وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
راهنما : آشنایی با قطعات جانبی کامپیوتر ( رایانه ) ؛ ماوس Mouse یا موش واره
دوشنبه چهارم اردیبهشت 1385 ساعت 07:04 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مدیر وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد - م . تقوایی زحمتكش | ( نظرات )

راهنما : آشنایی با  قطعات جانبی کامپیوتر ( رایانه ) ؛ ماوس  Mouse یا موش واره

هر وسیله ای كه خارج از واحد سیستم ( Case ) قرار داشته باشد وسیله جانبی نامیده میشود. در اغلب سیستم های كامپیوتری ، سه وسیله جانبی ضروری موسوم به ماوس  Mouse صفحه كلید (Keyboard) ، و صفحه نمایش (Monitor) وجود دارد. به منظور آشنایی بیشتر با کامپیوتر یا همان رایانه ، در سلسله گفتار آینده در هفته های آتی به معرفی قطعات کامپیوتر، تاریخچه و عمکرد و کارکرد؛ طریقه مناسب بهره گیری از قطعات   می پردازیم .

 در این گفتار وبلاگ فن آوری اطلاعات به سراغ موش واره می رویم ، قطعه جانبی موس که با تمام سادگی نقش مهمی در کارکرد آسان و سهل با رایانه دارد؛ تاریخچه و عملکرد موس ؛ انواع موس های رایج، طریقه استفاده مطلوب از موس و در نهایت توصیه پزشکی در استفاده بهینه از موس را باهم مرور می کنیم............. (+ادامه مقاله را بخوانیم-  کلیک کنید)...............

 

موش واره  یا ماوس Mouse

براساس شواهد تاریخی معلوم است که استفاده از موس در كامپیوتراز سال راهنما : آشنایی با  قطعات جانبی کامپیوتر ( رایانه ) ؛ ماوس  Mouse یا موش واره۱۹۸۴ و همزمان با معرفی مكینتاش آغا گردید . با عرضه موس ، كاربران قادر به استفاده از سیستم و نرم افزارهای مورد نظر خود با سهولت بیشتری شدند. امروزه موس دارای جایگاه خاص خود است . موس قادر به تشخیص حركت و كلیك بوده و پس از تشخیص لازم ، اطلاعات مورد نیاز برای كامپیوتر ارسال تا عملیات لازم انجام گیرد.  این دستگاه کوچک ، ساده و با کلیک های کم آنقدر مهم و حیاتی است که کار با سیستم عاملها با اینترفیس یا همان رابط کاربر گرافیکی محال یا مشکل است تنها کافی است لحظه کار خود را سیستم عامل فرضی خود یعنی ویندر ایکس پی WinXp   بدون موس آزمایش کنید!!!!

روند شكل گیری موس -  تاریخچه

درسیستم های اولیه نیازی به استفاده از موس احساس نمی گردید، چون كامپیوترهای آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تله تایپ و یا كارت پانج برای ورود اطلاعات بودند. ترمینال های متنی اولیه، چیزی بیشتر از یك تله تایپ شبیه سازی شده نبودند ( استفاده از صفحه نمایشگر در عوض كاغذ ).

چندین سال طول كشید تا كلیدهای پیكانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند( اواخر ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ ) .

 ادیتورهای تمام صفحه اولین چیزی بودند كه از قابلیت های واقعی كلیدهای پیكانی استفاده كردند. مداد های نوری برای سالیان زیادی بر روی ماشین های متفاوت ، بعنوان یك دستگاه اشاره ای استفاده می گردیدند

ژویستیک یا  Joysticks  و دستگاه هائی دیگر در این خصوص در سال ۱۹۷۰ رایج شده بودند. زمانیكه موس بهمراه كامپیوترهای مكینتاش ارائه گردید یك موفقیت بزرگ بدست آمده بود.

توضیح اینکه قلم های نوری مانند قلم معمولی بوده اند که با سیم و برخی بدون سیم به کیس و سیستم کامپیوتر متصل می شدند شاید کاربران قدیمی این فرصت را داشته اند که یک بار کار را با قلم نوری آزمایش کنند قلمی که براساس اپتیک و بازتاب نور بر صفحه پاد کار موس امروزی را تاحدی امکان می ساخت اما امروزه به فراموشی سپرده شده است.

عملكرد موس

عملكرد موس كاملا" طبیعی بود. قیمت موس ارزان و فضای زیادی را اشغال نمی كرد. همزمان با حمایت سیستم های عامل از موس ، استفاده از موس رشد بیشتری پیدا كرد. زمانیكه ویندوز ۳/۱ از یك رابط گرافیكی بعنوان استاندارد استفاده كرد، موس بعنوان یك وسیله و اینترفیس بین انسان - كامپیوتر، جایگاه خاص خود را كسب نمود.

ماوس ، ابزاری ورودی است كه به كاربر اجازه میدهد به اقلام موجود بر روی صفحه تصویر اشاره و آنها را انتخاب كند. ساختار اصلی ماوس متشكل از یك وسیله كوچك كه در دست جای میگیرد و چند دكمه مسطح روی آن است. زیر ماوس یك بخش جهت یاب ( معمولاً گوی ) قرار دارد. كل این مجموعه نیز به وسیله سیمی به كامپیوتر متصل میشود. با حركت ماوس توسط كاربر اشاره گر ماوس بر روی صفحه تصویر ، به طور همزمان به همان سمت حركت میكند. اولین ماوس توسط دكتر داوگ انگلبرت در سال ۱۹۶۴ اختراع شد.

انواع موس ها رایج

1-      موس های توپی ( توپ دار)

2-      موس لیزی – اپتیک

موس توپدار

موس هایی هستند که در داخل محفظه خود گوی شکلی وجود دارد که با حرکت موس ، گوی در داخل محفظه چرخیده و باعث ارسال پیام حرکت به چپ یا بالا و پایین می شود در نتیجه کرسر (Cursor) را روی صفحه حرکت میدهد.

چنین بنظر میرسد که دوران موش (ماوس) کامپیوتری چرخدار یا توپدار به پایان خود نزدیک میشود. آینده پیش روی موش نوری قرار دارد.

موس نوری - اپیتیک  Optical Mous

امروزه بیشتر کاربران کامپیوتر از موس های نوری یا اپتیک استفاده می کنند موسها لیزری از قانون بازتاب نور به جای گلوله داخلی محفظه موسهای نوری بهره می گیرند بعبارت ساده تر با حرکت موس و انحراف نور تصاعده از موس ، حرکت موس به کامپیوتر ارسال می گرددموس نوری نسبت به پوپدار بسیار بهتر و مطلوب تر است ،حساسیت بالا در حرکت ، جابجایی راحت و آرام از جمله مزیتهای موس نوری است

تاریخچه موس نوری

موش نوری توسط Agilent Technologies بسط داده شد و در اواخر سال 1999 معرفی گردید. موش نوری عملا از یک دوربین ظریف استفاده میکند که 1500 عکس در هر ثانیه میگیرد. این ماوس میتواند تقریبا روی هر سطحی کار کند. ماوس دارای یک دیود نورانی قرمز (LED) میباشد که نور را به سطح کار می تاباند، این نور بین سطح کار و یک سنسور CMOS نوسان میکند.

 سنسور CMOS، هر تصویر دریافتی را به یک پردازشگر دیجیتالی DSP میفرستد تا تحلیل شود. DSP با سرعت 18 میلیون دستور در ثانیه قادر است الگو های داخل تصویر را دیده و بفهمد که این الگو ها چگونه حرکت میکنند و فرق هر تصویر با تصویر قبلی چیست. سپس بر اساس تغییر الگو در یک سلسله تصویر، DSP میفهمد که ماوس چقدر و چطور حرکت کرده و مختصات صحیح را به کامپیوتر ارسال میکند. سپس کامپیوتر با توجه به این مختصات دریافتی، کرسر (Cursor) را روی صفحه حرکت میدهد.

 این عمل، صدها بار در ثانیه انجام میشود تا حرکتی نرم و یکنواخت برای کرسر ماوس ایجاد کند. فواید

تفاوت موش نوری  و موس توپدار یا چرخی

موش نوری نسبت به مدلهای قدیمی توپدار یا چرخی به شرح زیر است:

           قطعه متحرک ندارد پس احتمال خرابی آن کمتر است.

           راهی وجود ندارد که غبار داخل ماوس شود و سنسورهای ردگیر را با مشکل مواجه کند.

           افزایش رزولوشن ردگیری، که به معنای حرکتی نرمتر است.

           نیاز به سطح خاصی مانند ماوس پد ندارند. اما مواظب باشید که نور این نوع ماوس کمی سطوح چوبی میزتان را میخورد.

توجه بدین نکته داشته باشید که موسهای نوری نسبت به موسهای توپدار دارای این ضعف هستند که ممکن است با سوختن سنسر از کار بیافتند به عبارت ساده تر توپدارها به مرور از کیفیت و کارایی اشان کاسته می شود ولی اپتیک به ناگاه قطع می گردد.

مضرات بهره گیری از موس

بهره گیری از موس در حالت طبیعی و به صورت مطلوب مضر نیست اما اگر حالت دست و ارگونومی استفاده از موس نامطلوب باشد باعث کشش تاندوم و عضلات دست و در نتیجه فاصله مفاصل دست می شود

توصیه پزشکی

- ارگونومی و حالت کار درست با موس به گونه است که شما ارتفاع میز ، صندلی و فاصله صندلی از میز کامپیوترتان را گونه ای تنظیم کنید که نسبت زاویه ساعد به بازو دستتان در موقع بهره گیری از موس کمتر ونزدیک به 90 درجه یعنی عمود کمی خم شده باشد

- به یاد داشته باشید ارتفاع نامناسب و زیاد میز کامپیوتر یا ارتفاع خیلی پایین میز باعث درد عضلانی موقت و ایجاد فاصله بین عضلات و تاندوم می شود.

-در هنگام کار زیاد با موس به خصوص کار دقیق و حساس هر 15 دقیقه ، به دست خود نرمش دهید و به گونه ای که از گرفتگی عضلات ، کاهش گردش خون و انسداد موقت عروق جلوگیری کنید.

- تا امکان دارد از موس ها با کیفیت مطلوب بهره بگیرید در نتیجه فعالیت دست شما کمتر شده و بدین وسیله خستگی موقت و درد دایم کمتری به سراعتان خواهد آمد به خصوص در موسها توپی که به مرور از کیفیت و سرعت عمل موس کاسته شده و برای کار باید فعالیت بیشتر انجام دهید.

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

»» راهنما خرید یک اسکنر ، آشنایی با مشخصات و پارامترهای یک اسکنر مطلوب ما

»»  راهنما : دوربین دیجیتال: آشنایی با نکات فنی و مهندسی  دوربین های دیجتیال   

»»  راهنما : خرید پرینتر ( چاپگر) ، آشنایی با مفاهیم و اصول فنی چاپگرها) 

»»  راهنما : آیا گوشی موبایل یا  تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم

دیگر مقاله ها  در  وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

»» راهنما خرید یک اسکنر ، آشنایی با مشخصات و پارامترهای یک اسکنر مطلوب ما

»»  راهنما : دوربین دیجیتال: آشنایی با نکات فنی و مهندسی  دوربین های دیجتیال ( قسمت دوم)  

»» راهنما : دوربین دیجیتال:  مقایسه دوربین های سنتی و دیجیتال ، مزایا و معایب ( قسمت اول) 

»»  راهنما : خرید پرینتر ( چاپگر) ، آشنایی با مفاهیم و اصول فنی چاپگرها ( قسمت دوم) 

»»  راهنما : خرید پرینتر ( چاپگر) ، آشنایی با مفاهیم و اصول فنی چاپگرها Printer ( قسمت اول)

 »» راهنما خرید یک اسکنر ، آشنایی با مشخصات و پارامترهای یک اسکنر مطلوب ما 

»»  راهنما : آیا گوشی موبایل یا  تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: مبانی سخت افزار کامپیوتر ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic