وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت دوم)
چهارشنبه سوم اسفند 1384 ساعت 07:02 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: م . م .ت /۳/ | ( نظرات )

مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت دوم) خوب شاید تعجب کنید و شاید هم برایتان سوال باشد، آنفولانزای مرغی و وبلاگ فن آوری اطلاعات چه ارتباطی دارد  اصلا مقاله  همه چیز درمورد آنفولانزای حاد مرغی و آنفولانزای نوع دیگر بدانیم در مباحث فن آوری اطلاعات جایگاه دارد ، بیشک فقط بحث ارسال اطلاعات و اطلاع رسانی دغدغه ماست

به خصوص اینکه بر اساس خبر موثق، یك مورد مرگ بر اساس آنفولانزای مرغی در ایران مشاهده شده است و اطلاع‌رسانی در این مورد نیز بسیار اندك است، متن ذیل را به دقت مطالعه كنید و از خوردن مرغ به صورت جوجه‌كباب یا سوخاری و تخم مرغ نیمرو كه امكان  نیم‌پز بودن آنها وجود دارد، جداً خودداری كنید:

برای رفع وجود احتمالی ویروس آنفلوآنزای پرندگان، باید غذاهای حاوی گوشت ماكیان رابا۷۰درجه سانتیگراد و حداقل به  مدت۳۰ دقیقه .........

مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت دوم)

آنفولانزای مرغی ماكیان را مبتلا می‌كند و عامل مولد آن ویروسی است كه با مرور کنیم و بیشتر بدانیم :همه چیز در مورد بیماری و ویروس آنفولانزای مرغی (قسمت دوم) ساختار فیزیكی پرندگان سازگار شده است. با وجود اینكه این بیماری مخصوص ماكیان است، اما در سالهای اخیر ظاهرا این ویروس به گونه‌های دیگر جانداران نیز منتقل شده و موجب ابتلای انسان‌ها به این بیماری شده است. در مقابل، ویروس آنفولانزای فصلی بویژه با بدن انسان سازگار می‌شود. بر خلاف آنفولانزای مرغی، آنفولانزای فصلی به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و هر ساله جان صدها هزار تن را می‌گیرد.

توصیه های ایمنی در مورد آنفلانزای مرغی

برای رفع وجود احتمالی ویروس آنفلوآنزای پرندگان، باید غذاهای حاوی گوشت ماكیان رابا۷۰درجه سانتیگراد و حداقل به  مدت۳۰ دقیقه طبخ كنید. و برای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای پرندگان از مصرف تخم‌مرغ نیم‌پز و خام نیز پرهیز شود. همچنین در صورت دیدن پرنده تلف شده درمحل زندگی خود، بلافاصله آن را به نزدیكترین مركز بهداشتی درمانی و یاخانه بهداشت اطلاع دهید

ویروس آنفولانزای مرغی در میان حیوانات

یك بررسی اخیر آزمایشگاهی نشان داده ویروس آنفولانزای مرغی می‌تواند در میان گربه‌ها نیز رد و بدل شود. همچنین این ویروس توانسته اردك‌ها را بدون بروز بیماری و علائم ظاهری آن آلوده كند.
این امر خطر آلودگی مرغداران را افزایش می‌دهد.

در مورد علائم بیماری آنفولانزای مرغی

در مورد علائم بیماری باید یادآور شد كه ابتدا با یك تب خفیف، سردرد و درد مفاصل آغاز می‌شود.

تب بیمار ممكنست به مدت یك روز فروكش كند. بیمار به سختی تنفس می‌كند و به تدریج سرفه‌ها آغاز می‌شود. همزمان با كم رسیدن اكسیژن به مغز در اثر اشكال در تنفس حالت كما و مرگ به همراه خواهد داشت. از آنجا كه علائم آنفولانزای مرغی بسیار مشابه آنفولانزای معمولی است، خطر آن اینست كه ممكنست پزشكان نتوانند تفاوت آنها را تشخیص دهند.

درمان بیماری آنفولانزای مرغی

اما در صورتی كه این بیماری ظرف 48 ساعت تشخیص داده شود و بیمار تحت درمان خاص بیماری مانند مصرف داروی ضد ویروسی Tamiflu قرار گیرد، بیمار معمولا بهبودی كامل بدست می‌آورد.

تا كنون به منظور توقف این بیماری میلیون‌ها مرغ، جوجه و اردك در كشورهای آلوده شده آسیایی  و تركیه به منظور كاهش خطر ابتلا در میان پرندگان و انسان‌های سالم، كشتار شده‌اند.

نجات و پاكسازی در مناطق مستعد و آسیب‌پذیر مانند مرغداری‌ها و مزارع افزایش یافته است.
همچنین از پزشكان خواسته شده تا نسبت به علائم بیماری در بیماران كنجكاوتر بوده و آنها را تحت كنترل دقیق داشته باشند.

هیچ کشوری آماده نیست

با این حال سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است كه اگر در حال حاضر این بیماری شایع شود، هیچ كشوری برای مقابله با آن چه به لحاظ دارویی و چه به لحاظ واكسینه كردن آماده نیست.
امكان انتقال بیماری از راه خوردن گوشت مرغ آلوده وجود ندارد اما این در صورتی است كه گوشت كاملا پخته شده و خام نباشد، در غیر اینصورت این امكان وجود خواهد داشت.

تهیه واكسن آنفولانزای مرغی

در زمینه تهیه واكسن این بیماری لازم به ذكرست كه دانشمندان در مراحل بسیار اولیه از آزمایش یك واكسن آزمایشی علیه زنجیره H5N1 از آنفولانزای مرغی هستند كه در آسیا در حال گردش است.
اگر یك حالت عالم‌گیر از این زنجیره در سال آینده و سالهای آتی بروز كند، میلیونها تن در اروپا و آمریكا و میلیاردها تن دیگر در سایر نقاط جهان به این واكسن دسترسی نخواهند داشت.
به علاوه دولت‌های هر كشور باید تصمیم بگیرند چه گروهی از جامعه برای تزریق این واكسن در اولویت قرار دارند كه این تصمیم بستگی به این دارد كه آنها بخواهند مرگ و میر احتمالی را كاهش دهند، آسیب جوامع را به حداقل برسانند و یا آسیب اقتصادی از این اپیدمی را كاهش دهند.

در خصوص یك تلاش بین‌المللی برای مقابله با این ویروس باید متذكر شد كه نوامبر سال 2004، سازمان جهانی بهداشت در یك درخواست قطعی از دولت‌ها خواست تا در جهت تولید و توزیع واكسن بیماری اقدام كنند.

ظاهرا تاكید آمریكا در این زمینه در رأس كشورهای اروپایی قرار داشته است.
هم اكنون درحدود 10 شركت در حال كار كردن بر روی تهیه واكسن این بیماری هستند و بسیار انتظار می‌رود كه در سال جاری آزمایشهای بالینی در این زمینه را آغاز كنند.
در مقایسه با سارس باید گفت آنفولانزای مرغی برخلاف سارس به صورت دوره‌ای در حال گردش است، اما سارس را می‌توان برای مدتی تحت كنترل قرار داده و شیوع آن را متوقف كرد.

ویروس آنفولانزای مرغی اغلب در فضولات پرندگان یافت می‌شوند و مرغدارانی كه این ویروس را تنفس می‌كنند به آن مبتلا می‌شوند.انتقال بیماری از انسان به انسان بسیار به ندرت اتفاق می‌افتد. آنچه این بیماری را برای انسان خطرناك می‌كند; اینست كه ویروس آن به شكلی دچار جهش ژنتیكی و تغییر رفتار شود كه بتواند از انسانی به انسان دیگر منتقل شود.

در نتیجه این امر، شیوع بیماری بسیار گسترده خواهد شد. خطرناكتر از این وضعیت آنست كه ویروس مرغی بتواند فردی را آلوده كند كه همزمان به بیماری آنفولانزای انسانی مبتلاست.

ویروس‌های مرغی و انسانی

در صورتی كه ژن‌های ویروس‌های مرغی و انسانی در این شرایط با یكدیگر تركیب شوند ویروس می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود و در نتیجه یك آنفولانزای عالم‌گیر شایع خواهد شد.

تقریبا هیچ فردی به طور طبیعی در برابر ویروس جدید مصونیت نخواهد داشت. در حالی كه این ویروس می‌تواند ظرف 6 ماه به همه مناطق جهان برسد.

هیچ كس نمی‌داند ما چقدر به زمان این اپیدمی احتمالی جهانی نزدیك هستیم، اما بسیاری از دانشمندان می‌گویند كه ما به این نقطه خواهیم رسید، چرا كه به نظر می‌رسد همه‌گیری آنفولانزا در سیكل‌های 25 ساله به وقوع می‌پیوندد و آخرین دوره آن در سال 1968 بوده است.

آنچه نگرانی‌ها را در این اواخر بیشتر كرده; اینست كه آنفولانزای مرغی آلوده كردن پستانداران از جمله پلنگ‌ها و ببرها را آغاز كرده است.

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: وبلاگ فناوری اطلاعات یزد ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات