وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
راهنما : آیا گوشی موبایل یا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم
پنجشنبه سی و یکم فروردین 1385 ساعت 03:04 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: م . م .ت /۳/ | ( نظرات )

راهنما : آیا گوشی موبایل یا  تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم

سوالمان این است، آیا گوشی تلفن همراه یاهمان موبایل واقعا مضر است ؟ ؛مدتهاست‌ درباره‌ی‌ خطر تلفن‌های‌ همراه‌ از گوشه‌ و كنار اخطارهایی‌ را می‌شنویم، اما آیا این‌ تلفن‌ها واقعا خطرناك‌ هستند؟  اما یک موضوع، شمار تلفن‌های همراه فروخته شده در سال 2003 ، بیش از 500 میلیون دستگاه برآورد شده یك سوم مردم ژاپن با تلفن همراه به شبكه اینترنت پیوسته‌اند.آمریكایی‌ها 15میلیارد ساعت از تلفن‌های همراه خود استفاده كرده‌اند و اروپاییان بیش از 113 میلیارد پیام كوتاه خدماتی برای همدیگر فرستاده‌اند. چین  220 میلیارد پیام را داشته است

‌گفتگو به وسیله تلفن همراه، در بنیان؛ نیازی است كه اربابان ابزار تولید و كسانی كه برایشان سودهای سیاسی!!!  و اقتصادی را دارند هر روز پررنگتر می کنند . در این ماجرا، افشا ضرر احتمالی گوشی همراه به ضرر کیست ؟معلوم است در ابتدا اپراتورهای ارایه دهنده رومینگ و خدمات موبایل و موازی ان  شركت‌های موتورولا، انتل ، نوكیا، سونی اریكسون ، سامسونگ ، ودافون، میكروسافت، اس.ف.ر و بویگ و بسیاری دیگر از شركت‌ها در مقیاس جهانی که ابزار و خدمات مربوط به تلفن همراه را روانه همه بخش‌های بازار می‌كنند.  پس خودتان بخوانید و قضاوت کنید ....... ] + ادامه مقاله را بخوانیم-  کلیک کنید[

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

»»دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی

»»آشنایی درمان با عارضه خشکی و  بیماری چشم درکار با کامپیوتر واینترنت ، بیماری CVS

»» ده توصیه مهم: جلوگیری از آسیب های چشمی در کار با مانیتور (صفحه نمایشگر کامپیوتر)

»» آیا هدفون سلامتی حلق و گوش کاربران را به خطر می اندازد!

»» در گرد و خاك نشسته بر روی كامپیوترها و دیگر لوازم الكترونیكی مضر هستند

»» انواع صفحه کلید کامپیوتر( کیبورد) و نکات خواندنی در مورد صفحه کلیدها

»» گفتگو با گوینده گوشی همراه ( مشترك مورد نظر در دسترس نمی باشد)

راهنما : آیا گوشی موبایل یا  تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم

آیا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ ؛مدتهاست‌ درباره‌ی‌ خطر تلفن‌های‌ همراه‌ از راهنما : آیا گوشی موبایل یا  تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم گوشه‌ و كنار اخطارهایی‌ را می‌شنویم، اما آیا این‌ تلفن‌ها واقعا خطرناك‌ هستند؟  اما قبل از جواب باید به این موضوع نگاه کرد شمار تلفن‌های همراه فروخته شده در سال 2003 ، بیش از 500 میلیون دستگاه برآورد شده یك سوم مردم ژاپن با تلفن همراه به شبكه اینترنت پیوسته‌اند.آمریكایی‌ها 15میلیارد ساعت از تلفن‌های همراه خود استفاده كرده‌اند و اروپاییان بیش از 113 میلیارد پیام كوتاه خدماتی برای همدیگر فرستاده‌اند. چین  220 میلیارد پیام را داشته است

‌گفتگو به وسیله تلفن همراه، در بنیان؛ نیازی است كه اربابان ابزار تولید و كسانی كه سودهای سیاسی و اقتصادی را دارند هر روز پررنگتر می کنند . در این ماجرا، افشا ضرر احتمالی گوشی همراه به ضرر کیست معلوم است در ابتدا اپراتورهای ارایه دهنده رومینگ و خدمات موبایل و موازی ان  شركت‌های موتورولا، انتل ، نوكیا، سونی اریكسون ، سامسونگ ، ودافون، میكروسافت، اس.ف.ر و بویگ و بسیاری دیگر از شركت‌ها در مقیاس جهانی، ابزار و خدمات مربوط به تلفن همراه را روانه همه بخش‌های بازار می‌كنند.  پس خودتان قضاوت کنید

آیا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ 

تلفن‌های‌ همراه‌ وسایل‌ ارتباطی‌ بی‌ سیم‌ هستند كه‌ از امواج‌ الكترومغناطیسی‌ برای‌ برقراری‌ ارتباط‌ بهره‌ می‌برند. این‌ امواج‌ نخستین‌ بار توسط‌ هانیریش‌ هرتز كشف‌ شدند.

امواج‌ الكترومغناطیسی، همانند هر نوع‌ موج‌ دیگر حامل‌ انرژی‌ هستند. این‌ امواج‌ عرضی‌ هستند، یعنی‌ راستای‌ نوسان‌ آنها بر جهت‌ انتشار عمود است. برای‌ انتقال‌ نیاز به‌ محیط‌ واسطه‌ نداشته‌ و می‌توانند در خلا منتشر شوند. درست‌ مثل‌ هر موج‌ دیگر، این‌ امواج‌ نیز دارای‌ مشخصه‌های‌ فركانس، دامنه‌ و طول‌ موج‌ می‌باشند. سرعت‌ آنها ثابت‌ و برابر ‌٣٠٠ هزار كیلومتر بر ثانیه‌ می‌باشد.

طیف‌ امواج‌ الكترومغناطیس‌ بسیار گسترده‌ است‌ و از امواج‌ رادیویی‌ با فركانس‌ در محدوده‌ كیلوهرتز تا گیگا هرتز كه‌ معادل‌ طول‌ موجهای‌ كیلومتری‌ تا سانتیمتری‌ است، تا پرتوهای‌ گاما كه‌ طول‌ موج‌ كمتر از ‌٠/١ نانومتر دارند گسترده‌ است.

نور مرئی‌ از امواج‌ الكترومغناطیسی‌ با طول‌ موج‌ بین‌ ‌٠/٤ تا ‌٠/٨ میكرومتر تشكیل‌ شده. دستگاههای‌ تلفن‌ همراه‌ در محدوده‌های‌ فركانسی‌ خاصی‌ از امواج‌ رادیویی‌ فعالیت‌ می‌كنند كه‌ عبارتند از ‌٨٧٢ تا ‌٩٦٠، ‌١٧١٠ تا ‌١٨٧٥ و ‌١٩٢٠ تا ‌٢١٧٠ مگاهرتز.

 امواج‌ الكترومغناطیس‌ به‌ دو دسته‌ یونیزان‌ و نایونیزان‌ تقسیم‌ می‌شوند. امواج‌ یونیزان‌ عبارتند از پرتوهای‌ فوق‌ بنفش، ایكس‌ و گاما و به‌ دلیل‌ انرژی‌ زیادی‌ كه‌ دارند می‌توانند اتمهای‌ موجود در مسیر را یونیزه‌ كنند. سایر امواج‌ از جمله‌ امواج‌ رادیویی‌ چنین‌ خاصیتی‌ را ندارند. به‌ همین‌ دلیل‌ تا مدتها تصور می‌شد امواج‌ رادیویی‌ بی‌ خطر هستند.

خطرات احتمالی

در واقع‌ خطر موجود در امواج‌ یونیزان‌ به‌ دلیل‌ اثرات‌ بیولوژیكی‌ است‌ كه‌ ایجاد می‌كنند. این‌ آسیب‌ در اثر بر هم‌ كنش‌ پرتو یونیزان‌ باDNA سلولها رخ‌ می‌دهد و در نتیجه‌ سلولها از نظر ژنتیكی‌ آسیب‌ می‌بینند كه‌ ممكن‌ است‌ آنها را از بین‌ ببرد یا در بدترین‌ حالت‌ به‌ سلولهای‌ سرطانی‌ تبدیل‌ كند و این‌ آثار یك‌ قرن‌ است‌ كه‌ شناخته‌ شده‌اند. اما تنها چند دهه‌ است‌ كه‌ آثار مخرب‌ پرتوهای‌ پرتوهای‌ نایونیزان‌ نیز شناسایی‌ شده‌ است.

تاثیر امواح تلفن همراه – موبایل

 مهمترین‌ تاثیری‌ كه‌ این‌ نوع‌ امواج‌ دارند ایجاد گرما است. اجاق‌های‌ مایكروویو كه‌ در زندگی‌ خانگی‌ بسیاری‌ از انسانها وارد شده‌اند از امواج‌ مایكروویو كه‌ از نظر طول‌ موج‌ بین‌ امواج‌ رادیویی‌ و فرو سرخ‌ قرار دارند. برای‌ گرم‌ كردن‌ غذا به‌ همین‌ شیوه‌ استفاده‌ می‌كنند. امواج‌ رادیویی‌ كه‌ از تلفن‌ همراه‌ منتشر می‌شوندنیز طول‌ موج‌ نزدیك‌ به‌ مایكروویو داشته‌ و قابلیت‌ ایجاد حرارت‌ در محیط‌ اطراف‌ خود را دارند. این‌ موضوع‌ باعث‌ می‌شود وقتی‌ از این‌ تلفن‌ها استفاده‌ شود، درجه‌ حرارت‌ بخشی‌ از مغز كه‌ در مجاورت‌ آنها قرار دارد اندكی‌ بالا رود.

 این‌ امواج‌ آثاری‌ از نوع‌ مغناطیسی‌ نیز دارند. وقتی‌ سلولهای‌ بدن‌ انسان‌ در عرض‌ امواج‌ الكترومغناطیسی‌ قرار بگیرند، در غشاء آنها تغییراتی‌ رخ‌ می‌دهد. غشاء سلول‌ دارای‌ دریچه‌های‌ بسیار كوچك‌ نانومتری‌ است‌ كه‌ از جنس‌ مولكولهای‌ پروتئین‌ هستند. فعالیتهای‌ سلولی‌ كه‌ شامل‌ ورود و خروج‌ مواد باشند از طریق‌ این‌ دریچه‌ها انجام‌ می‌شوند. بعضی‌ از این‌ دریچه‌ها به‌ صورت‌ الكتریكی‌ تحریك‌ می‌شوند تا باز یا بسته‌ شوند.

امواج‌ الكترومغناطیسی‌ می‌توانند در بدن‌ انسان‌ میدانهای‌ الكتریكی‌ تولید كنند. این‌ میدانها روی‌ دریچه‌های‌ غشاء سلول‌ تاثیر گذاشته‌ و باعث‌ تداخل‌ در عملكرد آنها می‌شوند.

هنوز خطرزا بودن‌ امواج‌ تلفن‌های‌ همراه‌ به‌ اثبات‌ نرسیده !!!

 با این‌ حال‌ هنوز خطرزا بودن‌ امواج‌ تلفن‌های‌ همراه‌ به‌ اثبات‌ نرسیده‌ است. شدت‌ میدان‌ تولید شده‌ توسط‌ این‌ دستگاه‌ كم‌ است‌ و ثابت‌ نشده‌ كه‌ حرارت‌ تولید شده‌ آن‌ در سطح‌ خطرناك‌ باشد، گرچه‌ قابل‌ اندازه‌گیری‌ است.

میدانهای‌ الكتریكی‌ نیز وضعیت‌ مشابهی‌ دارند؛ با اینكه‌ به‌ وضوح‌ در بدن‌ ایجاد می‌شوند، اما شدت‌ پایینی‌ دارند و نمی‌توان‌ به‌طور قطع‌ آسیب‌ را به‌ آنها نسبت‌ داد.

آماری نیست که نیست

 بررسی‌هایی‌ كه‌ تاكنون‌ انجام‌ شده‌ نیز رابطه‌ آماری‌ معنی‌ داری‌ بین‌ استفاده‌ از تلفن‌ همراه‌ و بیماری‌ خاصی‌ را در انسان‌ نشان‌ نداده‌ است. با این‌ وجود تاثیر امواج‌ تلفن‌ همراه‌ روی‌ موجودات‌ دیگری‌ از جمله‌ كرم‌ها به‌ اثبات‌ رسیده‌ است. بنابراین‌ هنوز به‌ هیچ‌ وجه‌ نمی‌توان‌ این‌ امواج‌ را بی‌ خطر اعلام‌ كرد. به‌ همین‌ دلیل‌ انجام‌ اقدامات‌ پیشگیرانه‌ ضروری‌ است. استفاده‌ از گوشی‌های‌ كم‌ تشعشع‌ و هندفری‌ می‌تواند امواج‌ دریافتی‌ را تا ‌٩٥ درصد كاهش‌ دهد. هرچند استفاده‌ از هندفری، به‌ دلیل‌ متمركز كردن‌ امواج‌ ممكن‌ است‌ خطر را به‌ شكلی‌ دیگر ایجاد كند.

در محاصره‌ امواج‌ الكترومغناطیس‌

به‌ هر حال، انسان‌ امروزین‌ خود را در محاصره‌ امواج‌ الكترومغناطیس‌ قرار داده‌ و حلقه‌ محاصره‌ را روز به‌ روز گرد خود تنگ‌تر می‌كند. تا وقتی‌ بی‌ خطر بودن‌ تلفن‌های‌ همراه‌ اثبات‌ نشود، بایستی‌ با احتیاط‌ از آن‌ها استفاده‌ كرد.

 توصیه‌های‌ ایمنی‌ را جدی‌ بگیرید!

سوتیتر: تلفن‌های‌ همراه‌ از امواج‌ رادیویی‌ كوتاه‌ برای‌ ارتباط‌ استفاده‌ می‌كنند. بی‌ خطر بودن‌ این‌ امواج‌ برای‌ انسان‌ همواره‌ مورد تردید قرار گرفته‌ است. گرچه‌ هنوز آسیب‌ زا بودن‌ آنها به‌ اثبات‌ نرسیده‌ است، اما كاهش‌ استفاده‌ از تلفن‌ همراه‌ خطر آسیب‌ احتمالی‌ را به‌ حداقل‌ می‌رساند.

منبع :  آژانس خبری اطلاعات وارتباطات ایران

توضیح :

در ابتدای گفتار به آمار و ارقامی اشاره شد که شاید برای خوانندگان جالب توجه است به همین منظور قسمت کاملتری از منبع مذکور و آدرس دو گفتار را در ادامه ذکر کردیم تا با آمار بیشتر مأنوس شوید.

سیستم‏های تلفن هم‌راه - موبایل

سیستم تلفن همراه در ایران از نسل دوم و از نوع سیستم GSM می‌باشد. بر اساس آمار موجود تعداد تلفن هم‌راه واگذار شده در ایران از سوی شرکت مخابرات ایران تا پایان سال ۱۳۸۰ حدود ۸/۱ میلیون خط و در ابتدای سال جاری (۱۳۸۳) برابر با ۴/۳ میلیون خط می‌باشد. بدین ترتیب در طی دو سال تعداد خطوط تلفن هم‌راه تقریباً دو برابر شده و ضریب نفوذ تلفن هم‌راه در ایران به ۲/۵% افزایش یافته است. بر اساس برنامه پنج‌ ساله چهارم توسعه تا سال ۲۰۱۰ میلادی ضریب نفوذ تلفن هم‌راه کشور به ۳۵% خواهد رسید.

در این میان بخش خصوصی عهده‌دار تأمین ۵ میلیون خط خواهد بود. توسعه سریع شبکه تلفن هم‌راه باعث شده تا کیفیت خدمت‌دهی این شبکه کاهش یابد. در همین راستا برای افزایش کیفیت این شبکه برنامه‏های مختلفی در دست اجرا است.

برای مطالعه کامل آمار و رقم ها مقاله ای در این خصوص با عنوان" گزارش جامع از آخرین وضعیت کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در ایران (قسمت اول)( کلیک کنید) " را با هم مطالعه کنیم

شمار تلفن‌های همراه در جهان

شمار تلفن‌های همراه فروخته شده در سال 2003 ، بیش از 500 میلیون دستگاه برآورد شده است. در همین سال ، ‌یك سوم مردم ژاپن با تلفن همراه به شبكه اینترنت پیوسته‌اند.

آمریكایی‌ها 15میلیارد ساعت از تلفن‌های همراه خود استفاده كرده‌اند و اروپاییان بیش از 113 میلیارد پیام كوتاه خدماتی برای همدیگر فرستاده‌اند.

چین با 220 میلیارد پیام، در ورای همه اینان جای می‌گیرد. مانند بسیاری دیگر از تولیدات جهان امروزی ، ‌گفتگو به وسیله تلفن همراه، در بنیان خود نیازی است كه اربابان ابزار تولید و كسانی كه سودهای سیاسی در گسترش فردگرایی دارند ، آفریده‌اند. در این ماجرا، ‌این عرضه است كه تعیین كننده است نه تقاضا.

شركت‌های موتورولا، انتل ، نوكیا، سونی اریكسون ، سامسونگ ، ودافون، میكروسافت، اس.ف.ر و بویگ و بسیاری دیگر از شركت‌ها در مقیاس جهانی، ابزار و خدمات مربوط به تلفن همراه را روانه همه بخش‌های بازار می‌كنند.

برای مطالعه کامل آمار و رقم ها جهانی مقاله ای در این خصوص با عنوان" دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی (قسمت اول ) (کلیک کنید) " را با هم مطالعه کنیم

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

»»دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی (قسمت اول)

»» ده توصیه مهم: جلوگیری از آسیب های چشمی در کار با مانیتور (صفحه نمایشگر کامپیوتر)

»» آیا هدفون سلامتی حلق و گوش کاربران را به خطر می اندازد!

»» در گرد و خاك نشسته بر روی كامپیوترها و دیگر لوازم الكترونیكی مضر هستند

»» انواع صفحه کلید کامپیوتر( کیبورد) و نکات خواندنی در مورد صفحه کلیدها

»» با نکاتی در مورد چگونگی خرید یک کامپیوتر (رایانه ) و موارد نگهداری آن بیشتر آشنا شویم

»» آشنایی با استرسهای‌ دیجیتالی بر اثر كاركردن‌ با رایانه‌ علل‌ استرسها و راه مقابله با آن

»» گفتگو با گوینده گوشی همراه ( مشترك مورد نظر در دسترس نمی باشد)

دیگر مقاله ها  در  وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

»» موارد رایج استفاده از اس ام اس SMS  در جهان و روشهایی بهینه سازی استفاده از SMS

»» وضعیت پیش روی تلفن همراه – موبایل در کشور و واگذاری سیم کارتها در سال جدید
»» دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی (قسمت دوم)
»» دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی (قسمت اول )
»» در صورت نارضایتی از دریافت SMSهای تبلیغاتی با 09990 تماس بگیرید
»» گزارش جامع از آخرین وضعیت کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در ایران (قسمت سوم)
»» گزارش جامع از آخرین وضعیت کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در ایران (قسمت اول)
»» آمارهای تلفن همراه - موبایل در کشور ایران و جزییات مربوط به تعرفه های مبلغ ثبت نام جدید
»» موارد رایج استفاده از اس ام اس SMS در جهان و روشهایی بهینه سازی استفاده از SMS
»» نیم نگاهی به وضعیت حضورتلفن‌همراه )موبایل ) در ایران از آغاز تا امروز
»» گفتگو اختصاصی: رامین علیپور مخترع ایرانی نخستین شارژر بی‌سیم تلفن همراه در جهان
»» تعرفه‌های تلفن همراه و چگونگی محاسبه آنها
»» ساخت نخستین شارژر بی‌سیم تلفن توسط یک جوان ایرانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: سلامت الکترونیکی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic