وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
تکنولوژی و فن آوری جدید IReady؛ شبکه خانگی ، گامی به سوی خانه اینترنتی هوشمند
دوشنبه یازدهم اردیبهشت 1385 ساعت 06:05 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

تکنولوژی و فن آوری جدید IReady؛ شبکه خانگی ، گامی به سوی  خانه  اینترنتی هوشمند

یخچال هوشمند ، دیگر نگران تعداد تخم مرغهایتان در یخچال نباشید !!! چگونه ؟ درتکنولوژی و فن آوری جدید IReady؛ شبکه خانگی ، گامی به سوی  خانه  اینترنتی هوشمند قسمت محفظه یخچال مربوط به درج تخم مرغ حساسه هایی قرار داده شده  که تعداد تخم مرغها را کنترل می کند البته دیگر مواد غذایی شما نیز همین گونه کنترل می شود!!!  طبق برنامه  تعریف شده ، وقتی تعداد تخم مرغ داخل یخچالتان کمتراز نیازتان شد یخچال شما ابتدا لیست غذاهای امروزتان را مرور می کند و لیست خرید روزانه تهیه می کند و با  اینترنت ملزومات شما را سفارش می دهد، مبلغ از کارت اعتباری اتان کسر می شود!! حال شما فردی روبرو می شدید که تمام مایحتاج امروزتان را با توجه به سفارش یخچال هوشمند اینترنتی اتان به درب منزلتان می آورد.

تکنولوژی و فن آوری جدید IReady یا همان I am Ready  با هدف ایجاد امکان  اتصال بین تمام تجهیزات خانگی اهم از لوازم خانگی به صورت استاندارد خانه هایتان را به صورت کاملا هوشمند در آورد ؛ موردی که در مثال یخچال هوشمند است حتی در مورد لامپهای خانه اتان هم صدق کند ، هیجان انگیرتر آنکه .... ادامه را باهم مرور کنیم ............. (+ادامه مقاله را بخوانیم-  کلیک کنید)...............

تکنولوژی و فن آوری جدید IReady؛ شبکه خانگی گامی به سوی  خانه  اینترنتی هوشمند

اشاره :

خانه‌هایی امن و راحت با امكان ارتباط هوشمند بین لوازم آن و كنترل خودكار آنهاتکنولوژی و فن آوری جدید IReady؛ شبکه خانگی ، گامی به سوی  خانه  اینترنتی هوشمند كه حداقل مصرف انرژی را نیز از طریق كاركرد هوشمندانه سیستم‌های حرارتی/ برودتی و روشنایی به ارمغان میآورند.

به طور مثال ، یخچال هوشمند قادر خواهد بود با تماس از طریق اینترنت و دسترسی به دستورالعمل‌های تهیه غذا و مقایسه آن با مواد غذایی موجود، امكان تهیه غذای دلخواهتان را بررسی كند و از طریق ساختار ارتباطی داخل خانه به برنامه ریزی هوشمندانه زمان و حرارت پخت برروی مایكروفر شما اقدام نماید و یا اینكه فهرست خریدی برایتان تهیه كند.

 

نگاهی به اکنون

در حال حاضر اولین سری از لوازم خانگی مجهز به صفحه LCD و قابلیت اتصال به اینترنت در قالب یخچال‌ها و ماشین‌های لباسشویی به بازار آمده‌اند و سیستم‌های تهویه مطبوع و اجاق‌های مایكروویو هوشمند نیز در راه هستند. بنابراین به زودی شاهد طیف وسیعی از لوازم خانگی با قابلیت اتصال به اینترنت و كنترل از راه دور خواهیم بود، به شكلی كه بسیاری از سازندگان بزرگ این گونه لوازم معتقدند، در آینده نزدیك تولید لوازم خانگی بدون چنین قابلیت‌هایی متوقف خواهد شد و از هم اكنون سازندگان بسیاری نبردی را برای دستیابی به جایگاه اول در این رقابت آغاز كرده اند.

در حال حاضر تقاضای زیادی برای ایجاد شبكه‌ای از لوازم خانگی، به منظور برقراری ارتباط هوشمندانه با یكدیگر و همچنین كنترل از راه دور (برای مثال از طریق تلفن همراه و یا اینترنت) وجود دارد. رویاهای زیادی وجود دارند كه با ایده شبكه‌های خانگی تحقق می یابند ولی كلید موفقیت و مقبولیت این شبكه‌ها، در كاهش هزینه و ایجاد امكان كاركرد وسائل سازندگان گوناگون با یكدیگر نهفته است. در این مقاله سعی داریم تا ضمن تشریح چگونگی پیشرفت این فناوری‌ها، به استاندارد iReady به عنوان نمونه‌ای از فعالیت‌های جاری جهت دستیابی به اهداف فوق، بپردازیم.

 

 تعریف و مبانی شبكه خانگی

یك شبكه خانگی را می‌توان به این شكل تعریف كرد: سیستمی كه اجازه می دهد لوازم خانگی از طریق امكانات ارتباطی همچون تلفن همراه و اینترنت به كنترل درآیند و تحت نظارت قرارگیرند. شكل 1 به صورت نمادین چنین سیستمی را نشان می دهد. در اینجا منظور از لوازم خانگی هر نوع وسیله مورد استفاده در خانه می باشد، اعم از لوازم صوتی و تصویری (AV)، تجهیزات اطلاعاتی همچون كامپیوتر شخصی و همچنین لوازم معمولی همچون فریزر و اجاق مایكروویو.

 

شبكه خانگی در حال حاضر

در حال حاضر اولین سری از لوازم خانگی مجهز به صفحه LCD و قابلیت اتصال به اینترنت در قالب یخچال‌ها و ماشین‌های لباسشویی به بازار آمده‌اند و سیستم‌های تهویه مطبوع و اجاق‌های مایكروویو هوشمند نیز در راه هستند. بنابراین به زودی شاهد طیف وسیعی از لوازم خانگی با قابلیت اتصال به اینترنت و كنترل از راه دور خواهیم بود، به شكلی كه بسیاری از سازندگان بزرگ این گونه لوازم معتقدند، در آینده نزدیك تولید لوازم خانگی بدون چنین قابلیت‌هایی متوقف خواهد شد و از هم اكنون سازندگان بسیاری نبردی را برای دستیابی به جایگاه اول در این رقابت آغاز كرده اند.

 

یک مثال از یک شبكه خانگی

گسترش به كارگیری تلفن‌های همراه و اینترنت در خانه‌ها، اگر با جریان در حال پیدایش شبكه‌های خانگی كامل شود، تغییرات اساسی را در شكل زندگی و همچنین مراقبت‌های پزشكی و امنیتی از ساكنان خانه‌ها، ایجاد می كند. برای مثال:

 

یخچال هوشمند

یخچال هوشمند قادر خواهد بود با تماس از طریق اینترنت و دسترسی به دستورالعمل‌های تهیه غذا و مقایسه آن با مواد غذایی موجود، امكان تهیه غذای دلخواهتان را بررسی كند و از طریق ساختار ارتباطی داخل خانه به برنامه ریزی هوشمندانه زمان و حرارت پخت برروی مایكروفر شما اقدام نماید و یا اینكه فهرست خریدی برایتان تهیه كند.

 

حفاظت از حریم خانه

از طریق تلفن همراهتان از هر گونه تلاش برای ورود غیرمجاز به خانه‌ مطلع خواهید شد و كنترل قفل خانه را در اختیار خواهید گرفت.

 

درخواست خودکار سرویس و نگهداری

درخواست انجام خدمات سرویس و نگهداری از سازندگان كالا به صورت خودكار و در زمان مقرر انجام خواهد گرفت.

 

یادداشتها هوشمند

انواع خدمات ارتباطی و تبادل پیام و یادداشت در خانه و زمانبندی امور از طریق بستر فراهم شده انجام خواهد پذیرفت.

 

و یک سینمای خانگی

بین سیستم سینمای خانگی و كامپیوتر شخصی رابطه مستقیم برقرار خواهد بود.

 

 

مراقبت پزشكی  از راه دور

كنترل شاخص‌های سلامتی هر یك از اعضای خانواده به كمك تجهیزات مراقبت پزشكی و از راه دور امكان‌پذیر خواهد شد.

موارد فوق تنها گوشه‌ای از قابلیت‌های شبكه خانگی را نشان می‌دهد. البته تحقق عملی این پدیده مستلزم فراهم‌شدن چندین شرط می‌باشد. اول این‌كه فناوری مورد نیاز، باید تا حدی ارزان و ساده شود كه برای هر مصرف كننده عادی قابل پذیرش گردد. راحتی در نحوه به‌ كار‌گیری، شرط دیگری است كه باید فراهم شود. در حال حاضر وجود گزینه‌های ارتباطی متعدد و  بعضاً ناسازگار، این روند را دچار كندی نموده و هزینه‌ها را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

 

 

iReady   گامی به سوی استاندارد‌سازی

اخیراً چهار شركت معروف سازنده لوازم خانگی شامل میتسوبیشی، سانیو، توشیبا و شارپ در مورد تدوین مشخصاتی یكسان برای شبكه‌های خانگی به توافق دست یافته اند.

 مجموعه این توافقات با نام iReady (می‌توانید بخوانید I am Ready) شناخته می شود. شركت‌های فوق سعی دارند پس از تكمیل و اطمینان از صحت عملكرد iReady سایر شركت‌های سازنده لوازم خانگی و همچنین سازندگان تجهیزات كامپیوتری و فراهم‌كنندگان خدمات شبكه اینترنت را تشویق به پیوستن به این تلاش مشترك نمایند.

 

اهداف اصلی  گروه iReady

  اهداف اصلی این گروه عبارتند از:

- اطمینان از امكان اتصال بین لوازم خانگی سازندگان گوناگون

- سازگاری بین مشخصات iReady و استاندارد1(ECHONET )

- پایین نگه داشتن هزینه‌ها با استفاده از ترمینال‌های داخلی منطبق با مشخصات iReady در لوازم خانگی.

- امكان استفاده از خدمات انتقال شبكه‌ای یكسان

 

برنامه های iReady

iReady در جهت دستیابی به اهداف فوق، برنامه چهار مرحله‌ای را دنبال می كند:

- تعیین تركیب فیزیكی و الكتریكی كانكتورها وترمینال‌های لازم برروی لوازم خانگی سازگار با iReady 

- تعیین تركیب فیزیكی و الكتریكی آداپتورهای سازگار با iReady 

-  اطمینان از سازگاری پروتكل رابط بین لوازم خانگی و آداپتورهای iReady با استاندارد ECHONET 

 

  ابعاد یك آداپتور نمونه iReady با فناوری Bluetooth 

اعمال قواعدی یكسان جهت دسترسی و كنترل لوازم خانگی از طریق فراهم كنندگان خدمات اینترنتی

با استانداردسازی فناوری iReady می‌توان ترمینال‌های نسبتاً ارزان و كوچكی را بر روی لوازم خانگی تعبیه نمود كه پذیرای آداپتورهای iReady با قابلیت‌های مورد نیاز باشند. این آداپتورها امكان پشتیبانی از طیف وسیعی از گزینه‌های ارتباطی، مانند Bluetooth، ارتباطات رادیویی توان پایین (RF) و LAN بی‌سیم را فراهم خواهند كرد.

 

گزینه های موجود ارتباطی

یكی از نقاط قوت مشخصات iReady، امكان كار با گزینه‌های ارتباطی گوناگون می‌باشد. اساساً فناوری‌های شبكه خانگی را می‌توان در دو گروه سیمی و بدون‌سیم دسته‌بندی نمود. شبكه‌های خانگی سیمی در كاملترین شكل، نمونه كوچكی از شبكه‌های محلی مبتنی بر اترنت (IEEE 802.3) می‌باشند، البته گزینه‌های ساده‌تری همچون استفاده از خطوط تلفن و یا خطوط برق داخل خانه وجود دارد.

 

 

نگاهی  سازمان     HomePNA 

سازمان  HomePNA یا  Home Phone Network Alliance با هدف به كارگِیری كابل‌كشی تلفن موجود در منازل برای ایجاد شبكه خانگی شكل گرفته است، سازمان HomePlug Powerline Alliance نیز تحقق همین هدف را با استفاده از خطوط برق موجود در منازل دنبال می‌كند. در هر حال گزینه‌های ارتباط سیمی با وجود برخی مزایا، به دلیل عدم انعطاف لازم، چندان مورد استقبال قرار نگرفته‌اند، در مقابل انواع شبكه‌های بدون سیم شرایط بهتری را نشان می‌دهند.

 

 با كاربردهای ارتباطات مادون قرمز (Infrared) در كنترل‌كننده‌های راه‌‌دور (Remote Controllers) و تلفن‌های بدون‌سیم در محیط خانه‌های امروزی آشنا هستیم، نسل جدیدی از ارتباطات بدون سیم رادیویی (RF) گزینه اصلی شبكه های خانگی آینده را تشكیل می‌دهند. البته تنوع و رقابت شدیدی در این حوزه وجود دارد، IEEE 802.11 Wireless LAN) ،BlueTooth) و استاندارد رقیب آن یعنی ZigBee و همچنین استاندارد SWAP از جانب سازمان HomeRF برخی از مهمترین فناوری‌های رقیب در این عرصه می باشند. شكل 3 مقایسه‌ای بین نرخ انتقال داده و فواصل قابل‌دستیابی فناوری‌های بی‌سیم فوق دارد.

 

چالش‌ها iReady

دستیابی به اهداف از پیش تعیین‌شده iReady مستلزم فراهم شدن شرایطی است كه در راس آن‌ها، گسترش پذیرش آن در میان سازندگان لوازم خانگی و فراهم‌كنندگان لوازم جانبی می‌باشد كه منجر به محیطی سازگار گردیده و كاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد. مقبولیت جهانی iReady با استفاده از تشویق سایر سازندگان به همكاری در توسعه مشخصات فنی آن حاصل می گردد. در كنار این شرط باید چهارچوبی برای ارائه خدمات از جانب فراهم‌كنندگان اینترنتی ایجاد شود. داستان توسعه هر فناوری نوین شبكه، تنها با گسترش كاربردهای استاندارد برای آن پایان خوشی می‌یابد.

در هر صورت و صرف‌نظر از موفقیت یا عدم موفقیت iReady، شبكه‌های خانگی جای خود را در زندگی آینده باز خواهند نمود كه به ارتقای قابل‌توجهی در سطح كیفی زندگی منجر می گردد.  فقط باید به انتظار نشست تا برنده رقابت پرسود شبكه‌های خانگی مشخص‌شود، هر چند از هم اكنون مشخص است كه استاندارد برگ برنده این رقابت خواهد‌بود.

 

پی‌نوشت:

HOmecare NETwork Energy Conservation and  ECHONET  :

 استانداردی حاصل كار كنسرسیومی از شركت‌های ژاپنی با همین نام است كه با هدف ایجاد چهارچوبی برای خانه های مدرن آینده شكل گرفته است. خانه‌هایی امن و راحت با امكان ارتباط هوشمند بین لوازم آن و كنترل خودكار آنها كه حداقل مصرف انرژی را نیز از طریق كاركرد هوشمندانه سیستم‌های حرارتی/ برودتی و روشنایی به ارمغان میآورند.

 

 

 

منبع اصلی: وب سایت ماهنامه شبکه

عنوان اصلی مقاله: شبكه‌های خانگی یك قدم تا واقعیت

ترجمه : علیرضا تقی‌زاده

ماهنامه شبکه - دی ۱۳۸۳ شماره 50

http://www.shabakeh-mag.com/Articles/Show.aspx?n=1001982

 


مطالب مرتبط با: وبلاگ فناوری اطلاعات یزد ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic