وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
تلفن اینترنتی VOIP چیست و چگونه کار میکند ، سوال که امروز بدان خواهیم پرداخت
چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1385 ساعت 02:04 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

تلفن اینترنتی VOIP چیست و چگونه کار میکند ، سوال که امروز بدان خواهیم پرداخت

در گفتار روزهای پیشین با عنوان "تلفن اینترنتی Voip روزی جایگزین خطوط ثابت تلفن و شبکه های پرخرج موبایل خواهدشد!!!" به مقوله جدید تلفن اینترنتی پرداختیم ، گرچه این سرویس هنوز در ایران راه اندازی نشده و کمتر مورد استفاده عموم است، دوستی سوال نموده بود تلفن اینترنتی چیست و چگونه کار میکند. آیا  سرویس تلفن اینترنتی از اینترنت بجای خطوط تلفنی معمولی برای ارسال صدا سود میجوید؟

ساده بگویم؛  در تلفن اینترنتی، معمولا تلفن فعلی تان را به یک جعبه کوچک وصل میکنید که شرکت تلفن اینترنتی بشما میدهد و سپس این جعبه را به خط اینترنت باند پهن تان (کابلی یا دی.اس.ال) وصل میکنید. بعد درست مانند تلفن معمولی، گوشی را برداشته و بعد از شنیدن صدای بوق نمره گیری میکنید تا با شخص مورد نظرتان صحبت کنید. با این تلفن میتوانید به هر کسی در هر کجای دنیا که تلفن دارد زنگ بزنید. در ادامه در بحث جالب فنی ، ساده و روان به تعریف و کاربردهای تلفن اینترنتی می پردازیم با ماباشید !!

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد     

»» تلفن های اینترنتی یا همان VoIP ، و دلایل مخالفت مخابرات ایران با گسترش آن  

»» تلفن اینترنتی Voip روزی جایگزین خطوط ثابت تلفن و شبکه های پرخرج موبایل خواهدشد!!!

تلفن اینترنتی چیست و چگونه کار میکند ، سوال که امروز بدان خواهیم پرداخت

تلفن اینترنتی چیست و چگونه کار میکند. آیا میدانید که سرویس تلفن اینترنتی از تلفن اینترنتی VOIP چیست و چگونه کار میکند ، سوال که امروز بدان خواهیم پرداخت اینترنت بجای خطوط تلفنی معمولی برای ارسال صدا سود میجوید؟ در تلفن اینترنتی، معمولا تلفن فعلی تان را به یک جعبه کوچک وصل میکنید که شرکت تلفن اینترنتی بشما میدهد و سپس این جعبه را به خط اینترنت باند پهن تان (کابلی یا دی.اس.ال) وصل میکنید. بعد درست مانند تلفن معمولی، گوشی را برداشته و بعد از شنیدن صدای بوق نمره گیری میکنید تا با شخص مورد نظرتان صحبت کنید. با این تلفن میتوانید به هر کسی در هر کجای دنیا که تلفن دارد زنگ بزنید. بعضی از شرکتها تلفن نرم افزاری دارند که دستگاه کامپیوتر شما را تبدیل به تلفن میکند و شما میتوانید با اتصال گوشی و دهنی به پورت یو.اس.بی کامپیوتر از آن مانند تلفن استفاده کنید.

 قطعی تلفن اینترنتی :

توجه داشته باشید که اگر به هر دلیلی اتصال اینترنتی شما قطع شود و یا برق وسایل شبکه تان قطع شود، سیستم تلفنی شما از کار خواهد افتاد. شاید بتوان مشکل قطع برق را با یک یو.پی.اس یا سیستم برق اضطراری حل کرد اما اگر سرویس دهنده اینترنت شما، مشکل داشته باشد، تلفن شما هم به مشکل خواهد افتاد.

 تلفن اینترنتی یا VOIP با استقبال گسترده ای روبرو شده است اما همیشه این سئوال برایتان مطرح است که چرا باید تلفن معمولیتان را با تلفن اینترنتی عوض کنید و دردسر اینکار را برخود هموار نمائید؟ جواب مسئله در دو مورد قیمت و قابلیت خلاصه میشود.

مشخصه تلفن اینترنتی

مهمترین مشخصه تلفن اینترنتی ارزان بودن مکالمه تا حد رایگان بودن آن برای تماس با هرجای دنیاست.  اما باز هم مانند تلفن معمولی سئوال اینجاست که کدام شرکت سرویس بهتری ارائه میکند. قابلیتهای تلفن اینترنتی از جمله موارد قابل توجه میباشد. مثلا کد منطقه یا شهرتان را میتوانید با خود به هرجا ببرید زیرا عملا در تلفن اینترنتی این کد معنایی ندارد. بعضی از سیستمها بشما امکان میدهند تا پیامهای تلفنیتان را در سیستم ایمیلتان بگیرید و مستقیما از داخل Outlook نمره گیری تلفن انجام دهید.

نقطه ضعف سیستم تلفن اینترنتی کجاست؟

اما نقطه ضعف سیستم تلفن اینترنتی کجاست؟ یکی از موارد این ضعف آنست که هنوز راه اندازی و مصرف این تلفن جدید به راحتی و سادگی تلفن معمولی نیست و دیگر آنکه کیفیت سیستم نیز متغیر است.

روشهای مختلفی در مورد نحوه کارکرد تلفن اینترنتی وجود دارد. مثلا Skype ارتباط بین دو کامپیوتر را از طریق نرم افزار برقرار میسازد در حالیکه Vonage به هر کسی با یک خط باند گسترده امکان میدهد تا از تلفن معمولی یا کامپیوتر خود برای تماس استفاده کند و فرقی نمیکند که تلفن طرف مقابل معمولی باشد یا اینترنتی. بعلاوه، شرکتها میتوانند local VOIP نصب کنند تا سیستم تلفن داخلیشان از شبکه محلی شرکت استفاده کند. وقتی این تماسها به خارج از شرکت برود بسته به انتخاب و پرداختی شرکت، میتواند از اینترنت یا خطوط تلفن معمولی استفاده کند. آنچه بین تمام این سیستمها مشترک است آنست که صدا تبدیل به بسته های دیتای دیجیتالی شده و درست مانند ایمیل روی شبکه یا اینترنت ارسال میشود. برای تماس با تلفنهای معمولی لازم است تا در جاهایی اتصال به شبکه تلفن معمولی انجام شود.

سیستمهای تلفن اینترنتی

در اغلب سیستمهای تلفن اینترنتی، تکنولوژی اینترنت اتصال بین تلفن و شرکت تلفن را برقرار میسازد. کافیست تا یک تلفن معمولی را به یک آداپتور که متصل به خط اینترنت است وصل نمائید. تماسهای شما از طریق وب به سرویس دهنده VOIP ارسال میشود. این سرویس دهنده، تماسهای شما را به سیستم تلفن منتقل مینماید. اگر طرف مقابل شما در شبکه اینترنتی باشد، این مسیر هرگز سیستم تلفن معمولی را بکار نمیگیرد.

 

مشکلات فنی تلفن اینترنتی

1- توجه داشته باشید که اگر به هر دلیلی اتصال اینترنتی شما قطع شود و یا برق وسایل شبکه تان قطع شود، سیستم تلفنی شما از کار خواهد افتاد. شاید بتوان مشکل قطع برق را با یک یو.پی.اس یا سیستم برق اضطراری حل کرد اما اگر سرویس دهنده اینترنت شما، مشکل داشته باشد، تلفن شما هم به مشکل خواهد افتاد.

2- مشکل بعدی سرویس 911 یا اورژانس است که چون تلفن اینترنتی محلی نمیباشد بنابراین گرفتن این شماره، نمیتواند شما را به اورژانس منطقه وصل کند. در این اواخر، با ثبت کردن تلفن تان برای سرویس 911 میتوانید از سرویس درست منطقه استفاده کنید. فقط یادتان باشد که باید حتما به اپراتور اورژانس بگویید که کچا هستید زیرا محلتان در سیستم اورژانس منعکس نمیشود.

3- اگر از سیستم DSL استفاده میکنید یعنی سرویس اینترنت شما از طریق خط تلفن منتقل میشود که یک شماره تلفن بدان تعلق دارد و نمیتوانید بدون قطع تلفن، این شماره را خاموش کنید اما میتوانید یک شماره جدید از سرویس دهنده تقاضا نمائید. جدیدا سرویسهای DSL بدون شماره خاص بکار گرفته میشود که بدان naked DSL میگویند.

آدرس سرویس دهنده های تلفن اینترنتی

برخی از سرویس دهنده های تلفن اینترنتی به شرح زیر هستند که برای دسترسی به آدرس اینترنتی هر یک میتوانید به سایت کامتونت و همین مقاله مراجعه نمائید:

SunRocket Internet Phone Service

AT&T CallVantage

BroadVoice

Broadvox 

iConnectHere
 Lingo
 Packet8
 Verizon VoiceWing

 Voiceglo
 Vonage 
 Zoom GlobalVillage


نرم افزار سرویسهای تلفنی اینترنتی

سرویسهای تلفنی اینترنتی با کامپیوتر و نرم افزار به شرح زیر هستند

FreeWorld Dialup

Skype 


 

تعریف  تلفن اینترنتی

یک نوع ارتباط تلفنی است که از طریق یک سرویس‌دهنده اینترنتی یا Voice Over Internet Protocol صورت می‌پذیرد. VOIP عبارت است از انتقال صوت، از طریق بسته‌های آدرس پروتکل اینترنت (IP) و اینترنت. در واقع یک مجموعه از سخت‌افزار و نرم‌افزار است که ما را قادر می‌کند تا از اینترنت به عنوان واسط انتقالی برای تماس‌های تلفنی استفاده کنیم. این روش به علت حذف مراکز تلفن راه دور از دایره تماس، از نظر هزینه بسیار به صرفه است.

وضعیت تلفن اینترنتی در ایران

در حالیكه سازمان تنظیم مقررات، مشخص شدن آخرین وضعیت ارایه خدمات تلفن اینترنتی را به تصویب آیین‌نامه جدید آن تا پایان سال  ۸۴موكول كرده است، شركتهای فعال در این زمینه همچنان در بلاتكلیفی و سردرگمی بسر می‌برند.

مدیر یك شركت ارایه‌دهنده خدمات تلفن اینترنتی VOIPبا اشاره به این موضوع اظهار داشت: بسیاری از شركتهای فعال در این زمینه از تابستان امسال تاكنون در بلاتكلیفی به سر می‌برند.

"علیرضا مشكفروش" افزود: برغم ادعای سازمان تنظیم مقررات مبنی بر تمدید مجوز تلفن اینترنتی شركتهای خصوصی، تا نهایی شدن آیین‌نامه جدید هیچ حركتی در این راستا صورت نگرفته است.

وی بااشاره به‌انتقادات وارد شده به‌آیین‌نامه ارایه خدمات تلفن بین‌المللی در ماههای گذشته تاكید كرد: با این وجود ، سازمان تنظیم مقررات همچنان بر روش و عقاید پیشین خود پافشاری می‌كند.

وی ضمن ابراز بی‌اطلاعی از تمدید نكردن مجوز شركتهای تلفن اینترنتی در ماههای اخیر تصریح كرد: هیچ برنامه‌ای برای جلوگیری از فعالیت شركتهایی كه پیش از این دارای مجوز تلفن اینترنتی بودند، وجود ندارد.

به گفته وی، اكنون حدود  ۸۰شركت دارای مجوز ارایه خدمات تلفن اینترنتی در سراسر كشور وجود دارد.

مدیروبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد     

»» تلفن های اینترنتی یا همان VoIP ، و دلایل مخالفت مخابرات ایران با گسترش آن  

»» تلفن اینترنتی Voip روزی جایگزین خطوط ثابت تلفن و شبکه های پرخرج موبایل خواهدشد!!!

»» درسی برای تقویت فن آوری اطلاعات : شبكه بی سیم نیواورلئان تنها خط زندگی

منبع :سایت کامتونت www.ComeToNet.com

در این سایت ایرانی کانادایی  مطالب ساده کامپیوتری که بیشتر مناسب یوزرهای خانگی تنظیم شده است،. درضمن مطالب بسیاری پیرامون کامپیوتر در سایت کامتونت و قسمت کامپیوتر آن وجود دارد که برای خواندن آنها میتوانید به سایت کامتونت مراجعه نمائید.

                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: مبانی شبکه کامپیوتری ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات