وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آخرین آمار،‌ اطلاعات جامع و كامل از وضعیت تعداد كاربران اینترنت در ایران و خاورمیانه ؛ آسیا و جهان( قسمت اول)
سه شنبه نوزدهم اردیبهشت 1385 ساعت 07:05 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: م . م .ت /۳/ | ( نظرات )

آخرین آمار،‌ اطلاعات جامع و كامل از وضعیت تعداد كاربران اینترنت در ایران و خاورمیانه ؛ آسیا و جهان( قسمت اول)

تعداد کاربر اینترنت  ایران از ‌٢٥٠ هزار در دسامبر سال ‌٢٠٠٠، با رشد دو هزار و ‌٩٠٠ درصد‌ی، تا این زمان به هفت میلیون و ‌٥٠٠ هزار نفر رسید. ایران با بیشترین رشد در پنج سال گذشته، در میان كشورهای منطقه، با توجه به جمعیت فعلی ‌٤/٦٩ میلیونی ایران (بیشترین جمعیت در خاورمیانه)، از لحاظ ضریب نفوذ اینترنت، ایران، به همراه عربستان سعودی در رتبه‌ی هجدهم ‌آسیا و از نظر جمعیت اینترنتی در كنار پاكستان در مكان دهم آسیا قرار دارد.

از لحاظ تعداد كاربران اینترنتی در خاورمیانه، پس از ایران، نام‌هایی همچون رژیم صهیونیستی با ‌٢/٣ میلیون، عربستان سعودی با ‌٥/٢ میلیون، امارات متحده با ‌٣/١ میلیون كاربر به چشم می‌خورد؛ تعداد كاربران در بقیه‌ی كشورها كمتر از یك میلیون نفر است و به طور كلی ‌٢/٤١ درصد از كل كاربران منطقه، ایرانی هستند.

میزان ‌١/٢ درصد از كل كاربران آسیا ایرانی هستند و ایران در پنج سال گذشته، در میان كشورهای ‌آسیایی، ششمین رشد تعداد كاربر را پس از كشورهای ازبكستان، میانمار، پاكستان، بوتان و آذربایجان داشته است.

آخرین آمار،‌ اطلاعات جامع و كامل از وضعیت تعداد كاربران اینترنت در نقاط مختلف ایران و جهان

به طور كلی از میان جمعیت شش میلیارد و ‌٤٩٩ میلیون نفری كره‌ی زمین، تعداد آخرین آمار،‌ اطلاعات جامع و كامل از وضعیت تعداد كاربران اینترنت در ایران و خاورمیانه ؛ آسیا و جهان( قسمت اول) یك میلیارد و ‌٢٢ میلیون نفر كه معادل ‌٧/١٥ درصد از كل جمعیت را تشكیل می‌دهد، كاربر اینترنت هستند.

تازه ترین آمارکاربران خاورمیانه

در تازه‌ترین آمار‌ها،‌ اطلاعات جامع و كاملی از وضعیت فعلی تعداد كاربران اینترنت در نقاط مختلف جهان ارایه شده است. به گزارش بخش خبر شبكه فن آوری اطلاعات ایران، از ایسنا، براساس گزارش وب‌سایت آمار‌های جهانی اینترنت، كشور ایران با وجود در اختیار داشتن بیشترین تعداد كاربر اینترنت در میان سایر كشورهای منطقه‌ی خاورمیانه، از لحاظ میزان ضریب نفوذ اینترنت، پایین‌تر از كشورهایی همچون بحرین، اردن، لبنان، قطر، امارات،‌ رژیم صهیونیستی و كویت قرار دارد.

وضعیت کاربران اینترنت در آسیا, سه میلیارد و ‌٦٦٧ میلیون نفر

در حال حاضر جمعیت قاره‌ی پهناور آسیا، سه میلیارد و ‌٦٦٧ میلیون نفر است كه معادل ‌٤/٥٦ درصد از كل ساكنان كره‌ی زمین است، تعداد ‌٣٤٦ میلیون نفر یا ‌٩/٩ درصد از آسیایی‌ها كاربر اینترنت هستند كه با توجه به آمار جهانی، ‌٨/٣٥ درصد از كل كاربران جهان در آسیا زندگی می‌كنند؛ همچنین رشد استفاده از اینترنت از سال ‌٢٠٠٠ تا ‌٢٠٠٥ در این قاره، ‌٢١٨ درصد گزارش شده است.

وضعیت کاربران ایرانی ( از سین تا جیم)

در دسامبر سال ‌٢٠٠٠، تعداد ‌٢٥٠ هزار كاربر اینترنت در ایران وجود داشتند كه با رشد دو هزار و ‌٩٠٠ درصد‌ی، تعداد كاربران ایران تا این زمان به هفت میلیون و ‌٥٠٠ هزار نفر رسید.

اگرچه ایران توانست با بیشترین رشد در پنج سال گذشته، در میان كشورهای منطقه، شمار كاربران خود را تا حد قابل توجهی افزایش دهد، اما با توجه به جمعیت فعلی ‌٤/٦٩ میلیونی ایران (بیشترین جمعیت در خاورمیانه)، ضریب نفوذ اینترنت كشورمان براساس این گزارش، ‌٨/١٠ درصد اعلام شده است.

در حیطه ضریب نفوذ  اینترنت،  كشور ایران به همراه عربستان سعودی، به طور مشترك، جایگاه هشتم را به خود اختصاص دادند.

از لحاظ تعداد كاربران اینترنتی در خاورمیانه، پس از ایران، نام‌هایی همچون رژیم صهیونیستی با ‌٢/٣ میلیون، عربستان سعودی با ‌٥/٢ میلیون، امارات متحده با ‌٣/١ میلیون كاربر به چشم می‌خورد؛ تعداد كاربران در بقیه‌ی كشورها كمتر از یك میلیون نفر است و به طور كلی ‌٢/٤١ درصد از كل كاربران منطقه، ایرانی هستند.

در میان سال‌های ‌٢٠٠٠ تا ‌٢٠٠٥، پس از ایران، بیشترین افزایش تعداد كاربران، با دو هزار و ‌٥٠٠ درصد رشد مربوط به كشور سوریه بوده است

از لحاظ ضریب نفوذ اینترنت، ایران، به همراه عربستان سعودی در رتبه‌ی هجدهم ‌آسیا و از نظر جمعیت اینترنتی در كنار پاكستان در مكان دهم آسیا قرار دارد.

میزان ‌١/٢ درصد از كل كاربران آسیا ایرانی هستند و ایران در پنج سال گذشته، در میان كشورهای ‌آسیایی، ششمین رشد تعداد كاربر را پس از كشورهای ازبكستان، میانمار، پاكستان، بوتان و آذربایجان داشته است.

بیشترین و کمترین ها خاورمیانه

در پایان سال ‌٢٠٠٠، لبنان و رژیم غاصب صهیونیستی به ترتیب با ‌٢/١ میلیون و ‌٣٠٠ هزار نفر، دارای بیشترین تعداد كاربر بودند كه دلیل این امر می‌تواند اروپایی بودن این كشورها باشد. در آن سال، كشور عراق با ‌١٢ هزار كاربر، بیگانه‌ترین كشور با شبكه‌ی اینترنت در خاورمیانه بود.

در حال حاضر بیشترین میزان ضریب نفوذ اینترنت در خاورمیانه مربوط به رژیم صهیونیستی است و ‌٢/٣ میلیون صهیونیست از اینترنت استفاده می‌كنند كه بیانگر ضریب نفوذ ‌٤٥ درصدی است.

کشورهای العربی !!!!

كشورهای امارات متحده‌ی عربی، با ضریب نفوذ ‌٨/٢٥ درصد، كویت با ‌٨/٢٢ درصد، بحرین با ‌١/٢١ درصد، قطر با ‌٧/٢٠ درصد، اردن با ‌٤/١١ درصد، لبنان با ‌٣/١٣ درصد، به ترتیب در رده‌های دوم تا هفتم فهرست پرنفوذترین كشورهای اینترنتی خاورمیانه قرار دارند و كشور ایران به همراه عربستان سعودی، به طور مشترك، جایگاه هشتم را به خود اختصاص دادند.

ضریب نفوذ اینترنت در کشورهای العربی (خاورمیانه)

ضریب نفوذ اینترنت در عمان، ‌١/١٠ درصد و در كشورهای فلسطین، سوریه و یمن زیر ‌١٠ درصد و ضریب نفوذ اینترنت در كشور جنگ‌زده‌ی عراق، تنها ‌١/٠ درصد است و از میان جمعیت ‌٦/٢٦ میلیون نفری عراق، تنها ‌٣٦ هزار نفر به اینترنت دسترسی دارند.

سهم بقیه‌ی كشورهای خاورمیانه

سهم بقیه‌ی كشورهای خاورمیانه از كل جمعیت اینترنتی منطقه به ترتیب به قرار زیر است: رژیم صهیونیستی ‌٦/١٧ درصد، عربستان سعودی ‌١٤ درصد، امارات متحده ‌٦/٧ درصد، سوریه ‌٤/٤ درصد، اردن، كویت و لبنان هر كدام ‌٣/٣ درصد، عمان ‌٣/١ درصد، یمن ‌٢/١ درصد، فلسطین و قطر هر كدام ‌٩/٠ درصد، بحرین ‌٨/٠ درصد و عراق ‌٢/٠ درصد.

در میان سال‌های ‌٢٠٠٠ تا ‌٢٠٠٥، پس از ایران، بیشترین افزایش تعداد كاربران، با دو هزار و ‌٥٠٠ درصد رشد مربوط به كشور سوریه بوده است و در حال حاضر شمار كاربران این كشور ‌٨٠٠ هزار نفر است. امارات نیز با ‌٤/٨٨ درصد از كمترین رشد در سال‌های اخیر برخوردار بوده است.

نگاه كلی به آمارها

نگاه كلی به آمارهای خاورمیانه نشان می‌دهد كه در زمان فعلی، ‌٦/٩ درصد از كل جمعیت منطقه‌، كاربران اینترنت محسوب می‌شوند. به عبارت دیگر، جمعیت كلی خاورمیانه ‌١٩٠ میلیون نفر است كه از این میان ‌٢/١٨ میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌كنند.

در سال ‌٢٠٠٠، شمار كاربران منطقه‌ی خاورمیانه، ‌٢/٣ میلیون نفر و رشد تعداد كاربران در پنج سال گذشته، ‌٤٥٤ درصد اعلام شده است. به گزارش ایسنا در ادامه‌ی این گزارش، به بررسی كلی و دقیق وضعیت استفاده از اینترنت در قاره‌های اروپا، آفریقا، آمریكا، اقیانوسیه و آسیا پرداخته شده كه در این بخش وضعیت قاره‌ی آسیا اشاره می‌شود:

تعداد کاربران اینترنت کشورهای چین و ژاپن در صدر  آسیا

از لحاظ جمعیت جامعه‌ی كاربران، چین در صدر كشورهای آسیایی قرار دارد؛ در حال حاضر ‌٥/٨ درصد یا ‌١١١ میلیون نفر از جمعیت ‌٣/١ میلیارد نفری این كشور از اینترنت استفاده می‌كنند كه این تعداد در سال ‌٢٠٠٠، حدود ‌٥/٢٢ میلیون نفر بوده است.

رشد شمار كاربران چینی در پنج سال گذشته، ‌٣٩٣ درصد بوده است و اكنون ‌٣٠ درصد از كل كاربران آسیا چینی هستند.

بعد از چین كشورهای ژاپن با ‌٨٦ میلیون، هند با ‌٦/٥٠ میلیون، كره‌ی جنوبی با ‌٩/٣٣ میلیون، اندونزی با ‌١٨ میلیون، تایوان با ‌٨/١٣ میلیون و مالزی با ‌١٠ میلیون به ترتیب بیشترین تعداد كاربر را در آسیا دارند.

کمترین جمعیت کاربران ، تیمرشرقی یک هزارکاربر

كشور تیمر شرقی با در اختیار داشتن تنها یك هزار كاربر، به‌عنوان كوچك‌ترین جامعه‌ی اینترنتی آسیا محسوب می‌شود، البته ناگفته نماند كه این كشور در سال ‌٢٠٠٠ حتی یك كاربر اینترنت هم نداشته است.

شمار كاربران در كشور ‌٦/٦ میلیون نفری تاجیكستان، تنها پنج هزار تن و در كشور ‌٣٦ میلیون نفری افغانستان فقط ‌٢٥ هزار تن است.

ضریب نفوذ اینترنت در آسیا در یک نگاه

در این میان، هنگ‌كنگ با ‌٢/٦٩ درصد دارای بالاترین ضریب نفوذ اینترنت است، ‌٨/٤ میلیون نفر از مردم این منطقه، اینترنتی هستند كه معادل ‌٣/١ درصد از كل كاربران آسیا است.

كشورهای ژاپن و سنگاپور هر كدام با ‌٢/٦٧ درصد، كره‌ی جنوبی با ‌٦٧ درصد، تایوان با ‌٦٠ درصد، ماكائو با ‌٤١ درصد، مالزی با ‌٧/٣٦ درصد و امارات با ‌٨/٢٥ درصد، از بیشترین میزان ضریب نفوذ برخوردارند.

ضریب نفوذ در مابقی كشورهای آسیا، زیر ‌٢٥ درصد و در ‌١٠ كشور از جمله افغانستان‌، بنگلادش، عراق، تیمر شرقی، میانمار، نپال، تركمنستان و تاجیكستان، زیر یك درصد است.

بیشترین رشد تعداد كاربران ، ازبکستان

همچنین بیشترین رشد تعداد كاربران در بین سال‌های ‌٢٠٠٠ تا ‌٢٠٠٥ میلادی، متعلق به ازبكستان است. شمار كاربران این كشور در نخستین سال قرن بیست و یكم، هفت هزار و ‌٥٠٠ نفر بود و اكنون پس از گذشت پنج سال،‌ با رشد بیش از ‌١١ هزار درصدی، به ‌٨٨٠ هزار نفر رسیده و ضریب نفوذ كنونی خود را به ‌٣/٣ درصد رسانده است كه این رشد در دنیا نیز بی‌سابقه بوده است.

از پاکستان تا بوتان

پاكستان با پنج هزار درصد، بوتان با چهار هزار درصد و آذربایجان با سه هزار درصد افزایش تعداد كاربر، از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بودند و كمترین رشد نیز با ‌٨٣ درصد مربوط به ژاپن بوده است كه دلیل آن اشباع زود هنگام این كشور در سال ‌٢٠٠٠ است؛ پنج سال پیش، ژاپن با در اختیار داشتن ‌٤٧ میلیون كاربر، بزرگ‌ترین مجموعه‌ی اینترنتی آسیا به شمار می‌رفت.

سهم این كشور از كل تعداد كاربران آسیا، ‌٢٣ درصد است، در حالی كه سهم هند ‌١٤ درصد و كره‌ی جنوبی ‌٩ درصد برآورده شده است.

از لحاظ ضریب نفوذ اینترنت، ایران، به همراه عربستان سعودی در رتبه‌ی هجدهم ‌آسیا و از نظر جمعیت اینترنتی در كنار پاكستان در مكان دهم آسیا قرار دارد.

میزان ‌١/٢ درصد از كل كاربران آسیا ایرانی هستند و ایران در پنج سال گذشته، در میان كشورهای ‌آسیایی، ششمین رشد تعداد كاربر را پس از كشورهای ازبكستان، میانمار، پاكستان، بوتان و آذربایجان داشته است.

 

نویسنده : گروه فن آوری اطلاعات یزد

منبع اصلی :  شبکه فن آوری اطلاعات ایران

لینک مطلب : http://www.itiran.com 

منبع وبلاگ: وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

تالیف : گردآوری از منابع

در راستای رویکرد گروه فن آوری اطلاعات یزد به تولید محتوای فن آوری اطلاعات این مقاله توسط نویسندگان وبلاگ فن آوری تنظیم شده است

 

  

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد 

مقالات مرتبط : نگاهی به آمار کاربران اینترنت در ایران 

»» آمار کاربران اینترنت در ایران نامعلوم نیست!!!

»» آمار و ارقام متعدد، متفاوت کاربران ایرانی

»» کاربران اینترنتی ایران به چه موضوعاتی علاقمند هستند

»» ایرانی ها از چه سایتهایی دیدن می کنند؟ 

»» یک نظرسنجی در مورد کاربران ایرانی ، 99 درصد کاربران ایرانی به سرگرمی اینترنت مشغولند
»» جوانان و رویکردی هجومی به اتاقهای چت

»» گزارش جامع از آخرین وضعیت کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در ایران (قسمت سوم) 

»» گزارش جامع از آخرین وضعیت کاربرد فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات در ایران (قسمت اول)
»» تحقیقى بر روی ۱۰۰ وبلاگ فارسى ، وبلاگهای ایرانی و مشخصه ها و نوع کاربری
»» آخرین آمار،‌ اطلاعات جامع و كامل از وضعیت تعداد كاربران اینترنت در ایران و خاورمیانه ؛ آسیا و جهان( قسمت اول)

مقالات مرتبط : نگاهی به آمار کاربران اینترنت در جهان 

»» جهان در شبکه اینترنت با موتورجستجو گوگل در سال2005 جستجو کردند؟
»» کار از راه دور با فن آوری اطلاعات در ایران و جهان - برخی اعداد و ارقام و آمارها
»» "سایبرس.ک.س"، نگاهی آمار وارقام درخصوص گرایش به مسایل جنسی در اینترنت
»» با تاریخچه شرکت یاهو از ابتدا تا کنون آشنا شویم

مقالات مرتبط : نگاهی به آمار کاربران فن آوری اطلاعات

»» آمارهای تلفن همراه - موبایل در کشور ایران و جزییات مربوط به تعرفه های مبلغ ثبت نام جدید
»» نیم نگاهی به وضعیت حضورتلفن‌همراه )موبایل ) در ایران از آغاز تا امروز
»» جزییات نحوه دریافت کارت هوشمند بنزین از ابتدا آذرماه

»» وضعیت پیش روی تلفن همراه – موبایل در کشور و واگذاری سیم کارتها در سال جدید
»» دنیای سحرآمیز تلفن همراه؛ نگاهی به تاثیرات موبابل بر جوامع جهانی (قسمت دوم)
  

 

  

 

 


مطالب مرتبط با: فن آوری اطلاعات ایران ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic