وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
اسپم Spam چیست ؟ آشنایی با مفهوم هرزنامه پست الکترونیکی و راههای مقابله با آن( قسمت اول )
دوشنبه بیست و هشتم فروردین 1385 ساعت 05:04 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: سردبیر الکترونیکی/۱/ | ( نظرات )

اسپم  Spam چیست؟  آشنایی با مفهوم هرزنامه پست الکترونیکی و راههای مقابله با آن (قسمت اول)

پست الکترونیکی و ایمیل امروز به عنوان جز جدایی ناپذیر دنیای اینترنت است اما این وسیله گاهی درد سر ساز می شود ، به نامه های الکترونیکی ناخواسته در صندوق پست الکترونیک ( ایمیل) خود برخورد کرده اید؟ این نامه های الکترونیکی که شامل مسایل مختلف خبری ، سیاسی ، تبلیغات و .... می باشد هرگاه توسط کاربر ناخواسته تلقی شود به هرزنامه تعبیر می شود برخلاف تصور که هرزنامه فقط نامه های در مسایل پرنو و ج . ن . س . ی تلقی می شود حتی پیام های معتبر و از منابع موثق می توانند در زمره این نوع از نامه های الکترونیکی قرار گیرند.در مجموع اسپم یا هرزنامه به نامه های الکترونیکی ناخواسته و اغواکننده ، Spam گفته می شود.

در ابتدا این گفتار در مورد کاربرد و جایگاه پست الکترونیکی درجهان آماری هیجان انگیز ارایه کردیم ودر ادامه گفتار وبلاگ فن آوری اطلاعات به منظور آشنائی بیشتر با ابعاد متفاوت نامه های الکترونیکی ناخواسته ، به برخی از اطلاعات استخراج شده در این خصوص اشاره می گردد :

 

 

اسپم  Spam چیست ؟  آشنایی با مفهوم هرزنامه پست الکترونیکی و راههای مقابله با آن ( قسمت اول )

مقدمه ای بر هرزنامه ها:

علیرغم تمامی مزایا و پتانسیل های سرویس فوق ، در چند سال اخیر و همزمان با اسپم  Spam چیست ؟  آشنایی با مفهوم هرزنامه پست الکترونیکی و راههای مقابله با آنرشد و گسترش استفاده از اینترنت ، شاهد مشکلات و مسائل جانبی در این رابطه نیز می باشیم . توزیع نامه های آلوده به ویروس ها و یا کرم ها ، ارسال و یا دریافت نامه های الکترونیکی ناخواسته که از آنان با نام Spam یاد می شود ، نمونه هائی در این زمینه می باشد . در این مقاله قصد داریم ضمن بررسی جایگاه سرویس پست الکترونیکی با مفهوم Spam ، منابع توزیع و روش های مقابله با آن ، آشنا شویم .

E-mail  بهترین گزینه ارتباطی در عصر اطلاعات

امروزه از Email به عنوان متداولترین روش ارتباطی در جهان ، استفاده می شود .

آمارهایی از پست الکترونیکی در دنیای مجازی

-روزانه سی و یک میلیارد نامه الکترونیکی بر روی اینترنت ویا شبکه های داخلی ، ارسال می گردد .

-پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۰۶ ، دو برابر گردد.

- بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Forrester ، بیش از ۳۵ درصد زمان استفاده از اینترنت به ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی ، صرف می شود.

 - 60 درصد (شصت درصد) کاربران اینترنت در طی روز ده و یا کمتر ، بیست و سه درصد بیش از بیست و صرفا" شش درصد بیش از پنجاه نامه الکترونیکی را در طی روز دریافت می کنند .

- 76% (هفتاد و هشت درصد) کاربران اینترنت در طی روز ده و یا کمتر و یازده درصد بیش از بیست نامه الکترونیکی را در طی روز ارسال می نمایند .

- 73 % (هفتاد و سه درصد) کاربران اینترنت ، حداکثر یک ساعت از زمان استفاده از اینترنت را به دریافت و یا ارسال نامه الکترونیکی ، صرف می نمایند .

- 46% ( چهل و شش درصد از استفاده کنندگان سرویس پست الکترونیکی در سال ۲۰۰۳ ، اعلام نموده اند که فضای استفاده شده آن نظیر فضای استفاده شده در سالیان گذشته است .

- 48% (چهل و هشت درصد)از استفاده کنندگان سرویس پست الکترونیکی در سال ۲۰۰۳ ، اعلام نموده اند که فضای اختصاص یافته برای آنان نسبت به سال ۲۰۰۲ ، افزایش یافته است .

- ر سال ۱۹۹۵ ، هر کاربر اینترنت ( خصوصا" کارمندان موسسات و سازمان ها ) ، در طی روز سه نامه را ارسال و در مقابل پنج نامه را دریافت نموده است .

ر سال ۲۰۰۲ ، وضعیت فوق تغییر و در مقابل ارسال بیست نامه ، سی نامه را دریافت داشته اند . پیش بینی می شود که تعداد نامه های ارسالی تا سال ۲۰۰۶ از مرز سی و یک میلیارد در یک روز به شصت میلیارد برسد .

- در صورتی که ظرفیت هر نامه الکترونیکی را معادل پنجاه و نه کیلو بایت در نظر بگیریم  روزانه حجمی معادل ۱،۸۲۹ ترابایت ( ده به توان دوازده ) و در طی یک سال ۳،۳۵ پتابایت ( ده به توان هیجده ) ، اطلاعات مبادله می گردد .

منبع آمار  : موسسه تحقیقاتی Forrester ))

اسپم  Spam چیست ؟

به نامه های الکترونیکی ناخواسته و اغواکننده ، Spam گفته می شود. بین Spam و ویروس ها ی کامپیوتری ارتباط مستقیمی وجود نداشته و حتی پیام های معتبر و از منابع موثق می توانند در زمره این نوع از نامه های الکترونیکی قرار گیرند. نامه های الکترونیکی ناخواسته معمولا" به صورت عمده ( Bulk ) ، ارسال می گردند . به منظور آشنائی بیشتر با ابعاد متفاوت نامه های الکترونیکی ناخواسته ،

آمارهایی از اسپم  Spam

 به برخی از اطلاعات استخراج شده در این خصوص اشاره می گردد :

-          نیمی از ترافیک مربوط به نامه های الکترونیکی مربوط به Spam می باشد (پیام های تجاری ، آگهی ها و سایر موارد مشابه) .

-          بر اساس بررسی انجام شده توسط موسسه تحقیقاتی Forrester ، فروشندگان کالا و خدمات در طی یک سال بیش از دویست میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته را ارسال می نمایند .

-           بر اساس بررسی انجام شده توسط یکی از بزرگترین شرکت های فیلترینگ نامه های الکترونیکی ناخواسته ، Spam بیش از چهل درصد از ترافیک نامه های الکترونیکی در اینترنت راشامل می شود .

-           سه شرکت عمده ارائه دهنده خدمات پست الکترونیکی در جهان یعنی  AOL ، مایکروسافت ، یاهو  ، بیش از دویست میلیون آدرس Email را در خود نگهداری نموده اند . مراکز فوق ، اهداف جذابی برای ارسال کنندگان نامه های الکترونیکی ناخواسته ( Spammers ) ، می باشد .

-          بر اساس اعلام شرکت AOL در ماه مارس سال ۲۰۰۳ ، بیش از یک میلیارد نامه الکترونیکی ناخواسته صرفا" در طی یک روز با استفاده از نرم افزارهای فیلترینگ ، حذف شده اند .

-           شرکت AOL اعلام نموده است که بطور متوسط در هر روز به ازای هر آدرس نامه الکترونیکی ( Account ) ، بیست و هشت نامه الکترونیکی را بلاک می نماید .هر یک از ما ممکن است در طی روز چندین نامه الکترونیکی ناخواسته را دریافت نمائیم . ( برخی کاربران تعدادی بیشتر و برخی دیگر ، تعداد کمتری ) .

یک نمونه Spam

در صورتی که دارای یک آدرس پست الکترونیکی می باشید ، همواره امکان دریافت نامه های الکترونیکی ناخواسته ، وجود خواهد داشت . فرض کنید ، پس از بررسی صندوق پستی خود با پیامی مطابق زیر برخورد نمائید :

فرض کنید که ما به شما بگوئیم که می توانید هشتاد و دو درصد ار وزن خود را صرفا" در چندین ماه ، کاهش دهید ، آیا این موضوع برای شما جالب است ؟ ما نیز امیدواریم که چنین اتفاقی بیافتد . برای آگاهی از اطلاعات بیشتر سایت ما را دیدن نمائید. پیام فوق قطعا" یک Spam می باشد . این نوع از نامه های الکترونیکی بدون شک رنج آور و در صورتی که تعداد آنان زیاد باشد ، مشکلات و مسائل خاص خود را به دنبال خواهند داشت . در صورتی که شما دارای یک آدرس پست الکترونیکی عمومی می باشید ، ممکن است صدها پیام ناخواسته را با ظاهری کاملا" معقول و منطقی دریافت نمائید . حتی با استفاده از فیلترهای مناسبی که ممکن است استفاده شود ، امکان دریافت اینچنین نامه های الکترونیکی ناخواسته ای وجود خواهد داشت . در برخی موارد ممکن است برنامه های فیلتر باعث حذف نامه های الکترونیکی گردند که تمایل به دریافت آنان را داشته باشیم

منبع نامه های الکترونیکی ناخواسته )هرزنامه ها)

شاید تاکنون این سوال برای شما مطرح شده باشد که منبع ارسال این همه نامه الکترونیکی ناخواسته کجا بوده و فرستندگان این نوع از نامه های الکترونیکی چه اهدافی را دنبال می نمایند ؟ آیا روشی برای مقابله و توقف آنان وجود دارد ؟ در ادامه سعی خواهیم کرد به سوالات فوق ، پاسخ دهیم .

ابعاد مخرب نامه های الکترونیکی ناخواسته Spam ها

 Spam از جمله مسائل و مشکلاتی است که دامنه آن گریبانگیر تمامی افرادیکه دارای آدرس پست الکترونیکی می باشند ، می گردد.بر اساس تحقیقات انجام شده در رابطه با ابعاد متفاوت این نوع از نامه های الکترونیکی که در Business Week magazine ، منتشر شده است ، به موارد جالب زیر برخورد می نمائیم :

-          تنها درطی یک روز در سال ۲۰۰۳ ، یکی از عظیم ترین ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ( AOL ) ، بیش از دو میلیارد پیام ناخواسته را بلاک نموده است .

-           شرکت مایکروسافت که دومین ارائه دهنده سرویس اینترنت MSN و سرویس hotmail می باشد ، اظهار داشته است که بطور متوسط روزانه حدود ۴ / ۲ میلیارد پیام ناخواسته را بلاک می نماید .

-          بر اساس بررسی انجام شده در موسسه تحقیقاتی Radicati Group در ارتباط با نامه های الکترونیکی ناخواسته، بیش از چهل و پنج درصد از ۹ / ۱۰ تریلیون پیام ارسال شده در سال ۲۰۰۳ ، Spam بوده اند یکی از مسائل مرتبط با Spam و این که چرا حجم آنان تا به این اندازه زیاد می باشد به سهولت در ایجاد آنان ، برمی گردد .

چگونه یک هرزنامه یا اسپم ارسال کنیم

شما نیز می توانید به سادگی به یک ارسال کننده نامه های الکترونیکی ناخواسته تبدیل شوید .در حال حاضر ، صدها شرکت وجوددارد که لوح های فشرده شامل میلیون ها آدرس معتبر پست الکترونیکی را می فروشند . با استفاده از نرم افزاری نظیر Word ، می توان بسادگی آدرس های فوق را به خطوطی مشتمل بر یکصد آدرس در هر خط تبدیل و در ادامه با استفاده از پتانسیل همیشه جذاب Cut و Paste آنان را در فیلد TO هر برنامه معمولی نامه الکترونیکی، قرار دارد . پس از فشردن دکمه Send ، در کمتر از چندین ثانیه، صدها نامه الکترونیکی ارسال خواهد شد . سادگی در ایجاد و توزیع این نوع از نامه های الکترونیکی ، از مهمترین مسائل و مشکلات مرتبط با Spam ، است .آدرس های پست الکترونیکی ، چگونه جمع آوری می گردند ؟

میلیونها آدرس پست الکترونیکی از کجاست

شاید این سوال در ذهن شما مطرح شده باشد که یک شرکت چگونه میلیون ها آدرس پست الکترونیکی معتبر را جمع آوری تا پس از استقرار آنان بر روی CD ، امکان فروش آنان را فراهم نماید ؟ در این رابطه منابع متعددی وجود دارد :

ادامه دارد

راههای مقابله جدی با اسپم های ، این گفتار را دنبال کنیم به این موضوع خواهیم پرداخت

ادامه دارد

منبع : منابع اینترنتی !!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: هک - هکر - کراک ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات