیه واكسن این بیماری لازم به ذكرست كه دانشمندان در مراحل بسیار اولیه از آزمایش یك واكسن آزمایشی علیه زنجیره H5N1 از آنفولانزای مرغی هستند كه در آسیا در حال گردش است. اگر یك حالت عالم‌گیر از این زنجیره در سال آینده و سالهای

مطالب مرتبط با: وبلاگ فناوری اطلاعات یزد ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic