وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آمار و ارقام متعدد، متفاوت کاربران ایرانی
یکشنبه بیست و دوم آبان 1384 ساعت 10:11 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: م . م .ت /۳/ | ( نظرات )

آمار و ارقام متعدد، متفاوت کاربران ایرانی

 

در سالهای گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخی موارد سوال برانگیزی از سوی مقامات رسمی و غیر رسمی و نهادهای بین‌المللی درباره كاربران اینترنت در ایران ارایه شده است

تعداد كاربران و ضریب نفوذ اینترنت یكی از شاخصهایی است كه در دهه اخیر برای رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است  اگاهی از امار برای دست اندرکاران اینترنت و فعالان عرصه فن آوری کشور امری الزامی و گاهی حیاتی است، حال نگاهی کوتاه به آمارها متفاوت کاربران ایران به نقل از ایرنا داریم:

آمار و ارقام متعدد، متفاوت کاربران ایرانی

 

در سالهای گذشته آمار و ارقام متعدد، متفاوت و در برخی موارد سوال برانگیزی از سوی مقامات رسمی و غیر رسمی و نهادهای بین‌المللی درباره كاربران اینترنت در ایران ارایه شده است

تعداد كاربران و ضریب نفوذ اینترنت یكی از شاخصهایی است كه در دهه اخیر برای رشد و توسعه جوامع در نظر گرفته شده است  اگاهی از امار برای دست اندرکاران اینترنت و فعالان عرصه فن آوری کشور امری الزامی و گاهی حیاتی است، حال نگاهی کوتاه به آمارها متفاوت کاربران ایران به نقل از ایرنا داریم:

خبرگزاری ایرنا در گزارش جالب توجه خود چنین اورده است : مركز آمار اینترنت جهان( (InternetWorldStatesدر فوریه  ۲۰۰۵( اواخر سال (۸۳تعداد كاربران اینترنت در ایران را حدود چهار میلیون و  ۸۰۰هزار نفر و با ضریب نفوذ هفت درصد اعلام كرد.

دفتر توسعه انسانی سازمان ملل نیز در شهریور امسال آماری را نزدیك به آمار ارایه شده توسط مركز آمار اینترنت جهان گزارش كرد.

در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل، تعداد كاربران اینترنت در ایران تا نیمه اول سال  ۸۴به ازای هر یك هزار نفر،  ۷۲نفر ( ضریب نفوذ  ۷/۲درصد ) اعلام شد كه با در نظر گرفتن جمعیت  ۷۰میلیونی‌ایران، جمعیت كاربران ایرانی حدود پنج میلیون نفر برآورد می‌شود.

این در حالی است كه وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در خرداد ماه ۱۳۸۳تعداد كاربران اینترنت در ایران را پنج میلیون نفر، در دی ماه ،۸۳ ، شش میلیون نفر ، در اردیبهشت سال ،۸۴شش میلیون و  ۷۵۰هزار نفر و در مرداد ، ۸۴بیش از هفت میلیون و  ۵۰۰هزار نفر اعلام كرده است.

توجه و دقت بیشتر به آمار ارایه شده توسط وزیر پیشین ارتباطات این سوال را در ذهن هر خواننده‌ای ایجاد می‌كند كه چگونه در طی چند ماه میلیونها كاربر به جمع كاربران ایرانی اضافه شده است؟ در این فاصله زمانی نیز آمار متفاوت دیگری توسط برخی از مقامهای رسمی كشور ایران ارایه شد.

مدیر امور ارتباطات شركت مخابرات در سال  ۸۱تعداد كاربران اینترنت در این سال را یك میلیون و  ۷۰۰هزار نفر اعلام كرد در حالیكه مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات، تعداد كاربران اینترنت در این سال را سه میلیون و  ۲۰۰هزار نفر عنوان كرده بود.

برخی مسوولان وزارت ارتباطات نیز تعداد كاربران اینترنت در سال  ۸۲را حدود پنج میلیون نفر اعلام كرده بودند در حالیكه نهادهای بین‌المللی تعداد كاربران در این سال را حدود سه میلیون نفر گزارش كردند.

ادعای بحث برانگیزی كه‌توسط برخی از مسوولان‌و نهادهای داخلی درباره تعداد كاربران اینترنت تا سال  ۸۳مطرح‌شد نیز مهر تاییدی بر آشفتگی آمار و ارقام این شاخص در كشور است.

مدیر امور ارتباطات شركت مخابرات ایران در سال  ۸۱پیش بینی كرده بود، تا پایان سال  ۸۳تعداد كاربران اینترنت در كشور به  ۱۵میلیون نفر برسد.

سازمان ملی جوانان و یكی از مشاوران وزیر سابق ارتباطات نیز با تكرار این ادعادر اوایل سال  ۸۳بحث شگفتی‌آوری را رقم زدند در حالیكه آمار ارایه شده در ماههای بعد، تحقق چنین ادعایی را كاملا رد كرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان سال  ۸۳تعداد كاربران اینترنت در ایران را حدود شش میلیون نفر اعلام كرد و گفت: تا پایان برنامه چهارم توسعه كشور(سال  ۱۳۸۸) تعداد كاربران به  ۱۵میلیون نفر می‌رسد.

این در حالی است كه معاون دفتر تحقیق و توسعه شركت فناوری اطلاعات ( ارتباطات داده‌های سابق) در اسفند سال  ۸۳در مصاحبه با ایرنا ضمن ارایه فرمول استاندارد برای تعیین تعداد كاربران اینترنت این رقم را تا پایان سال ،۸۳حدود پنج میلیون نفر و ضریب نفوذ  ۶/۵درصد اعلام كرد.

چگونگی محاسبه علمی کاربران

البته این نکته در نزد آگاهان بدیهی است که رسیدن به آماری با توجه به تعداد توسعه خطوط تلفن ، میزان حجم باندهای و خطوط اینترنت به نسبت جهانی کاری بسیار ساده است از سوی دیگر میزان فروش اکانتها و سیرویسها توسط شرکتهای وابسته ارایه خدمات نیز کاملا شفاف است به گونه ای این مراکز می بایست این آمار را ارایه نماید این نکته تاجایی می تواند محدود شود که می توان که با توجه به ثبت شماره تلفن کاربران در سیستم ها ی ای اس پی ها میزان استفاده هرکاربر را نیز معین نمود اما با این همه آمارها به دقت و با نگرش علمی اعلام نمی شود.

ایرنا درگزارش می افزاید: "هادی ملكی پرست"، " كاربر اینترنت " را فردی دانست كه به طور متوسط هفته‌ای حداقل یك بار از خدمات دیتا استفاده كند و "ضریب نفوذ اینترنت" را درصد نسبت كاربران اینترنت به كل جمعیت كشور عنوان كرد.

وی افزود: "تعداد كاربران" از حاصل ضرب عدد (TIME SLOT)۱۶در پارامترهای پهنای باند تقریبی در كشور(یك هزارمگابیت)، تعداد تلفن اختصاصی به ازای هر  ۶۴كیلو بیت (۱۰تعداد شناسه‌های كاربری( (IDبه‌ازای هر خط تلفن۱۰و تعداد كاربر به ازای هر شناسه كاربری ۳به دست می‌آید.

به گفته وی ،"تعداد نهایی كاربران" از حاصل جمع " تعداد كاربران " با  ۱۵درصد از "تعداد كاربران" ( برای درصد تقریب ) به دست می‌آید.

آخرین گزارش اتحادیه بین‌المللی مخابرات ( (ITUدرباره تعداد كاربران اینترنت كشورهای دنیا آخرین نمونه از وجود آمار متناقض درباره ایران است.

در این گزارش تعداد كاربران اینترنت در ایران در سال ،۲۰۰۵احتمالا به اشتباه ۵۵۰هزار نفر اعلام شده است در حالی‌كه این رقم در گزارش سال ۲۰۰۴ اتحادیه مخابرات، حدود چهار میلیون نفر اعلام شده بود.

بنا به گزارش سایت " آی.تی ایران "، اتحادیه بین‌المللی مخابرات اعلام كرد كه این آمار را به طور رسمی از مقامات دولتها دریافت می‌كند.

با توجه به اینكه وجود چنین آماری باعث افت شدید رتبه ایران در ضریب نفوذ اینترنت در دنیا می‌شود شایسته است مسوولان و كارشناسان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور به طور جدی نسبت به ایجاد یك مركز آمار رسمی و مورد تایید در این راستا اقدام كنند.


مطالب مرتبط با: دانش امروز - تخصصی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات